maryzka maryzka komentáře u knih

Láska v časech nenávisti: Kronika citů 1929–1939 Láska v časech nenávisti: Kronika citů 1929–1939 Florian Illies

Tak jsme si zas početli soukromý život několik pracovníků oblasti kultury především z Berlína, kde počátek 20.let se považuje za zlatý věk, dekadenci v oblasti sexu, dvojí život a zrovna ne dobrou morálku. Někteří spisovatele, malíři jsou přínosem pro kulturní oblast díky silným, rozhodným ženám, které vkládají svoji ženskost, sexualitu, diplomacii a neváhají použít někdy svoje ženské zbraně( tělo, pláč)

27.10.2023 5 z 5

Život na splátky Život na splátky Rudolf Hrbek

Myslím si, že tato kniha má volné pokračování v ,, Neklidná řeka" . Tato kniha popisuje nejhorší 30. leta v době krize a kdy začal pomalu nastupovat v Německu nacismus.

26.10.2023 3 z 5

Legenda o slavném městě Legenda o slavném městě Georgij Blok

Když jsem tu knihu vytáhla kdysi ze smetiště, tak jsem si říkala jéžiš co to bude za propagandu jak byl léta člověk zvyklý. A náhodou to jde. Je to o vzniku Moskvy, která se připisuje třem zakladatelům a jeden z nich je bojar jménem Kučkin. Tento pán, který dostal řeklo by se dekret od jednoho knížete, díky druhému o něj přišel a byl pod nějakou záminkou popraven.. Jeho rodina to dost ošklivě odnesla. Takový běh osudu jak by řekli naši předci. ,,Těžce nabyl, lehce pozbyl. Dále se mi na této knize líbí a v některých knihách ještě byli neznámá slova s vysvětlivky, takže se člověk dozvěděl něco zajímavého a tady to konkrétně bylo o lidské národnosti.

25.10.2023 3 z 5

Vzpomínky na Sherlocka Holmese Vzpomínky na Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Taková poklidná kniha, kdy autor měl Holmese plné zuby tak ho v této knize nechal zemřít. Některé povídky jsou veselé, smutné, ale také se najde někdy dost rozvláčné.

21.10.2023 3 z 5

Ženy rodiny Náprstkovy Ženy rodiny Náprstkovy Irena Štěpánová

Zajímavá kniha o ženách, které se stali součásti života mecenáše Vojty Náprstka

18.10.2023 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Knihu jsem četla když mi bylo asi 10.let a byla u nás z nostalgie, neboť ji ráda četla moje babička. No nijak mě nenadchla a to jsem četla a přečetla pouze kapitolu ,,Jaro" Nyní jsem ji četla celou a nějak mě nenadchla- popisek života autorky se soužití se starším mužem, hledání smyslu života v domácnosti, přírodě, s dětmi, které se zvou ,,strávníci a lidé na okraji společnosti.

18.10.2023 3 z 5

Řím v plamenech Řím v plamenech Jerzy Piechowski

Vzhledem k tomu, že toto období a trochu církevní teologie i když se to nazvat nedá moc nemám ráda a moc tomu nerozumím, ale jak pode mnou čtenář podotkl - první dvě části docela ušli, třetí jmenovitě ,, Palatin" ten byl opravdu zoufale nudný

15.10.2023 3 z 5

Tajná přání Tajná přání Marie Lacrosse

Zkraje to sice bylo nudné, ale opravdu jenom pár stránek poté následoval švih, vtažení do děje. V poslední knize se uzavírají život lidí po smrti syna císařovny Sissy. Seznamuje nás také se životem ve Vídní, kdy žily osobnosti jako malíř Gustav Klimt nebo psycholog Freud. Poznáme také práva žen kdy neměli přístup k financím, byli závislých na mužích, nebo obyčejný lidé, kteří byli zaměstnány ve službách, kde mohli děvčata otěhotnět a poté skončit na ulici, kde se jich nikdo neujímá. Poznáme vojenské aféry, dokonce i úctihodný hotel ,, SACHER", kde skutečné byli diskrétní pokojíky, kde se konalo několik afér příslušníku císařského dvora. Dokonce i dosažení rozvodu ač to nebylo tenkrát jednoduché

11.10.2023 5 z 5

Spisy výpravné VIII. - Martin Oliva / Kmotr Rozumec Spisy výpravné VIII. - Martin Oliva / Kmotr Rozumec Alois Vojtěch Šmilovský

Na této knize v románu ,, Martin Oliva" je popsán tragický osud člověka, který se dostane do spáru židovského lichváře, v povídce ,, Kmotr Rozumec je osud člověk, který život, vrozená inteligence, bystrost dovedla člověka k rozumnému, spokojenému životu i k tomu, že po jeho smrti zůstalo něco užitečného.

08.10.2023 4 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Taková parodie na brakové knihy z 1. republiky, smíchané několik známých jmen když na západě nebo na Novým světě nebyla žádná civilizace, dokonce jedna spisovatelská osobnost( Oskar Wilde), paďouši a hrdinové no a pak nakonec pasáže, který se podobají filmu ,, Limonádový Joe. Jenom ten konec nešťastný.

05.10.2023 3 z 5

Fosfor a šeřík Fosfor a šeřík Max Zimmering

Dávám z nostalgie takové hodnocení. Ráda jsem četla tyto romány z 50. let. A jak vidno ani budování nové německé republiky tehdejší NDR se neobešlo bez hesel, bez kladných , záporných hrdinu dospět k lepším zítřkům.

30.09.2023 5 z 5

František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese Hugo Vavris (p)

Radši starší vydání i když toto vydání není špatné, ale film byl nepřekonatelný.

27.09.2023 5 z 5

Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Nejkrásnější dívka ve střední Evropě Miloslav Švandrlík

Tak jsem si z nostalgie zopakovala život v moji době. Vesele i humorně se opět spojila první republika s životem poté. Ale Zuzana má nebo spíš měla obdiv, takhle podnikat no zajímalo by mě zda dnes nebo spíš v dnešní době takto podnikala, myslím, že by skončila, neboť by za sebou neměla podnik třeba ,, Restaurace a jídelny.

27.09.2023 5 z 5

Jitro kouzelníků Jitro kouzelníků Jacques Bergier

Tak jsem se dostala k této knize po velmi dlouhé době. Myslela jsem, že je nezáživná, ale opak mě přesvědčil pravdou. Je pravda, že pro mě byla až nezáživná 4 část, která pojednávala o atomech, začátek elektroniky a umělé inteligence- ezoterika apod. dost pro mě nezáživné. Ovšem magie, záhady dost prima.

26.09.2023 3 z 5

Když přišla na svět láska Když přišla na svět láska Donatus Pfannmüller

Dobře se to četlo, zopakovala jsem si lehčí bibli pro děti i bibli pro dospělé, které byli vydávány nakladateli pod patronací církve a asi měli za úkol seznamovat bibli formou pohádek, pověstí nebo základem Starého a Nového zákona o apoštolech i náboženských svátcích.

20.09.2023 5 z 5

Obyčejné rozhovory Obyčejné rozhovory Miluše Zindelová

I když tato kniha je už stará 30. let od vydání, někteří aktéři této knihy již jsou mrtvý, tak tyto rozhovory jsou velmi zajímavé.

17.09.2023 5 z 5

Létající Čestmír Létající Čestmír Petr Markov

Pro mě nostalgie i když jsem tam viděla otce Blechy Vladimíra Menšíka, nějak ta kniha nebyla ono jako ten film.

14.09.2023 2 z 5

Lásky černého barona Lásky černého barona Miloslav Švandrlík

Četba na dovolenou, lásky Kefalina směšné, ironické, tragické, povznášející, komické. I když tato kniha končí odchodem na vojnu.

14.09.2023 3 z 5

Dvakrát řež, jednou měř Dvakrát řež, jednou měř Janet Evanovich

Trochu čtivá, nudná detektivka bez napětí, pokud by na scénu nevstoupila potrhlá bábi.

13.09.2023 2 z 5

Záhada vyhaslých očí Záhada vyhaslých očí Viktor Boček

Tak jsem tuto knihu našla na půdě. Je pravda, že asi babička měla tuto knihu v oblibě, neboť si na ní vzpomněla. No tak jsem si to po mnoha letech přečetla. Připadala mi jako skoro anglické detektivky, ovšem tato byla v zasazena do českých reálii. Operaci oči, myslím, že dnes se operují běžně, ale tenkrát se to považovalo za zrůdnost, zdegenerovaná rodina hrabat, patrající amaterský detektiv+ opravdový to vždy byla směsice detektivek prvních republik.

10.09.2023 3 z 5