maris123 maris123 komentáře u knih

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

(SPOILER) Po předchozích dvou dílech mě finále hodně zklamalo. Změť jmen, vztahů a náhlých obratů připomínala scénku z Cimmermana. Opakované odkazy a upomínky knihu zahlcují, děj se propadá do neskutečna, motivy se ztrácejí v hustém sněžení. A když už je kniha dostatečně tlustá, tak ještě pár kýblů krve, protože Tupilak a qivittoq, a konec a zvonec. Aurorovi též nikdo neřekl, že DNA test rozliší sourozence, zejména jsou-li opačného pohlaví. Ani popis Grónska už neuchvacuje, přišla polární noc...

02.09.2021 2 z 5

Audience Audience Václav Havel

Posloucháno jako nahrávka se skvělým Landovským a autorem samotným. Přemýšlím o tom, že jedním ze znaků totalitních režimů je absence smyslu pro humor. Je dobré to mít na paměti i nyní...

06.08.2021 5 z 5

Doktor od jezera hrochů Doktor od jezera hrochů Miloslav Švandrlík

Čekala jsem trochu víc vtipu a trochu méně stereotypů o mezilidských vztazích.

04.08.2021 2 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Krásný a silný příběh.

09.07.2021 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Krásný pohádkový dobrodružný příběh pro děti, do kterého jen nenápadně prosakuje autorova láska ke všemu zvířectvu. Užila jsem si ho i jako dospělá.

09.07.2021 4 z 5

Jednou nohou v blázinci Jednou nohou v blázinci Simona Monyová (p)

Oddychovka, co nenadchne ani neurazí.

09.07.2021 3 z 5

Don Camillo a jeho svět Don Camillo a jeho svět Giovannino Guareschi

Italský smysl pro humor se s tím mým míjejí. Kniha se mi začala líbit, až když děj nabral vážnější směr.

18.05.2021 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto nadčasová kniha. Bohužel...

10.05.2021 5 z 5

Nenáročná oddychová literatura, u které se dobře zasmějete. Vedle otřepaných klišé se občas zaskví vtipné a výstižné hlášky.

23.04.2021 4 z 5

Deník citového vyděrače Deník citového vyděrače Simona Monyová (p)

Typická Simona Monyová. Kniha je čtivá, ale příběh na mě působil až děsivě. Takový malý domácí thriller po česku. Nejhorší je vědomí, že takoví lidé žijí mezi námi a jejich protějšek to nejenom že nepozná včas, ale často si svou situaci odmítá připustit a řešit. Nejen jejich tělo, ale i duše se ocitá na vozíčku...

21.04.2021 3 z 5

Skleněný zvěřinec Skleněný zvěřinec Tennessee Williams (p)

Křehkost, to je to slovo, které me napadá, kdykoliv si na tuto hru vzpomenu.

12.04.2021 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Zajímavý nápad a postupně odhalovaná tajemství včetně nečekaného rozuzlení a záverečné pointy. Zklamaná nejsem, ale celkově ve mě příběh žádný hlubší dojem nezanechal.

12.04.2021 3 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Poslouchala jsem v audioverzi, takže počáteční pasáže plné citací e-mailů mě připadaly docela nudné. Ale pak se z toho vyklubala zajímavá kombinace thrilleru a detektivky a jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Charaktery postav jsou vystižené skvěle a i když celkové tempo vyprávění je pomalé, napětí udrží až do překvapivého konce.

12.04.2021 4 z 5

Zvířátka v mé posteli Zvířátka v mé posteli Jacquie Durrell

Po několika přečtených knihách Geralda Durrella mě kniha jeho manželky zklamala. Spíš než humorné líčení života se sběratelem zvířat připomíná zápisky z kalendáře mojí babičky - kam jsme jeli, kdo tam byl a co řekl. Doplněno o sdělení, komu máme být za co vděční. Škoda, protože o humorné situace v jejich životě rozhodně nouze nebyla.
Knize nepřidala ani úroveň překladu - svatební koláč (cake) bude zřejmě svatební dort...

05.04.2021 1 z 5

Růženka je z příbuzenstva Růženka je z příbuzenstva Gerald Durrell

Skvělý anglický humor.

05.04.2021

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Poslouchala jsem rozhlasovou dramatizaci. Příběh několika podob lásek a jejich nešťastných konců je věčně aktuální. Prostě klasika.

27.03.2021 5 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Krásný příběh, zbytečné ho popisovat, lépe je ho číst.

12.03.2021 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Jedním slovem zklamání.

11.03.2021 2 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Takovou sílu v deseti povídkách jsem nečekala. Jsou skvělé, jen kdyby nebyly tak děsivé, tak realisticky vykreslené. Jsem vděčná za optimistický závěr, ale nejsem si vůbec jistá, že by to tak dopadlo i ve skutečnosti.

04.02.2021 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Tento díl se v rámci série trochu vymyká jednak důrazem na Rosinu minulost a pak též určitou nepravděpodobností kriminální zápletky. Takové zřetězení náhod je opravdu přitažené za vlasy, ale mě ta místy až absurdita tentokrát docela bavila.

24.01.2021 4 z 5