Marthas Marthas komentáře u knih

Dotkni se hvězd Dotkni se hvězd Lucie Horáková Auzká

(SPOILER) 2,6/5 Kniha vyhrála 5. ročník literární soutěže Hvězda inkoustu nakladataleství Fragment a přestože není autorčinou naprostou prvotinou je z ní stále ještě cítit jistá nevypsanost. Nalákala mě na ni opravdu hezká a korespondující obálka i anotace, jež se opravdu vyvedly a námět připomínající místy knihu jiného autora S. Rudolfa: Kopretiny pro zámeckou paní, která mi jako malé opravdu učarovala ale je přeci jen ještě o několik levelů výše mimo autorčin dosah. Chválihodná je sice její snaha nás zase z jíného úhlu seznámit s prací kastelána a průvodců na zámku. Bohužel vydaný rukopis obsahuje sem tam různé tiskové chyby a gramatické nedorazy, opravdovou perlou mezi nimi je pro mě záměna slova : "staronový" za "stranový". Co mě na knize, ale opravdu naštvalo byla celkem násilně vecpaná sexuální scéna. Myslím si, že bez ní by vyzněla mnohem lépe. Oceňuju sice, že se vydavatelství snaží spopularizovat psaní a dát šanci novým autorům, stále se mi však nezdá, že by se mu příliš dařilo vybrat a vydat ten nej. Zatím jsem byla laureáty ceny vždy zklamaná a to bohužel platí i o této knize, na níž jsem čekala skoro 2 roky.

01.05.2024 3 z 5

Okouzlení Okouzlení F. T. Lukens

2,3/ 5 Moje první kniha od autorky a rovněž úplně první pyšnící se štítkem lgbt a těžící z tohoto nového trendu. Budu komentovat pouze své dojmy z knihy a vyvaruji se narážek na nový trend. Anebo se o to alespoň pokusím. Začneme obálkou, která je velmi barevná a ladící k tématu i jeho pojetí. Anotace je pak také velmi zajímavá a navnazující k četbě. Horší už je příběh sám, přestože námět jako takový je velmi zajímavý a celkem neotřelý a poselství knihy je důležité a potřebné, tak slohová složka za tímto dost zaostává. Jazyk knihy je takový nevytříbený a rozhodně bych ho nečekala u autorky, jež má na svém kontě už něco okolo 5 knih. V knize též dost často ujíždějí chybky a řádí šotci. Pak tu máme ten element použití nových gender koncovek, které mě dost rušilo, ale předpokládám, že je to spíš o zvyku. A další věc, která mi na knize vadila, byla celková plochost a nepropracovanost postav. A to nemluvím o nadužívání některých slov a vazeb, aby to bylo více stylové. Vypadá to, že ke knize se rozhodně vracet nebudu a co se týče nového trendu, tak ještě uvidím.

18.04.2024 2 z 5

Kočka, která zhasínala světlo Kočka, která zhasínala světlo Lilian Jackson Braun

(SPOILER) 3,5/5 Myslím, že i tentokráte kniha funguje jako celkem dobře promazaný stroj. Nebýt toho, že bohužel vydavatelství MOBA tehdy a většinou ani teď nebylo a není garantem bezchybných knih. A že oko milovníka našeho jazyka zaplakalo a knihařští šotci si to tam pěkně rozdali, nemohu bohužel ani tentokráte vynechat. Též jsem přemýšlela, zda se překladatelce sem tam nepletla slova, např. nymfička - nymfomanka atd. Stále ale platí, že počáteční díly série jsou lepší než ty koncové.
PS: Opravdu nedoporučuju vařit kočkám dle Qwillových receptů a divím se, že vůbec Koko a Yum Yum vydržely tak dlouho přežít to, co jim dával. Dle dnešních měřítek velké riziko pro kočičí ledviny a i jiné orgány, takováto strava.

09.04.2024 4 z 5

Lucie, postrach ulice Lucie, postrach ulice Ota Hofman

(SPOILER) 3/5 Pro dyslektiky je to krapet horor, obzvlášť ty dvojí názvy kapitol. Jako malá jsem to právě proto odložila a nepřečtené vrátila na poličku. Ke knize jsem se vrátila až teď. I když film moc nemusím, tak je o něco lepší než kniha. Jinak jsem se ale parkrát i zasmála tomu, jak to dali formeláci Hamalovi sežrat i za Lucku. Mít takové kamarády by se mi v dětství hodilo taky.

19.03.2024 3 z 5

Kočka, která okusovala ušák Kočka, která okusovala ušák Lilian Jackson Braun

3,5/5 Ani opětovné čtení po cca. 20 letech neubírá knize jisté kouzlo. Nebýt těch šotků a tiskařkých chyb v ní dala bych možná ještě více.
Není to sice žádná vysoká literatura, zato spolehlivě vykouzlí úsměv na rtech každému kočkomilovi a člověk se u toho zrelaxuje a sem tam se i zasměje. Autorčiny knihy jednoznačně patří k lepšímu průměru v žánru jak krimi, tak jsou peckou v žánru krimi, kde hrají roli i zvířata.
Mám v plánu zkusit zjistit, zda tentokráte dokážu přečíst celou sérii. Přeci jen časem měla série klesající tendenci, což se stává.

14.03.2024 4 z 5

Tokijský sen Tokijský sen Emiko Jean

(SPOILER) 2/5 Dočteno. Co k tomu říci více? Zdá se mi, že autorka má tendenci k stereotipizačnímu řešení problémů a nejen rodinných. Samozřejmě, že nám z Evropy se to posuzuje hůře. Nemáme patřičně hluboké znalosti, ať už o životě běžných japonců, tak o životě japonské "aristokracie" či přímo vládnoucí vrstvy. Ale troufla bych si říct, že je -li to tam tak tvrdé, že pokud se opět pohádáte s příbuznými, které nemusíte a něco hodnotného u toho zničíte a oni vás potrestají tím, že vás pošlou na "smírčí" výlet do budhistického či šintoistického chrámu, abyste si to tam s nimi odmakali a srovnali to s nimi. Navíc u toho figurují i důtky. Tak si nedokážu ani představit, co se stane, když to autorka ukončila, tak jak to ukončila. To je snad "vlastizrada".
Jinak překlad dobrý, ale spousta korekčních chyb a hlavně tiskových šotků. Sloh průměrně zdařilý, dá-li se to poznat z překladu. Námět lehce klišé, který v prvním díle ještě zachraňovaly orientální prostředí a jinakost postav i nějaká těžší témata. V tomto díle je sice patrnný posun hrdinky, její rodiny, ale ostatní postavy plní spíše úlohu křoví a ta témata..
Výsledek, jelikož jsem od knihy neměla přílišná očekávání. Prostě si ráda počtu a vypnu, tak není zklamání zdaleka tak velké, jako kdybych chtěla nějaký přesah. Na knize je znát, že se pohybujeme v teen literatuře a já doufám, že autorka z toho, co si sobě a postavám nalíčila nějak vybruslí ve třetím díle, po němž ten konec přímo volá. Trojku bych si s vypětím sil ještě přečetla. Následně ale doufám, že z toho neudělá sérii a la Nástoje smrti, jenž mají ještě spoustu podsérií. Ne každý autor na tohle má schopnosti, ale hlavně i čtenáře.

29.02.2024 2 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

(SPOILER) 3,5/5 Knihu jsem už četla v letech, kdy ji u nás prvně vydali. Tehdy jsem ji hodnotila krapet výše. Líbilo a líbí se mi na ní i nyní to postupné odkrývání indicíí a skládání střípků jednotlivých informací do komplexního obrazu. To jak Qwill uvažuje a Koko mu pomáhá. Tehdy jsem oceňovala i Qwillův osobitý humor. Teď už krapet méně. Také jsem si tehdy nevšimla těch občasných chyb a tiskařských šotků, jež se v knize vyskytovali. Pravdou ale je, že zdaleka ne v tak velké míře, v níž se vyskytují v novějších knihách. A už vůbec jsem si nevšimla občasných popletených informací. Např. Kdo, že odvovolal ten oběd s Qwillem. Myslela jsem a v prostřed knihy bylo tuším psáno, že to byla Sandy H. Ke konci se ale tvrdí, že volala její služebná a není vůbec zdůrazněno, že by měla pouze vyřizovat vzkaz od své paní atd. Myslím, ale že překlad byl slušný a pravdou je, že ty zvláštní větné konstrukce jsou způsobeny dobou, kdy byla kniha napsána. Autorka knih totiž proslula mimo jiné tím, že byla velmi tajnůstkářská. Takže s jistotou ani nevíme, kdy přesně první díl vznikl. Víme pouze, že originál vyšel poprvé v roce 1966, což je pěkných pár let a že dost knih ze série bylo vydáno po úspěchu v těsném sledu, což bylo umožněno tím, že autorčin šuplík byl velmi hluboký a plodný. Rozhodně nelituju toho, že jsem si knihu přečetla znovu. Je to taková klidnější krimi starého střihu okořeněná mými oblíbenými zvířaty.
PS: Musíme autorce odpustit i to, že některé znalosti o kočkách, jež tehdy měla, byly již překonány. Ale jelikož to není encyklopedie, tak to tolik nevadí.

25.02.2024 4 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

(SPOILER) 2,4/5 Tahle série opravdu srší, ale zabitým potenciálem. Opravdu jsem se celkem těšila na tento díl, protože mě přeci jen zajímalo, jak to celé dopadne, ale...
Ze začátku jsem se opět nemohla začíst. V prostřed jsem knihu nelogicky odkládala i v nejnapínavějších momentech, protože mě to zdaleka nebavilo tolik, jak tvrdily PR hlášky ani jsem tam neviděla tu hloubku, co slibovaly. V tomto díle vůbec. A četla bych to asi ještě měsíc, nebýt nespavosti.
A co teprve ta spousta pravopisných chyb a tiskařských šotků.
Alespoň, že hlavní hrdinka konečně začala působit krapet lidsky, i když to autorka v tomto směru krapet přehnala. Hlavním produktem této snahy je devalvace inteligence naší hrdinky a to až na hranici uvěřitelnosti. Ano, byla, jak říkám, lidská, ale přesto jí mohla nechat alespoň krapet IQ. Ale co mě "dojalo" nejvíce, byla ta průhledná zápletka a nejen jedna. Vlastně všechna má podezření od prvního dílu se vyplnila. Ale co mě štve úplně nejvíc, je toto. **Zmiňuje se tam jakýsi zrádce ve vlastních renegátských řadách, díky němuž se "zlouni" o všem dozvěděli a podali si hrdinčinu "rodinu", pokud si myslíte, že se dozvíte jméno, tak to rozhodně, ne.** To byla vlastně jediná věc, kterou jsem neodhadla dopředu. A zůstane neobjasněna, ledaže by autorka plánovala další sérii z tohoto světa. Dle epilogu to tak bohužel vypadalo. GRRR. Ten epilog bylo krapet překvápko, ale vlastně jen proto, že jsem zapomněla na své vlastní "malé" podezření. A musím říct, že nemilé. Moje vtělená noční můra.
Nemluvě o tom, že z mých oblíbených postav se buď stali bezpáteřáci anebo umřeli, většinou.
Krapet mi to přišlo jako parodie na antiutopii, ne že by to tak autorka asi plánovala. Ale co můžu soudit, zase tolik jsem jich nečetla.
A zač vlastně ty dvě hvězdy. Zaprvé vtipy, bylo to sice zdlouhavé až nudné, ale sem tam jsem se fakt zasmála, sršelo to snahou o humor a ironii. A pořád tam alespoň bylo méně vaty než ve dvojce.
Koneckonců já vím, že autorka umí lépe. Nerada to říkám, ale četla jsem její Kroniky, sic nejsem jejich fanda. Přesto musím říct, že hravě strčily tuto sérii do kapsy. Jak konceptem světa, jeho promyšleností, jednotlivými postavami, jejich charaktery a osudy....
Krapet se obávám, že autorka až po uší zabředla do spisovatelské krize. Druhou hvězdu dávám právě za snahu sérii dopsat, ať to stojí, co to stojí.
Přesto si myslím, že kdyby autorka zůstala u původního nápadu na duologii, vyšlo by to lépe. Takhle to bylo natažené, div to "neprasklo". Koneckonců kniha chvílemi ilustruje i to, že ne vše, co je považováno za zlé, je nakonec zlé a i to, že dobro, přestože je konáno s dobrým úmyslem, může ublížit. Za pokus o vykreslení tohoto těch pár procent navrch.
Ale stejně některé scény byly dovedeny až na okraj ad absorudum. Vlastně jsem z celé série taková rozpačitá.

21.02.2024 2 z 5

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

2/5 Tento díl mi přišel ještě o kapánek slabší než ten předchozí. Neříkám, že tam nebyly nějaké pěkné myšlenky a to i nějaké hlubší, to byly, za mě třeba ta pasáž s Callumem. Bohužel tam ale také bylo nacpáno spoustu vaty, a to až tak, že mi nedělalo potíže knihu, třeba i několik dní nečíst a nechat ji ležet. Obzvlášť začátek mě nebavil a bohužel střídání přemrštěné akce a přemíry vaty pokračovalo až do konce. Nemluvě o té spoustě gramatických chyb a tiskařských šotků, kteří textu též neprospěli. To celé mělo vliv na to, že jsem tuto téměř 500 stránkou bichli četla déle než 14 dní. Až tak že se mi i krapet ulevilo, že je to za mnou. Slyšela jsem, že poslední díl je lepší, tím pádem ho budu číst taky, ale až později. Nesnáším totiž nedočtené série. Teď si dám krapet oraz od knih s dvěma perpektivami pohledu.

09.02.2024 2 z 5

Krysařovy střevíce Krysařovy střevíce Joanne Harris

(SPOILER) 2/5 První díl jsem četla a viděla i film. Můj názor na knihu byl, že je průměrná, film byl lepší. Jelikož jsem ale neměla co číst, rozhodla jsem se, že půjdu do dílu druhého. Chyba lávky. Není lepší. Akorát mnohem tlustší a natažený, jak kšandy Thierryho de Tresseta, kdyby nějaké nosil. To, co mě na prvním díle fascinovalo a nutilo číst, byla nespoutanost hlavní hrdinky Vianne a její charakter, osobnost. V tomto díle se ale vše z Vianne jakoby ztratí. Chápu proč, i proč byla kniha napsána. To ale nic nemění na tom, že mi tentokráte styl psaní seděl ještě méně. Samé květnaté popisy a fantasijno, ale v knize se toho jinak moc neděje. A konec přesně takový, jaký byste čekali od románu pro ženy, zvláště má-li kniha mít ještě pokračování. Nemluvě o tom, že autorka kapánek vykrádá a recykluje sama sebe. V prvním díle Černý muž, v druhém díle Zlodějka srdcí, jež ho zastoupí. Tentokráte dokonce 3 vypravěči, kteří než zjistíte kdo je kdo, stejně jako v prvním díle pěkně matou. Nemluvě o nějakých kiksech ze strany vydavatelství či překladatelky, ne že by nebyly, ba právě naopak. Jak vás ale kniha stále nutí kontrolovat, zda se neztrácíte v postavách a ději, tak jediným výsledkem je, že jsem už neměla kapacitu hledat chyby. Do dalšího dílu se ale pustím stejně, ale až časem, nerada totiž nechávám nedočtené série.

09.01.2024 2 z 5

Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Pavel Kohout

(SPOILER) 1,5/5 Jednu hvězdičku dávám za informace lékaře o chorobě. Myslím si ale, že šlo vše vysvětlit pacientům více laicky. Většina knihy je akorát spoustou odborných výrazů a odborných názvů stavů, do nichž se může pacient dostat a v nichž se mi hůře orientovalo, i když nějaké znalosti o zdraví mám. Sem tam jsem se, ale i něco dozvěděla. Stravitelných info je ale poskrovnu. Pamatuju si třeba, že v akutní fázi Crohnovy choroby by pacient neměl jíst jablka resp. by se měl vyhnout nerozpustné vláknině. A v případě, že nestráví tuky a ani mléčné výrobky, tak si užije ústavní péče pod dohledem lékařského personálu a jíst nebude nic, leda tak umělou výživu do žíly. Druhy diet u crohna jsou bezezbytková, astronautická atd.
Problém vidím i v tom, že kniha pojednává, jak o ulcerozní colitidě tak o crohnově chorobě, chápu, proč (lze je od sebe obtížněji odlišit, protože mají obdobné projevy), přesto v tom má ale pacient občas guláš. Ještě horší je ale část receptová. Nevím, sama vařit moc neumím, takže jsem to probírala s osobou, která má větší znalosti než já a přišlo nám, že převážně redukují vejce. Nevíme proč. A většina receptů se neubírá cestou jednoduchosti ale spíše složitosti. Osobně bych chtěla vidět, jak dle toho někdo uvaří něco poživatelného. Možná by to kdosi dal, ale recepty by musel dost překopat. Začínající kuchtík nemá šanci. Navíc zde není rozlišeno, které recepty jsou pro Crohna a které pro Ulcerózku, což je zásadní problém. A dokonce se i griluje. :D Půl hvězdy tedy dávám za vyčíslení obsahu energie v kaloriích, bílkovin, tuků, sacharidů a cholesterolu u jednotlivých receptů, která ale neplatí, pokud by byl někdo nucen je upravit. Kniha má tedy účel veskrze orientační a mně mimochodem dost vyděsila a hodně si rozmyslím, zda půjdu se svými problémy k lékaři. Ty popisy procedur a léčby byly veskrze děsivé. A ještě si neodpustím přípodotek, tyto choroby jsou sice léčitelné ale nejsou vyléčitelné a tak mi přijde spíše k pláči názor, některých lékařů, že se s touto chorobou dá plnohodnotně žít. Jistě, asi tak dlouho dokud tělo nestráví všechny své zásoby a pokud se pacientovi podaří přežít "ve zdraví" všechna vyšetření bez větší újmy a že jich je, což je dle mého laického názoru rovno zázraku. Zní mi to jako lehce ironické rčení: Přežít se nedá jen vlastní smrt.
Komentář se vztahuje k vydání od Forsapi z roku 2006

29.12.2023 2 z 5

To nejlepší z poezie 19. století To nejlepší z poezie 19. století * antologie

4/5 Z nostalgie dávám čtyři hvězdičky díky vzpomínkám na SŠ, která ve mne tato sbírka vzbouzí. Tento vyčerpávající výbor vice než 25 našich básnických velikánů jsem totiž četla poprvé již v roce 2007 a to právě na střední škole. Tehdy jsem ještě trpěla na básně a i tehdy jako dnes se mi některé básně a jejich autoři líbili více jiné méně... Měla-li bych hodnotit nynější optikou, tak by to ty 4 hvězdy fakt nebyly. Projevit se mohlo i to, že před lety jsem měla přečteno za jeden den, ale tentokráte jsem četla déle než rok.
U některých autorů bych ocenila více z díla, u jiných jiné úryvky a některé bych úplně zrušila.

26.11.2023 4 z 5

U Jedné náušnice U Jedné náušnice Tereza Kučírková

2,4/5 Zajímavý námět, bohužel mám pocit, že tím to trochu hasne. Autorčin písemný projev je zatím krapet jednoduchý, sem tam působí až kostrbatě. Příjmení všech těch postav by potřebovala pořádně promyslet a že jich tam nebylo málo, ale jejich charakteristika nic moc. Takže jedna hvězda za námět, druhá za ucházející a tématicky dobře zvolenou obálku a necelá půlka za zábavu. Jako oddechovka možná, ale je s podivem, že je toto vítězný rukopis soutěže CooBoo. Jinak souhlas s komentem pode mnou.

12.11.2023 2 z 5

Jak dostat tatínka do polepšovny Jak dostat tatínka do polepšovny Marie Poledňáková

4/5 Druhý díl je mnohem lepší. Narozdíl od provotiny Jak vytrhnout velrybě stoličku to nepřipomíná tolik přepsaný scénář ale spíše plnohodnotnou knihu. Akorát mi tam krapet chyběly názvy kapitol. :) Ale vážně, místy jsem se fakt smála nahlas a obraz mi zde vůbec nechyběl. Už jsem si předsevzala, že si přečtu i třetí díl, který nebyl zfilmován kvůli úmrtí T. Holého. To mi bude stačit, protože na "krokouše" mám už svůj názor, a ten přehodnocovat nehodlám.

15.09.2023 4 z 5

Paní jara Paní jara Leandra Sold (p)

3,5/5 Na tuto knížku jsem se opravdu těšila. Vlastně jsem ji už jednou četla na jedné nejmenované síti, a byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že se dočká papírového vydání. Autorka dokáže psát opravdu poutavě a plasticky, jak jsem se již několikrát přesvědčila, s uvěřitelnou psychologií postav. Její příběhy jsou dobře promyšlené a originální. K plusům dále patří krásná obálka a vůbec grafické řešení knihy. K negativům pak patří skutečnost, že i když je náklad malý, jedná se totiž o tzv. limitku a tím pádem není nejlevnější, vydavatelství nebo lépe řečeno profi korektorka či možná sazeči se dopustili několika chyb, což zamrzí. Na necelých 300 stranách se proto několikrát setkáváme se spletenou osobou u slovesa být resp. nesouhlasícím tvarem k dané osobě, a i jinými chybami. Zaujalo mě i sousloví "v bílém lesku" , negativně samozřejmě. Též mi nebylo milé, že se některé pasáže dočkaly přepisu a do finálního díla se nedostaly, řekla bych, že byla kniha zkrácena. Vše mě to mrzí, o to více, že jsem se sama podílela na jejím vzniku jako jedna z bet a zdá se mi, jakoby tím trochu ztratila drive.
Z postav mě nejvíce zaujal především Nikolaj, zde mám bohužel takový pocit, že jeho postava, kvůli nynější politické situaci, bude upozaděna anebo se o něm alespoň to nejdůležitější dozvíme až v následujícím dílu. Má to totiž být tuším duologie. Samozřejmě nebudu spoilerovat. K samotné hlavní hrdince Star se tentokráte moc vyjadřovat nebudu. Jen podotknu, že se mi její vývoj a reakce zdály uvěřitelnější, než v předchozí knize autorky Přání! (Karin). Já obecně si k postavám buduju vztah jen obtížně, pak je mi zatěžko je soudit.
Víceméně se ale dá říci, že knihu hodnotím spíše kladně, a líbila se mi, i když v daném segmentu postapo nemám příliš načteno. Normálně ho totiž nevyhledávám.
Upozornila bych na některé násilné scény, které nejsou vhodné pro nižší věk. Je až překvapivé, jak dobře se autorce povedlo vystihnout různé zákruty lidských charakterů a samotný život. I když na druhé čtení pro mě kniha už trochu ztratila náboj, těším se až vyjde druhý díl a velmi mě zajímá, jak si autorka poradí s přepisem scén, kterému se nešlo nevyhnout, kvůli dnešní politické situaci. A doufám, že si jednou přečtu i knihu bez "cenzury".

04.08.2023 4 z 5

České pohádky (11 pohádek) České pohádky (11 pohádek) Alena Peisertová

Mně se nejvíce líbily ilustrace u knihy. Pohádky měly dle mého nejen různou délku, ale i kvalitu převyprávění. Ale jako navnazení na bližší seznámení s autorkou původních verzí B. Němcovou dobré.
Doporučila bych knížku přeci jen trochu větším dětem, kvůli podobným pasážím jako píše uživatelka Rozmarýna Rozm a probrat to potom s nimi.

18.02.2023 3 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) 3,4 / 5 Kniha jako taková má krásný obal, uchvacující námět, moc pěkný sloh i překlad se vydařil. A i když to ze začátku (myšleno zhruba prvních 64 stran) není moc poznat. Je to autorčina prvotina. Projeví se to bohužel časem ve zdánlivém zpomalení tempa a jakési nedotaženosti, neřku-li zbrklosti. Přesto zdůrazňuji má autorka, bude-li jí přáno hezky našlápnuto a vypíše-li se ještě, budou její knihy fenomenální. Přestože se srovnání s knihami jiných autorek přímo nabízí, netvrdila bych, že je to pouhý plagiát. Ta kniha má duši. A i když je to zatím takový nebroušený kámen. Ve správných rukách by mohla být autorka diamantem a její knihy hotovým pokladem. Už pro ten úžasný sloh a zde se teprve projevující talent na popisy všeho možného. A ta čtivost!!
Co se mi ale nelíbilo, bylo nedotažení zápletky s jejími rodiči, kdo byli oni a její teta. Pochybuji, že by tolik vílých princů o ni stálo, kdyby byla pouhá smrtelnice. Nevysvětlilo se ani její zvláštní umělecké vidění. A vrchol neuvěřitelný konec a buď logické faux pais anebo odfláknutí, jak by se mohla pouhá smrtelnice stát panovnicí, i kdyby nepřítele sama zabila. Aby přece mohla nastoupit na trůn po něm, musela by v sobě mít alespoň kapánek vílí krve nebo ne. A co ta narážka na ten jeden doubek. Nemohlo se třeba stát, že by byla způli vílou, jinak se to nedá vysvětlit. Rozhodně chci další díl, ve kterém se vše uspokojivě vysvětlí a vyplní se mezery. A i když to bylo úplně na konci, dovolím si poslední šťouchanec, splést si v řeči jarního a podzimního prince, to to nemohli vychytat američtí korektoři, je to fakt vada na kráse. Sakum pikum tedy hodnocení za 3.

25.10.2022 3 z 5

Odvážná a smrtící přísaha Odvážná a smrtící přísaha Brigid Kemmerer

Upřímně jsem z této knihy jako ostatně z celé série taková rozpačitá. Nedokážu se ani rozhodnout, zda je to stejně otřesné jako první díl. Pravda bude někde v půli. Má to některé vady z dílu prvního, některé ze dvojky a některé typické pro tento díl. Ostatně mi ani nepřijde, že by to mělo nějaký uzavřený konec. Na goodreads sice mají pouze tři díly, ale v USA vyšla tato kniha před rokem, takže by ji teoroticky, kdyby byla v plánu další, autorka ještě ani nestihla napsat. Materiál a náznaky, co v ní jsou, by vystačily na celý regiment knih. A toho se bojím. Ano, autorka umí psát. Spíše mi ale přijde, že umí spíše contemporary než fantasy. A tak není moc velká šance, že by se v případném dalším díle zvedla laťka, která je už teď dost nízko a v prvním díle byla snad ještě níž. Kéž by toto byl poslední díl, ale předpokládám, že to by autorka neopomněla zdůraznit. Ach jo. :(

23.06.2022 3 z 5

Kočky Kočky Antje Breuer

Zajímavě a jednoduše napsáno, jelikož jsem na toto téma už přečetla spoustu literatury, mám s čím porovnávat. Právě proto se mi ale také podařilo knihu přečíst celou až napotřetí, protože třeba pasáže o kočičích plemenech jsem už četla v různých knihách x-krát. Negativně snad mohu hodnotit pouze to, že některá populární plemena jsou rozebrána na 6-8 stránek např. siamka a jiná plemena na pouhých umrněných 4 stranách, kde většinu zabírá ještě fotka viz. Turecká angora. To je asi vše.

26.05.2022 4 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

No, co na to říct. Nudné to rozhodně nebylo, ale přitažené za vlasy ano, rozhodně. Nemluvě o častém nešvaru paní autorky plést si postavy, zde např. Camille s Lillith. Děje se to v každé knize, alespoň jednou si vždy poplete stěžejní postavy. Někdo by řekl kosmetická vada. Mně to ale říká cosi o schopnostech autorky... V tomto díle se ale opravdu projevovaly i jiné důležitější vady. Ty postavy, o kterých si člověk udělal obrázek jako o inteligentních bytostech, se najednou začaly projevovat jako totální paka a právě jen díky tomu, že autorka ponížila jejich intigenci na inteligenci mravenců, mohla navázat dalším dílem. O tom pitomém cliffhangeru na konci nemluvě. Zmítaly mnou emoce a ty nebyly většinou pozitivní. Strach o postavy, pochybnosti o jejich inteligenci a i inteligenci autorky. Jistě proč neudělat z trilogie hexalogii to se nabízí často. Ale ne každý to dokáže uchopit a zpracovat se ctí, zde se to úplně nepovedlo. Jelikož jsem ale tak daleko v sérii, budu se muset s tím vzrůstajícím znechucením porvat. Navíc stejně nebudu mít lepší čtivo. Musím si říkat, že horší to snad být nemůže, i když si nejsem jistá.

10.05.2022 2 z 5