maryzka maryzka komentáře u knih

Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Miloslav Švandrlík

Tak jsem si z nostalgie zopakovala život v moji době. Vesele i humorně se opět spojila první republika s životem poté. Ale Zuzana má nebo spíš měla obdiv, takhle podnikat no zajímalo by mě zda dnes nebo spíš v dnešní době takto podnikala, myslím, že by skončila, neboť by za sebou neměla podnik třeba ,, Restaurace a jídelny.

27.09.2023 5 z 5

Jitro kouzelníků Jitro kouzelníků Jacques Bergier

Tak jsem se dostala k této knize po velmi dlouhé době. Myslela jsem, že je nezáživná, ale opak mě přesvědčil pravdou. Je pravda, že pro mě byla až nezáživná 4 část, která pojednávala o atomech, začátek elektroniky a umělé inteligence- ezoterika apod. dost pro mě nezáživné. Ovšem magie, záhady dost prima.

26.09.2023 3 z 5

Když přišla na svět láska Když přišla na svět láska Donatus Pfannmüller

Dobře se to četlo, zopakovala jsem si lehčí bibli pro děti i bibli pro dospělé, které byli vydávány nakladateli pod patronací církve a asi měli za úkol seznamovat bibli formou pohádek, pověstí nebo základem Starého a Nového zákona o apoštolech i náboženských svátcích.

20.09.2023 5 z 5

Obyčejné rozhovory Obyčejné rozhovory Miluše Zindelová

I když tato kniha je už stará 30. let od vydání, někteří aktéři této knihy již jsou mrtvý, tak tyto rozhovory jsou velmi zajímavé.

17.09.2023 5 z 5

Létající Čestmír Létající Čestmír Petr Markov

Pro mě nostalgie i když jsem tam viděla otce Blechy Vladimíra Menšíka, nějak ta kniha nebyla ono jako ten film.

14.09.2023 2 z 5

Lásky černého barona Lásky černého barona Miloslav Švandrlík

Četba na dovolenou, lásky Kefalina směšné, ironické, tragické, povznášející, komické. I když tato kniha končí odchodem na vojnu.

14.09.2023 3 z 5

Dvakrát řež, jednou měř Dvakrát řež, jednou měř Janet Evanovich

Trochu čtivá, nudná detektivka bez napětí, pokud by na scénu nevstoupila potrhlá bábi.

13.09.2023 2 z 5

Záhada vyhaslých očí Záhada vyhaslých očí Viktor Boček

Tak jsem tuto knihu našla na půdě. Je pravda, že asi babička měla tuto knihu v oblibě, neboť si na ní vzpomněla. No tak jsem si to po mnoha letech přečetla. Připadala mi jako skoro anglické detektivky, ovšem tato byla v zasazena do českých reálii. Operaci oči, myslím, že dnes se operují běžně, ale tenkrát se to považovalo za zrůdnost, zdegenerovaná rodina hrabat, patrající amaterský detektiv+ opravdový to vždy byla směsice detektivek prvních republik.

10.09.2023 3 z 5

Modrá krev v protinacistickém odboji Modrá krev v protinacistickém odboji Jiří Rajlich

Zajímavý osud několika lidí urozené krve i když druhá část moc pro mě nebyla letectví a skutečná fronta mě nějak neoslovila i když já bych byla dost velký zbabělec.

08.09.2023 3 z 5

Shledání Shledání Anne Jacobs

Tato kniha nebo tento díl mi připadá nějak zmatečný. Rodina sice žije odděleně, ale lidi a služebnictvo u rodiny Melzerovi žije nějak poklidně pokud nedojde také k tragickým osudům či k úsměvným pobavením především starší generace, která žije ve světě císařství i tzv. Velké války. Škoda, že je tu popsáno méně, zda se vrátili někteří členové rodiny ze zajetí- zemřelých ve válce je zde označeno nebo zda přišli k rozumu, že třetí říše byla špatná.

08.09.2023 3 z 5

Zlatovlasá Eliška Zlatovlasá Eliška Eugenie Marlitt

Typická červená knihovna s milostnými i sociálními prvky.

07.09.2023 2 z 5

Dotek anděla: Těžko uvěřitelný příběh rodiny, která několikrát unikla jisté smrti v plynových komorách Dotek anděla: Těžko uvěřitelný příběh rodiny, která několikrát unikla jisté smrti v plynových komorách Henryk Schönker

Tak se mi poprvé dostala do ruky kniha, která no spíš je to ironie- nejhorší koncentrační tábor, emigrační židovská kancelář pro vystěhování, tak tato rodina dost utíkala před zatčením i když se v ghetu také ocitla, tak si tato rodina uměla poradit i když s trochou štěstí. Po válce se zpět vrátila do Osvětimi a jejich pozdější události tak veselé nebyli i když se jim povedlo opustit Polsko.

03.09.2023 4 z 5

Já, Martina Já, Martina Martina Navrátilová

Měla se narodit v jiné zemi.

31.08.2023 1 z 5

Láska a sex ve starém Řecku Láska a sex ve starém Řecku Juan Eslava Galán

Zajímavá kniha, alespoň člověk ví odkud se vzala ,, Kamasutra" i když to připomíná toho málo, ale vztahy rodinné, láska mezi mužem a ženou, mezi stejného pohlaví, povinnosti ženy, emancipace, svatební zvyky, tradice ačkoliv je to spíš v příslovích přetrvali do dnešní doby.

29.08.2023 3 z 5

Tanec na cizí veselce Tanec na cizí veselce Hanna Krall

Smutné povídky o osudech židovského obyvatelstva. Co na tohle říct. Jen to, že je spousta knih na toto téma. Ale tyto povídky mají jedno- povídky někdy překračuji poválečné vypravování.

28.08.2023 3 z 5

Kristián Kristián Čestmír Vašák

Knížka nad kterou se vzpomíná jako film pro pamětníky. Tento pán s obyčejným českým jménem, prací , které si možná nemůže dovolit nákladné cesty do zahraničí alespoň o nich sní a vypráví o tom v baru kam chodí jednou za měsíc vyčistit si hlavu od všedních starostí. Taková oddechová četba i oddechový film natočený v těžké době.

28.08.2023 3 z 5

Vůně New Yorku / Následky oné noci Vůně New Yorku / Následky oné noci Jennie Lucas

No jediné co obě hlavní hrdinky spojuje je , že potkají jednoho dne muže a ihned se spolu vyspí- samozřejmě otěhotní. No roztomilý páni to zjistí po delší době a ihned se pokouší získat dítě do své péče- no spíš abychom nekřivdili tak by rádi vytvořili rodinu. No celkem jsou oba příběhy místy nudné

28.08.2023 2 z 5

Řekova tanečnice Řekova tanečnice Cathy Williams

Romantický příběh ,, Jak chudá holka ke štěstí přišla - ulovila milionáře.

22.08.2023 4 z 5

Manželství z rozumu Manželství z rozumu Day Leclaire

Dá se to číst i když první díl byl o trochu lepší.

21.08.2023 2 z 5

Arnold: Neschválený životopis Arnold: Neschválený životopis Wendy Leigh

No zajímavá kniha. Ale člověk si mohl udělat představivost o jeho životě kdyby četl střípky jeho života, které se k nám občas dostali. Nyní poslední byl propírán jeho rozvod . No tak to jsem si myslela, že tato dáma, která pochází ze slavné rodiny tak to s ním vydrží. Povídali jsme si s lidmi o jeho životě. No tak jsme se docela shodli: kluk, který pocházel z prostředí, kde otec byl hlavou rodiny, co řekl to bylo svatý, máma hospodyně i když byla chytrá, soupeření mezi bratry. Také měl štěstí v tom s kým se seznámil a koho si vybral za životní partnerku.

20.08.2023 3 z 5