Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Remarqueovy knihy jsem četla v době studií. Tehdy jsem byla nadšená, přečetla jsem všechny. Většinu mám v knihovně, sáhla jsem po jedné z nich. Přečetla jsem jedním dechem. Žít a užívat si nebo se léčit a čekat, jestli léčba zabere. Lilian zvolila první možnost, myslím, že jí rozumím.

12.09.2022 5 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Vzpomínám, kdy jsem tuto knihu četla. Bylo mi asi 12 a měla jsem angínu. Četla jsem celé dny, zaujalo mě, jak děti strádaly žízní. Abych věděla,jak jim bylo, vůbec jsem nepila. Mamka se pak divila, že krk je čím dál horší. Tak to je moje vzpomínka na četbu této knihy.

19.06.2020 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Knihu jsem četla před maturitou v rámci povinné četby. Strašně se mi líbila. Příběh plný lásky na jedné straně, na druhé boj s kamny, přírodou, nedostatkem financí, nepojízdným autem, rozpadajícím se domem. Já bych do toho nikdy nešla. Ke knize se ráda vracím. Doporučila jsem ji i několika známým.

24.05.2020 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Začala jsem odpoledne a skončila před třetí v noci, do rána jsem přemýšlela, jak je možné, že se něco takového dělo. Na 50. léta se nesmí nikdy zapomenout, i když to byla nejohavnější kaňka na stránkách našich dějin. Co dokázal člověk člověku udělat jen pro zvýšení svého ega.

27.09.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Skvělá relaxace, doporučuji všem, kteří se rádi zasmějí. I film se povedl.

01.01.2021 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Povídání o kmotře lišce je dalším důkazem toho, že Ladovy pohádky jsou nesmrtelné.

09.08.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Moje srdeční záležitost po mnoho let. Když jsem četla poprvé, nad osudem malé Jany jsem plakala. Dnes mě příběh už tak nedojímá. Jednou za čas knihu vytáhnu z knihovny a některé stránky přečtu, některé přeskočím. Mám velmi ráda i české filmové zpracování.

26.07.2020 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Tomu, jak seli sůl a nosili v pytli světlo do radnice se budu smát asi i na smrtelné posteli. Skvělá knížka. Doporučuji všem škarohlídům a politikům.

07.06.2020 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Kniha mého dětství.Před 50 lety nám ji četla paní vychovatelka v družině.

15.02.2020 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. August sympaťák, lidičky okolo něj taky. Vraha jsem tak nějak natypovala, pak jsem si zase myslela, že to bude někdo jiný. Zapadlo to do sebe. Nikdo neví, čím ho děti překvapí. A málokdy se s tím srovnají. Rodiče chtějí pro děti to nejlepší. A někdy to s tou láskou přeženou.

29.05.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Moje druhé setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Děj tak trochu předvídatelný, ženský úděl těžký, hlavně když se zakopne hned na začátku a musí se to vyžehlit svatbou s despotou.

26.03.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Knihu jsem přečetla za jeden večer / a noc /. Příběh napínavý, dobře napsaný, plný zvratů. Dlouho jsem nic podobného nečetla. Doporučuji nejen těm, kteří se rádi bojí, ale také těm, kteří rádi přemýšlí nad tím, jak je to možné.

29.06.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Přečetla jsem na dovolené za 3 dny, kniha se mi líbila, i když myslím, že některé akce hlavní hrdinky byly trochu přitažené za vlasy / protahování se rozbitým oknem v 6. měsíci,.... /. Život Anna neměla jednoduchý, ale to v té době asi žádná z vesnických žen. Kupa dětí, starostí a práce.

27.07.2021 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Co napsat? Všechno už tady je, každý píše, jak to cítí a jak na něj hlavní postavy zapůsobily. Já přidám jen to, že je neuvěřitelné, co člověk vydrží.

09.08.2020 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

S Čapkovou tvorbou pro dospělé mám velké problémy, ale jeho tvorbu pro děti miluji. Asi nejvíce Pohádku kočičí a pošťáckou. Vzpomínám, jak jsme se synem v pohádce ptačí řešili, co je to romadur. A ukázky z pohádky vodnické bývají v učebnicích češtiny - jak se voda ozývá - co slov dokázal pan Čapek vymyslet. Doporučuji přečíst velkým i malým. A ne jenom jednou.

20.07.2020 5 z 5

Panenky z ráje Panenky z ráje Barbara Wood

Přečetla jsem několik knih této autorky, ale tuhle mám nejraději. Muslimské ženy obdivuji pro jejich poslušnost a pokoru. Nikdy bych se takhle nedokázala chovat. Knihu doporučuji, čte se pěkně, stránky rychle ubíhají. Ale pozor, je to jen vymyšlený příběh, byť lehce uvěřitelný.

23.06.2020 5 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Moje první setkání s J. Loukotkovou. Řím císaře Nerona a básníka Petronia. Intriky, vášně, vraždy, život ve starověku asi nebyl jednoduchý. Doporučuji všem, kteří mají rádi historii. Postavy, které skutečně žily, se mísí s postavami vymyšlenými. Dílo je poutavé, čtivé, rozhodně se nebudete nudit.

31.05.2020 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

V době největší rodinné krize, v době, kdy jsem nevěděla kudy kam jsem sáhla po knihách Betty Mc Donaldové. Situaci to nevylepšilo, ale náladu mi to zvedlo snad o tisíc procent. A to opravdu nebylo málo.

30.03.2020 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Skvělá kniha, četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím.Viděla jsem i film,byl také super,ale kniha je lepší. Jen ten rozsah, skoro 600 stran je fakt hodně. Nedivím se, že někoho odradí.

14.11.2022 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Můj zatím nejlepší Carter. Trochu méně brutální, více psychologických úvah, motiv sebevraždy prolíná celým dějem, i když není dokonán. Poděkování na konci knihy bylo velmi emotivní.

15.10.2021 5 z 5