Nathally Nathally komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem četla tuto knihu jako malá, brala jsem ji spíše jako pohádku. Nicméně, když jsem si ji přečetla ve starším věku, otevřela se mi nová perspektiva. Zrazu jsem narazila na mnoho hlubokých myšlenek a sdělení, která mě donutila hlouběji přemýšlet. 'Malý princ' je skutečně kniha, která roste s čtenářem, a nabízí mnoho úvah o lásce, přátelství, osamělosti a životě.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli povinné četbě, pravděpodobně bych si ji jinak nevybrala. Krysař je taková kniha, kterou stačí přečíst za pár chvil. Děj knihy mě překvapivě zaujal a bylo mi líto, že je tak krátká. Musím říct, že patří mezi jednu z mála maturitních knih, která mě oslovila a zaujala.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha 'Petr a Lucie' mě zaujala, protože mi připadala podobná jako 'Romeo a Julie', kterou také zbožňuji. Příběh může být sice smutný, ale zároveň nesmírně krásný, protože ukazuje, že i v těch nejtěžších chvílích může existovat silná láska a naděje. Tato kniha mě dojala.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

(SPOILER) Hrozně jsem se obávala, když jsem se rozhodla vzít tuto knihu do ruky, protože povinná četba pro maturitu obvykle nebývá moje šálek čaje. Nicméně, tato kniha mě opravdu překvapila a líbila se mi docela dost. Má v sobě určité kouzlo a příběh dokázal dojmout. Jediné, co mi hodně vadilo, byla scéna, kdy zabili Candyho psa, to jsem obrečela jako malá. A ten konec? Ne jedna slza mi ukápla.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tuto knihu jsem si vybrala díky povinné četbě a předtím jsem znala příběh pouze ze seriálu. Nicméně, musím říct, že mě kniha stejně tak pohltila jako seriál a dokonce mi dodala motivaci znovu si ho přehrát. Petr Bajza je rošťák a moc se mi líbilo, že to bylo vyprávěné z jeho pohledu, nejvíc se mi asi líbila část, když byl Petr nemocný a zdálo se mu o Indii.

06.11.2023 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější komedie. Díky maturitní četbě jsem měla příležitost přečíst tuto knihu, a jsem za to opravdu vděčná, protože jsem se snad tolik nikdy nenasmála. Určitě ji vřele doporučuji všem, kdo hledají dobrou dávku humoru a lehkého čtení

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Knížku jsem měla přečtenou během pár hodin, protože děj umí opravdu dobře vtáhnout. Filmy jsem viděla několikrát, ale kniha je mnohem lepší, celkově styl psaní je velmi chytlavý a musím říct, že jsem si čtení moc užila.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tato kniha se mi od Čapka líbila. Příběh byl zajímavý a postavy jsem si také oblíbila Celkově se mi kniha četla s potěšením a čtení jsem si užila. Karel Čapek skvěle kombinuje vědeckou fantastiku s filozofií a etickými otázkami, což dělá z "R.U.R." nejen literární klenot, ale i důležitý text k zamyšlení.

06.11.2023 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Když jsem se dozvěděla, že mám tuto knihu na povinnou četbu, nebyla jsem zrovna nadšená, ale nakonec jsem se rozhodla ji přečíst. Musím říct, že mě kniha překvapila a líbila se mi. Děj byl poutavý a některé pasáže byly dokonce vtipné. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, a nyní se těším na to, až uvidím film, na který jsem se dlouho chystám.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Romeo a Julie" je bezesporu jedním z největších a nejoblíbenějších literárních děl všech dob, a mnoho lidí má k ní velmi silný vztah. Tato tragická láska mezi dvěma mladými lidmi z různých rodin je příběhem, který se dotýká srdcí čtenářů na celém světě. Autor William Shakespeare vytvořil dojemný a dojemný příběh, který zkoumá téma lásky, nenávisti a osudu. Tento příběh patří k mým nejoblíbenějším.

06.11.2023 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Jako první jsem viděla film a ten se mi celkem i líbil, tak jsem se rozhodla, že si přečtu i tuto knížku. No nevím, nevím, přišlo mi to spíš takové až moc dětinské, spíš jako pohádka... Ale co je jako plus, tak, že se knížka rychle četla, takže jsem ji během dvou dnů měla přečtenou.

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Přelousknout knihu pro mě bylo trochu náročnější, než bych očekávala, na to, že kniha má pár stránek, četla se mi těžko. Ale dějově se mi příběh líbil a když jsem se do toho dostala, tak to bylo poutavé a čtivé. Sama od sebe bych si knihu asi do ruky nevzala, nebýt povinné maturitní četby.

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Z knížky jsem naprosto nadšená. Celý děj mě natolik pohltil, že jsem se od něj nemohla odtrhnout. Lia mi přišla sympatická, stejně i Rafe. U Kadena je to trošku horší, ale i tak se mi jako postava líbí.

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

No musím přiznat, že jsem od toho čekala trochu víc. Do děje jsem se pořádně dostala až za půlkou, když se Kady snažila dostat na Alexandra... Předtím jsem knihu musela na chvíli odložit, protože mě to ani nebavilo. Ale za tou události s Kady jsem z ní nadšená. Zajímavě udělaná po grafické stránce.

08.11.2023 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Naprosto dokonala kniha, kterou jsem měla přečtenou během pár dní. Neuvěřitelně moc jsem si Simona oblíbila. A ty vtipné hlášky a co víc - narážky na Harryho Pottera! Navíc i ten pes, pojmenovaný Bieber. Vážně skvělá knížka. Už od začátku mi vrtalo hlavou, kdo může být ten Blue a musím říct, že jsem to uhodla. Tak dobrou knížku jsem dlouho nečetla.

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Tuto sérii o Percym Jacksonovi znám jen díky filmům, které jsem viděla a konečně jsem se dokopala k tomu, abych si i Percyho přečetla a musím říct, že první díl se mi líbil. Ale co mě hodně naštvalo, tak to, že ten film, který jsem viděla jako první, je úplně jiný než knížka. To si ji scénáristi nepřečetli?

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Můj nejoblíbenější román do kterého jsem se ihned po pár stránkách zamilovala. Líbilo se mi, že to bylo psané ze dvou pohledů a umožnilo to čtenářům odhalit myšlenky obou hrdinů.

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

No, až na pár vtipných scén nic moc. Hodně mě to zklamalo, ale dalo se to přelouskat. Není to sice můj šálek kávy, ale aspoň jsem zkusila přečíst i něco jiného, než obvykle čtu. První dvě povídky mě vůbec nebavily, ale v té třetí už to bylo lepší a trochu i vtipnější.

06.11.2023 3 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Tento díl jsem četla jako první, ale no... Popravdě příběh mě úplně neoslovil. Knížka je spíše pro dětské čtenáře.

0.4 – Soumrak civilizace 0.4 – Soumrak civilizace Mike Lancaster

Na tuto velmi útlou knížečku jsem v podstatě narazila úplně omylem, když jsem z regálu vytahovala jinou a tahle mi doslova přistála na hlavě. A když jsem si přečetla anotaci, ihned mě kniha zaujala. Něco takového jsem ještě předtím nečetla a navíc to bylo sci-fi, takže velké plus pro mě.

Knihu jsem si donesla domů a hned jak to bylo možné, tak jsem se do ní pustila. Co se mi jako první líbilo na knížce, tak obálka. Už jenom kvůli ní jsem si ji vzala domů. Když jsem začala číst, musím uznat, že začátek byl poněkud pomalejší, ale to se během pokračování změnilo. Byla jsem vtažena do děje a od příběhu jsem se nedokázala odtrhnout.

Hlavním hrdinou je zde Kyle. Poměrně sympatický chlapec, kterého vám bude místy i líto, protože být v jeho kůži opravdu nikdo nechce. Pokud patříte do skupiny "pro mládež", tak si myslím, že si ho okamžitě oblíbíte.

Další plus této knihy je, že je psána velmi čtivým a svižným stylem, není zde zbytečné okecávání, které by vás mohlo nudit. Věty jsou jednoduché a úderné a dokáží ve vás vyvolat mnoho emocí. V knize naleznete akci i dobrodružství a celý nápad na příběh mi přijde velmi originální.

Na závěr musím říct snad to, že po přečtení knihy budete přemýšlet, zda to, co jste dočetli, není přeci jen pravda. Co když se tu skrývá kousíček pravdy?