Smrt obchodního cestujícího

Smrt obchodního cestujícího

Jedno z nejvýznamnějších děl americké dramatiky 20. století je kritickým pohledem na moderní zkomercionalizovanou společnost. Příběh rodiny postaršího obchodního cestujícího, která ztrácí kontakt s realitou. Hlavní postava Willy Loman žije v iluzi dokonalosti a nepřipouští si, že věci už nejsou jaké byly nebo jaké by si je přál. Seznamte se s nevyzpytatelnou pomíjivostí lidského úspěchu a popularity. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39184/smrt-obchodniho-cestujiciho-uNp-39184.jpg 3.985

Death of a Salesman (1973)

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur
Více informací...

Weiler
06.07.2016

Přečteno v originále. Nestává se mi často, že bych u knížky měl okamžitou představu vykreslené scény již při běžném čtení. Nebo že bych napjatě čekal, co bude dál, hltal každou stránku – i přestože titul prozrazuje vše. Ani nejsem zvyklý na tak neotřelé, dynamické zpracování děje z prostředí všedního, možná až převšedního. Za zatraktivnění vyloženě domácího dramatu by si dílo zasloužilo pochvalu samo o sobě, ale ono jde dál, a z téhle všednosti činí téma a panečku, jaké silné téma. Téměř všechny postavy mají hned od začátku tolik nehezkých vlastností, že tam vlastně (snad krom číšníka) ani nelze najít postavu kladnou – ale celé je to dáno tou jejich lidskostí a především životem v sebeobelhávání. Nedokážu u téhle hry najít jedinou vadu a jsem teď posedlý myšlenkou divadelně ji na velkém komplikovaném pódiu zpracovat tak, aby se prolínání časových a snových pasáží dělo za pomoci iluzionistických triků, takže by například mladší a starší verze jedné postavy hráli bezešvě stejní herci – jen by prošli dveřmi a vmžiku omládli.

dennie3
07.04.2016

Vynikající hra. Ještě nikdy předtím jsem při čtení dramatu neměla tak silnou touhu vidět ho ztvárněného na jevišti.

Hanka_Bohmova
09.02.2016

Velmi silný zážitek.

Tohoto se v životě opravdu bojím. Přistoupit na lež, uvyknout lži a když se tam hluboko uvnitř něco zmítá a protestuje, protože aspoň minimální cit pro pravdu nám (bohudík, bohužel) zůstává stále zachován - nedokázat reagovat jinak než zase jen v rámci lži.

Život je dar nad naše síly...

ilona7582
27.04.2015

Prosím, mohl byste mi někdo interpretovat ten text? Asi jsem to špatně pochopila..

Jujkyna
15.06.2014

Tuhle hru bych někdy chtěla vidět v divadle ! Při čtení jsem měla scénu úplně před očima a jen nechala plynout děj, který mě velmi mile překvapil. Líbí se mi nápad celé kompozice hry. Jsem úplně unešená způsobem, jakým autor vykresluje hlavní postavu i jeho syny a celou mentalitu společnosti, která žije v iluzi. Neskutečně mi některé pasáže připomínaly situaci z dnešního života - rodiče některých, kteří si myslí, že jejich dítě je to nejchytřejší a že jen tak dosáhne vrcholu ve společenském žebříčku a že na něj vlastně společnost čeká a přitom to není pravda - dítě se trápí, vymyká kontrole a pak to ve společnosti vypadá, jak to dnes vypadá..

Nesmírně zajímavý počin, který ve mě vyvolal spoustu myšlenek a úvah. Nemohla jsem odtrhnout oči od knížky, vždycky mně vtáhla "na jeviště". Neskutečně zajímavá hra. Doporučuju.

eviku19
01.05.2014

Táto kniha ma utvrdila v tom,že naozaj nechcem mať deti:D Má to silnú myšlienku a donúti vás to porozmýšlať trošku o pokrytectve,klamstvách,egu...proste o sebe. A nedá mi necitovať túto myšlienku typu,,korporácie nám vysávajú duše´´.

,,To nejde vycucat citrón a šlupku proste vyhodit-človek prece není citrón.´´

katerinad
02.10.2013

četla jsem ji kvůli maturitě, bylo to celkem dobré, jen mi pak nějak unikl konec

Foxie
07.06.2013

Další kniha z maturitního seznamu, kde jsem trpěla jak zvíře. Obecně se dá říci, že chápu, co tím autor chtěl říci. Chápu, že chtěl shodit ten slavný americký sen na něco, co zas tak úžasné není, ale četlo se mi to jen velice špatně. Skoky mezi minulostí a přítomností mě mátly, měla jsem v tom bordel a vlastně stále mám. Jsem velice ráda, že jsem si tuhle knížku nevytáhla u ústní zkoušky, protože můj přednes o obsahu by byl asi dost katastrofální. Ačkoliv musím říct, že divadelní hry obecně nejsou zrovna to, co bych v budoucnu chtěla vyhledávat.
Třeba do toho jednou dospěju.

Gooverka
20.03.2013

Jak už tu někdo poznamenal - nadčasové dílo! Mnoho "mouder" z knihy vnímám dneska plnými doušky. Honba za postavením, nalhávání si věcí sám sobě i ostatním. Přechody z minulosti do přítomnosti byly také nadčasové, prostě moderní hra se vším všudy, která předběhla svou dobu

monii
13.09.2011

Je smutné, uvědomit si, jak může skončit náš americký sen. Jak se z úspěšného a uznávaného člověka stane obyčejná troska, která žije ve svém zidealizovaném světě, falešném snu, který jej připraví o všechny krásy života.

Příběh je vesměs smutnou ukázkou pachtění se za penězi a slávou, ale bohužel se s námětem nedá jinak než souhlasit. Willy je typ člověka, který uznává zásady, kdysi dané závazky, takže bylo trochu paradoxní, že si jako obchodní cestující neuvědomoval, že na přátelství a důvěru se v tomto světě už nehraje. Při tom jeho najivním pohledu na svět mi ho bylo docela líto, na druhou stranu, svým počínáním nezničil život jen sobě, ale i svým synům, které od mala vedl za pomíjivými věcmi a k přesvědčení, že díky oblíbenosti dosáhnou všeho. Že v této době není pro slabochy místo.

Byla to první ukázka dramatické tvorby, která se mi dostala do ruky, ale přes omezený počet postav a jediný vyvíjející se děj mne tento žánr velmi zaujal, stejně tak přímo tato kniha, která ve mně ještě teď doznívá a já si pořád říkám, kam tato zkomercionalizovaná společnost spěje?

WEIL
15.08.2011

Kniha nic moc, ale film - nedávno natočený - na něj lidi chodili, propadákem se nestal.

Remarqua
29.07.2011

Vynikající a nadčasové dílo.

Stammel
02.02.2011

Drama formálne rýsuje hlavní témata: konfontaci reality se sférou snů a vzpomínek. Duševně vyčerpanému cesťákovi Willymu začínají do života pronikat postavy z jeho idealizujícího a idealizovaného mládí a konfrontují ho s životní pravdou. Ta je ve Willyho případě velmi smutná a tematizuje tak nelehký úděl obyčejných lidí, odsouzených k neproražení ve světě. Jenže spíše než obviňováním systému z nedostatečného zabezpečení všech společenských vrstev, je obviněním z všudypřítomného tlaku na povrchní ekonomickou úspěšnost. Tlaku, pod nímž průměrný chlapík Willy Loman upadne do tragické životní lži.

Protikladem k Willymu je jeho syn Biff, který se nechce nechat strhnout konformním kariérismem, a kterého intuice táhne k životu skromnému, pokornému, nicméně s velkou pravděpodobností šťastnějšímu.

Nejsilnější postavou je ale Willyho žena Linda, která jednoznačně vidí absurditu Willyho počínání i rodinných sporů. Jejím zcela oprávněným imperativem je láska a soucit: ona je nejhumánnější silou ve hře s několika nesmírně silnými momenty, při kterých její vnitřní síla strhává (například při apelu na soucit svých synů).

Je to hra plná skvěle vykreslených postav, která jako jedna z mála dokázala zachytit, jaké drama může prožívat člověk 20. století. Rozhodně bych ji nenazval levicovou, to je pojem hodně netrefený a příliš omezený na postižení její atmosféry a sdělení. Je to spíše hra humanistická. A je nádherná.

Okřídlená li
19.11.2010

Nečetlo se mi to vůbec dobře, ale mělo to myšlenku. Vadil mi Willy, vytáčel mě Biff a zuřila jsem u vlezdoprdelky Bernarda.... Není to knížka, kterou bych si přečetla znovu.

odcizení rodina seberealizace

Arthur Miller