michaela.ne michaela.ne komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Obal sladký tak moc, jak kniha byla hořká. Taková kniha, která mě rozstřílela na milion malých kousků a zaryla se mi hluboko, tam, kde na ni nikdy nezapomenu. Kniha, která mě zbavila mojí skepse vůči české literatuře. Kniha, která mě nepustila ani když jsem měla ruce plné věcí z čistírny, tašky z lidlu, kabelky, věcí z lékárny a přesto jsem našla dva volné prsty k držení knihy, jejíž děj mě natolik pohltil, že jsem četla dál, i když slova, která se pod houpáním mé chůze třepala a rozmazávala. Běžím na autobus, ale oči od ní neodtrhnu. Autobus mi ujíždí, ale to nevadí, protože si alespoň sednu a čekáním na další, čtu.
Téhle paní Haně se hluboce klaním. Pláču. A zapomínám na všední starosti nás lidí v roce 2017.

11.10.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

spoiler!
Miriam odjela na nějakou akci s tím klukem, co se jeho fotka objevila na internetu
s tím, co ho hledáte
já se bojím
Miriam jela na nějakou akci?
s člověkem, kterého pohřešujete
s kým?

Já jsem si chvíli připadala jak u blbečků na dvorečku a musela sem se smát, jak hloupé dialogy tahle kniha má. U prvního dílu jsem psala, že se spíše přikláním ke kladnému hodnocení, teď teda rozhodně ne a spadl mi kámen ze srdce, že jsem tuhle šílenou knížku dočetla. Šíleně přeplácané, nevím, kam na to Bjork chodí. Peří, paruka, pentagram, svíčky, hnízdo, tak strašně překombinované, že to ani není hezký.
Další nedomyšlenost byl vrah. Pokud knížku nečtete pozorně, (což je u téhle občas docela problém) tak je dost možné, že jakmile se dozvíte jméno vraha, řeknete si cože?kdo?, neboť v celém příběhu je zmíněn všeho všudy třikrát, a pokaždé zhruba v jedný větě.
Co se severských krimi týče, u většiny z nich jsem měla kolikrát husí kůži, ale u Sovy mi přišlo, že čtu komedii.
Ubohost hlavních postav nekomentuji.
Jediné plus téhle knihy je, že je dost čtivá.
Rozhodně nedoporučuji a s touto sérií (možná i autorem) jsem skončila.

30.03.2017 1 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak dlouho jsem se na ní chystala, otálela a nakonec jen lituji, že jsem to neudělala dřív. Dřív, před tou spoustou knih, které téhle nesahají ani po podrážky bot. Agatha dokázala perfektně a podrobně představit 10 lidí na 200 stránkách, ostatní autoři představují ani ne polovinu na 500-600 stránkách. Nic nepřebývalo a nic nechybělo. Byla jsem mile překvapena vrahem, neboť moje podezření lpělo na úplně jiné osobě. Závěr je perfektní třešnička už na tak výborném dortu.

05.04.2017 5 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Krásný příklad toho (a nemluvím jen o této knize z řad od ACH), že detektivka může zaujmout i bez stříkající krve a sexuálního motivu. Více méně jsou to pořád stejné vzorce a my se do nich stejně pořád zamotáváme. Za mě vládne trůnu Pět malých prasátek, ale i tahle kniha mi vzala vítr z lodí, teda z plachet.

30.05.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Dorazila mě scéna, kdy se Erika probudí uprostřed noci a ví, že v bytě někdo chodí. To jsem měla takovou husí kůži, jako jsem u knihy už dlouho neměla. Příběh mi byl hodně sympatický, bez zbytečných okecávaček, příjemný postavy a dlouhou dobu jsem o vrahovi neměla sebemenší ponětí. Potěšující slovensko-český nádech a já jsem si čtení velmi užila. :-)

16.01.2017 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Na Stiega Larssona jsem si dělala zálusk delší dobu. Znáte to, vždycky se vynořila kniha, která měla přednost. Bohužel jsem už byla zmanipulovaná filmem (am. verzí), ale k mému štěstí jsem si konec zapamatovala špatně, takže celou dobu jsem četla s myšlenkou, že vím a nakonec jsem vůbec nevěděla. Myslím, že vzhledem k hodnocení a názorům, jimiž jste tady přispěli, nemohu říct nic jiného než to, jak smutno mi je z faktu, že Stieg Larsson nám už nemůže napsat nic dalšího. Milénium je výborné dílo, výborného spisovatele.

08.02.2017 5 z 5

Jelikož jsem s Harrym vyrůstala od první třídy, stal se mojí velkou slabostí, stal se knihou, kterou si vždy ráda přečtu a filmem, který si vždy ráda pustím. Prokleté dítě jsem přečetla rychle, takže jsem si ke knize nestihla vytvořit nějaký vztah. Byla stručná a bez omáčky, což u her samozřejmě bývá. Nemůžu si odpustit, že děj mi přišel lehce stupidní, Harry nebyl Harry, zlé dítě voldemorta a zkrátka si tu knihu měla vzít do parády sama Rowlingová, vsadím se, že by to byl stokrát krásnější návrat. Na druhou stranu chápu, že Harry Potter je byznys a je třeba z něj vytřískat co nejvíc, dokud to lidi hltaj. Za mě tedy slabší průměr.

11.01.2017

Policie Policie Jo Nesbø

Nesbo rozhodně víc bere než dává, což se už ale ví od prvního dílu. Knížce dávám 5* hlavně kvůli tomu, že jsem si užuž myslela, že dobrý konec by byl od Nesba až moc přívětivý dar, a přece jenom po těch všech ztrátách objevíte Harryho tam, kde jste ho chtěli mít. Totiž u oltáře. :-))))

30.12.2016 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Bylo to brilantně vymyšlený. Pointa příběhu se mi postupem čtení začala rojit v hlavě, ale byl to jen takový ubohý nákres toto všeho, jak to nakonec dopadlo.
Konec je výborně vykreslený a spousta věcí díky němu krásně zapadla na svý místo. Žádný příběh není dokonalý, ale malé nesrovnalosti patří ke každý knize.
Moje první a určitě ne poslední kniha téhle autorky.

15.06.2017 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Čekám, čekám zda něco překoná písečnýho muže, zatím ale nic.
Příběh mi byl dost povědomý, skupinka studentů na prestižní škole, co dělaj druhým peklo. S něčím podobným už přišel Adler Olsen v knize Zabijáci, kterou jsem četla několik měsíců zpátky, tudíž ještě čerstvý zážitek. Když jsem potom četla Lovce králíků, měla jsem pocit určitý nejedinečnosti. Každopádně na rozdíl od Olsena, Lovec králíků je mnohem propracovanější a překvapivější dílo. Joona Linna je sluníčko a celou knihu ozářil. Celkově z toho mám dobrý dojem.

03.03.2017

Syn Syn Jo Nesbø

Po sérii HH, kterou jsem dočetla těsně před tím, než jsem začala se Synem, byla pro mě tahle kniha trochu taková sprška, přece jenom Harryho série byla firework. Chvíli mi trvalo se začíst, postava Kari mě vůbec neoslnila, Šimon byl fajn a Sonny získává téhle knize právě ty 4*. Posledních 150 stránek jsem opět zhltla, ale konec pro mě nebyl úplně překvapením. Příběh mě nevtáhl a ani jsem knihu nepřečetla jedním dechem, ale druhým už jo. :-)

10.01.2017 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Kniha, která mě naučila nejen milovat ale hlavně číst severskou krimi. Byla to moje první detektivka a sice už uběhlo spoustu času od toho, kdy jsem ji četla a minula spousta detektivek, které jsem četla, přesto je tohle moje číslo 1. Lars Kepler připomíná světu to, na co je Švédsko právem pyšné. Klaním se.

30.12.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Nesbo přišel na scénu s ne perfektním hrdinou, jehož všichni zbožňují, má nepřekonatelný sex appeal, dokonale poskládaný život a vynikající vyhlídky do budoucna ne-li pouze v kariéře. Ba naopak nám představil to, co čtenáři nechtějí, svobodného neoblíbeného a nevyrovnaného alkoholika. Od prvního dílu jsem si Harryho zamilovala a pokud se rozhodnete jít s ním a projít si lepšími i horšími časy, myslím, že dopadnete zrovna tak. Sněhulák přichází s příjemným námětem a dějem natolik komplikovaným, že místo toho abych si kladla otázky co, jak proč, s kým, jsem jen nepřetržitě čela, abych dokázala mít vůbec klidný spaní. Krásný poznání druhého největšího města Bergenu a co víc, Nesbo Vás naučí a překvapí, i když si říkáte "ha a tentokrát vím, kdo je vrah", abych se přiznala, tady jsem to pro ti své vůli přece jenom tušila.

19.12.2016 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

A tak to bývá. Velké očekávání, velké zklamání. Buď jsou lidi jednoduchý nebo já složitá, protože mě to za srdce nevzalo. Hlavní postava je nanejvýš nudnej člověk. Posledních 150 stránek bych radši škrtla. Celý příběh je po celou knihu celkem skromný, má to napětí i docela zajímavý směr. Konec je přeplácaný pátý přes devátý a shoda všech náhod světa vyřešila tenhle případ. Francouzi mi nikdy nebyli příliš sympatičtí..

22.08.2017 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Možná až přehnaně moc dobré hodnocení. Samo o sobě je to postavený docela skvěle, hlavní zápletka je výborně promyšlená a případ byl stále v pohybu. Bylo to napínavý, občas jsem se i bála a chtělo se mi číst dál, což jsou docela důležitý faktory u detektivky, a vlastně jakékoliv jiné knihy, pokud chce, aby byla hodnocena kladně. Kniha u mě ztrácí na hodnocení kvůli jiným nedostatkům. Třeba neustále se opakující věty a to kolikrát hned po sobě. Občas stupidní dialogy. Všichni se cítili méněcenný, smutný a pořád nabručený. Přišlo mi, že kdykoliv došlo k nějakému konfliktu mezi postavami, při dalším jejich dialogu po něm nebyly ani památky. A po tom neustále nové a nové postavy a trošku nesmyslné prolínání dějů. Je to tak pade na pade, ale jelikož mám chuť si přečíst další díl a jsem zvědavá, co autor vydá dál, přikláním se spíš ke kladnému hodnocení.

21.03.2017

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Skvělá jednohubka a pikantní ochutnávka dnešní nemocné společnosti, která vás zažene až na pokraj úzkosti a strachu. A kdo ví, co se děje za zavřenými dveřmi lidí kolem nás. Parádní kniha.

20.09.2017 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Jsem celkem na rozpacích. Příběh jako takový je složený z hrsti náhod. Jedná se stále o stejný vzorec - zase je tam jedna osobní linie, která se jakoby náhodou prolíná s vyšetřováním. Motiv mi přišel dost padlý na hlavu. A proč se kniha vlastně jmenuje selfies? To mi asi uniklo. Nějak mě Olsen přestává bavit.

06.11.2017 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Tuhle knihu jsem zvolila proto, abych si na Miniera udělala názor a jestli vůbec stojí za to, abych začala číst jeho trilogii. Stojí. Minier píše suprově, krásně vykresluje postavy a situace. Co se příběhu týče, po dočtení jsem měla příšerně moc otázek. Je to pěkně myšleno, ale možná to chtělo víc dotáhnout a domyslet.

24.07.2017 4 z 5

Cestování – nejlepší životní investice Cestování – nejlepší životní investice Lukáš Kerhart

Ve skrytu duše jsem si přála, aby kniha nikdy neskončila. Připadala mi jako nápomocná ruka, který se držím a až dočtu, tak mě pustí. Lukášův příběh a příběhy jeho přátel jsou velmi dech beroucí a hlavně motivující, dodává sebevědomí a máte pocit, že zvládnete všechno. Určitě doporučuji všem mladým ale i starším.

25.01.2017 5 z 5