Ophelie Ophelie komentáře u knih

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Druhý díl se mi líbil o něco méně než ten první, místy to bylo maličko zdlouhavé, ale ne nudné. I zde nechyběla zajímavá zápletka a odhalení vrahů pro mě bylo zčásti překvapivé. Dvojice Sabina - Maarten mě baví a těším se na další díl této vydařené série.

31.05.2024 4 z 5

Já jsem hlad Já jsem hlad Petra Dvořáková

Kniha je takovou sondou do psychiky, mentality a duše ženy, která svádí boj s mentální anorexií. Oceňuji autorčinu otevřenost, upřímnost a podrobné odhalování příčin vzniku traumatu, který se později projevil mj. v této nemoci. Když se vše v jejím život začne vysloveně sypat a řítit, hlad se stane jedinou možnou věcí, kterou má autorka pod kontrolou, ovšem kontrola je jen iluzí, hlad ji dovede až k hranici smrti. Neuvěřitelné, co vše život/osud autorce naložil. Knihu rozhodně doporučuji (boří zažité představy, že mentální anorexie se týká jen touhy po štíhlém těle).

26.05.2024 4 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Pan Hrabal byl opravdu pan Spisovatel. Krásná práce/hra s českým jazykem, dlouhá souvětí mi nevadila, naopak jsem si užívala tu květnatost a bohatost popisu. Kniha je plná humoru, ale také hlubokých myšlenek a po dočtení ve mně zanechává špetku melancholie. Rozhodně jsem ráda, že jsem se k této knize díky letošní výzvě dostala (normálně bych po ní nesáhla a byla by to škoda).

24.05.2024 4 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Asi jsem po přečtení komentářů níže měla od knihy velká očekávání, ale mně kniha přišla jako takový lepší průměr. Prvních 100 stran se v knize vlastně nic moc neděje, furt jsem čekala na nějaké to pořádné napětí, které čtenáře nutí číst dál a dál a popravdě jsem se do čtení musela nutit. V polovině knihy už tušíte, jak to celé vlastně bylo a v závěru se to i potvrdí. Co knize přidává je ta závěrečná kapitola, to je překvapivé rozuzlení, ale celkově mě kniha nijak extra zvlášť nenadchla - takové neurazí, nenadchne.

23.05.2024 3 z 5

Světlonoška Světlonoška Terezie Theimerová

(SPOILER) Taková milá oddechovka na jedno odpoledne, kniha se čte dobře a vyprávění Dity rychle utíká. Líbilo se mi nenásilné zakomponování návodů na různé meditace a práci s dechem, příběh je protkán životními moudry (z toho duchovního hlediska) a každý si zde něco najde, co jej zrovna v tu chvíli osloví. Ale postava Dity mi k srdci nepřirostla - rádoby duchovně založená psychoterapeutka, ale to, že s milencem podvádí svého manžela je očividně z jejího pohledu úplně ok a povrchní souzení lidí podle vzhledu (např. obézní manželka Filipa) není úplně duchovně vyzrálé. A to jak rychle vyměnila jednoho milence za druhého… A nereálný happy end, kdy úplně všechny! osoby z knihy došly svého štěstí a vše bylo pro všechny bez rozdílu zalité sluncem ubírá na důvěryhodnosti celého příběhu. Úplně wow kniha to není, ale za přečtení, pro nenáročného čtenáře, to stojí.

18.05.2024 3 z 5

Jíst jako Buddha Jíst jako Buddha Daniel Zigmond

Ač se jedná o naučnou literaturu, vše je v této knize podáno velmi čtivou a zábavnou formou. Největší část knihy je věnována stravování a jídlu s ohledem na principy přerušovaného půstu. Autoři nabízejí konkrétní postup, jak přerušovaný půst postupně zavést do každodenního života a jak u něj vydržet. Věnují se také oblastem jako je stravování v práci, pohyb a cvičení, psychologická stránka stravování - přejídání se, emocionální jedení, jedení z nudy, únavy (nedostatku spánku, odpočinku) apod. Závěrečné kapitoly knihy se více věnují Buddhovi a buddhismu, meditaci, životu s všímavostí (mindfulness), praktikování vděčnosti, laskavosti a tzv. střední cesty. Kniha se mi moc líbila a velmi dobře se četla.

17.05.2024 4 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Knihy této autorky nikdy nezklamou. Vyprávění Sage se čte od první stránky až po tu poslední samo, je to velmi čtivé, ač mnohdy otřesné (obzvlášť vyprávění o životě uvnitř zdí Willowbrooku). K tomu nechybí zajímavá detektivní zápletka a pro mě nečekané rozuzlení. Příšerné, že taková místa jako Willowbrook (pod záštitou státu) opravdu existovaly. Kniha rozhodně stojí za pozornost a přečtení.

09.05.2024 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Tedy, tato kniha je za mě jeden z literárních pokladů a řadím ji mezi těch pár pro mě nejlepších přečtených knih v životě. Měla jsem ji půjčenou z knihovny, ale tolik mě zasáhla a oslovila, že ji chci mít ve své knihovně. Vše podstatné už bylo řečeno v komentářích níže, za sebe bych dala hvězd klidně více. Je to kniha, kterou by si měl přečíst každý Čech a dávala bych ji číst povinně obzvlášť těm, kteří (ještě dnes!) velebí dobu komunismu - plivla bych jim do tváře za všechny ty umučené oběti režimu, zde žen a dětí - a to bolí opravdu hodně! Čtení je to nelehké, po formální stránce topka (krásná práce s jazykem), po obsahové je to horší v tom smyslu, že je to čtení bolavé, smutné, srdcervoucí. Několikrát jsem u knihy plakala a to hodně. Čest všem zapomenutým hrdinům, hrdinkám i těm malým nevinným dětem. Hluboce smekám před autorkou (kolik toho musela nastudovat) a jak obdivuhodně vše zakomponovala do tohoto nezapomenutelného literárního díla.
Prosím, pokud budete mít možnost, přečtete si tuto knihu a nezapomeňte.

06.05.2024 5 z 5

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Brilantní čtenářský zážitek - líbil se mi opravdu jedinečný a nevšední styl autorky. Jednoduché, strohé, úsečné věty - a přesto je sděleno tolik! Kluci, dvojčata, vypráví svůj příběh - stručně, jasně, bez kudrlinek a řečiček kolem, bez emocí a sentimentality popisují, co vidí. Žádné vnitřní pocity, prožitky, domněnky…to autorka zcela přenechá čtenáři. Kniha je opravdu působivá - v tom smyslu, že jsem se snad ještě nesetkala s tak strohým popisem hrůzných, brutálních a násilných událostí, které ale vlastně vůbec podrobně popsané nejsou - v tom je ta úchvatnost autorčina stylu a takto asi vnímají a vidí svět i psychopaté - bez jakýchkoli emocí. Wow! Chci si přečíst další dva díly této trilogie.

28.04.2024 5 z 5

Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat Jiří Halda

Pokud bych měla doporučit pouze jednu knihu nastávajícím a již stávajícím rodičům, byla by to tato kniha. Ač jsem z této oblasti ohledně výchovy/nevýchovy apod. několik knih již četla, tato kniha mě vysloveně uchvátila, je zde vše tak jemně a přitom jasně, zřetelně, smysluplně popsané, že co stránka, to drahokam ve smyslu hluboké moudrosti. Kniha mě natolik oslovila, že jsem si ji koupila (tuto mám půjčenou z knihovny) a přečtu si jí ještě jednou a budu si pro mě zásadní a důležité myšlenky a postřehy zvýrazňovat. Vím, že se k této knize budu opakovaně vracet. Doporučuji všema deseti!

24.04.2024 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Vysoké hodnocení této knihy a komentáře zde i na přebalu knihy slibují dobrou jízdu a musím říct, že se nemýlí. Kniha se čte jedním dechem, protože autorka umí budovat rostoucí napětí s každou stránkou, kdy prostě musíte číst dál, protože jste napjatí jak kšandy, abyste zjistili, kdo je tedy pachatelem a co se sakra vlastně stalo? V knize se prolíná vyprávění ze současného vyšetřování a z minulosti, z pohledu jedné ze zavražděných obětí. To, že se příběh odehrává v mrazivém prostředí nevšedního Islandu je dalším plusem. Příběh měl možná maličko pomalejší rozjezd, ale pak už to byla ta slibovaná jízda. Autorka rozhodně umí psát napínavé detektivní thrillery a v budoucnu ráda sáhnu po další její knize.

22.04.2024 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Po delší době opravdu dobrý, kvalitní krimi thriller. Je to od začátku svižné, napínavé, uvěřitelné, žádná hluchá místa, postavy jsou důvěryhodné a zápletka a motivace vraha brilantní - žádné překombinované a neuvěřitelné závěry, což oceňuji. Rozhodně doporučuji a těším se na další díly této série.

11.04.2024 5 z 5

Cesta mým srdcem Cesta mým srdcem Michaela Anna Horáková

Taková milá jednohubka plná duchovní moudrosti, otevírá srdce a pohladí po duši. Každý máme svou cestu, někomu pomůže meditace, někomu půst, pobyt u šamana v Amazonii, kresba, pobyt ve tmě, práce se sny, dechové techniky apod. Autorčina cesta vedla přes holotropní dýchání - tím se spojila, jak sama říká, se svým srdcem. Kéž každý najdeme tu svou cestu, svůj způsob, jak se spojit se svou duší/svým srdcem/Vyšším Já/Bohem v nás. Krásné čtení, ač přečteno až moc rychle (kniha by mohla být delší), doporučuji.

04.04.2024 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

(SPOILER) Příběh je vyprávěn očima Kathy, která dlouho dělala opatrovnici a brzy se má stát dárkyní. Čtenáři se postupně odhaluje jádro celého příběhu, přičemž si Kathy, Ruth i Tomma oblíbíte a s blížícím se koncem knihy je vám smutno - ze všeho. Veliký vykřičník nad jakoukoli segregací lidských bytostí (v tomto případě i klony jsou lidé, mají své sny, city, potřeby). Je to děsivé - připomíná to přístup k Židům za Druhé světové, byli vnímáni jako nelidé a jaké hrůzné následky toto mělo, víme všichni. Knihu rozhodně doporučuji a určitě sáhnu i po jiných dílech autora.

03.04.2024 4 z 5

Ukradené jazyky Ukradené jazyky Felix Blackwell

Ač nejsem veliký milovník horrorových příběhů, občas po nějaké takové knize sáhnu a v tomto případě to byla dobrá volba. Do příběhu Felixe a Faye jsem se ponořila od první stránky a mnohdy mi opravdu běhal mráz po zádech a zpozorovala jsem, že se i bojím (nedoporučuji číst v noci). Jde o bezesporu napínavý a strašidelný příběh s temnou atmosférou a zajímavou zápletkou. Rozhodně doporučuji všem milovníkům strašidelných příběhů.

24.03.2024 4 z 5

Na vině je Atlantida Na vině je Atlantida Andrea Vernerová

Zajímavé čtení - obzvlášť první část, prožité dva životy jsou zde i nejpodrobněji popsané. V možné existenci rádoby mimozemšťanů (obyvatel jiné planety) nevidím úplně absurdnost (je toho v jiných knihách hodně, Anunnakové apod.), takže kdo ví, proč ne? Poznatky z období Atlantidy jsou zde krásně a čtivě podané (otázka je, do jaké míry se jedná o fantazii autorky a do jaké míry jde o identické zážitky, resp. vzpomínky). Druhá část knihy mi přišla méně záživná. Pokud se jedná o cestu jedné duše, postrádala jsem nějakou provázanost životů, nějaké ponaučení z chyb předchozích, karmu, hlubší souvislosti. Ale čtení je to zajímavé, doporučuji.

24.03.2024 3 z 5

V jejím srdci svět se tříští V jejím srdci svět se tříští Jonathan Dylan Barker

Kniha, s níž jsem strávila několik večerů, až je mi líto, že je dočtená. Postavy Jacka a Stelly si čtenář velice rychle zamiluje, ač i oni, stejně jako my lidé, dělají všelijaká rozhodnutí, i přesto jsem jim celou dobu fandila. Knize nic nechybí - najdete zde romantickou linku, napětí, detektivní zápletku, nádech horroru. Autor umí bravurně a podrobně vykreslit charaktery všech postav příběhu, umí udržovat a stupňovat napětí, takže prostě musíte číst dál a dál, protože chcete vědět, jak to celé skončí? Závěr se mi moc líbil a doslov autora ještě víc. Rozhodně doporučuji, nudit se u této knihy nebudete.

06.03.2024 4 z 5

Bitevní pole Bitevní pole Jérôme Colin

Knížka, kterou máte během dvou odpolední přečtenou, čte se totiž velmi dobře. Hlavní postava otce, z jehož pohledu je vše vyprávěno, mi byla z poloviny sympatická (např. pasáže ohledně vzdělávacího systému - řekni jim to, co chtějí slyšet, abys uspěla v testu, ne, to co je pravda, hodnocení žáka systémem známkování, slepá poslušnost apod.), ale i nesympatická (vztahové a rodinné problémy řešit zavíráním se na záchodě, zapálením pohovky, nulovou upřímnou a otevřenou komunikací apod.) - postava mi přišla taková nevyzrálá (vinit z nefunkčnosti vztahu s manželkou vlastní děti?). Ale závěr vyznívá do budoucna nadějně… Čtení nelituji, ale znovu po knize nesáhnu.

27.02.2024 3 z 5

Děti jsou taky lidi Děti jsou taky lidi Zdeňka Šíp Staňková

Ačkoli se neshoduji s autorkou ve všech jejích názorech, tato kniha jistojistě stojí za pozornost. Měli by si jí přečíst snad všichni, obzvlášť ti, kteří přijdou do styku s dětmi - rodiče, nastávající rodiče, rodinní příslušníci, učitelé, vychovatelé, lékaři (obzvlášť pediatři), sociální pracovníci, trenéři aj. Kniha je silná především svou autenticitou - čtete skutečné příběhy skutečných lidí (a mnohdy je to opravdu smutné čtení, až z toho bolí u srdce). Při čtení se může u čtenářů odkrýt i jejich vzpomínka na prožité trauma (nejednou mi tekly při čtení slzy a leccos jsem si díky této knize uvědomila o sobě a o svém dětství). Nemusíte mít autorku v lásce a plně s ní souhlasit, ale tuto knihu byste si přečíst měli, jako odstrašující případ, jak s dětmi nejednat, co nedělat. V knize postrádám konkrétnější návody, tipy, rady, ale to nebylo účelem této publikace. Super je seznam doporučené literatury v závěru - už mám půjčené dvě knihy ze seznamu. Takže všeho všudy - děkuji autorce za tuto knihu.

14.02.2024 4 z 5

Tik Tik Tik Tik Tik Tik Ivan Kašpárek

Jednohubka na jedno odpoledne, která se čte velmi dobře. Prolíná se zde vyprávění z pohledu Jena - osamoceného psychologa a Evy - krásné mladé spisovatelky. Jejich osudy se protnou hned dvakrát, poprvé se jedná o velmi nešťastnou událost, která oběma obrátí život. Podruhé vnáší přítomnost jednoho a druhého naději do jejich životů. Autor zde mistrně vykresluje otázku viny, zodpovědnosti za naše činy. Opravdu velmi vydařená psychologická novela.

10.02.2024 4 z 5