MaxQ MaxQ komentáře u knih

Zlín - Farnost sv. Filipa a Jakuba Zlín - Farnost sv. Filipa a Jakuba Josef Pala

Velmi zajímavé informace, statistiky a hlavně fotografie.

11.07.2013 3 z 5

Hádanky naší minulosti 6: Jasný pohled slepého krále? Hádanky naší minulosti 6: Jasný pohled slepého krále? Jiří Bílek

Počátky Lucemburků u nás přehledně a čtivě.

09.07.2013 4 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Tak tato kniha mě nebrala už jako dítě. Teď jsem ji ze srandy přelouskal po obědě a kupodivu opět nic. To už jsem měl raději Čuka a Geka.

01.07.2013 1 z 5

Hádanky naší minulosti 2: Praotec Čech přišel ve středu? Hádanky naší minulosti 2: Praotec Čech přišel ve středu? Jiří Bílek

Autor dokazuje, že lze napsat poutavou literaturu faktu i o období, ze kterého nám toho moc nezbylo, o písemných pramenech nemluvě.

01.07.2013 3 z 5

Osudy českých patronů Osudy českých patronů Emanuel Vlček

Skvělé porovnání historických pramenů - legend a kronik s tvrdými daty z antropologických výzkumů.

24.05.2013 4 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

Takový Vetřelec říznutý Akty X po česku. Ale ano, líbilo se mi to.

24.05.2013 4 z 5

Hádanky naší minulosti 5: Dlouhý stín na Moravském poli Hádanky naší minulosti 5: Dlouhý stín na Moravském poli Jiří Bílek

Neodpustím si citát: "Příbuzenské vztahy... měly zajímavé důsledky. Bořivoj, Vladislav a Soběslav byli bratranci Boleslava III. Křivoústého (po matce) a zároveň jeho strýci (po otci), ovšem strýce Boleslava byl i Vratislav. Korunu těmto zapeklitým příbuzenským vztahům nasadil Vladislav I., který byl bratrancem, strýcem a dokonce i švagrem Bolestala Křivoústého, protože jejich manželky byly sestry."

22.04.2013 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Arnošt Vašíček

Další jednohubka od pana Vašíčka, kterou jsem mlaskl za tři hodˇky. Doufám, že ji pan Vašíček nepsal o mnoho déle :)

18.04.2013 3 z 5

Pro nás slunce nevychází Pro nás slunce nevychází Robert Merle

Tak tato kniha byla omyl. Uzavřená posádka v ponorce plné nukleárních střel... čekal jsem něco na způsob Malevilu, ale šeredně jsem se mýlil. Že se v celé knize nic nestane jsem pochopil až v polovině a to už bylo pozdě. Nicméně jako dokument o životě na ponorce, kde se nic neděje, pokud to někoho zajímá, proč ne.

10.04.2013 2 z 5

Hádanky naší minulosti 4: Noc vrahů začala kuropěním Hádanky naší minulosti 4: Noc vrahů začala kuropěním Jiří Bílek

Fandil jsem Slavníkovcům, ale Přemyslovci jim to nakonec natřeli

05.04.2013 3 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Český Dan Brown a Šifra mistra Vašíčka. Možná to chtělo víc rozepsat, ale jinak spokojenost.

21.03.2013 4 z 5

Strážce duší 2 Strážce duší 2 Arnošt Vašíček

Akta X po česku. Bohužel v tom vidím jednoduše přepsaný scénář televizního seriálu, což knize celkem škodí.

13.03.2013 3 z 5

Hádanky naší minulosti 3: Krutá smrt zbožné babičky Hádanky naší minulosti 3: Krutá smrt zbožné babičky Jiří Bílek

Počátky přemyslovců v Čechách a dějiny asi nejprofláknutější historické rodiny u nás - Bořivoje, jeho ženy Ludmily a jejich synů a vnuků. Podle této knihy by se mělo na školách vyučovat.

13.03.2013 4 z 5

Prstenec Prstenec Larry Niven

Srovnání s Rámou je na místě. Mimozemský artefakt, v tomto případě obří, nepředstavitelně rozlehlý prstenec kolem vzdáleného slunce má samozřejmě vlastní fyzikální zákony, stejně jako Ráma. Zatímco Clarke se vyloženě vyžíval v popisu těchto zákonů a hrají u něj hlavní roli, Niven na ty své sice upozorní, ale na prvním místě jsou čtyři hlavní hrdinové a jejich kosmomovie. Nicméně Clarke u mě boduje o jednu hvězdičku navíc.

25.02.2013 4 z 5

Strážce duší Strážce duší Arnošt Vašíček

Tři kriminální povídky s historickou zápletkou. První povídka skvělá, další dvě námětově zajímavé, ale zpracováním mi připomínají televizní scénář. Buď už je autor psal s touto vidinou, nebo je neměl čas / invenci dopsat. Ale i tak jsem knihu přečetl na dva zátahy a tři dechy. Určitě pobaví závěrečné pointy hodící se spíše pro filmové béčkové horory.

13.02.2013 4 z 5

Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? Jiří Bílek

Mám rád takovou popularizaci. Kolem jedné položené otázky se nenásilně dozvím vše o lidech a době, ve které se odehrává, což je jistě účel této knihy. Učebnice dějepisu pro repetenty. Jdu si pro druhý díl.

12.02.2013 3 z 5

Hvězdné deníky Hvězdné deníky Stanisław Lem

Tady musím souhlasit s anotací knihy - tolik fantastických a absurdních nápadů v jedné knížce jsem už hodně dlouho nečetl. Vůbec bych se nedivili, kdyby se touto knihou nechali inspirovat tvůrci Futuramy, Červeného trpaslíka, ale třeba i trochu Douglas Adams se svým Stopařovým průvodcem. Škoda, že ty pro mě nejslabší povídky, jsou ty nejdelší.
"Satan je to, čemu v Bohu rozumíme nejméně."
"Dosavadní pozorování nás učí, že milionkrát lidé kopali brambory, nelze však vyloučit, že v jednom z miliardy případů tomu bude naopak a brambory budou kopat lidi."
"Na hlídce jsem dostal chuť na nějaké maso, vzal jsem si z chladničky kousek mrazeného telecího.Je mi divné, že v tom telecím bylo tolik broků, odkdypak se telata střílejí z brokovnice? ... Bratranec Bruno tvrdí, že to nebyla chladnička, nýbrž hibernátor, z legrace prý vyměnil tabulky. A že to nebyly broky, nýbrž růženec."

30.01.2013 4 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Já snad abych se přímo omluvil, ale nedal jsem to. Přečetl jsem povinných 100 stran a pak jsem knihu odložil. A s úlevou. Proč? Styl vyprávění, kdy se střídají v ich formě dva hlavní hrdinové, mi opravdu nesedl. Hlavně teda postava vyšetřovalky, hodí-li se pro tohoto dlaždiče v ženském těle vůbec takové označení. Ani zápletka nebyla na takové úrovni, abych nemohl v klidu dál žít s pocitem, že jsem se nedozvěděl, kdo je vrah. Popisy architektury včetně historických odkazů asi na úrovni, ale ani to nestačilo. Tak snad někdy později u nějakého jiného Urbana nashledanou. Ale opravdu později.

13.01.2013 2 z 5

Město zaslíbených Město zaslíbených Arkadij Strugackij

Čtivá kniha s gradujícím napětím, ovšem kdyby po mně někdo chtěl, abych mu řekl, o čem to bylo, velmi bych váhal. Člověk tam rozezná velké i malé události minulého století... takové celé 20. století v jednom Městě v několika letech. A jako bonus plno myšlenek o smyslu lidské existence nazíraných ze všech možných úhlů.

07.01.2013 4 z 5

Nečekaní nebožtíci Nečekaní nebožtíci Milan Pavlas

Je to taková ta knížka, co se nám válí 20 let na chalupě, několikrát přečtená, ale dát ji pryč se mi ji nechce. První povídka je téměř skvělá, až na ty černobílé postavy - dobří bodří policisté a jejich naivní pomocníci a na druhé straně klišoidní individua, které si neváží dobra socialistické společnosti. Druhá povídka je špatná, ukecaná, plná pracovních porad s opakujícími se fakty.

05.01.2013 3 z 5