monikasbookclub monikasbookclub komentáře u knih

Královská vánoční pohádka Královská vánoční pohádka Karen Schaler

Naprosto krásná vánoční romantika. Královská vánoční pohádka je milé oddechové čtení, u kterého není nouze o navodění vánoční atmosféry. Není tam moc děje, spíše se jedná o popis vánočních tradic a všeho, co k Vánocům patří. Věřím, že právě tohle by mohlo lidi odlákat, protože opravdu se tam nic zvláštního neděje a i celý příběh je dost pohádkový a nereálný. Ale mě v období Vánoc takové příběhy vůbec nevadí, takže jsem si čtení užila. Zamilovala jsem si také hlavní postavy, kdy mou nejoblíbenější se stala princezna Anna, kterou si prostě nešlo nezamilovat. Celkově za mě byla knížka krásné a příjemné sváteční čtení a i když se k ní nejspíše vracet už nebudu jsem opravdu ráda, že jsem si teď v období svátků na ni udělala čas.

07.01.2024 4 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Určitě doporučuji přečíst si tuto skvělou novinku od @hostbrno. Mě si autorka svým stylem psaní a přiběhem naprosto získala a doufám, že u nás vyjde i její další knížka, která se odehrává v podobném prostředí. Kostischrány jsou ideální čtení na podzimní večery, kdy příběh v sobě ukrývá nejen fantastickou cestu Ryn a Ellise, ale také nádech velšské mytologie. Hlavní postavy si nejde nezamilovat. I přes to, že jsou naprosto odlišné co se povahy týče. Ryn je odvážná a silná hrobnice, která své řemeslo bere naprosto vážně. Ellise je naopak milý a laskavý kartograf. Dohromady však tvoří skvělý tým a postupně rozvíjející se romantická linka mezi nimi byla také skvělá. Za mě, ale možná nad Ryn a Ellisem vede kostikoza. Protože to prostě byla koza zombie a já si ji zamilovala. Upřímně chvály na tento příběh o lásce, naději, smrti a utrpení mám mnoho a proto vám jej můžu jen vřele doporučit.

15.11.2023 5 z 5

Vetřelci v našich hlavách Vetřelci v našich hlavách Daniel Pelikán

Rozhodně musím v prvé řadě ocenit způsob, jakým byl děj vyprávěn. Tedy formou rozhovorů mezi Petrem a jeho "přítelem" v hlavě, díky čemuž autor docílil až reálného představení člověka, který trpí obsedantně kompulzivní poruchou. Upřímně, jsem se v životě ještě s žádným člověkem, co touto nemocí trpí nesetkala (nebo o tom aspoň nevím), takže jsem znala maximálně teorii. Bylo pro mě tedy o to zajímavější číst, jaký je to pro tyto lidi každodenní boj i u úplně základních věcí. Já za sebe bych sice možná ocenila, aby se autor více rozepsal a nebyla to pouze jen tak krátká knížečka, ale i tak se v knize dokázala vystřídat plná řada emocí, takže mi to celkově ani zas tak nevadilo. Zajímavý by byl pohled třeba okolí jak reaguje na tyto lidi. Celkově vám ale určitě knížku doporučuji přečíst. Je to zajímavý náhled do života těchto lidí a rozhodně stojí za přečtení.

Moc děkuji @danypelikan za poskytnutí e-knihy.

09.11.2023 4 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Tak tato knížka byla jedno velké milé překvapení. Četla se opravdu skvěle rozhodně se dá stihnout přečíst během jednoho dne. V knížce najdete kombinaci magie, čarodějnictví, humoru a hlavně lásky. Rozhodně si jako já zamilujete hlavní postavy. Vztah mezi Vivien a Rhysem byl naprosto okouzlující (a to jeho oslovení "Cariad" byla třešnička na dortu). V knížce je také krásně vykreslená atmosféra podzimu/halloweenu, takže ideální čtení na následující podzimní večery. Také je děj protkaný humorem a párkrát jsem se upřímně i zasmála. Možná jediné co bych ocenila tak více vysvětlení toho konce. Přišlo mi to až moc uspěchané. Ale celkově za mě byla kniha opravdu skvělá a rozhodně ji můžu doporučit. Převážně teď, když se více blíží období podzimu.

16.09.2023 5 z 5

Dvanáct měsíců Dvanáct měsíců Eleanor Corvin (p)

Nejdříve bych chtěla moc poděkovat @knihozroutka_eleanorcorvin za to, že jsem mohla nahlédnout do světa Ruin. Kniha je opravdu čtivá! Vyprávěna je z pohledu Anny a Emy u kterých bych ráda ocenila, že autorka dokázala vytvořit opravdu působivé a výjimečné postavy s odlišným charakterem. Rozhodně jsem si je obě zamilovala spolu s Eskarem, Erikem a Lucienem (hlavně ten Lucien byl skvělý ). Hodně se mi také líbilo, jak byla kniha protkaná humorem, napětím, romantikou a sarkasmem, díky tomu byl děj ještě více poutavý. Celkově jsem si knížku moc užila a pokud vy ještě váháte určitě nešlápnete vedle. Já už jenom doufám, že budou následovat i další díly ve kterých se dozvím více o samotných Ruinách a smrtkách.

31.08.2023 5 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Kniha začínala hodně pomalu. Hlavním tématem v knize je závislost na alkoholu, kterého se hlavní hrdinka Astrid snaží zbavit. Bylo zajímavé sledovat její vnitřní pocity a boj se závislostí. Celkově bych knihu označila jako slabší průměr, hodně věcí se dalo snadno předvídat a hlavní postava mi nebyla moc sympatická, takže ne vždy se s ní dalo soucítit.

18.08.2023 3 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Podle anotace a hodnocení knihy jsem čekala trochu více hlubší příběh. Přišlo mi, že spousta věcí byla brána až moc povrchově, takže na mě kniha neměla nějaký velký dopad. Musím se taky přiznat, že ze začátku mě kniha i celkem nudila. Ale poté nastal zlom a já jsem ji přečetla pomalu na jeden dech. Celkově je to opravdu milý příběh o životě, přátelství, naději i ztrátě, který vás pohladí na duši.

18.08.2023 4 z 5

Královna Alžběta II. Královna Alžběta II. Andrew Morton

Jako naprostý milovník britské královské rodiny jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít. Proto moc děkuji @albatrosmedia za možnost si ji přečíst. Je to krásně napsaná biografie o nejdéle vládnoucí panovnici. Andrew Morton popsal život královny Alžběty od narození až do jejího platinového výročí. Líbilo se mi, že jednak zmiňoval nejvíce důležité okamžiky její vlády, ale také dovolil čtenáři nahlédnout do "tajů" královské rodiny a více královnu vylíčil jako matku a babičku. Za mě je královna rozhodně jedna z nejvíce inspirativních žen, co kdy žily a možnost nahlédnout více do jejího života jsem si rozhodně užila.

17.08.2023 5 z 5

Okamžiky Okamžiky Veronika Jonešová

Kniha Okamžiky je za mě rozhodně nejvíce podařená z celé série. Krásně doplňovala a uzavírala předchozí dva díly. Hodně se mi líbilo, že snad v každé kapitole bylo nějaké malé nebo velké poselství. Byla také hodně protkaná emocemi a více zaměřená na Emu, na její trápení, hledání sebe a smyslu života. Možná mě trochu mrzelo, že chyběla vyprávění z pohledu Samuela, Patrika a Olivera, protože ta v předchozích dílech byla má nejoblíbenější. Taky jsem zase měla někdy problém orientovat se, kdo zrovna vypráví příběh nebo v jaké době se to odehrává. Naštěstí ale je na začátku rodokmen, takže nebylo těžké si postavy dohledat a zařadit. Celou sérii můžu za sebe určitě doporučit, protože i přes to, že děj může působit naivně jedná se o krásný příběh, který je plný hlubokých myšlenek k zamyšlení.

17.08.2023 4 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

První díl knižní série Hodinky, který jsem měla možnost si přečíst. Autorka čtenářům příběh přibližuje pomocí prolínání minulosti a budoucnosti (upřímně jsem se i párkrát ztratila ) a také se mění různě postavy, které děj vyprávějí. Rozhodně se jedná o zajímavý námět na knihu, který je propletený emocemi a romantikou. Někdy se může zdát až moc naivní. Musím se ale přiznat, že hlavní postava Patricie mi není nijak sympatická. Její pasáže v knize jsou za mě nejslabší. Druhá hlavní postava Samuel je naopak skvělý a jeho pasáže s kluky jsou pro mě díky jejich netradičnímu stylu života mnohem zajímavější a čtivější. Určitě při čtení knihy musíte počítat s tím, že děj není moc reálný, na hodně místech i naivní, ale za mě mu to zatím kouzlo neubírá.

04.08.2023 4 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Skvělá knížka na víkend nebo pro příležitostné čtenáře! Příběh je originální a vtipný zároveň (škoda, že je tak krátký). Díky tomuto příběhu se dostanete do temných ulic staré Prahy a dozvíte se zajímavosti o národním obrození a také o známých českých auterech. Začátek je sice pomalejší, ale potom se kniha rozjede a nebudete se moc od čtení odtrhnout. U některých okamžiků v příběhu se dokonce i zasmějete. Co se týče detektivní zápletky, tak za mě byla dost slabá (vůbec bych to za detektivku neoznačila). A nevím jestli budu jediná, ale taky se mi vůbec nelíbil ten románek mezi Havlíčkem a Němcovou (ale to je spíše můj osobní problém ). Rozhodně jsem si ale čtení knihy užila a můžu ji vřele doporučit. Takže pokud hledáte originální oddechové čtení na víkend, touhle knihou nesáhnete vedle.

Moc děkuji @humbook_blogeri #humbookblogeri za možnost si knihu přečíst.

19.06.2023 4 z 5

Mráz Mráz C. N. Crawford

Knížku určitě ocení milovníci fantasy, kteří si rádi odpočinou od bichlí. Na čtivosti jí také hodně přidává absence popisů a spíše se zaměřuje na dialogy mezi postavami. Já sama jsem knížku brala jako takovou jednohubku při které si oddechnu. Přesto bych ale u některých částí ocenila větší popis. Ráda bych  věděla, jak vlastně funguje vílí svět spolu s tím lidským. Autorka to popisuje dost stručně a tak doufám, že v dalším díle bude brán na popisy větší zřetel. Romantická linka mezi Avou a Torinem se mi moc líbila, i když mě mrzelo, že když už tam k něčemu mělo dojít, bylo to dost odbytě popsané. V knize jsou také sympatické vedlejší postavy a mezi hlavními hrdiny probíhalo sarkastické popichování, které jsem si zamilovala.
Konec byl jedna velká otázka a otevřené pole pro pokračování, na které se už teď velmi těším.

05.05.2024 4 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Po předchozích dílech jsem se na pokračování opravdu těšila. Bohužel, ale musím říct, že oproti předchozím mi tento díl nesedl. Z mého pohledu byl celý děj a tempo knihy dost pomalé. Přišlo mi, že se tam řešilo až moc věcí a i když bych čekala, že o to bude příběh zajímavější, tak bohužel pro mě nebyl. Nemůžu říct, že nenastaly v knížce zvraty, které mě nutily číst, ale bohužel to nestačilo, aby to zlepšilo můj celkový dojem z knihy. Takový více akční a zajímavý byl až samotný konec. I když vraha jsem už tak od půlky knihy měla vytipovaného i tak mě překvapil motiv a celkové provedení.
Hodně mě u Hany překvapilo, jak moc pochybuje a nevěří Davidovi. I když v některých částech jsem se jí ani nedivila.
Oceňuji, že autorka vlastně ve všech dílech dokázala věrně popsat průběh vyšetřování jednotlivých vražd z mnoha různých oborů, které se na řešení takovýchto zločinu podílejí.
Nesmím zapomenout zmínit samotný závěr knihy, který jsem doslova hltala. Teď už jenom otázka, jestli to byl sen, nebo krutá realita.

Určitě od autorky celou sérii můžu doporučit, já sama i když mi nesedl třetí díl mám v plánu v této sérii pokračovat.

29.03.2024 3 z 5

Odsouzen k smrti Odsouzen k smrti Veronika Martinková

Přijde mi, že mi děj a celkově tempo knihy sedlo více než u předchozího dílu. Opravdu jsem se od začátku do konce pomalu nemohla odtrhnout. Dočkala jsem se také vyprávění příběhu z pohledu Davida a musím říct, že se mi to četlo o poznání lépe. Jeho pohled na situace a myšlenkové pochody byly opravdu zajímavé. U Hany jsem nejdříve tak v první půlce knihy došla ke stanovisku, že moje oblíbená postava rozhodně nebude, ale u konce se to trochu obrátilo, takže ji dávám ještě další šanci. Celkově za mě tento díl byl skvělý. David opravdu ukázal, že přes všechny mouchy je dobrý detektiv. Zajímavé pro mě také v knize bylo, že se tam prolínají i jiné případy z minulosti. Čekala jsem, že mi to bude vadit a odvádět pozornost od primárního případu, ale opak byl pravdou. Co považuji za takové malé mínus byl za mě uspěchaný konec. V těch posledních stránkách se toho stalo najednou opravdu hodně, až mě mrzelo, že to není více rozepsané.

19.03.2024 4 z 5

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

Rozhodla jsem se pro společnou recenzi na knihu Hra na druhou a její volné pokračování Dvě prázdná místa. Jedná se o opravdu krátké knížky s hodně zajímavým námětem. Řeší se v nich totiž věkový rozdíl mezi partnery. Já za sebe musím říct, že osobně mi velké věkové rozdíly u partnerů nevadí, ale u tohohle jsem to nějak nemohla překousnout. Kdyby se asi potkali v jiném okamžiku v životě a ne, kdy je Ben teprve ve škole, tak bych to asi více chápala. Celá knížka je vyprávěná z pohledu Nely a vidíme tam tedy její vnitřní boj s tím, že se do Bena vůbec zamilovala. Upřímně mi jí bylo až někdy líto, ale celkově mi přišla jako nejvíc nerozumný člověk v celé knize. Ben byl naopak opravdu skvělý a oblíbila jsem si i syny od Nely, kteří mi přišli i někdy více rozumní než samotná Nela. Hodně se mi také líbilo, že před každou kapitolou byl krásný citát. Celkově se mi knížky četly rychle, ale bohužel mě nijak nenadchly.

Děkuji @holcikovazuzana za poskytnutí knížek!

14.03.2024 3 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Ze začátku jsem trochu ke knížce byla skeptická. Musím ale říct, že mě mile překvapila a tím, že se jedná o duologii se už neskutečně těším na další díl. Já jsem upřímně nebyla až tak moc nadšená fantasy světem, který autorka nabízí. Nevím proč, ale nepřišel mi tak hlavní. Chybělo mi tam totiž hlubší vysvětlení celkového zapojení bohů a fungování moci hlavní hrdinky. Mě samotnou na celé knížce bavilo jak se postupně vyvíjejí přátelství a romantická linka. Za mě tyto dvě věci byly opravdu ústřední. Nesmím ani zapomenout na děj protkaný sarkasmem! Ne jednou jsem se zasmála. Dále postavy, jak hlavní, tak vedlejší byly opravdu skvělé. Každý byl jinak svéhlavý, vtipný a tvrdohlavý. Spolu však na konci tvořili dokonalé propojení. Samotná hlavní hrdinka nebyla dokonalá. O to krásnější bylo sledovat, jak se snaží chyby napravit. Samotným skvostem knihy je ale Dante, její osobní strážce. Upřímně věřím, že si všichni tohoto bručouna se srdcem na pravém místě zamilujete. Hodně se mi také líbilo, že u každé kapitoly byl cizí řečí napsaný nějaký citát. I v textu se někdy objevil. Celkově jak jsem uvedla, za mě byla knížka krásná díky přátelství a romantice. Určitě pokud tyhle dvě věci v knížkách vyhledáváte můžu Kruté požehnání jenom doporučit.

Moc děkuji @hostbrno a @kat.sardicka za poskytnutí knihy.

10.02.2024 5 z 5

Fraktální šum Fraktální šum Christopher Paolini

Bohužel tento úvod do nové série od Christophera Paoliniho byl pro mě obrovským zklamáním. Já si v knížkách obecně dost zakládám na postavách. Když tedy v příběhu nenajdu aspoň jednu, která mi je sympatická mám potom problém s celým dějem. Nečte se mi to prostě tak dobře. Čekala jsem také, že tam bude více akce, ale příběh je spíše zaměřený na jednotlivce. Jeho vyrovnávání se s minulostí, emoční a fyzické vypětí při cestě do neznáma. Opravdu jsem asi čekala něco jiného. Jediné co jsem na knížce ocenila, byla tajemná atmosféra vesmíru a expedice na nehostinou planetu a objevování něčeho nového. Bohužel, to ale bylo napsáno pro mě ne dost čtivou formou. Samotné zaměření na jedince také v zásadě bylo zajímavé, ale jak jsem již zmiňovala s tím, že tam pro mě nebyla sympatická postava, měla jsem značné problémy knížku číst a vícekrát jsem se spíše musela nutit.

Moc děkuji @humbook_blogeri za poskytnutí knížky k recenzi.

18.01.2024 2 z 5

Candy Candy Baja Dolce

Jestli se vám líbila kniha Habibi, tak si určitě zamilujete i Candyho. A pokud ještě knížky neznáte určitě tu chybu napravte @bajadolceautor je nadaná autorka a její darkromanc série určitě stojí za to přečíst! Candy je opravdu čtivý a přitažlivost mezi ním a Virginii byla opravdu skvělá. Naprosto to mezi nimi jiskřilo a ta vášeň a touha vás nenechá rozhodně v klidu. Docela mě také celkově oslovil příběhem více než Habibi. Ukrývá silný příběh, který je zároveň krásný ale zároveň i smutný. Líbilo se mi postupné odkrývání životních příběhu hlavních postav a i to, že kniha nebyla jenom o sexu. Celkově byl příběh hodně smyslný, temný a intenzivní a ten konec? Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Opravdu tato série stojí za přečtení. Autorka se postupně dalšími díly překonává a boří pravidlo, že vždycky ten nejlepší je první díl.

Děkuji za možnost si knihu přečíst. #spoluprace

29.11.2023 5 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

Za mě rozhodně krásná YA fantasy. I když se děj dal celkem předvídat plynul krásně a já hltala každou stránku. Více jsem si sice užívala vyprávění příběhu z pohledu Rose, protože mi přišla i více sympatická než Wren. A její vztah se Shenem byl prostě skvělý! Nemůžu však ale říct, že v průběhu knihy jsem si nenašla i vztah k Wren. V knížce najdete všechno od únosu po zakázánou lásku, dobrodružství, tajemství a hlavně nechybí magie. Určitě za mě po delší době zase jedno oddechové čtení u kterého jsem se i párkrát zasmála. Už se těším na pokračování, které doufám bude co nejdříve!

09.11.2023 4 z 5

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

Dlouho jsem přemýšlela co vlastně v recenzi na knihu napíšu. Knížka má na internetu skvělé hodnocení a tak si přijdu trochu blbě, že mě bohužel nenadchla. Strašně obtížně se mi četla a prakticky vůbec jsem se do ní nedokázala začíst. Na začátku bylo moc postav a já se pak už i ztrácela, kdo je kdo. Taky hodně velkou roli u mě hrálo, že mi Lada nebyla vůbec sympatická a přišla mi až hloupá a naivní. Musím ale ocenit konec, který jsem nečekala a byl asi nejlepší částí celé knihy. Celkově si ale myslím, že nejsem cílová skupina, která by mohla tuto knihu dostatečně ocenit. Rozhodně to byl originální příběh a oceňuji, že byl inspirovaný slovanskou mytologii, ale v zásadě mi to nestačilo k tomu, aby se mi kniha dostala pod kůži a líbila se mi.

19.10.2023 3 z 5