Nikolas0311 Nikolas0311 komentáře u knih

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

"Cože ses to ptal, Andy Bissette? Jestli jsem podle tvýho vysvětlení pochopila svoje práva?"
Tak započala svůj dlouhý monolog Dolores Claibornová a nezavřela tu svou nevymáchanou hubu až do poslední tečky. Jak už jsem naznačil kniha je vyprávěna hlavní hrdinkou Dolores, která je podezřelá z vraždy a vypovídá před dvěma strážníky a jednou písařkou. Jejich reakce zjišťujeme pouze od Dolores. Dolores vypráví celý svůj příběh, jak bylo těžké "makat pro tu mrchu Donovanovou" a jaké bylo její manželství. Z počátku může čtenáři Dolores přijít nesympatická. Je to prostě taková rázná bába, která se neštítí použít i ostřejší slova. Dostala mě svým humorem, stylem vyprávění a hlavně jejím životem, který nebyl žádný med. Není to klasická Kingovka, nehraje tu roli žádné nadpřirozeno ( i když zatmění, které má v příběhu výraznou roli je přesto takové magické). Výborná kniha u které mě King opět přesvědčil jak umí pracovat s ženskými postavami. A na různé věty z této knihy jen tak nezapomenu např. "Dolores, šest kolíčků", "Ženský někdy nezbyde nic jinýho než být mrcha"

29.10.2018 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Film jsem viděl několikrát a miluju ho. Pak jsem se dozvěděl o tomto grafickém románu a rozhodl jsem se, že ho musím mít. Jakmile jsem Vránu dostal do ruky tak jsem se do ní pustil a ona mě naprosto pohltila. James O' Barr nakreslil Vránu v rámci artterapie, protože se nemohl vyrovnat se ztrátou své snoubenky a na papíře se otiskl ten jeho hněv, smutek... Teď děkuju tomu člověku, který O'Barra přesvědčil aby Vránu vydal. Někdo si může myslet, že to je akční kravina kde se jenom střílí, ale mezi Erikovo pomstou jsou i vzpomínky na jeho snoubenku Shelly u kterých jsem měl slzy na krajíčku. Nádherně nakreslené depresivní dílo. Doporučuji!

28.04.2018 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Kniha mě naprosto nadchla. Psychologický popis Normana Batesea a hlavní rozuzlení této postavy řadím mezi to nejlepší. Ostatně i na malou obsáhlost, toto dílo dokázalo celosvětově zaujmout a vlastně i těch pár stránek byla ku prospěchu - všechno se to vlastně na vás vyhrnulo najednou, aniž by jste se museli tím prolouskávat nějakou bichlí. O to to mělo větší účinek. Každopádně jediné mírné zklamání pramení z oné slavné scény ze sprchy. Jelikož znám Hitchcockovu filmovou verzi - kde to bylo celkem barvitě vylíčeno. V knize mi to přišlo jen "letmo nastíněno". Jinak vše ostatní bylo skvělé. Tuto klasiku Doporučuji.

23.10.2023 5 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Knihu jsem posledních pár dnů všude viděl a zaujala mě povedená obálka. Rozhodl jsem se ji proto pořídit a přečíst. Jistá očekávání jsem měl a i přesto pro mně naprosté překvapení - jen v dobrém. Kniha se již od začátku četla sama a krvavé scény vyvážené s emočními výkyvy postav a jejich nedokonalých životů, bylo velmi dobré. A epilog? Ten mi rozdrásal srdce na kusy - ostatně jak je napsáno v zadu na knize - měl jsem z toho velmi rozporuplné pocity, že ani člověk neví jak to zakončení má brát a v hlavě mi to nějakou dobu zůstane. Doporučuji!

01.10.2023 5 z 5

To To Stephen King

To
Jak ironické, že je To jeden z nejkratších názvů a jedna z nejtlustších knih. Stephena Kinga miluju a To už jsem chtěl začít číst hodně dlouho, ale zabraňovala mi v tom škola. Vyčkával jsem na prázdniny a pak jsem se do knihy pustil. Příběh mě okamžitě pohltil. Hrdiny jsem si ihned zamiloval. Mimo fantastický příběh zde máte i skvěle popsané město Derry i do toho nejmenšího detailu. Kniha je krásně napínavá a hlavně děsivá. Jediné co mě možná trošku zklamalo bylo to co bylo To opravdu zač. Jinak doporučuji!

07.01.2018 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Dokonalá psychologie hlavní hrdinky, kdy čtenář ani samotná Rosemary netuší jestli jsou všechny ty hrůzy pravdou nebo jsou to jen výplody její choré mysli. Jestli jsou to všechno jen těhotenské příznaky a nebo něco jiného a zlého....
Neustále se stupňované napětí, nejistota a neklid dělá z této knihy opravdu mistrovské dílo a vše završuje tajemný závěr.

23.01.2024 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nechápu, proč má kniha tak nízký hodnocení.

10.07.2017 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Píšu to čerstvě po tom co jsem zaklapl knížku a chvěju se. Byly knížky co se mi líbily a byly knížky, které jsem dočítával velice těžce, ale žádná z nich ve mě nevzbudila tolik pocitů jako Smrt před úsvitem. Ani v jedné kapitole ani na jednom řádku jsem se nenudil. V těch stránkách jsem se ztrácel a najednou jsem nečetl knihu, ale létal v oblacích jako naši hrdinové, smál jsem se s nimi, brečel jsem s nimi, bál jsem se s nimi... Město Zephyr stejně jako všechny postavy v něm mi ještě dlouho budou ležet v hlavě a v srdci navždy vepsány. Magie existuje a jestli v ní nevěříte tak vám fantazie z tohohle světa snad otevře znovu dětské oči, které nejsou zastíněné dospělostí.

06.02.2024 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

(SPOILER) Do knihy jsem šel s tím, že se mi líbilo jak mi anotace nedokázala říct o čem vlastně kniha bude. V malém městě Castle Rock si cizinec otevře malý obchod s názvem "Nezbytné věci" a za nízkou cenu a drobný žertík prodává různé vytoužené předměty. Velice mě zajímalo o čem vlastně těch cca 700 stránek bude a byl jsem více než mile překvapen. Atmosféra čím dál tím vice houstnoucí se dala krájet a od klidného začátku se to přemrštilo až doslova v hromadný masakr. King zde i kritizuje společnost a to jak jsou lidé chamtiví. Obchodník Leland Gaunt je vskutku skvělá postava okolo které i v závěru celé knihy je oblak tajemna, který nebude zcela odhalen. V temné atmosféře se mi i líbil poněkud zvláštní a pohádkový konec, který ukázal, že když můžou být na světě temné síly, mohou být překonány čistou až dětskou fantazií. Perfektně vykreslené postavy na kterých vám záleží a ne zřídka jsem byl šokován osudy některých z nich. Propojení na předchozí Kingova díla z Castle Rocku jenom zahřáli u srdce ať už v podobě románu Cujo či novely Tělo.

22.12.2023 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Druhá kniha o Hannibalu Lecterovi. Kniha byla opět úžasná ba dokonce lepší nežli díl předchozí. Na rozdíl od Červeného draka, v Mlčení jehňátek je psychologie postav více propracovaná a více se čtenář seznámí s dr. Lecterem, který má zde dost podstatnější roli než v prvním díle. Willa Grahama ze kterého se stala opilecká troska s rozřezaným obličejem ( jak se zde na krátkou chvíli dozvídáme) vystřídala Clarice Starlingová, která je ještě zajímavější postavou než Graham sám. Nadaná studentka policejní akademie je z počátku poslána zjistit jen pár informací o Hannibalu Lecterovi, ale později se přimotá do případu "Buffalo Billa", který zabíjí tlusté ženy a stahuje je z kůže... a za dopadení tohoto vraha hodlá rizkovat i svoje studium. Nejlepší věcí na knize jsou právě rohovory Starlingové s Lecterem, které jsou nesmírně propracované a psychicky vyčerpají nejenom hlavní postavu, ale i čtenáře samotného! Nemůžu si však pomoct, ale samotný Hannibal-kanibal mi přišel jednou z nejsympatičtějších postav v knize. Mlčení jehňátek je určitě propracovanější než Červený drak ve všech směrech a už se těším až završím trilogii posledním dílem.

06.10.2019 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

První kniha o Hannibalu Lecterovi. Kniha mě mile překvapila, přečetl jsem ji za pár dnů. Napínavé, čtivé, strhující. Psychologie hlavního "hrdiny" Francise Dolarhydea neboli Červeného draka byla skvěle vykreslena a hlavně to jak si myslel, že se přeměňuje v Draka... no prostě špičkové vykreslený psychopat. Will Graham, hlavní kladná postava, měl zajímavé myšlení a byl taktéž výborně vypracován. A samotný Hannibal Lecter? V této knize se objevil jen krátce, což beru jako největší negativ, ale na knize to samozřejmě kvalitě neubírá. Přesto však Hannibal byl zajímavou postavou a i přesto, že se osobně objevil ani ne na dvaceti stránkách, tak z něho šla hrůza a zároveň obdiv.

26.09.2019 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda byly úžasné knihy, ale Inferno je předčilo! Příběh sice trochu připomíná původní dva romány, ale bavilo mě to. Byl jsem napnutý až do poslední tečky. Tentokrát se to všechno točí okolo Alighieriho takže se dozvídáme různé zajímavé informace o něm a o jeho Peklu. Kniha řeší také globální problém lidstva přelidnění a pokládá dost zajímavou otázku: "Pokud byste musely zabít půlku lidstva aby lidstvo mohlo přežit budoucí generace, udělali by jste to?"

14.01.2018 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Jak to mám říct....VYNIKAJÍCÍ!!!!!!!!!!!

02.01.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo, ale hrozně mě kytice chytla.
Klasika, kterou by si měl přečíst každý!

09.10.2016 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je zajisté hororová klasika, kterou by si měl přečíst každý! Odhodlám se říci, že román má i detektivní prvky zvlášť ke konci. Co obdivuji je to jak Bram Stoker vedl příběh o Draculovi vlastně (až na nějaké momenty) bez Draculy a i přesto čtenář má pocit, že hrabě dýchá na každém rohu. Postavy jsou také úžasné zvlášť Dr. Van Helsing, který mě svými proslovy a činy doslova fascinoval. Navíc první půlka knihy je vedená tíživou a tajemnou atmosférou ze které budete mít husí kůži... je tedy škoda, že druhá půlka knihy už měla těch strašidelných prvků málo a to co mě nejspíš nejvíce vadilo bylo postupem času neustále kecy o bohu. To bylo snad nejhorší, ale i přesto těch pár negativ nestačí na to, abych tomuto skvostnému dílu ubral byť jen jednu hvězdičku. Doporučuji!

08.08.2019 5 z 5

Carmilla (převyprávění) Carmilla (převyprávění) Josef Pepson Snětivý (p)

Velmi kratičká, avšak děsivá novela o upírce Carmille se mi velmi líbila. Hlavní postava Laura, která celý příběh vypráví líčí svůj děsiví zážitek opravdu realisticky. Koneckonců celá novela vyznívá reálně. Carmilla, na první pohled mladá dívka, která je na návštěvě u Laury, vám přijde přeci jen od začátku podivná. A také, že ano! Z této mladé dívky se nakonec vyklube staletá hraběnka, která touží po krvi. Několik dívek z okolí jí podlehlo a teď je na řade Laura...
Opravdu skvělá gotická novela, která kombinuje prvky vampyrismu a lesbické lásky... Rozhodně pro milovníky hororů a upírů jasná volba!

24.02.2019 5 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Přečetl jsem jedním dechem! Úžasná kniha!
Přiznám se, že jako valná většina jsem nejdřív viděl slavnou filmovou adaptaci a pak si přečetl román. Dlouho jsem přemýšlel, když jsem četl tuto knihu jestli se mi líbí více film či kniha. Až po přečtení jsem zjistil, že kniha je lepší. Film je nádherně natočen s vynikajícími hereckými výkony, ale kniha se mi prostě líbila více. Ačkoli se mi film líbí tak mě mrzí, že většina lidí dává přednost jemu a knižní adaptaci zatracují. Proč? Proč vidím to nízké hodnocení? Proč čtu některé ty ohavné komentáře? Ta kniha mě naprosto pohltila! Příběh úžasný a ty emoce co z knihy jen přetékají se nedají popsat. Temný, krvavý a smutný příběh upíra Louise. Hold většina lidí dává přednost Edwardovi ze Stmívání a to mi vadí. V Česku by se Interview s upírem mělo dočkat většího úspěchu jako celá autorka Anne Riceová. Upíří kroniky tvoří 11 románu a v Česku byly prozatím přeloženy pouze 4 a já se ptám proč?!

18.03.2018 5 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Dočteno a rozhodně doporučuji!
Jestli se vám do knihy nechce z toho důvodů, že si myslíte, že to bude plno keců o Satanovi a LaVey se vás bude snažit přesvědčit aby jste věřily v Satana tak vás vyvedu z omylu! Kniha je o něčem jiném. Autor se vás snaží přesvědčit aby jste věřily jenom v jediného boha a to v sebe! Vy jste svůj bůh! Satanská bible popisuje svět takový jaký je, totiž plný krve a násilí... kritizuje církev a snaží se vám otevřít oči.
Nechápu proč má takové nízké hodnocení?! Já rozhodně doporučuji!!!

08.03.2018 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Další skvost z dílny krále hororů Stephena Kinga. Tentokrát hrůza a děs přichází v podobě velkého bernardýna Cuja nakaženého vzteklinou ohrožující matku a jejího syna v porouchaném autě. Kniha je od začátku zajímavá ba dokonce i s nádechem nadpřirozena. Postavy opět Kingovsky skvěle propracované. SPOILER: I přesto jaké Cujo napáchal škody bylo mi ho nakonec opravdu líto.

07.01.2018 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Po fenomenální Dívce ve vlaku přichází Do vody. Už podle názvu kniha vypovídá, že patří do vody. Na knihu jsem se strašně těšil:
a) Dívka ve vlaku byla skvělá
b) Podle anotace zajímavý příběh
c) Obrovský poprask okolo této knihy
To co mě tam nejvíce vadilo bylo až nechutně mnoho postav a navíc každá postava měla úplně jiné vyprávění což se mi pletlo. Příběh je ze začátku zajímavý, ale pak začíná být čím dál tím víc nudnější. Konec u Dívky ve vlaku se mi nesmírně líbil a tady?! Konec byl odfláknutý. Koneckonců celá kniha byla podle mě odfláknutá. Autorka asi vsadila na úspěch své první knihy. Doufám, že až napíše třetí knihu, že si na ní dá více záležet!

07.01.2018 2 z 5