Noeni Noeni komentáře u knih

Tohle byla síla... strašně povedená a strašně smutná kniha. Měla jsem v sobě po celou dobu čtení naději, naděje umírá poslední. Kateřina Horovitzová mě neskutečně překvapila. Už jen představa, že bych se měla ocitnout na jejím místě... mrazí mě. Ale tohle bych nedokázala. Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou rozhodně řadím mezi nejlepší přečtené knihy klasické literatury.

01.03.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Neuvěřitelná kniha. Mistrovské dílo. Já nemám slov. George Orwell byl geniální. Tahle kniha je geniální. A děsivá. Hodně děsivá. Zanechala ve mně takové pocity jako ještě žádná kniha. Měl by si ji přečíst každý. Přečetla jsem ji asi měsíc zpátky, i když v mé knihovně byla nějaký ten pátek a myšlenek na ni jsem se dosud nedokázala zbavit. A asi už ani nezbavím. V maturitním kánonu ji nemáme, což je ohromná škoda, myslím si, že by ji tam měla mít každá škola. Jsem opravdu ráda, že jsem si tento literární skvost mohla přečíst.

01.03.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Moje první setkání s Colleen Hoover a rozhodně ne poslední. Už nějakou dobu jsem slyšela a četla samou chválu na Colleen Hoover, a tak jsem si řekla, že zjistím, proč je mezi čtenáři tolik oblíbená. Ihned mě anotací zaujala Odvrácená tvář lásky, proto jsem nejprve sáhla po ní. A byla jsem naprosto nadšená. Po celou dobu čtení. Přesně tohle jsem v tuhle dobu potřebovala. Doporučuju!

28.02.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Jsem ráda, že moje časová prodleva čtení mezi knihou Kroniky prachu a Kroniky prachu - pár stránek navíc... byla "pouze" necelý týden, protože já po dočtení Kronik prachu tolik prahla po víc! Moc se mi líbily ilustrace, autorčiny poznámky pro mě byly velmi přínosné a dopisy a rozebrání dalších postav jsem si opravdu užila. A samozřejmě část s Animant a Thomasem, ta byla famózní. A ten konec... Nevěděla jsem, že je možný se ještě víc zamilovat. Očividně je možný opravdu všechno.

14.01.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

V této knize jsem si zamilovala snad úplně všechno. Hlavní postavy Animant Crumbovou a Thomase Reeda. Děj. Názvy kapitol. Viktoriánskou dobu, v níž se děj odehrává. Knihovnu, která je zde naprosto úžasně popsaná. Obálku. Rozsah knihy. Autorčin styl psaní. Romantickou linku. Celkovou atmosféru, kterou knížka má... Zkrátka všechno. Během čtení jsem se musela pořád usmívat. Byla jsem strašně dojatá. Hrozně moc na mě kniha zapůsobila. Neskutečně mě to všechno bavilo.
Když jsem si Kroniky prachu pořizovala, měla jsem hodně vysoká očekávání už od první chvíle, kdy jsem zjistila, že kniha existuje, až jsem se bála, že budu zklamaná. Nebyla jsem. Ani trošičku. Pro jistotu jsem si však zároveň s ní nekupovala Kroniky prachu - pár stránek navíc... No, mohla jsem ušetřit za poštovný. Po dočtení Kronik prachu jsem ani na vteřinu neváhala a bonusovou knihu ihned objednala. Dnes už je taky přečtená a já vím, že se k oběma knihám znovu vrátím. Naprostá dokonalost, zbožňuju je!

14.01.2021 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Stejně jako všechny předchozí díly velmi čtivé, originální, tajemné a napínavé. Stává se, že při rozrůstajících se sériích novější a nové díly už nejsou tak dobré, jako ty předchozí, ale to rozhodně není případ této série. Zbožňuju knihy od Ransoma Riggse a mám během každého čtení neskutečnou radost, že je můžu číst. Pět hvězdiček je málo!

02.01.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Já jsem naprosto nadšená. Po delší době kniha, kterou jsem nedokázala odložit. Ruta Sepetys opět bravurním způsobem popisuje část historie, která se tolik neřeší, což je pro mě jakožto nadšence do historických románů mezi všemi těmi romány o holokaustu velmi přínosné. Bez této autorky bych nevěděla vůbec nic o tom, jak vypadalo Španělsko za vlády Franca, ani o dalších událostech, o kterých píše ve svých knihách (část historie 20. století Litvy, největší lodní katastrofa Wilhelm Gustloff...). Navíc propletení těchto historických částí láskou knihy hodně moc obohacuje. Doufám, že si brzy budu moct přečíst další knihu od této famózní autorky. Jedna z mých nejoblíbenějších.

29.12.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tato kniha dokazuje, jak velkou moc má láska. Člověk ji potřebuje, a v těch nejhorších chvílích obzvlášť. Příběh Lalea a Gity je hrůzostrašný, ale měli jako jedni z mála štěstí, nebyli na ty hrůzy po celou dobu sami a měli jeden druhého. Možná i částečně díky jejich lásce dokázali přežít. Nemám k tomu víc co dodat. Knihy tohoto typu mě vždy donutí přemýšlet a vidět o něco jasněji, jaké hlouposti neustále řeším.

23.10.2020 4 z 5

Někde jinde Někde jinde Gabrielle Zevin

Knihu jsem poprvé četla, když mi bylo asi jedenáct. Nedokázala jsem na ni zapomenout. Po sedmi letech jsem se k ní vrátila a čtení si užila ještě víc než to první. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla.

23.10.2020 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

„Se závojem či bez, nemravné či světice, tváří tvář smrti jsme si všechny rovny."

Letošní novinka, o které se tolik mluvilo a psalo, že mě zpočátku odrazovala. Obálka mě taky nezaujala. Ale nesuďme knihy podle obalu. Ačkoliv je růžový, v knize nic růžového rozhodně není. Po přečtení anotace mě učarovala natolik, že jsem si ji musela pořídit a přečíst. Nelitovala jsem. Ani jednu vteřinu čtení. Je to kniha, od které se nelze odtrhnout, která vás chytí do svých spárů (v tom nejlepším slova smyslu) a nepustí ani dlouho poté, co ji dočtete. Budete se u ní usmívat, budete zděšení, naštvaní, dojatí. Bude vás mrazit. Budete cítit bolest, smutek, radost i vztek. Budete překypovat odvahou a možná se i zamilujete.
A ten konec... ten vás dostane.

„Nebe je kluk v domku na stromě, co má studené ruce, ale hřejivé srdce."

22.10.2020 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Krásná a milá oddechová knížka s velmi sympatickou hlavní hrdinkou. Autorka rozhodně neulehčovala rozhodování mezi dvěma muži ani nám, čtenářům. Vykreslila oba muže tak bravurně, že jsem dlouho nevěděla, kterého bych si já sama vybrala. Nakonec jsem se rozhodla pro toho, s kým zůstala, takže konec mě opravdu potěšil.
Kniha je sice oddechová a úsměvná, ale některé části jsou i smutné, v těch jsem měla na krajíčku. To k takové knize ale patří. Styl psaní je velmi příjemný, pokud se do knihy pustíte a sedne vám, máte ji za chvilku přečtenou.
Rozhodně stojí za přečtení!

22.10.2020 5 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

„Nikdy nikoho nepodceňuj, protože v té chvíli, kdy to uděláš, už jsi prohrála."

Proč si knihu přečíst?
Je čtivá.
Je originální.
Není klišé.
Má velmi propracované postavy, s nimiž se život nemazlí.
Jejím obsahem je dobrodružství, i tajemno.
Překvapivý konec. (Ten jsem opravdu nečekala. Potřebuju druhý díl!!!)
Ilustrace. (A moc povedený!)
Fantasy. (A teď vážně, kdo nemá rád fantasy? Tuhle knihu si totiž musíte přečíst, i pokud do této skupiny lidí patříte!)
Rozesměje vás.
Dojme vás.
Ohromí vás.
...
... jednoduše zkrátka proto, že je naprosto skvělá!

Kniha se mi velmi líbila, bylo to zase něco úplně jiného, a jsem moc ráda, že se dostala z wattpadu (kde jsem ji před pár lety četla poprvé) a konečně vyšla v tištěné podobě. Protože tohle je opravdu něco skvělýho. Co musím zmínit, je to, jak mě rozčilovala Lea, která se často (pro mě bezdůvodně) vztekala a urážela, ale nakonec jsem si ji oblíbila - je jiná, než ostatní hlavní hrdinky. Je svá, nikomu nedovolí, aby jí poroučel, nenechá si nic líbit, dokáže se ozvat i ve chvílích, kdy všichni jen zarytě mlčí, má svou hlavu, je reálná a není uťáplá. Takže už jen díky ní je tato kniha správná volba.
Úžasně vykreslený svět s mapou, jejíž místa můžeme sledovat po celou dobu cesty hlavních postav a co mě hodně zaujalo, bylo obchodování s bílým masem.
Byla jsem okouzlená po celou dobu čtení (a zvlášť při čtení Honorských pohádek) a pevně věřím, že druhý díl si zamiluju stejně tak.

14.05.2020 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

První moderní poezie, kterou jsem četla, a musím uznat, že to bylo zajímavé čtení, byť jen chvilkové. Pár myšlenek, které ve mně něco zanechaly, jsem si v knize našla.

„když jsi dost slabá
na to aby ses zhroutila
jsi dost silná
na to abys vstala"
- Rupi Kaur

28.03.2020 3 z 5

V trenkách a naboso V trenkách a naboso Jiří Čumpelík

Jiří Čumpelík v knize popisuje vzpomínky na své dětství a část historie jeho (a i mého) rodného města za německé okupace a druhé světové války. Vše vnímá s nadsázkou a nechybí ani smysl pro humor. Kniha je doplněná kolážemi od Genadije Alexandrova.

„Světy dětí a světy dospělých se od sebe vzdalují děsivou rychlostí. Setkají-li se náhodně, je to jako kontakt mezi jinými civilizacemi!"

Když čtu řádky o tom, jak Mělník v té době vypadal, jaká dobrodružství se zde dala každý den prožívat a vymyslet se dalo úplně cokoliv z čehokoliv, nejraději bych se vrátila v čase a prožila to všechno s ním, protože to i navzdory válce muselo být na jednu stranu naprosto skvělý a myšlenka, že takové dětství už nikdy nikdo nezažije, mi připadá hodně smutná. Po přečtení knihy jakobych Mělník vnímala zase o něco jinak než dřív.

„Dobrým rodičům by se měly stavět pomníky! Udělali pro svět víc než některý blbý politik."

„Lidi sou divný. Všechno, co děláš veřejně a bezelstně, může bejt vostudný a hanba. Mravný je jenom to, co není vidět."

Kniha se mi líbila, rozhodně doporučuju!

28.03.2020 4 z 5

Příběh dvou staletí Příběh dvou staletí Rachel Harris

Zajímavý příběh o cestování v čase, každopádně bych z ní asi byla nadšenější, kdybych ji četla již před pár lety. Jako oddechové čtení ale šla.

22.02.2020 3 z 5

Deník Deník Anne Frank

Tato kniha před několika lety odstartovala mé čtení a zájem o holocaust. Příběh velmi chytré, citlivé a nadané dívky, který vás chytí za srdce. Hodně. Jedna z knížek, na kterou se nedá zapomenout. Rozhodně doporučuju, měl by si ji přečíst každý.

08.02.2020 5 z 5

Toxický squat Toxický squat Hana Kavurová

Obdivuju napsání příběhu s drogovou tématikou. Kniha mě hodně dostala, zanechala ve mně spoustu nepříjemných pocitů, ale nelituju, že jsem ji četla. Jen mi připadalo naprosto nereálné chování rodičů po Annině návratu a občas jsem se ztrácela v čase.

08.02.2020 3 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Sérii Sirotčince slečny Peregrinové naprosto zbožňuju a nemám žádnému dílu co vytknout. K naprosté spokojenosti potřebuju co nejrychleji přeložit pátý díl. :D

08.02.2020 5 z 5

Loutka Loutka Taylor Stevens

Tuto knihu jsem z nějakého nepochopitelného důvodu dlouho odkládala. Když jsem ji konečně vzala do ruky, zpočátku pro mě bylo těžší se začíst, ale brzy jsem si na styl psaní zvykla a od čtení se už nedokázala odtrhnout. Napínavé, překvapivé, zkrátka naprosto brilantní čtení. Loutka je první kniha od Taylor Stevens, kterou jsem přečetla, a jsem si jistá, že ne poslední. Co však musím vytknout, jsou občasné příliš zdlouhavé části, které mě tolik nebavily, naštěstí jich nebylo moc.

08.02.2020 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Povedená kniha! Nejlepší knížka s LGBT tématikou, kterou jsem četla. Čtivá, milá a zkrátka krásná. Určitě se chystám na druhý díl.

15.10.2019 5 z 5