monikasbookclub monikasbookclub komentáře u knih

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

Dlouho jsem přemýšlela co vlastně v recenzi na knihu napíšu. Knížka má na internetu skvělé hodnocení a tak si přijdu trochu blbě, že mě bohužel nenadchla. Strašně obtížně se mi četla a prakticky vůbec jsem se do ní nedokázala začíst. Na začátku bylo moc postav a já se pak už i ztrácela, kdo je kdo. Taky hodně velkou roli u mě hrálo, že mi Lada nebyla vůbec sympatická a přišla mi až hloupá a naivní. Musím ale ocenit konec, který jsem nečekala a byl asi nejlepší částí celé knihy. Celkově si ale myslím, že nejsem cílová skupina, která by mohla tuto knihu dostatečně ocenit. Rozhodně to byl originální příběh a oceňuji, že byl inspirovaný slovanskou mytologii, ale v zásadě mi to nestačilo k tomu, aby se mi kniha dostala pod kůži a líbila se mi.

19.10.2023 3 z 5

Šarlátové písmeno Šarlátové písmeno Nathaniel Hawthorne

Kniha mi doma ležela už nějaký pátek a jen díky #klasikomilove jsem se konečně odhodlala ji přečíst. Musím říct, že prolog byl dost náročný a zdlouhavě popisný a věřím, že hodně lidí by dokázal i odradit. Kdo ale vytrvá a dostane se k samotnému příběhu nebude zklamaný. Šarlatové písmeno je dílo se zajímavým námětem u kterého ale bohužel nemusí čtenářům vyhovovat styl jakým je napsané. Když se ale prokoušete někdy až zdlouhavým vyprávěním odhalíte smutné životní příběhy tehdejších lidí. Převážně Hester, hlavní hrdinky příběhu, která byla donucena nosit Šarlatové písmeno. Celý děj je pak protkaný láskou, zbabělostí a pokrytectvím. Dle mého kniha rozhodně za přečtení stojí a nelituji, že jsem ji přečetla. Byla pro mě milým překvapením.

22.09.2023 4 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

Hodně nápaditá a originální knížka. Musím říct, že mě až mile překvapilo, jak autorka dokázala do posledního detailu popsat fungování vesmíru a jednotlivých dimenzí. Opravdu díky tomu byl děj do posledního puntíku skvěle propracovaný. Bohužel jsem ale měla značný problém se začíst. Nevím jestli to způsobilo to, že nevyhledávám moc žánr sci-fi a nebo hlavní hrdinové, kteří mi nijak moc nepřirostli k srdci. Přišlo mi, že poutu mezi Rivou a Axarem chyběla větší hloubka přestože byl děj založen právě na něm. Také mě dost mrzelo, že kniha má jenom lehce přes 200 stránek, rozhodně mohla být delší. Tím pádem by nemusel být konec tak useknutý.
Rozhodně ale neváhejte knížku si přečíst! @terkapise je nadějná autorka, která si zaslouží podporu čtenářů.

23.08.2023 3 z 5

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Skvělá hra, která je plná myšlenek, které začnou člověku v hlavě vyvstávát až v pokročilém věku. Upřímně mi bylo Willyho dost líto, i když svůj život vystavěl na klamu. Často se mi taky stávalo, že jsem se ztrácela, když se Willymu protíná minulost do přítomnosti. Ale v celkovém pojetí, byla za mě kniha krásná ukázka toho, jak se člověk celý život žene za penězi a slávou a ne vždy uspěje.

18.08.2023 4 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Tak takhle knížka pro mě byla oříšek. Rozhodně je pro více zkušené čtenáře než jsem já, kteří jak věřím ji také náležitě dokáží ocenit. Při čtení se musíte připravit na poetické a filozofické roviny, kterých je v knize nadmíru hodně. Hlavní hrdinka Tess na mě působila jako naivní dívka a většinu knihy jsem moc nevěděla jestli s ní soucítím nebo ne. Rozhodně mi bylo líto, co si v mládí musela prožít. Postupem mi ale přišlo, že si svou tvrdohlavostí šlape na vlastní štěstí. Ani další hlavní aktéři v knize na mě nepůsobili nijak příznivým dojmem. Co bych ráda ocenila je bravurní vykreslení viktoriánské Anglie, tehdejší společnosti, morálky, postavení žen a celkově běžného života. Přestože jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, nevidím důvod ani situaci, kdy bych po ni sáhla znovu.

Moc děkuji za poskytnutí knihy @humbook_blogeri #humbookblogeri #spoluprace

14.07.2023 3 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Příjemná historická romance, která oplývá humorem. Hlavní postavy si rozhodně zamilujete! Strašně se mi líbilo, jak byla Essie svá a sebevědomá i když někdy až moc tvrdohlavá. Aidan zase má můj obdiv, že měl takovou trpělivost. Jejich vzájemnou chemii bylo strašně roztomilé sledovat. Stejně tak jejich cestu k šťastně až do smrti. Rozhodně jsem se u knížky párkrát i zasmála nahlas. Oceňuji také, že autorka do knihy zakomponovala takové silné ženské osobnosti, které věřím, že v době kdy se kniha odehrála, nebyly moc k vidění. Rozhodně můžu knížku doporučit. Je to oddechové a nenáročné čtení, které si určitě zamilujete.
Moc děkuji za poskytnutí knížky @humbook_blogeri #humbookblogeri

03.07.2023 4 z 5

Hotel času Hotel času Emilly Ross

Upřímně mám o knize rozporuplné pocity. Nemůžu knize vytknout, že ve mě vyvolala strach, napětí a nejedno překvapení. Obsahovala také paranormality a krveprolití, co u hororu očekávám. Co mi tam ale vadilo, byla přítomnost romantiky a erotické scény, které podle mě v knize neměli co dělat (bylo totiž zvláštní, že uprostřed toho, co se jim v hotelu dělo by někdo měl chuť na pohlavní styk ). Taky mi v knize nesedla ani jedna z hlavních postav a některé scény jsem si těžko představovala. Nejvíce se mi na knize líbilo odhalování historie hotelu a samotný konec, který byl nečekaný! Celkově mě ale kniha zvlášť neoslovila a po přečtené anotaci, která mě na knihu nalákala jsem byla i celkem zklamaná. Určitě si ale knihu přečtěte a udělejte si na ni svůj názor.

28.06.2023 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Má Lady Jane je originálně a hlavně vtipně napsaná fantasy kniha na motivy historických událostí. Strašně mě bavilo, že kniha byla vyprávěná z pohledu tří hlavních postav. Celkově byl děj milý, čtivý a příjemně propletený romantikou. Rozhodně můžu knížku všem jenom doporučit.

26.06.2023 4 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Na začátek bych chtěla moc poděkovat @bajadolceautor a @venupress za skvělou spolupráci!
Děj knihy je převážně vyprávěn z pohledu Cassi, ale nechybí ani pohled Harryho neboli Habibiho. Rozhodně jsem ráda, že autorka Cassi popisuje jako milou, přátelskou a odvážnou dívku, která se rozhodně nebojí postavit ani samotnému Habibimu. Harry je její pravý opak a není to žádný princ na bílém koni. Ale to jakou měl slabost pro Cassie byla dokonalost sama. Stejně jako chemie, která mezi nimi od začátku do konce působí. Zápletka knihy byla hodně neotřelá a postupné odhalování minulosti postav a odhalování pravdy jsem četla se zatajeným dechem.
Musím také vyzvednout spoustu zajímavých myšlenek, které se v knize nacházejí a které mě zasáhly stejně jako Cassie.
Knížka není ale rozhodně pro mladší čtenáře, protože je tam ukázáný opravdu reálný svět bez nějakého pozlátka (drogy, prostituce, mafie, vulgarismy).

31.05.2023 4 z 5

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Knížku jsem zahlédla již u zahraničních bookstagramerek a byla jsem strašně ráda, že jsem si ji díky @hostbrno a @kat.sardicka mohla přečíst.
Byla to první kniha v žánru Dark academia a musím říct, že mě také navnadila na to dát tomuto žánru větší prostor ve svém čtení.
Knížka pokrývá témata jako otrokařství, kolonialismus, elitářství. Do toho všeho se tam však prolíná i magie a překlady. V knize jsem si opravdu užívala všechny jazykové významy a objasňování původu a významu jednotlivých slov. Líbily se mi také i poznámky pod čarou, se kterými jsem se zatím ve fantasy nesetkala.
Já jsem si upřímně čtení užila, i když mi to trvalo delší dobu, než bych asi očekávala. Autorka si opravdu s dějem prohrála a vysvětluje a popisuje všechno do naprostého detailu. Dovolím si i říct, že chvilkami má také kniha filozofický přesah. Pokud Vás tento styl v knihách nebaví Babylon nebude nic pro Vás. Pokud se nezaleknete někdy až zdlouhavého vyprávění, je tato kniha to pravé pro Vás.

18.05.2024 4 z 5

Ztracené město Ztracené město Alec Palmer (p)

Z nakladatelství @nakladatelstvi.nemeton jsem dostala možnost si přečíst tuto dobrodružnou knihu od českého spisovatele. Upřímně jsem do teď tento žánr knih nevyhledávala a vůbec nechápu proč, když naopak dobrodružné filmy naprosto miluji.
U této knížky jsem byla mile překvapená jak mi sedl děj a styl vyprávění. Je zde spoustu napětí a neočekávaných zvratů. Někdy byly až úsměvné šťastné náhody, které se hlavním postavám naskytly vždy, když šlo do tuhého. Příběh se odehrává z různých pohledů hlavních postav, kdy není těžké si najít své oblíbence. U mě na plné čáře vyhrával Denis s jeho neohroženou a loajální náturou.
Velkým plusem také v knize vidím, že i když se jedná o smýšlený příběh, má základy v reálných místech a historii. I když jsou, jak autor uvádí, přibarveny. Možná i právě to byl ten rozhodující ukazatel, proč se mi tak kniha líbila.
Jediné, co bych asi vytkla, tak úplný začátek, kde bylo až moc postav a událostí, že jsem měla problém se v tom zorientovat. Naštěstí se to poté změnilo a příběh do sebe krásně zapadal.
Knížka je součástí série Scott & Rogers a já mám určitě v plánu si přečísti další díly. Pokud máte rádi dobrodružné knihy s příměsí sci-fi určitě se na tvorbu od autora podívejte.

11.05.2024 4 z 5

Duch bez tváře a další tajemné příběhy z Japonska Duch bez tváře a další tajemné příběhy z Japonska Sean Michael Wilson

Já sama si občas ráda komiks přečtu. Přijde mi to jako skvělý a zajímavý způsob na vyprávění, ať už nových příběhů, nebo na převyprávění a obzvláštnění již existujících. Po tomto komiksu jsem sáhla, protože mě samotnou zajímají japonské příběhy a pověsti. Tato malá knížka nám nabízí rovnou šest povídek a i přesto, že ne všechny se mi líbily, jsem si čtení užila. Způsob jakým jsou vyprávěny i samotné kresby jsou za mě dost povedené. Hodně povedeně zpracovaná je za mě povídka Bezuchý Hoiči a O zrcadle a zvonu. U některých mě však ale mrzelo, že nebyly delší a tím pádem u mě neprobudily tu správnou atmosféru.

Za poskytnutí komiksu moc děkuji @zoner_press_brno

30.04.2024 4 z 5

Skryté národy Skryté národy Martin Špatenka

Na knížku jsem se opravdu těšila. Podle anotace to působilo jako přesně ten pravý příběh pro mě. Bohužel už od prvních stránek byla pro mě knížka zklamáním. Celá knížka na mě působila dost nedomyšleně a hekticky. Ze začátku byl děj hodně pomalý a i když se postupně rozjel vůbec to nestačilo na to abych si čtení užila. Také mi přišlo, že autor hodně špatně dávkoval čtenáři informace o podzemním světě.
Vidím však v knížce možný potenciál. Autor má opravdu hodně bujnou fantazii a nápad celé knihy je za mě skvělý. Bohužel to provedení už tak moc ne.

Moc děkuji za poskytnutí knihy @backstagebooks

30.04.2024 2 z 5

Přeživší Přeživší Anastazie Zachardová

Upřímně jsem ráda, že jsem měla možnost si díky @backstagebooks přečíst tuto zajímavou knihu. Jedná se o prvotinu autorky @anastazie_zachardova a samotný námět knihy je za mě skvělý a originální. Knížka se mi četla příjemně a děj opravdu krásně plynul. Hlavní postavy Klaudii a Tempease jsem si opravdu zamilovala a možná i díky nim jsem si čtení tak užila. Z mého pohledu byl totiž samotný svět vysvětlen pouze povrchově. Nebo to na mě působilo, že kniha byla více zaměřena na prohlubování milostného vztahu mezi hlavními hrdiny. V závěru mi to až tak nevadilo, protože autorka postavy vykreslila opravdu skvěle a já si je tím pádem oblíbila.
Jediná asi má největší výtka na knize je závěr. Přišlo mi, jako by byla kniha zničeho nic ukončena uprostřed děje. Nevím, zda má autorka v plánu pokračování, ale za sebe doufám, že ano, protože bych se ráda dozvěděla, jak to s hlavními hrdiny dopadne.

Určitě neváhejte se na knížku podívat! Autorka, ač je mladá, je za mě dost talentovaná a už teď se těším na její další publikace.

17.04.2024 4 z 5

Okouzlení Okouzlení F. T. Lukens

Knížka Okouzlení opravdu předčila má očekávání. Já osobně knížky s tématikou LGBTQ+ nevyhledávám. U téhle knihy mě však natolik zaujala anotace, že jsem si ji prostě musela přečíst. A jsem strašně ráda, že jsem nakonec tu možnost měla. Knížka opravdu dostála zařazení do kategorie feel good fantasy. I když obsahuje dost jednoduchý děj. Najdeme v ní akci a napětí. Postavy jsou naprosto skvělé a věřím, že si je zamilujete tak jako já. Upřímně dialogy mezi Antonii a Havranem jsem si zamilovala stejně tak, jako jeho sbližování se Sluncem.
Autorka i když dost okrajově a jednoduše propojila moderní svět s magií.
Z mého pohledu, když od knížky neočekáváte propracovaný svět a postavy, ale místo toho čekáte oddechové fantasy čtení, tak se vám kniha zaručeně bude líbit.

Moc děkuji @humbook @humbookblogeri za poskytnutí knížky.

03.04.2024 4 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Rozhodla jsem se pro společnou recenzi na knihu Hra na druhou a její volné pokračování Dvě prázdná místa. Jedná se o opravdu krátké knížky s hodně zajímavým námětem. Řeší se v nich totiž věkový rozdíl mezi partnery. Já za sebe musím říct, že osobně mi velké věkové rozdíly u partnerů nevadí, ale u tohohle jsem to nějak nemohla překousnout. Kdyby se asi potkali v jiném okamžiku v životě a ne, kdy je Ben teprve ve škole, tak bych to asi více chápala. Celá knížka je vyprávěná z pohledu Nely a vidíme tam tedy její vnitřní boj s tím, že se do Bena vůbec zamilovala. Upřímně mi jí bylo až někdy líto, ale celkově mi přišla jako nejvíc nerozumný člověk v celé knize. Ben byl naopak opravdu skvělý a oblíbila jsem si i syny od Nely, kteří mi přišli i někdy více rozumní než samotná Nela. Hodně se mi také líbilo, že před každou kapitolou byl krásný citát. Celkově se mi knížky četly rychle, ale bohužel mě nijak nenadchly.

Děkuji @holcikovazuzana za poskytnutí knížek!

14.03.2024 3 z 5

Továrna na skořápky Továrna na skořápky Jiří Čechal

Továrna na skořápky je prvotina od autora Jiřího Čechala a za mě musím říct, že dost povedená. I když sci-fi nepatří mezi mé úplně vyhledávané žánry, tato kniha byla čtivá a dokázala mě krásně vtáhnout do děje. Většinou, když se v knize střídá vyprávění z minulosti a současnosti, dost se v tom ztrácím. U této knížky tomu tak však nebylo a ocenila jsem i, že byl děj vyprávěn z pohledu více postav. Knížka obsahuje hodně zajímavé myšlenky a pohledy na umělou inteligenci. Já jsem ji dost vnímala jako takový pohled do budoucnosti s tím, jak se ve světě stále více využívají moderní technologie. Zajímavé za mě bylo, že v knížce vyloženě není žádný hrdina nebo padouch. Nebo věřím, že u každého čtenáře tyto postavy budou individuální.
Hodně mě mrzelo, že měla knížka tak málo stránek a nebyla více dopodrobna rozepsaná. Závěr měl za mě krásný rychlý spád a upřímně můžu knížku doporučit i těm co vyloženě žánr sci-fi nejvyhledávají.

Moc děkuji @jiricx za zaslání knížky!

12.03.2024 4 z 5

Lovec bábik Lovec bábik Roman Horňák

V prvé řadě bych moc chtěla poděkovat @jurakovabetty za uspořádání štafety a autorovi @roman_hornak za možnost si knížku přečíst. Za mě se jedná opravdu o silný příběh. Nebo spíše noční můru každého rodiče. I když jsem zvyklá v knížkách na jakékoliv kruté popisy, u této knihy se mi to opravdu četlo špatně. Autor ve mě dokázal probudit nechutenství, hrůzu, strach a bezmoc o každé dítě, které na internetu narazí na predátora. Opravdu se mnou příběh otřásl. O to děsivější bylo zjištění, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Děkuji ale autorovi za toto zpracování bez obalu a přikrášlení. Děj byl opravdu čtivý a autor má nadání na poutavé vyprávění. I všechny postavy byly věrohodné, i když ne vždy sympatické. Já jsem především nějak nedokázala překousnout chování policisty Romana. Opravdu se někdy choval nevhodně, ale s ohlédnutím na to, o čem příběh byl je i to jeho chování do značné míry pochopitelné. Jediné co mě hodně na knížce zklamalo byl závěr, který byl až moc uspěchaný. Nebo aspoň já jsem čekala něco více.
Celkově můžu knížku doporučit. Převážně dnes, v digitální době je ochrana dětí na internetu ještě víc potřebná než kdy dříve.

17.02.2024 4 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Rapovej deník pro mě byl dost výstup z komfortní zóny a i když se nemůžu považovat za úplného milovníka rapu, čtení jsem si do značné míry užila. Je to hodně autentický pohled do života Lukáše Kouřila a líbilo se mi, jak bez jakéhokoliv přibarvení popisoval svůj každodenní život. Bylo zajímavé sledovat jeho cestu od první zorganizované akce až po současnost. Bohužel i přes to všechno musím přiznat, že já nebudu úplně cílová skupina, která by knížku dokázala řádně ocenit. Se spoustou věcí, které Lukáš v knize provádí mám morální problém a určitě bych nikdy takový životní styl nepodporovala. I když věřím, že to k tomu hip hop a rapu patří. Celkově ale musím ocenit Lukášovo odhodlání jak v průběhu jeho vyprávění, tak v tom, že se rozhodl vydat svou vlastní knihu. Po grafické stránce je opravdu velmi pěkné zpracována a věřím, že fanoušci rapu ji dokážou také náležitě ocenit.

26.01.2024 3 z 5

Úděl Hvězdorozených Úděl Hvězdorozených Jan Yenkee Kalina

Doufám, že bude pokračování, protože já potřebuji víc! Chtěla bych proto moc poděkovat @justcallmeyenkee za možnost knížku si přečíst. Zároveň bych chtěla ocenit naprosto dechberoucí fantazii samotného autora, který vytvořil celý nový svět! Opravdu klobouk dolů.
Knížka je v prvé řadě zaměřena na důkladné seznámení čtenáře s Hvězdorozenými a samotnou Preyou. Ve většině příběhu tedy není mnoho akce. Ta nastane až na samotném konci, kdy už budete číst se zatajeným dechem. Větší výskyt popisu však knížce neubírá na čtivosti, právě naopak. Autor umí informace podávat opravdu skvělým způsobem a rozhodně se tedy v průběhu děje nebudete nudit. Věřím, že budete stejně tak jako já dychtivě čekat na další tajemství samotné Pray a Hvězdorozených. Opravdu nemám co knížce vytknout. Postavy v knize jsou také skvělé vykresleny a i když se jich našlo pár, co mi lezly na nervy, rozhodně převládá více postav, které vám přirostou k srdci. Můžu proto jenom doporučit si knížku přečíst! Stojí za to!

04.01.2024 5 z 5