Noreen Noreen komentáře u knih

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Upřímně nechápu, co je této knize tak speciálního, že ji každý miluje. Poté, co jsem si pročetla recenze a shlédla film, musela jsem si knihy koupit, protože film byl povedený a takováto témata mám ráda.
Po přečtení prvních pár stránek však přišlo obrovské zklamání, které se mě drželo až do konce knihy. Nemluvě o zlosti nad zbytečně utracenými penězi.

Ich-forma je v této knize naprostým krokem vedle. V polovině knihy jsem už myšlenky hlavní hrdinky přeskakovala, protože to bylo otravné a nudné, a zaměřovala se zejména na dialogy. Kdyby autorka psala ve 3. osobě, kniha by vyšplhala o pár příček výš, protože bychom měli možnost poznat ostatní postavy a věděli bychom, jak se na určité věci dívají ti ostatní.
Příběh má tolik potenciálu, který nebyl využit!

To, jak každý vidí Katniss jako silnou ženskou postavu nechápu! Copak je silná? Je to naivní holčička, co neví, co se sebou. A netvrďte mi tady, že je to jasné, když je v situaci v jaké je. Právě kvůli TÉ situaci by se měla chovat jinak. Celý život žije v chudobě a musí se podřizovat Kapitolu. Nemluvě o tom, že ví, že by ji kdykoliv mohli vylosovat. Ne. Silná hlavní hrdinka s její minulostí se chová jinak.

O milostné stránce příběhu ani nemluvím. Trapné. Je to pořád Gale, Peeta, Gale, Peeta a tak dokola. To se sem ale vůbec nehodí!
Tady se dostávám k překladu českého překladatele. Hurikán? Routa? (...) NE! Ještě teď mám husí kůži. Fakt odporné.

Klíše je tu na téměř každé stránce (obrazně řečeno) a fakt, že je kniha podobná hned několika knihám z minulosti tomu moc nepřidá (zejména z mé stránky ne, protože Běžícího muže, Battle Royale a Pána much mám opravdu ráda). Jasně, může to být jen blbá náhoda, ale to zkrátka nikdo nemůže potvrdit.

Děj je jednoduchý, naivní a často hloupý. Problematika, o které kniha pojednává je dosti závažná a to, jak byla vykreslena je nehorázné.
Utrpení číst bylo opravdu velké a bolestivé.

Kdybych měla doporučit knihu nějaké věkové kategorii, bude to 11 - 16 let. Výš bych nešla. Je to zkrátka zamilovaná naivní literatura pro děti. Alespoň dle mého názoru.
Nic pro náročné čtenáře (a že já náročný čtenář nejsem - což hodně o knize vypovídá).

26.04.2014 1 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tohle opravdu NENÍ kvalitní literatura. Ani jako oddechovka se to nedá číst.
Přijde mi víc než smutné, kolik lidí tenhle výplod nesmyslů miluje.

26.04.2014 odpad!

Nespavost Nespavost Stephen King

Úžasná kniha. Upřímně jsem byla docela šokovaná, když jsem viděla, kolika lidem se kniha nelíbí (nemluvím tu teď o hodnocení tady na databázi, ale myslím spíš světové měřítko). Nespavost je úžasné, skvěle napsané napínavé dílo od kterého je těžké se odtrhnout.
Jako každou knihu od pana Kinga jsem i tuto četla v originále, protože si myslím, že po překladu do češtiny zrovna jeho knihy často ztrácejí na kráse a tajemné atmosféře (mluvím z vlastní zkušenosti).
Každopádně dílko si celých 5 hvězdiček bezpochyby zaslouží!

22.06.2014 5 z 5

Černý kocour a jiné hororové povídky Černý kocour a jiné hororové povídky Edgar Allan Poe

Povídka Černý kocour ve mě probudila opravdu nepříjemný pocit. Ale výborné jsou i ostatní povídky, například Jáma a kyvadlo bylo hodně povedené.
Skvělá atmosféra.

12.05.2014 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Musím se přiznat, že v sérii o Percy Jacksonovi jsem zalíbení nenašla. Asi na mě působí moc dětsky a nedospěle. Ono vyprávění o dvanáctiletém klukovi takové asi má být, ale i přes to jsem čekala trošku víc vzhledem k tomu, jak vysoko je to hodnocené.
Pro mě obyčejný průměr dnešní doby.
Ke třetímu dílu se už asi nedostanu.

12.05.2014 3 z 5

Inkarceron Inkarceron Catherine Fisher

Dočetla jsem před půl hodinkou a stále mám ten nepříjemný pocit, který člověk mívá po přečtení dobré knihy končící otevřeně a nemá po ruce další díl.
Je to skvělé počtení.
Inkarceron mi v knihovničce ležel už druhým rokem a stále jsem se nijak neměla k tomu ho přečíst.
Jsem ráda, že jsem po něm před pár dny sáhla.
Originální zápletka, skvělý děj i hlavní hrdinové. Čtenář je celou dobu napjatý a nedočkavě vyhlíží další zvrat.
Co se mi obzvlášť líbí, je začátek knihy. Autorka to nijak nudně neomílá a ihned na nás vyvalí ubohý život ve Vězení, což mě osobně okamžitě pohltilo. Přiznávám, že to občas bylo trošku matoucí, ale která kniha někdy není?

08.05.2014 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Richelle Mead

Moc se mi do čtení nechtělo, protože o navazujících sériích mám velké pochybnosti. Ukázalo se však, že kniha je opravdu skvělá a čte se opravdu rychle :) Jediné, co mi tam vadilo byly nesrovnalosti s VA (stínem políbený má kocovinu, když ji má i uživatel éteru - Rose rozhodně kocovinu neměla, když Liss pila, nebo to, že proměněný strigoi zpět na moroje ztrácí svoji magii - viz Soňa z VA), ale to jsou jen maličkosti, které jakš takš dokážu přehlédnout.

21.07.2014

Stínem políbená Stínem políbená Richelle Mead

Zrovna dočítám už asi po třetí a musím se přiznat, že tím, že vím, co se v knize děje, jsem celou dobu v daleko větším nervu, než když jsem to četla poprvé. Vynikající a strhující příběh!

15.07.2014 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Jsem hrdá, že můžu vlastnit výtisk této skvělé knihy!

22.06.2014 5 z 5

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Nejoblíbenější kniha v sérii. Mám ráda zlého D. a prostředí z Ruska si mě dokázalo získat hned v prvních řádcích..

12.05.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Kniha si mě získala hned na prvních stránkách a musím upřímně a od srdce vykřičet do světa, že je mnohokrát lepší než Hunger Games!
Už jen fakt, že vše, co mi na HG vadí (skoro vše) mi u Divergence přijde přirozené a naprosto skvělé o tom dosti vypovídá...
Doporučuji!

02.05.2014 5 z 5

To To Stephen King

Četla jsem v angličtině a nemám tomu co vytknout. Ani to, že je kniha delší nijak neodrazuje. Skvělé počtení.

26.04.2014 5 z 5

0.4 – Soumrak civilizace 0.4 – Soumrak civilizace Mike Lancaster

Když se děj začínal rozjíždět, viděla jsem podobnost s filmem Invaze, ale to se hned rozptýlilo. Jen málo knih mě dokáže na konci překvapit a této se to povedlo. Už jen proto bych dala minimálně 3 hvězdy (protože v dnešní době jsou děje knih čím dál víc předvídatelné).
Kniha si ale zaslouží všech 5 hvězdiček, protože je originální, napínavá a čtenář chce vědět, co se to sakra vlastně děje.
Byla to moje první kniha vyloženě sci-fi žánru a trefila se mi do noty.

Doufám, že u nás vyjde i další díl, protože se na něj opravdu těším. Při nejhorším si ho koupím v angličtině, ale když už mám jeden díl v češtině, ráda bych oba. :)

26.04.2014 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Moc přeslazený happyend.

26.04.2014 2 z 5

Pád Pád Lauren Kate

Nuda, klišé, předvídatelnost. Nic pro mě.

Stříbrné stíny Stříbrné stíny Richelle Mead

Skvělá kniha! Zatím nejlepší ze série a ten konec 19. kapitoly je prostě-...!!!! Už se nemůžu dočkat posledního dílu!

16.08.2014

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Měla jsem obrovský problém se do příběhu vžít. První dvě třetiny knihy byly nudné a málem jsem to vzdala, ale potom se to rozjelo. Další věc, kterou jsem nemohla přenést přes srdce je chování Rose a Lissy. Beru, že to jsou puberťačky, a že Lissa nemá problémy proto, že by je chtěla, ale i tak jsem se u toho neustále rozčilovala a plácala se do čela. Jsem však ráda, že jsem to nevzdala, protože další díly už jsou na úplně jiné úrovni :)

02.08.2014 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Abych řekla pravdu, moc smutné mi to nepřišlo. Slzička sice ukápla, ale že by to bylo nějak převratné, to se říct nedá Je tu spousta knih, u kterých jsem brečela třeba celý večer, tady sotva pět minut.
Kniha je ale jinak skvěle napsaná, poutavá. Příběh ihned pohltí :)

22.06.2014 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Spolu s Rozbřeskem nejslabší ze série.
Romantika mi nevadí, ale to, jak se Bella chová, když ji opustí, je nechutné a ubohé. Zrovna mohla spáchat sebevraždu a nebyl by v tom až tak velký rozdíl.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Četla jsem to, když mi bylo 14-15 a v té době to bylo originální a pro puberťačky jak stvořené. Proto ty čtyři hvězdičky. Teď bych tomu dala míň, ale četla jsem to v té době, tak zůstanu u tohoto hodnocení.
Nebudu pokrytec, který i když knihu četl rád, dá málo hvězd jen proto, že je to in.

26.04.2014 4 z 5