mika251 mika251 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ležala mi na poličke asi pol roku, no keď som sa k nej konečne dostala, zhltla som ju za jeden večer, proste nešlo prestať. I keď sa prvoplánovo vyhýbam knihám, ktoré vo mne zanechávajú smútok, som rada, že som túto knihu nakoniec do ruky vzala. Veľmi silné posolstvo a nezmieriteľná hĺbka utrpenia jedného človeka. Dnes sa mi nebude zaspávať ľahko.

20.02.2018 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Príhodne som si túto knihu kúpila ako čerstvá mladomanželka, ktorú čaká sťahovanie do vlastného domku na vesnici... Neuveriteľný nadhľad, osobitý humor, schopnosť tvrdo pracovať a pritom sa nezrútiť, a pritom byť svojmu mužovi oporou bez ohľadu na to, čo si vezme do hlavy - Betty sa zaradila do okruhu mojich blízkych kamarátok, ktoré mi idú príkladom a sú mi inšpiráciou. Teším sa až sa do knihy začítam znovu - a potom ešte 50 krát :)

03.09.2015 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Tento druh literatúry mám istým sposobom hrozne rada. Človek to nesmie brať ako literatúru faktu - je to historický román. Postavy sú do istej miery typizované, dej je v podstate jednoduchý a v istých momentoch veľmi predvídateľný. Ale - nie je to občas úľava ? Čítať príbeh, v ktorom dobro zvíťazí. zlo je potrestané, kde sa vyplatí byť dobrým a čestným človekom, konať pokánie a získať odpustenie? Priznám sa, že to bolo ako pohladenie na duši, idylický svet, v ktorom sa síce človek musí vysporiadať s prekážkami, ale keď vytrvá, bude odmenený. Keď to porovnám napríklad so ságou Hry o trůny, ktoré ma v tomto ohĺade doslova mučili, tak tento román je balzam na dušu. Tých 900 strán ubehlo ako voda a hlavní hrdinovia mi veľmi prirástli k srdcu a veľmi sa teším, až sa do ich sveta znovu vrátim. Knihu som určite nečítala naposledy.

08.07.2015 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Veľmi silná kniha, ktorá vo mne bude dlho rezonovať. Výborne vykreslené myšlienkové pochody hlavného hrdinu. Človek si pokladá otázku, ako by sa v danej situácii zachoval? V zrkadle dnešných románov plných klišé a romantickeho sebaobetovania a dokonalých hrdinov je tento príbeh plný človečenstva v jeho nefalšovanej podobe.

26.01.2017 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Človek sa občas rád prečíta rozprávky - a táto ma veľmi bavila. Po všetkých tých rokoch, kedy som nad týmto fenoménom ohrnala nos, bez rozpakov priznávam, že je pol piatej ráno a ja som knižku sfukla na jeden záťah. Bolo to prima rande a miestami človek bytostne túžil po tom, mať zas sedemnásť a milovať tak krásne naivne a nekonečne. Prečítané v originale.

10.12.2017 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Chuťovka na jeden večer. Nesmrteľný príbeh s krásnym posolstvom. Tak šťastné a veselé!

05.01.2017

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

James Herriot je súčasťou môjho života už takmer 20 rokov (spoznali sme sa, keď som mala 10) a patrí k mojim najlepším priateľom, s ktorým sa pravidelne stretávam niekoľko krát do roka - všetky knižky, v rôznom poradí, ale vždy s úsmevom, láskou k prírode a zvieratám, občas s dojatím i slzou v oku. Dívať sa na Yorkshire a ľudí v ňom jeho očami, drsný i krásny život veterinára v teréne - istá časť môjho ja vždy túžila prežiť jeho život, so všetkými radosťami i starosťami. Jeho knižky ma nikdy neomrzia.

03.08.2015 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Mala som asi obrovské šťastie, pretože som knihu čítala ešte pred tým, ako som videla film. Dostala sa ku mne úplnou náhodou, keď som bola tak 10 ročný špunt a úplne ma dostala! (A odvtedy ešte aspoň 15 krát). Osobitý postoj, pohľad na svet a na život, absurnosť situácií i drsná realita, to všetko skrz naskrz prešpikované humorom (občas na môj vkus až príliš naturalistickým) z tejto útlej knižky robia velikána, ktorý sa v mojej knižnici nikdy nestratí. Pretože ako hovorí Forest: "Verte my, byť idiotom neni žiadna sranda."
A keď som potom po rokoch videla film, bola som z neho rovnako nadšená, s vedomím, že to je proste úplne iný Forrest, milý, jemný nežný, trošku prostoduchý, ale v zásade neškodný. Film má svoje kvality a knižka rovnako.

02.08.2013 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Hlava XXII je kniha, ktorá sa najprv tvári, že je hrozne vtipná, ale čím viac do hĺbky človek ide, tým viac zisťuje, že je to smiech cez slzy a zaťaté zuby... Vrcholná scéna so Snowdenom, ktorému bola zima ma strašila v snoch a definitívne presvedčila o tom, že na Hlave XXII nie je vtipné vobec nič... Prvý krát prečítaná v 17 rokoch a odvtedy ešte niekoľko krát, knižka už je úplne rozpadnutá, ale jedna z najcennejších v mojej knihovni.
Inak dobrá rada - pri čítaní som si na papier písala mená postáv a ich stručnú charakteristiku ako napr. McWatt - prelietaval nizko nad stanom, Havermeyer - strielal po myšiach a tak podobne. Keď som si náhodou nebola istá, kto je vlastne kto, ťahák bol poruke a chytro napovedal. Mám ho v tej knižke dodnes a strážim ako oko v hlave :)

08.01.2013 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Patrím k tým, ktorí nad záverom nemožu prestať premýšľať. Myslím, že si ju nutne musím prečítať ešte raz :)
Povedzme, že je pre mňa milosrdnejšie veriť verzii číslo jedna. Pretože keď ide o to, že realitu utvárame tým, že sa na ňu dívame, tak sa chcem dívať na chlapca a bengálskeho tigra, ktorí spolu prežili na mori. Zatváram oči nad drsnou realitou? Neviem. V každom prípade pokiaľ mi je dovolené vybrať si, volím jednoznačne tú pozitívnu cestu. V skutočnom živote človek často na výber nemá. Vo svete fantázie je možné všetko. A prečo by nemohol chlapec prežiť s tigrom v jednom člne? Ja si myslím, že je to celkom uveriteľné :)
Čtenářská výzva 2018: Kniha s tematikou moře

28.06.2018 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jedna z kníh, ktorú som v pubertálnom veku rozčítala a potom zase odložila. Proste som k nej musela dozrieť a o desať rokov neskor prečítať jedným dychom :) A bavilo ma to, musim s úžasom povedať, že Jane Austen mala dokonca zmysel pre humor :)
Čtenárska výzva 2018: Kniha, ktorá bola spomenutá v inej knihe :)

09.01.2018 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Táto kniha vo mne niečo zanechala. Hlavne asi pocit márnosti nad hlavnou hrdinkou, ktorá nič nepochopila! Myslím že ešte nikdy som nečítala knihu, kde by mi hlavná postava bola tak veľmi nesympatická, ktorú som mala 100 chutí nakopať a preplieskať, nech sa spamätá - možno tak Holden z Kto chytá v žite :) Prišlo mi, že je to skrz naskrz zlá osoba - egotická, hlúpa, falošná a povrchná. Naopak, Rhett Butler i keď sa v živote asi dopustil vážnejších zločinov, ako Scarlett, na mňa pôsobil ako človek v hĺbke srdca čestný a spravodlivý. Myslím, že Scarlett si ho nezaslúžila a koniec bol v jej prípade pre mňa očakávaný. Inak mi kniha padla do noty a čítanie som si veľmi užila. Zaraďujem na predné miesta v mojej knihovníčke :)

12.09.2015 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Jedna z najnáročnejších kníh, aké sa mi kedy dostali do ruky /a to počítam aj skriptá z Mikroekonómie :)/. Pojala som to ako vedecké čítanie a poctivo si vypisovala poznámky - mená, kto je kto a čo je zač. Kombinácia pomerne útleho rozsahu a obrovského obsahu ma takmer udolala, ale dala som to :) Pánovi Tolkienovi vzdávam hold a nesmierne ďakujem za svet, ktorý vytvoril a ktorý ma už toľko rokov obohacuje.

22.06.2015 4 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Pretože komentárov o tej "psej" línii príbehu tu je už viac než dosť, ja musím povedať, že sa mi veľmi páči aj tá "ľudská" resp. medziľudská línia a čím som staršia, tým viac ju oceňujem. Niektoré poznámky o vzťahu medzi mužom a ženou som si zapísala za uši (i keď sa to samozrejme nedá generalizovať) a v mamželstve nám to veľmi dobre funguje :)
Odporúčam po každej stránke :)

15.05.2015 5 z 5

Mistrovská hra Mistrovská hra Sidney Sheldon

Túto knihu som zhltla asi za tri hodiny - vo vani. Bolo to tak napínavé, že som nebola schopná zavrieť to ani na blbých 10 minút, aby som vyliezla :D Takže som tam ležala a dopúšťala teplú vodu, až kým som nebola zošuverená ako cvrklé jabko, ale stálo to za to :D Z môjho pohľadu najlepšia Sheldnovka :)

03.08.2013 5 z 5

Freddie Mercury Freddie Mercury Peter Freestone

Peter Freestone strávil s Freddiem 12 rokov a je to poznať. Má pomerne osobitý štýl, kniha je navyše podľa mojho skromného názoru veľmi zle preložená. (V jednom mieste sa napríklad píše že F.M. newyorský byt predal a o tri stránky ďalej zas, že ho nikdy nepredal - a originále veta o predaji bytu vobec nie je; v českom preklade Freestone píše, že o stave F.M. desať rokov klamal, čo je absolútny nezmysel - samozrejme v originále to tam nie je). Je tam pomerne dosť podobných kiksov, čo dosť znižuje celkový dojem, ale časť z toho ide skutočne na vrub autora, ktorý často opakuje slovné spojenia a vety. Z obsahového hľadiska je kniha skvelá, nebulvarizuje, je vidieť, že autorovi záleží na tom, aby o Freddiem zanechal čo najlepší, ale pritom stále pravdivý dojem. Keď čo i len trochu viete po anglicky, siahnite po originále.

20.03.2019 4 z 5

Pollyanna Pollyanna Eleanor H. Porter

Kniha, ktorá nesmierne ovplyvnila celý moj život. Hra na radosť sa mi vryla do pamäte a ostala tam dodnes - verím tomu, že občas moj neznesiteľný optimizmus lezie ľudom na nervy, ale pozitívne myslieť znamená pozitívne žiť.
Nesmierne inšpiratívna knižná séria.

23.06.2015

Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy Tim Burton

Jeden z najkrajších darčekov, aké som kedy dostala. Neviem aký je preklad, mám ju v originále a je to proste esenciálny Tim Burton - roztomilo morbídne.
Vynikajúce :)

22.06.2015 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Na úvod musím povedať, že som jeden z tých knižných buranov, ktorí knihu na prvý krát doslova preletia rychlocetbou, aby zistili ako to dopadne a potom si to celé dajú ešte raz normálnym tempom. Nočný cirkus bola asi prvá kniha v živote, kde som sa nehnala za koncom. Je napísaná tak krasnym, magickým spôsobom, že som si vychutnávala každú vetu, nesmierne živé popisy, krásne obrazy... Užívala som si každú stránku a tešila sa, že ich mám do konca ešte mnoho. Táto kniha nie je o príbehu, ten je skutočne veľmi statický a nedramaticky... Ale štýl akým je to napísané bol pre mňa veľmi elektrizujúci, skutočne čarovný. Prečítané v originale.
"Marco," she says, her voice low and soft. The sound of his name on her tongue is even more intoxicating than he had imagined and he leans in to taste it.

10.03.2018 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Filmové spracovanie patrí k mojim obľúbeným dovodom, prečo zapnúť televíziu, a po rokoch som sa konečne dostala aj k literárnej predlohe a zároveň k prvej knižke od Bohumila Hrabala. Autorov štýl ma nesmierne bavil, Postřižiny doslova kypia životom. Musím ale priznať, že nebyť filmu, tak by ma knižka až tak nebavila - už len preto, že Dalešický pivovar patrí k mojim obľúbeným výletným miestam a dalešické řezané je pre mňa najlepšie pivo :) Hrabal to napísal krásne, ale Menzel z toho urobil klenot :)

19.10.2015 3 z 5