MV111 MV111 komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Za tolik let práce tolik hvězd, k dokonalosti ale chybí spád, energie, odvaha škrtat. Určitě stojí za přečtení jako kronika temných roků církve v minulém století.

11.11.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

"... vytáhla Tolstého tlustou knihu, z níž se lidstvo stejně nepoučilo, protože ti lidé, kteří čtou klasiky, jsou dost chytří, aby chápali nesmyslnost války i bez líčení její krutosti, a ti, kdo by se poučit potřebovali, po žádné z moudrých knih nikdy nesáhnou." (str. 166)

Kdo už nechce číst o válce, ať nečte. Ostatní se mohou nechat vtáhnout do situací, kdy se musíte rozhodovat a nikdy nevíte, co je dobře. Víc než jinde tady platí jedno staré židovské přísloví - ať uděláš cokoli, vždycky toho budeš litovat.

27.12.2017 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Perfektní. Dřív bych si myslela, ze to není možné, ale je: kolik lidí, tolik obav, úzkosti a frustrací. A s věkem se to nelepší. To všechno v koncentrovaném příběhu, kde na ději nezáleží. Břitký humor, nutno číst s nadhledem.

30.08.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Jestli má tohle někdo (autorka) v hlavě, tak potěš pánbůh.

13.06.2020 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Mě by zajímalo, jak se Petra Dvořáková takhle - podle mého trefně - vkradla do pánského přístupu k životu :-) Mistrovství jejích knížek tkví v popisu "obyčejného" života, ať už na dědině, nebo ve městě. Budu se těšit na příště.

26.12.2019 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Teda, to byl mix: Astrid Lindgrenová s Ondřejem Sekorou, Joanne Harrisová s Agathou Christie a mnoho dalších. Čtení, které člověka odvane někam do jiných sfér. A trochu ne/čekaná třešnička na závěr. Ideální na dovolenou.

19.06.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Sonda do života takové obyčejné rodiny, kde se vlastně všichni snaží, ale někdy je to málo, někdy moc, někdy příliš. Každý by z té rutiny občas rád utekl, a až když uteče, zjistí, že se mu po ní vlastně stýská.
Moc hezky vypozorované vztahy, touhy, snahy, stereotypy i nuda. Je na nás, jak s tím vším umíme naložit. Zrcadlo nám Petra nastavila pěkně.

07.03.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Stanislav Rudolf pro čtyřicetileté :-)

28.09.2020 3 z 5

Poeticky popsaný příběh osudové lásky, která kvůli historickým událostem nemohla trvat dlouho a přes kterou se baronka po zbytek života nepřenesla. Barvitý popis života šlechtičny v mládí i ve stáří odvane čtenáře do jiného světa, který mizí spolu s odpadávající omítkou zdí zámku a zarůstajícím sadem. Hezké, romantické, melancholické, místy možná víc než dost. Jen střídání časových rovin v závěru knížky bylo malinko nepřehledné.

05.08.2023 4 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Obyčejná knížka o obyčejných věcech. S hezkým poselstvím pro ty, kteří nejsou právě na výsluní. A o tom, ze všichni chceme mít lidi, ke kterým patříme.
Jeden citát:
“Možná do své rodiny nezapadám tak hladce jako vy do té své, jako řádka kolíčků do dokonale kulatých dírek. V naší rodině všechny kolíčky a dírky předtím patřily někam jinam a jsou všelijak vzpříčené a trochu naštorc... Ale něco jsem si uvědomil: Můj táta je sice blbec, ale je to můj blbec, a jedinej, kterýho mám.”

01.11.2020 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Knížka do letadla cestou na dovolenou. Nechat text jen tak plynout jako řeku a nečekat rozhřešení. Buď si v tom něco najdete, nebo ne.

28.10.2018 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Výborné. Občas je to takové tempo, že je dobré odejít a dělat chvíli něco jiného. Popis života očima dítěte je Petřinou silnou stránkou a tady to je pohled tří generací. Doporučuji stejně jako povídkový triptych Zmizet.

08.01.2018 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Čtyři a půl hvězdy! Čtivé dialogy, dobrý překlad. Trochu přitažený konec, aby zůstala vrátka pro další díl. Těším se na něj.

27.09.2023 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Asi jako Tmavomodrý svět od Svěráků. Špatné to není, práce na tom určitě byla, ale šťávu jako ty skotské příběhy to prostě nemá.

05.04.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Ještě lepší než jednička!

07.02.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Maximum skotského ostrovního způsobu života, hodně psychologie postav, minimum krimi. Ale styl psaní a velmi pěkný překlad snad nezklamou ani toho, kdo čeká severský thriller.

27.12.2019 4 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Překvapivá, působivá, s napětím a atmosférou, kterou mi připomněla Žháře E. Hostovského.

25.10.2019 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Když dva dělají totéž, není to totéž. Z úcty k Larssonovi 3 hvězdy.

21.10.2019 3 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Tolik procent? To vážně ne :-) S knížkou si dala autorka dost práce, to se musí uznat, ale literárně jsme dost jinde než třeba Larssonovo Milenium, které má stejné hodnocení. Koncentrované obraty typu "pořád se díval na Jess, která se zrcadlila v jeho očích", "jeho výraz byl vážný a plný něhy a Jess to málem znovu rozplakalo" myslím naznačí, pro koho je knížka určena.

18.10.2018 3 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Asi jsem toho přečetla už moc, tenhle titul mi připomněl knížky J. M. Simmela, které jsme kdysi brali útokem. Možná je Peter May četl taky :-). Mimochodem, proč Noční brána (no, dejme tomu), a provaz na titulce? Něco jsem přehlédla?

20.11.2022 3 z 5