Nikidree Nikidree komentáře u knih

Noční rasa Noční rasa Clive Barker

První dílo od autora a jsem celkem příjemně překvapena. Líbí se mi, že jsem takřka nedokázala odhadnout, co se bude dít.
V první chvíli mě však zarazilo, když se příběhu ujala Lori, přišlo mi to jako hrozná škoda. Avšak brzy se ukázalo proč a díky tomu se mi zase snadněji pokračovalo ve čtení.
Osobně bych vytkla způsob vyprávění. Občas to hezky plyne a je dobře popsáno a náhle se tam objeví spousta skoro až filozofických úvah a prohlášení. Postavy mají takový zvláštní charakter a nedokázala jsem si žádnou oblíbit. Což asi není úplně špatné, je je těžší se vžít do děje (pro mě)

01.12.2019 3 z 5

Ačkoliv jsem viděla nejdříve film a až poté si přečetla na doporučení kamaráda knihu, byla jsem velmi mile překvapena. Většina filmů na základě knih jsou dosti katastrofální (viz Eragon), ale Sirotčinec mě velmi překvapil! A to navzdory záměně Emmy s Olive.
Samozřejmě je kniha barvitější a dá se mnohem lépe vžít do postav, než při shlédnutí filmu. Bohužel pro mě jsem znala děj a tak to nebylo úplně ono, ale věřím, že ti, kteří četli nejdříve (nebo jenom) knihu, museli hltat stránku za stránkou.
Rozhodně si přečtu další díly, jakmile se ke mně dostanou. Oproti filmu je v knize jiný konec a tak mě velice zajímá, jaké je pokračování :)

27.05.2017 4 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

Na druhý díl jsem se těšila a jakmile to jen šlo, četla jsem každou volnou chvíli. Díl nezklamal, jen jsem už asi krapet stará na to, že emoce mezi dvěma kluky zabírají až příliš moc místa v knize. Ale což.
Způsob psaní autorky mi sedí, líbí se mi prostředí, do kterého je tento příběh zasazen a vzhledem k událostem na konci knihy jsem i hodně zvědavá na pokračování

12.09.2023 4 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Třetí díl mě nechytl tolik, jako předchozí dva. Ačkoliv první díl byl plný neobjasněných věcí, ve druhém se něco pořádného stalo až na konci, třetí díl je naopak nabušený tolika zvraty a akcí, že jsem se chvílemi krapet ztrácela.
Série jako taková se mi zamlouvá a opravdu v ní plánuji pokračovat. Dokonce i Poppy už působí mnohem moudřeji, než v předchozím díle. Taky musím pochválit styl psaní, který mi přišel propracovanější.
Vlastně mi ani nevadí vývoj událostí, jako jeho dávkování. Začátek byl takový akorát, prostředek mi přišel zase trochu roztahaný, byť se mi líbilo, jak Poppy poznává Atlantii. No a konec byl doslova nacpaný akcí. Putování, které vydalo na celý druhý díl se tady odehraje pomalu jen na několika odstavcích. To samé jako návštěva jistého místa. Nevím no. Raději bych rozepsané tyto "akční" pasáže, než vnitřní pocity a rozpory Poppy.
Těším se na další díl. Jen doufám, že mi jeho čtení půjde snadněji, než tohoto.

29.01.2023 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Za mě dobrý průměr. Do prvního dílu jsem se pustila až po shlédnutí seriálu. Nejspíš proto jsem čekala něco trochu víc (aneb knihy bývají vždy lepší). Nejsem zklamaná, ale nemůžu ani říct, že by to byla nějaká pecka.
Líbí se mi svět, ve kterém se příběh odehrává a prozatím jsem i spokojená se všemi postavami. Nenašla jsem žádnou, která by mi tu byla proti srsti. Na druhou stranu je potřeba říct, že se tu charakterově s postavami příliš nepracuje. Ano, nejsou ploché, ale za mě jim chybí větší šmrnc.
Navíc je celý příběh pojat poměrně jednoduše. Ostatně cílová kategorie tomu i odpovídá. Ačkoliv popisy a styl vyprávění je příjemný, neobjevila jsem žádnou scénu, při které bych napnutě četla slovo za slovem a čekala, jak se to vyvine. Ovšem všechno to můžu mít zkreslené seriálem.
Určitě se pustím do dalších dílů. Vlastně bych ráda přečetla všechny knihy, týkajícího se tohoto světa. Tak snad mi další díly/knihy sednou o trochu víc.

23.07.2022 3 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Z Nočního cirkusu mám velmi rozporuplné dojmy. Vnímám ho jako naprosto úžasný nápad, který však totálně kazí způsob, jakým je napsán.
První kapitola s druhou jsou odlišné jako den s nocí. A to jak způsobem psaní tak i časovým údajem. Ostatně časový údaj je v celé knize pojat velmi divně. Ačkoliv většinou jsou kapitoly chronologicky, občas se mezi nimi objeví nějaká, která je z jiného období.
Taky některé pohledy na vlastně vedlejší postavy jsou mnohdy zbytečné. Obsahově občas zajímavé, ale je to jako kdybyste četli deník se zápisky vzpomínek, kdy si autorka vzpomněla, že by bylo dobré zmínit ještě to či ono.
Postavy jsou kapitola sama o sobě. O většině z nich nic moc nevíte a ani se moc nedozvíte. Romantická linka je velmi divná, když vezmu v potaz že se objevila tak nějak zčistajasna - je velmi těžce uvěřitelná.
Abych však jen nekritizovala, musím říct, že nápad je to opravdu skvělý. Když se popisují jednotlivé stany (ledová zahrada, strom přání...) či kouzelné prvky (zapálení vatry) tak mě čtení bavilo.
Asi bych to zakončila tak, že pokud se dokážete přenést přes opravdu divný způsob psaní, čeká vás poměrně zajímavý, neobvyklý a trošičku zvláštní příběh.

20.07.2022 2 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Tohle bylo zvláštní čtení. První třetina mě trochu bavila a u některých hlášek jsem se opravdu zasmála. S přibývajícími stránkami však obojí upadalo a konec jsem prostě tak nějak dočetla, jen abych to už měla za sebou.
Rozhodně je potřeba vzít v potaz, že se nejedná o žádné velkolepé dílo. Ostatně anotace mluví dle mě sama za sebe + vám pomalu vyzradí celý děj knihy. Kuriózní příběh, zvláštní styl vyprávění, fakt že sami chcete konstábla zabít po prvních stránkách, co se objeví... Přišlo mi to, jako taková šílená a místy značně drastická pohádka.
Ačkoliv některé pasáže jsou pěkné/vtipné, kniha jako celek mě neoslovila.

04.07.2022 2 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Famózní záležitost. Za mě je to velká bomba hned z několika důvodů. Osobitý styl psaní, velmi temné a pochmurné prostředí, zajímavé pojetí upírů a ještě zajímavější pojetí (anti)hrdinů. K tomu spousta stránek, nádherné ilustrace které příběh krásně dokreslují a velmi čtivý děj, kde jsem našla i pár věcí k zamyšlení.

Prvních pár stran mi trvalo se zorientovat, ale brzy jsem se naladila na autorovo psaní a potom již byla plně v obraze. Jediné, co mi zpočátku maličko vadilo, byla spousta označení pro upíry. Ale jelikož se to dost opakovalo, v průběhu knihy už to nepředstavovalo problém.
Taky musím říct, že ačkoliv nejsem nijak nábožensky založená, dost mě fascinovala propracovanost Stříbrného Řádu a celkově celé víry. Obdivuji, jak autor dokázal popsat skoro až fanaticky oddaný a zároveň i bezvěrný pohled na víru.
Sečteno podtrženo, prostě je to pecka. Pecka, která mě naprosto oslovila a já se velmi těším na pokračování.

30.06.2022 5 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Série Z krve a popela mě naprosto nadchla. I proto jsem se rozhodla pustit do další knihy od autorky. Jenže nějak nevím, jak knihu ohodnotit. Sedí mi styl psaní, líbí se mi postavy, prostředí i pojetí nadpřirozených bytostí. Taky se mi líbí pojetí celé knihy, to jak příběh pěkně plyne, stále se něco děje a ten konec! Ten byl skvělý.
Přesto nemám po dočtení pocit typu "Wow tohle byla jízda". Ale přeci jen pozitiva převažují a tak ty 4* dám. Je to opravdu dobrá a hlavně velmi čtivá kniha. Už se moc těším na další díly. Jsem zvědavá, co autorka Layle přichystá.

18.06.2022 4 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Ačkoliv jsem tento díl přečetla velmi rychle, nemůžu úplně říct, že bych z něj byla nadšená. Vlastně se spíš nemůžu zbavit dojmu, že autorka občas nemá ponětí, co před chvílí napsala. Jako ano, může to být klidně vina překladu, ale když Charley vypne telefon a hned v dalším odstavci z něj volá Cookie, vypadá to spíš na vinu autorky. Sice aby to "nebylo divné", je hned potom vysvětlení, že ho zase zapnula, ale prostě wtf?
Kromě toho se nemůžu zbavit dojmu, že Charley je zatraceně špatný soukromý detektiv díky svým hláškám. Vždyť je to tak těžce neprofesionální! Se divím, že ji vůbec někdo jako detektiva bere vážně. V soukromí nebo se známými/přáteli proč ne. Ale když jede zjišťovat informace k případu, to mi už normální nepřijde.
Co však musím tentokrát vychválit, je konečně pořádně dialog mezi ní a Ryesem. Hurá! Navíc se člověk dozvěděl něco málo o tom, kdo Charley vlastně je. Sice toho nebylo moc, ale rozhodně lepší, než ty kusé informace z předešlých dílů.
Kolem a kolem je to prostě průměr. Pár hlášek mě pobavilo, některé scény se mi líbily, stále mě zajímá, co vše umí a jakou roli v jejím životě (se)hraje Ryes atp. Avšak nemůžu říct, že bych této sérii propadla.

01.06.2022 3 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Druhý díl je krapet jiný a to proto, že se tu děj soustředí hlavně kolem Mii a její brutální cesty za pomstou skrz zápasení v arénách. Musím říct, že její chladnokrevnost je vážně děsivá. Chvíli jsem měla tendenci ji za rozhodnutí, která udělala, kritizovat, ale řekla jsem si, že s tím případně počkám až po posledním díle. Doufám totiž, že on dost věcí vysvětlí / objasní.
Ačkoliv mi způsob psaní stále sedí, u tohoto dílu jsem potřebovala mít tu správnou náladu, abych si knihu užila. Nevnímám to však jako negativní prvek. Série Nikdynoc je prostě tak trochu jiná, alespoň já ji tak vnímám. A i to je jedna z věcí, co se mi na ní líbí.

24.04.2022 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Skoro bych přísahala, že ještě včera/předevčírem v anotaci byla zmínka, že je tato kniha přirovnávána k dílům Sarah J. Mass nebo tak něco (což by možná vysvětlilo, proč to zmiňuje nejeden komentář). A jak tak čtu komentáře pod sebou, nedivím se, že někteří knihu chválí a jiní jsou naopak dost zdrženliví. Myslím, že to přirovnání k Maas byla/je chyba. Na mě to působí jako snaha se přiživit na někom již slavném, s čímž se pojí i fakt, že čtenář rozmlsaný díly Maas tuto sérii nemusí tolik ocenit (?).

Já se do série Z krve a popela pustila prostě ze zvědavosti, nezáleželo mi na tom k čemu je to přirovnané. Anotace na mě sice nepůsobila zrovna wow dojmem, ale říkala jsem si, že by autorka mohla překvapit. A i kdyby to byl spíš průměr, tak by třeba mohla mít dobře popsané jiskření hl. hrdinů, tak že bych si užila alespoň to.

Asi začnu tím, že osobně nejsem vůbec zklamaná. Šla jsem do toho s čistým štítem a myslím, že to dělá hodně. Souhlasím, že z velké části se tam vlastně nic velkého neděje. Že jen sledujeme Poppy, jak se prodírá svázaným životem, chvilku je taková a chvilku maková, hodně řeší sebe a jen sebe, a je velmi vznětlivá (ačkoliv hlavně tím "uraženeckým holčičím způsobem"). Hawke je trochu lepší, ačkoliv s jeho egem musí jen stěží projít dveřmi.
Všechny postavy, které jsou v knize víc, jsou bohužel poměrně ploché. Mají své povahy a manýry, ale přijde mi, že s tím autorka (snad jen zatím) neumí příliš pracovat. Že jim nedokáže dát uvěřitelnost, šmrnc, cokoliv díky čemuž by čtenář měl pocit, že to opravdu všechno prožívají. A hlavně díky čemu by mohl prožívat případné zvraty a číst s bradou až na zemi.
Ačkoliv se jedná o poměrně podstatné nedostatky, musím se přiznat, že mi to až tak moc nevadilo. Knihu jsem zhltla velmi rychle a rovnou se vrhla na druhý díl. Prostě mi to sedlo a i přes ty nedostatky jsem si dovedla příběh užít, ačkoliv mě zpočátku knihy dost rozčilovalo, co vůbec znamená být Panna a co jsou Povznesení zač. Sice se to člověk dozví, ale uvítala bych alespoň nějaké střípky hezky v průběhu a ne to všechno vybalit ke konci knihy.

Z krve a popela je spíš fantasy romanťárna, než nějaká epická bomba. Ale jsem přesvědčená, že autorka má potenciál a že by se mohla dost zlepšit. Minimálně v tom, že vdechne svým postavám opravdový život a čtenářům bude trhat srdce na kousky, když se některé z oblíbených postav něco stane.

04.04.2022 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Za mě je druhý díl celkem zklamání. Ačkoliv se to stále dobře čte a pořád to působí milým dojmem, váhavost hl. hrdinky mezi 2 kluky na mě byla příliš. Ačkoliv to chápu, neustále se ohání tím, že chce čas a přitom to vlastně vůbec neřeší.
Rebelové tu už byli víc, ale upřímně mi stále přijdou dost zvláštní. Vážně doufám, že to má autorka nějak smysluplně vymyšlené. No a nato, že se jedna z holek má stát budoucí královnou, mi tak poněkud chyběl popis jejich vzdělávání pro ten post. Neříkám, že to má být nějak podrobně, ale sem tam něco zmínit by bylo fajn.

Doufám, že další díl bude lepší a začne se v něm něco pořádného dít.

23.03.2022 2 z 5

Vzpomínky stínů Vzpomínky stínů Kalayna Price

Nejprve jsem chtěla napsat, že se mi tento díl líbil nejvíc. Ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc mě napadá drobností, co mi v knize chyběly.
Největší plus tu pro mě byl Death, protože ho mám ráda. Docela se mi zamlouvala i krimi zápletka, tento "padouch" byl velmi zajímavý. Bohužel právě v dané krimi zápletce vidím i spoustu děr. Už nebylo řečeno kdo to způsobil, jak to dopadlo s příšerami, zda Faerie zanechala nějaký dopad na jednu postavu...
A potom ten konec! Bylo mi jasné, že se něco takového stane, ale když víte, že další díly přeložené nejsou a nebudou.. Ačkoliv tuto sérii hodnotím celkově jen jako slušný průměr, opravdu mě mrzí, že se nemůžu vrhnout na další díly.
Jako oddechovka je to super a i když si mě hl. hrdinka stále příliš nezískala, ráda bych si o ní přečetla víc a dozvěděla se tak, co je její otec vlastně zač, jak to dopadne s jejím rozhodnutí ohledně dvorů atp.

18.03.2022 3 z 5

Čarodějka stínů Čarodějka stínů Kalayna Price

Příjemná oddechovka ve stylu Nočních lovců (J. Frost), Strážkyně Riley (K. Arthur) atp. Jak zmiňují již někteří přede mnou, je tam i jistá podobnost s Mercedes Thompson (P. Briggs) avšak to se za mě týká pouze bytostí Fae.
Prvních několik stránek mi nepřišlo nijak zvlášť zajímavých, ale jakmile se to maličko rozjelo, příběh mě vtáhl. Líbí se mi vykreslení postav a to i přes fakt, že hl. hrdinku jsem si nijak neoblíbila. Nevadí mi, jen si mě prostě nezískala. Zato si mě velmi získal Death, ačkoliv tam příliš není a svým způsobem i Falin, ačkoliv mi občas lezl na nervy. Ale doufám, že z něj se ještě něco vyloupne.
Co bych trochu vytkla, je značné opakování věcí, které již byly jednou (někdy i víckrát) vysvětleny. A ještě musím říct, že konečný boj s padouchem mi přišel krapet zmatený. Upřímně jsem se ztrácela v tom, co vlastně Alex s magií dělala.
Jinak je svět popsaný dost srozumitelně, takže je to opravdu nenáročné čtení s krapet morbidní krimi zápletkou. Osobně mám tento typ knih ráda, protože se většinou čtou rychle a člověk si u nich opravdu odpočne a sem tam i pobaví.

14.03.2022 4 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Jako první počin autorky je to velmi slušné. Autorka si velmi krásně pohrává se slovy, díky čemuž je spousta vět opravdu pastva pro oči. Stejně tak dialogy mají říz a nejedná se o nevýrazné tlachání. Zaujalo mě prostředí, kde se příběh odehrává. Je na něm vidět, že si autorka svět promyslela a značně propracovala.

Avšak jak to už u prvotin bývá, i tady se vyskytují poněkud nejasnosti/nelogičnosti. Nejvíc mi vadilo plavání ve vodě. Jsem si téměř jistá, že ve většině případů by určitě umrzli. Obzvlášť hned na začátku. Taky mi úplně nesedělo, že se Ana nijak nezlepšila se svou Přízní, případně se nenaučila klasicky bojovat, když hledala vraha svého otce (než došlo na setkání s Ramsonem).
Kromě toho mi občas přišlo, že akce bylo místy až moc, ale to mi zas tak nevadilo. Jako poslední bych asi zmínila, že mě úplně neoslovila romantická linka mezi hl. hrdiny. Na můj vkus je to příliš nevýrazné, ploché. Myslím, že to šlo zpracovat lépe, obzvlášť když je vidět, že autorka si se slovy a celkově popisy umí dost vyhrát.

Rozhodně plánuji přečíst druhý díl. Má to dobrý potenciál a jsem zvědavá, jak to dopadne.

04.03.2022 3 z 5

Pouto stínů Pouto stínů Keri Arthur

Tento díl patřil mezi slabší co se týče detektivní zápletky. Na druhou stranu osobní život Riley dostal hodně prostoru a došlo k překvapivým zvratům. Upřímně jsem z toho trochu zaskočená, protože jsem nečekala, že to dopadne zrovna takto. Čekala jsem, že se z jistého arogantního jedince vyklube něco víc. A je úplně jedno o jaké "něco" by šlo.

Co se týče knihy jako takových, autorka má prostě slabší a silnější díly. Za mě byl tento dost dobrý, ačkoliv detektivní případ byl značně odfláknutý. Osobně mi to nevadí, protože série o Riley mi sedla od prvního dílu.
Ačkoliv její osobní (milostný) život je mnohdy jak na horské dráze, přijde mi, že to k ní sedí. Nebo jinak, prostě mi to nevadí a baví mě to číst. Škoda jen, že jsou knihy tak krátké a že se musí dlouho čekat na další díly.

02.03.2022 5 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Ani nevím, proč jsem se k této sérii nedostala dřív. Nejspíš mě tenkrát nezaujala, nebo jsem ji úplně minula. Což teď zpětně beru jako škodu, protože bych ji asi ocenila víc. Ačkoliv vzhledem k jistým výrazům bych tak úplně neřekla, že je to knížka pro děti, spíš tak 15+. I když v dnešní době je to už asi jedno..
Co se týče děje, nemám skoro co říct. V prvním díle se neděje takřka nic. Šestnáctiletá holka se učí žít se svým novým já, snaží se vyrovnat s tím, že je jiná než ostatní děcka na škole a řeší typické věci (kluky, protivný holky, aby někam zapadla,..). No a až ke konci se stane konečně něco zajímavého.
Není to myšleno zle, jen jsem holt už trochu stará na tuto sérii. Co však můžu říct je, že mi čtení nebylo nepříjemné. Jazyk a celkově způsob vyprávění špatný není, jen je to občas takové jednodušší a místy dost puberťákovské. Což je vzhledem k věku hl. hrdinky pochopitelné.
Líbí se mi, že postavy mají svůj charakter a drží se ho. Zoey je mi sympatická, stejně jako její parta. Sice "dvojčata" mi trošku lezou krkem, ale dá se to zvládnout. Ani ostatní postavy nejsou špatné. Když vezmu v potaz, že je jim prostě mezi 15-18 tak se podle toho dost chovají.
Zatím to vidím na takové hodně nenáročné oddechové čtení. Nemůžu říct, že by mě to kdovíjak nadchlo, ale zklamaná taky nejsem. Tak snad další díly budou už trochu akčnější.

17.12.2021 3 z 5

Magie zabíjí Magie zabíjí Ilona Andrews

Další díl za mnou a nadšení ze série stále přetrvává. Sice mi chybí větší provokace mezi Curranem a Kate, ale na druhou stranu alespoň to mezi nimi není natahované do posledního dílu. I přes to je Kate naštěstí pořád stejně sarkastická a autorka to prostě umí dobře napsat, za což tleskám. Opravdu se mi to zamlouvá.
Tento díl mi přišel docela drsný. Z těch všech dosavadních nebezpečí pro Kate i celou Atlantu mi přišel (zatím) nejhorší. Nejspíš proto, kdo za tím stál, a co + jakým způsobem se chystali udělat.

13.11.2021 5 z 5

Ztracené insignie Ztracené insignie Sandra Regnier

Chvíli jsem bojovala s tím, jak knihu zhodnotit. Jisté prvky mi přijdou pro "běžné" čtenáře, jiné naopak mají velký potenciál pro náročné. Jenže jsou absolutně nedotažené. Myslím, že kdyby všechny díly měly třeba o sto stránek víc, přičemž by se ubralo na osobním životě Fay (obzvlášť ve škole) a místo toho se lépe propracoval a zapojil Jiný svět včetně elfů a draků samotných, většina lidí by to ocenila - včetně mě.

Takhle to pro mě byla jen milá, oddechová pohádka, kde není potřeba skoro vůbec přemýšlet. Styl psaní je velmi příjemný, dialogy též a občas jsou vtipné natolik, že se člověk opravdu zasměje. Fay má své kouzlo, byť občas jsem se v jejím chování trochu ztrácela. Lee má dvě tváře - jednu pro Fay a jednu flirtovací, které se pořád tak nějak prolínají až mi to občas lezlo krkem. Popravdě ten vztah mezi nim byl občas hodně zvláštní. Nakonec jsem si celkem oblíbila spíš Ciarana.

Obrovské mínus však vidím v nedokončených a nevysvětlených událostech.
• Například Ruby je věčně mimo a když není, nikdo to vlastně neřeší (jen si to Fay pomyslí)
• Fayina matka, její krachující podnik a finančák. I tohle šlo vyřešit mnohem lépe. Jasně, potřebovala Fay zamaskovat pach, ale jinak je to úplně o ničem. Obzvlášť, když neřekne ani bů, když jí přestane chodit pomáhat. Nemá ani žádnou iniciativu podnik zlepšit ani nic podobného
• Co Felicity vlastně je, jaké všechny schopnosti má..?
• A co Richard, co Eamon (elektřina mezi ním a Fay), jak vyřešili bitvu, jak dopadli dračí děti..?

Takhle by se dalo ještě pokračovat. I kdyby se to vzalo jen hopem v epilogu/doslovu, byla bych mnohem spokojenější. Ale co už.
Trilogie jako takové je pěkná a já ji s klidným srdcem mohu doporučit. Jen od toho prostě nečekejte nic převratného.

30.05.2021 3 z 5