nela3812 nela3812 komentáře u knih

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Jen z nejlepších YA thrillerů, na které jsem narazila. Pohltil mě od začátku do konce a to včetně sympatických postav a promyšlené zápletky. Je to přesně ten typ vyprávění, který vás vtáhne natolik, že vytvoříte nespočet vlastních teorií a až do samého konce budete hltat každou stranu v domnění, že máte toho správného podezřelého. Dokreslení atmosféry pomáhají také fotografie, tabulky, apod...

Vyšetřování je jednodušší a vše vyřeší selský rozum a správně poskládaná časová osa, ale právě to by mě jako mladší čtenářku bavilo. Teď už jsem znalá všemožných technik a postupů, ale dříve by mě to ani nenapadlo a líbilo by se mi mít možnost odhalit vraha sama. Autorka se místy do pátrání natolik položila, že vytvořila až příliš slepých uliček, které v příběhu neměli žádný význam a působili vlekle.

Velké plus je za rozumnou hlavní hrdinku. Sem tam šla sice do něčeho po hlavě, ale jinak se snažila nebýt nanic sama nebo se s někým poradit. To se příliš často nevidí ani u dospělejších hlavních hrdinů. Byla to opravdu svěží změna, že v tom nebyla sama, dokázala si říct o pomoc a pomoc jí byla poskytnuta.

Hodnocení: 4,5/5

07.12.2023 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Knihu jsem četla, abych ji mohla zařadit do čtenářské výzvy na databázi knih. Dočetla jsem ji jen proto, že se zároveň jednalo o štafetu, které vždy dočítám. Moje první a zároveň poslední setkání s Kingem. Již nyní vím, že jeho fanynka opravdu nebudu.

"Začátek" příběhu, který v tomto případě znamenal asi 3/4 knihy se strašně táhl a v mých očích měl do hororu daleko. V myšlenkách hlavních hrdinů jsme se neustále vraceli do minulosti a několikrát dokonce k tomu samému znovu a znovu... Chápu, že nám chtěl autor přiblížit myšlení postava jejich charaktery, ale dalo by se to vpohodě začlenit do příběhu a nechodit do takového detailu. Nevnímala jsem některé body ani jako podstatné pro další děj nebo vývoj postav.

První hororové scény se o objevují cca 100 stran před koncem a ten skutečně opravdový horor je zhruba na posledních 40 stranách. V tu chvíli jsem nevěděla na co se soustředit dříve. Děje se toho tolik a oproti předchozím stranám měl příběh neuvěřitelně rychlý spád. V tu chvíli jsem se poprvé do příběhu skutečně začetla.

Škoda, že autor ztratil tolik času v minulosti a tak málo v současnosti, v děsivém hotelu na konci světa. Námět skvělý, ale autorův styl psaní mi opravdu nesedí. Jsem ráda, že jsem tomu dala šanci a poznala dalšího autora, ale další knihy již přenechám jiným čtenářům. Bylo to pro mě spíše trápení, než zážitek.

Hodnocení: 2/5

03.12.2023 2 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Po předchozí zkušenosti vím, že Yrsa umí vykreslit naprosto dokonalou mrazivou atmosféru. A to doslova i metaforicky. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a příběh mě okamžitě vtáhl a nepustil do posledních stran.

Sledujeme dvě dějové linky, které se závěr protnou a dojdou do společného bodu. Jedna linka je z minulosti, ve které prožíváme právě onu mrazivou atmosféru ve vzduchu. Druhá linka si užívá spíše skutečně mrazivé teploty. Tohle prostředí má však něco do sebe a tající vrstvy sněhu pomalu odkrývají tajemství. Napětí, kdy nedýcháte a hltáte každé další slovo.

Postav je tu mnoho, o nějakým sympatických nemůže být příliš řeč. Nicméně je zde poměrně malá paleta různých charakterů, všichni tak nějak odpovídají místu kde žijí. Jejich vystupování je chladné a bez větší dávky emocí. Ráda bych viděla postavu, která by z davu nějaký způsobem vykoukla. Takto to působilo velmi monotónně.

Nejvíce mi zde však chyběl WOW efekt, který by přišel při odhalení vraha. Nějaká konfrontace, šokující informace od vraha a jeho pohnutky. Jediná taková informace vznikla skrze jednoho z vyšetřovatelů a autorka si tím pravděpodobně vytvářela zázemí pro další pokračování série. Tady to bylo všechno ale takové poklidné, což je po tolika peripetiích opravdu zvláštní a nesedlo mi to do celkového kontextu.

V této knize tedy nebylo nic, co by mě vyloženě uchvátilo a já si řekla WOW. Vím, že v předchozích titulech jsem takový dojem měla a zde mi opravdu chyběl. Podařilo se mi viníka odhalit a jeho úmysly byli na můj vkus příliš jednoduše vysvětleny. Mrazivou atmosféru příběhu nelze odebrat, ale úplně mi to nesedlo.

Pokračování bych si ráda přečetla. S ohledem na to, co autorka nastínila se myslím můžeme těšit na zajímavé emoce. Tak uvidíme :)

Hodnocení: 3,5/5

13.11.2023 3 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Autorčin styl psaní znám a byl mi v její prvotině velmi sympatický. Ani zde tomu nebylo jinak a já byla příběhem naprosto pohlcena. Zvládla bych jej přečíst klidně i za jediný den. Děj ubíhá opravdu rychle a díky přeskakování mezi 3 dějovými/časovými linkami nás autorka drží v napětí od začátku do konce.

Musím přiznat, že gradace děje pro mě byla pomalejší a vystupňování jevů se dočkáme až cca 100 stran před koncem. Osobně bych se toho nebála a šla bych do toho klidně mnohem dříve. Několik děsivých scén tam sice bylo již předtím, ale oproti závěru to byl úplný čajíček. Česká Darcy Coates vlastně vůbec nezní jako špatné přirovnání, když o tom tak přemýšlím. ;)

Největší vliv v tomto směru na mě měl doslov autorky. To vědomí, kolik z celého příběhu se vlastně stalo a možnost prohlédnout si reálné fotky "místa činu"...to mi naprosto vzalo dech a příběh tím získal úplně jiný rozměr. Velkou část příběhu jsem četla samou nedočkavostí právě proto, abych se na konci mohla dozvědět co je na tom pravdy a co ne. Část mě by chtěla dům vidět i naživo, ale ta více racionální část raději zůstane u fotografií, protože to co teď vím...

Jediné mínus jsou pro mě hlavní postavy, jsou sice sympatické, ale nemám pocit, že bych je skrze příběh nějak poznala. Byli pro mě spíše jen pěšáci v příběhu, kde hrál hlavní roli dům a jeho bývalí obyvatelé. Chybělo mi tam něco z jejich minulosti i současnosti, vlastně nevím kdo jsou - co dělají za práci, mají nějaké přátele nebo koníčky? A hlavně, pominu-li detaily o nich samotných - vůbec jsem nevěřila tomu co mezi sebou měli. Vzniklo to tak nějak z ničeho .

Hodnotím: 3,75/5 - moc doporučuji - o strašidelnou atmosféru není nouze a navíc jako třešničku na dortu můžete i navštívit dům! Ať to máte se vším všudy ;)

13.11.2023 4 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Tohle bylo zvláštní. Nenapadá mě slovo, které by to vystihovalo lépe. Z příběhu mám dost rozporuplné pocity, ale musím přiznat, že mě to bavilo. Byl to zcela jiný horor, než se kterými se obvykle setkávám.

V příběhu potkáváme hned několik hlavních postav, jejichž pohledy průběžně sledujeme. Občas jsem se bohužel ztrácela v tom, kdo je kdo a nedokázala je od sebe úplně odlišit. Autor to však velmi brzy začal elegantně řešit a snižoval počty, což jsem s ohledem na lepší orientaci více než ocenila. Musím uznat, že se s tím rozhodně nemazlil. V tomto příběhu určitě nečekejte sympatického hrdinu, kterému by bylo záhodno fandit. Defacto nikoho tu nepoznáte natolik, abyste si ho oblíbili a navíc...(no, uvidíte sami!).

Hlavní roli zde hraje tedy především zlo. Nejdříve jsem si říkala, co to sakra je. Později jsem si k tomu našla cestu a pochopení. Bohužel mi zde chybělo něco z minulosti, kde bych se o tomto zlu dozvěděla něco více a dovolilo mi to se s tím "sblížit". Věřím, že bych si pak celou ponurou atmosféru ještě více užila.

Nejvíce jsem však postrádala gradaci děje. Ať se špatně nepochopíme - stanou se strašné a nechutné věci, ale nějak jsem v tom necítila energii a náboj, jako z jiných hororů. Přišlo mi to takové utahané a možná tomu dost nepomohl styl vyprávění, který je takový "mám to na háku". Což bylo sympatické a originální, zároveň to však některým scénám ubralo na intenzitě.

Ač se mé hodnocení může zdát nízké, rozhodně knihu doporučuji. Je správně tajemná, znepokojující a věřím, že oceníte ducha devadesátek, který na vás během čtení dýchne se svým "mám to na háku".

Hodnocení: 3,5/5

23.10.2023 3 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Tento příběh byl pro mě kombinací sci-fi, romantiky a thrilleru, kterou jsem hltala od první do poslední strany. Věřím, že stejné pocity bude mít každý, kdo sleduje TV show jako je např. Láska je slepá, Ostrov lásky apod. Přirovnala bych to také k oblíbené adaptaci knihy seriál The 100.

Ačkoliv se jedná o první díl chystané série, nudit se rozhodně nebudete. Do světa, který autor vytvořil, jsem se nadchla okamžitě a toužila jsem po každém střípku, který mi řekne víc! Nepředstavujte si sáhodlouhé vyprávění o světu, který zabere první půlky knihy nene! Tady je nám vše servírováno postupně a odhalujeme to společně s hlavními hrdiny. Navíc je zde několik ilustrací, díky kterým se čtenář v prostoru lépe zorientuje.

Děj dlouho plyne stejným tempem a první polovinu knihy mi zde chyběla nějaká gradace či znatelnější zakolísání hlavních postav např. nějaké pochybnosti o rozhodnutí a dlouhé diskuze. Dozvídáme se spoustu informací o projektu a také o tajemstvích, která někteří ukrývají. Ale jinak je vše až příliš klidné, když přihlédnu k tomu, že spolu mají i soupeřit. Šokující akce se ale dočkáme ke konci druhé poloviny, kde vše vyeskaluje neuvěřitelně rychle. Příliš akčního druhého dílu je sice fajn, ale ráda bych něco málo viděla již zde.

Hlavní hrdiny nestihneme poznat příliš do hloubky je jich opravdu mnoho. Ale první díl nám dává dostatek prostoru na to, se mezi nimi zorientovat. Očekávám, že v dalších dílech několik hlav nevyhnutelně padne (upřímně v to doufám), takže nějaké větší seznamování jsem nyní ani nepotřebovala. Upřímně jsem zvědavá na rozhodnutí, která společně udělají a páry, které vytvoří.

Hodnotím 3,75/5 a rozhodně vám to doporučuji! Tohle bude skvělá série, cítím to v kostech!

21.09.2023 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Autorka zas a znovu dokazuje, že umí vytvořit naprosto jedinečnou ponurou atmosféru. Tentokrát je však příběh velmi nevyvážený a první polovinu knihy se neděje vůbec nic, na co se čtenáři strašidelných domů obvykle těší. Druhá polovina je naopak doslova nabitá nadpřirozenem!

V první polovině se autorka, skrze hlavní hrdinku Remy, zabývá prohlídkami domu a jeho historií. Tato část mě velmi bavila a jako bývalá průvodkyně jsem se naprosto vžila do role Remy. Následně ale přišlo stěhování skupinky do domu, aby zde 2 týdny nocovali a v těchto okamžicích zde nebylo nic, co by mě chytlo. Seznámili jsme se s postavami, opět jsme se seznámili s domem, zažili jme nárazy vln a extrémní změny počasí, ale jinak? Ticho po pěšině.

Ovšem druhá polovina příběhu nabízí velkou porci duchů a hororových scén. A to až do takové míry, že jsem několikrát v noci příběh odložila a vrátila se k němu raději až ráno. Nebydlím sice v rozpadlém domě na konci světa, ale jeden prostě nikdy neví!

Příběh je nejen strašidelný, jak by se dalo očekávat, ale má také propracovanou zápletku a až do jejího odhalení se nabízí mnoho různých variant. Pokud se nebude bát číst dál a dál, tak věřím, že vám zvládne zamotat hlavu. Chvílemi jsem si říkala, zda to skončí jako deset malých černoušků, nebo nás autorka překvapivý jiným koncem a přeci jen v tom bude trocha duchařiny. No a jak to nakonec dopadlo? O tom se musíte přesvědčit sami!

Hodnotím 3,5/5

Přečteno na Bookportu.

15.08.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Prostředím a dějem je tento příběh opravdu krásným letním čtením, ačkoliv jsem tam postrádala romantiku ve větším rozsahu. A naopak mi zde přebývali zbytečné hádky, které neměli žádné základy (skutečné a ne jen domnělé problémy).

Přiznám se, že hned po prvních stranách jsem chtěla hlavní hrdinku vytáhnout z knihy a několikrát proplesknout. Její chování bylo zpočátku velmi nesympatické, k lidem se chovala velmi arogantně a nepřátelsky. Avšak právě díky tomu jsme měli možnost sledovat její růst a změnu, když se z města přestěhovala na venkov.

Její protějšek je naopak velmi symapatický. Ačkoliv je občas nešťastný a nepříjemný,vždy byl nápocný a tak akorát sarkastický. Bohužel to byl on, kdo spustil většinu naprosto zbytečných hádek, především chlapskou ješitností. Dohromady však díky tomu vytvořili opravdu super dvojku a vedli spolu spoustu hlubokých konverzací.

Ačkoliv mi chyběla lépe zpracovaná romantická linka, vynahradila to autorka naprosto krásným prostředím. Svoje první setkání s autorkou tedy hodnotím velmi pozitivně a rozhodně se chystám na další příběh. Doporučíte mi některý?

Hodnocení: 4/5

13.07.2023 4 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Moje první setkání s autorkou nemohlo být lepší. Zpočátku jsem nemohla přijít na chuť stylu vyprávění, ale po pár kapitolách jsem si zvykla a příběh jsem odkládala jen když jsem byla v noci sama doma.

V příběhu nám autorka otevře 3 dějové linky, které se na samém konci spojí. Každá z nich je propracovaná a mrazivá svým vlastním způsobem. Až do samého konce jsem neměla nejmenší tušení, jak celou zápletku rozváže. Jedna z déjových linek pro mě skončila až příliš záhadně a chybělo mi u ní nějaké hlubší rozuzlení. Ovšem druhé dvě! To bylo tedy něco!

Očekávala jsem thriller s jasným viníkem, kterého se mi dostalo jen z poloviny. Z druhé poloviny jsem od autorky dostala duchařský příběh. Ale vzhledem k nehostinné krajině, omrzlinám a chladnému počasí to tam krásně sedlo. A ve výsledku jsme i pro tuto lehkou duchařinu mohli najít logické vysvětlení.

Postavy jsou chladné a bez známek hlubších citů, přesně se mi do nehostinného prostředí Islandu hodili. Díky tomu byl celý příběh mrazivý že všech úhlu pohledu. Jediné co musím postavám vytknout je neustále se opakující kolovrátek Johanna. Defacto každou svou myšlenku nebo každý rozhovor konci slovy "cítila jsem, že víc vědět nechci" a "bylo vidět, že už o tom nechce mluvit a já taky ne." Tyto její výstřelky zabili každou zajímavou myšlenku nebo rozvíjející se rozhovor.

Hodnotím 4/5 a moc doporučuji!

09.04.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Autorka opět dokazuje svůj talent pro vytvoření věrohodného a hvězdného příběhu. Tohle je kniha, kterou nelze odložit a každou chvíli hltáte další a další strany s touhou dozvědět se všechna tajemství.

Příběh o silné ženě, mnoha tajemstvích a ještě větším množství překvapení a životních zvratů. Tento příběh předčil všechna má očekávání a během čtení mě několikrát šokoval.

Autorka skrze Evelyn ukazuje tehdejší dobu, její tíhu a potřebu dělat velmi těžká rozhodnutí. Postava Evelyn je energická, tajemná, silná a zároveň citlivá žena, vůči které jsem velmi brzy našla sympatie a její příběh se mi dostal pod kůži. Těžko uvěřit, že je smyšlený.

Kniha v českém překladu vychází 08.02.2023 a neměla by vám uniknout! Je to silný příběh plný nečekaných životních zvratů, který vám vezme dech!

03.01.2023 5 z 5

Nehoda Nehoda Natalie Barelli

Nehoda je od samého začátku velmi napínavým příběhem, kde hlavní roli hraje psychický nátlak a manipulace, nikoliv vražedný čin, jak by se zprvu mohlo zdát. Autorka vše popsala do takového detailu, že jsem k hlavní hrdince pociťovala skutečnou lítost a vše co se jí stalo, jsem prožívala společně s ní. Občas jsem z ní však měla pocit naprosté naivity, ale upřímně, kdo by se v podobné situaci také tak nechoval?

Dlouho mě žádný thriller nepohltil tolik, jako právě Nehoda. Se svou propracovanou zápletkou a lehce zvrácenými hlavními hrdiny ho rozhodně řadím mezi TOP thrillery a stane se jedním z mých pravidelně doporučovaných thrillerů.

Jediné co musím příběhu vytknout je velmi uspěchaný závěr. Celý příběh vyvrcholí z ničeho nic na pouhých cca 5 stranách. Při ohlédnutí k předchozímu tempu příběhu to nepůsobí dobře, snad jakoby už autorka chtěla mít hotovo a jít od toho.

31.12.2022 4 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Volné pokračování kronik prachu bylo příjemným návratem do prostředí, které jsem si zamilovala. Příběh byl opět čtivý a jen velmi těžko se od něj odcházelo.

Tentokrát však hraje hlavní roli detektivní zápletka, namísto romantické linky. Avšak i té se dočkáme a troufám si říct, že se vyvine a rozvine poměrně nečekaně. Zpočátku jsme nejspíš všichni čekali úplně jiný pár a věřím, že to bylo překvapením pro všechny z nas. Neprozradím ale nic víc, budete to muset prozkoumat sami.

Postava Elisy je dynamická a Jamie je uťáplý a nesmělý, dohromady, tak tvoří zajímavé duo. Setkáme se zde také se seržantem, který charakterem nijak nevyniká a pak také s panem Greenem, který je bohužel z velké části kopií Thomase z prvního dílu.

Pokud jde o detektivní zápletku, je to za mě velmi dobře zpracované. Osobně se mi viníka odhalit nepovedlo, ale pro zpětném ohlédnutí jsem viděla dost jasných vodítek. Tak snad budete bystřejší než já.

Knihu určitě doporučuji. Je to milé, odpočinkové čtení a teď přes vánoce dost tématické. Osobně se do tohoto prostředí opět ráda vrátím, má to neuvěřitelné kouzlo. Hodnotím 4/5

#spolupráce #humbookblogeri

14.12.2022 4 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Přesně jak slibuje anotace knihy - tento příběh je jedinečný a rozhodně nezapomenutelný. Osobně musím také dodat, že je rozhodně nepředvídatelný - ale v tom nejlepším slova smyslu.

Tento příběh byl moje první setkání s autorkou a musím dát za pravdu většině čtenářů. Laura opravdu umí psát, hned od první strany vás její vyprávění naprosto pohltí a knihu nebudete chtít odložit.

Co se zpočátku zdá jako další klasická hate to love romance se velmi brzy změní v zajímavý příběh se silným poselstvím. I to už bývá pro romantické knihy poměrně typické, ale zde se autorka dostává do hloubky dosud nepoznanému tématu. Nechci prozrazovat mnoho, ať si příběh můžete užít stejně jako já, ale můžu vám slíbit, že se máte na co těšit. Pokud nejste takový kus šutru jako já, věřím že ukápne i slzička.

Hvězdičku ubírám za to, že nám autorka tajemství našeho hlavního hrdiny neprozradí dříve. Věřím, že pokud by se tak stalo, mohla by se tomuto tématu pověnovat více a obsáhnout jej více do detailů. Nicméně i tak velký palec nahoru za to, že se do toho pustila a zpracovala to s citem.

Knížku doporučuji a hodnotím 4/5

12.10.2022 4 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

V tomto případě půjdu proti davu, ale z tohoto příběhu opravdu nejsem odvázaná. První 100 stran je doslova utrpení a dalších 100 stran je lehká tyranie. Od strany 200 je však už příběh zajímavější, nicméně nejlepší spád získá příběh až tak od strany 400. Z mého pohledu obsahuje kniha spoustu zbytečných detailů a autorka příliš často odbíhá od zápletky. Mít kniha o 300 stran méně, určitě nás autorka o nic nepřipraví, právě naopak.

Máme zde předvídatelnou Hate to Love romantickou linku. K Bryce jsem si většinu knihy nedokázala vytvořit vztah kvůli jejímu povrchnímu přístupu ke všem a její oblibě v drogách. Veškeré mé sympatie si tak získal padlý archanděl Hunt, který alespoň vedl s Bryce zajímavé dialogy, které mi zpříjemnili první polovinu knihy. Bylo to to jediné, co mě na první polovině knihy bavilo.

Druhá polovina knihy se konečně více věnuje hlavní zápletce. Autorka se konečně zaměří na pátrání po vrahovi, hledání Rohu, atd...Byla jsem k celému příběhu hodně skeptická, protože mě první polovina opravdu nebavila, nicméně zápletka s Rohem a celkové pátrání mě opravdu zaujalo. Neskutečně propracovaná část knihy, která by se klidně obešla bez všech ostatních fantasy prvků, postav a detailů. Samo o sobě by to mohlo tvořit příjemný detektivní příběh, který by ode mě určitě získal 5/5.

Bohužel je tu však ten neskutečně táhlý začátek a všechny ty zbytečné detaily, které nám autorka potřebovala sdělit co nejdříve. Přehlcení na prvních stranách je až hmatatelné, dávám proto pouze 3,5/5 - ale po dočtení druhé části knihy už asi chápu, proč má tolik čtenářů k této autorce sympatie. Začátky jí nejdou, ale jinak píše opravdu skvěle.

12.10.2022 3 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Tento příběh jsem si opravdu užila. Konečně někdo napsal příběh z prostředí plného zločinců, avšak z naprosto jiného úhlu pohledu. Díky bohu za tuto novou myšlenku a zpracování. Obvykle se v podobných příbězích dostáváme na špatnou stranu. Tentokrát jsme měli možnost užít si trochu kladné stránky mezi zločinci, a to stranu právní.

Příběh má propracovanou hlavní zápletku, ale nechybí ani sarkastičtí hlavní hrdinové a sexuální napětí. Tento příběh má zkrátka všechno a dokonce ještě víc, než bych od erotické literatury očekávala.

Děj vás vtáhne naprosto okamžitě a knihu tak budete jen stěží odkládat. Je to napsané prostě geniálně a pokud nejste fanouškem erotiky, věřím že vás bude bavit hlavní detektivní zápletka. I se svými 320 stranami je to tak kniha na jedno si dvě odpoledne. Zhltnete to zkrátka na posezení a příběh vám zůstane v hlavě ještě dlouho po dočtení.

Hodnotím 5/5 a mohu jen doporučit. Mezi erotickou literaturou tento kousek rozhodně vyniká.

26.08.2022 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Na pokračování této série jsem se moc těšila a musím uznat, že se autorce prozatím opravdu daří držet nastavenou laťku. Opět mě naprosto vtáhlo prostředí příběhu, které se odehrává mezi zasněženými vrcholy, v horských chatách a u teplého krbu. To je prostě pohádka, po které ráda sáhnu zas a znovu.

Upřímně je tento příběh poměrně těžké hodnotit, je to ve výsledku dost podobná pohádka, jakou nám autorka připravila v prvním dílu. Prostředí a hlavní hrdinové jsou však tak sympatičtí, že se mezi ně opravdu ráda vracím. V době, kdy jsem knihu četla to byl pro mě návrat mezi staré přátelé, abych nasbírala trochu pohody, romantické nálady a odpočinula si.

V každé podobné romantické sérii, ve kterých je každý díl věnovaný jinému páru, bývá ten druhý menším zklamáním. Pár z tohoto příběhu měl v prvním dílem mezi sebou neskutečnou energii, na kterou jsem se v jejich samostatném příběhu těšila. Jak to tak ale bývá, ponořili jsme se do hlubin jejích duší a minulosti, a ta energičnost se nám začala trochu ztrácet.

I tak byl však příběh neuvěřitelně čtivý a dostala jsem od něj přesně to, co jsem očekávala. Hodnotím proto 4/5 a doufám, že se brzy dočkáme dalšího pokračování

12.08.2022 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Prvních 100 stran pro mě bylo utrpením. Do čtení jsem se musela nutit. Neseděl mi autorům styl psaní, hlavní postava mi byla nesympatická a myšlenky příběhu mě nezaujala. Nebýt štafety, tak knihu dokládám.

Nakonec jsem však byla ráda, že jsem tos knihou nevzdala a pokračovala ve čtení. Zhruba od poloviny bylo vyprávění zajímavé a já se do čtení nemusela nutit. Díky tomu, že mi oblast, kde se příběh odehrává, byla známa, působilo to na mě cele mnohem silnějším dojmem. Po dotčení knihy uvažují, zda se tam někdy vrátím. V zimě určitě ne.

Minimálně v první polovině knihy mi chyběli hlubší dialogy mezi 4 hlavními postavami. Dialogy byli krátké a připadali m neslané-nemastné. Naštěstí se to v druhé polovině změnilo a rozhovory konečně přinášeli celkovému příběhu nějakou přidanou hodnotu.

Co se ale v mých očích vůbec nezměnilo, byl hlavní hrdina. Moje nesympatie vůči němu vydržela až do samého konce. A kdo četl, věřím, ze mi dá v tomto ohledu za pravdu.

Ačkoliv mi začátek knihy neseděl, musím říct ze konec příběhu mi vzal dech. Hodnotí 3/5.

16.06.2022 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

No, tohle bylo opravdu náročné čtivo od samého začátku. Zatím jsem nenarazila na knihu, která by obsahovala matiku, fyziku, chemii a technologie v jednom. A upřímně, pro někoho, kdo na škole nebyl fanouškem těchto předmětů to asi nebude kniha, kterou by neměl minout.

Osobně jsem po ní sáhla především z důvodu, že jsem jí dostala do své roční čtenářské výzvy od přátel. Jinak by mě s jistotou minula. Možná i z toho důvodu to byl pro mě boj.

Prvních 70-100 stran jsem měla pocit, že humor hlavního hrdiny vesele vyváží všechny strasti s výpočty, se kterými jsem se při čtení potýkala. Ale bohužel, zatímco výpočtů bylo čím dál více, humoru bylo čím dál méně. Zhruba na posledních 60 stranách to šlo s humorem nahoru a s výpočty opět dolů. Bylo to trochu jako na houpačce.

Námět knihy je super a věřím, že si autor dal opravdu záležet se studiem pobytu na Marsu a prací NASA. Upřímně jsem měla pocit, jako bych na Marsu byla společně s hlavním hrdinou. Byl by mezi námi však jeden zásadní rozdíl - já bych nepřežila.

Hloubka příběhu ukazují, že tomuto tématu autor opravdu rozumí. Tak si říkám...nebyl někdy on sám na Marsu? Jeho znalosti a detaily, kterým se v příběhu věnuje o tom opravdu vypovídají. Život jednotlivce na Marsu si díky tomu dokážu zcela živě představit.

Musím však uznat, že si z knihy odnáším mnoho nejasností, kterým jsem nedokázala porozumět ani ve chvíli, kdy jsem text četla opakovaně. Chystám se na film a doufám, že mi osvětlí mezery v mém meziplanetárním vzdělání.

3/5 hvězd

02.05.2022 3 z 5

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

Příběh je jedna jízda od samého začátku, na kterou nasednete a nebudete chtít vystoupit (někdy téměř doslova).

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, originální a pro ostrá slova nejdou daleko. Nemohu říct, že bych si je zamilovala všechny, to ne. Robsona jsem chtěla přetáhnout pánví po hlavě už od prvních stran...čím ten chlap přemýšlel, to fakt nevím...

Ale! Chemie mezi Mooly a Vikem mi to Robsonovo chování vynahradila. Napětí a sexuální vzrušení by se mezi nimi dalo krájet.

Celý příběh je postaven na tajemství Viktora, které bylo hodně předvídatelné, ale autorka to do příběhu skvěle zapracovala a propojila snad téměř vše do jednoho celku. Vše do sebe krásně zapadlo a bylo to opravdu promyšlené! Ve výsledku mi tedy ta předvídatelnost vůbec nevadila a příběh jsem si užila.

V závěru nám autorka vyrazila dech. Epilog obvykle bývá jen dovyprávěním příběhu a odhalení budoucnosti, kdy chce autor navést naše myšlenky svým směrem...Ale tady? Tady nás autorka napínala a překvapovala do poslední strany a posledního slova. Na posledních stranách bylo tolik napětí, že by to klidně vyvážilo předchozích 300 stran.

Celý příběh má neuvěřitelný spád a je vyprávěn originálním stylem. Autorka si nebere servítky se slovní zásobou ani s pocity čtenáře...

Tohle dílo od polské autorky jsem si užila od začátku do konce a troufám si říct, že si získá i čtenáře, kteří tento žánr nečtou!

5/5 ⭐️

Považujete se za slušné řidiče nebo jste piráti silnic?

27.04.2022 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Pokud bych měla příběh popsat jedním slovem, řekla bych, že byl „silný“. Byl nabitý emocemi i překvapivými situacemi. Nechyběli ani zajímavé a originální postavy, které má člověk stále potřebu zadávat do googlu, protože hned během prvních stran uvěří, že skutečně existují. Autorka vše popisuje tak detailně, že jako čtenář uvěříte, že se tohle všechno skutečně odehrálo.

Pokud jde o postavy, kolem kterých se příběh točí, jsou opravdu jedinečné. Z mého pohledu hodně rozpolcené. Byli mi sympatičtí téměř všichni (kromě Micka). Na jednu stranu byli všichni uvědomělí, ale na druhou dělali spoustu hloupých a často tvrdohlavých rozhodnutí. Postavy jsou uvnitř sebe sama velký chaos a já čekala, zda nakonec nějaká z jejich částí zvítězí nad tou druhou, nebo už se nezmění. Bylo to matoucí, ale oproti obvyklým hlavním hrdinům, svým způsobem osvěžující.

Obě dějové linky mají své osobité kouzlo, ale musím přiznat, že jsem si více užila tu z minulosti. Ta mi co se týče obsahu a scén přišla mnohem zajímavější, jak po emoční, tak i dějové stránce. Linka ze současnosti pro mě představovala hlavně dozvuky minulých událostí a měla jsem pocit, že přítomnost se za minulostí dost ztrácela.

Pro samotný konec příběhu jsem si vytvořila mnoho teorií a až do samého konce jsem netušila, zda se některá z nich vyplní. Moje očekávání vůči plamenům byla zcela jiná a ve výsledku jsem z konce trochu zklamaná. Autorka dokázala až do konce udržet napětí, ale čekala jsem větší „bombu“ vzhledem k předešlému příběhu mi to přišlo „málo“. Jednak jsem čekala zcela jiný spouštěč požáru a druhak jsem doufala, že se postavy nějakým směrem vyvinou.

Nicméně celkově na mě příběh udělal opravdu dojem a od první stránky si mě získal. Prostředí kouzelné, postavy originální, zápletky rozprostřené do celého děje. Krom zmíněných detailů nemám knize co vytknout a rozhodně vám jí doporučuji (4/5⭐).

23.02.2022 4 z 5