maris123 maris123 komentáře u knih

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Třicátnice hledající sama sebe není téma, s kterým bych souzněla. Vztahové katastrofy neřeším útěkem, byť do Itálie. Tato část mě pouze utvrdila v přesvědčení, že můžete utéci před manželem nebo milencem, ale neutečete sami před sebou. Nicméně nadchla mě Indie - protože k józe a meditaci mám blízko. A Bali nezklamalo - jak jinak může taková kniha skončit, než happy endem.

27.05.2020 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Zajímavá zápletka a napětí až do konce. Tímto dílem skvěle vygradovala celá série.

17.05.2020 4 z 5

Večer tříkrálový Večer tříkrálový William Shakespeare

Číst scénáře divadleních her bývá obvykle utrpení, ale v tomoto případě jsem si vychutnávala zejména krásný a vtipný překlad.

14.05.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Erika kromě případu řeší i své osobní problémy a autor se stejným zaujetím vykresluje vztahy záporných hrdinů. Finále bylo pro mě nečekané, napínavé a skvěle vygradované.

11.05.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

S každým dalším dílem se mi tato série líbí víc a víc. Šéfinspektorka Erika mi v posledních dvou dílech připomíná jednu skutečnou známou, je vykreslená velmi realisticky :-)

06.05.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Opět čtivý a poutavý kriminální případ, na jehož pozadí se rozvíjí osobní příběh hlavní hrdinky. Autorův styl se stále zlepšuje, těším se na další díly.

05.05.2020 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Kniha se neuvěřitelně dobře čte, krátké kapitoly rychle odsýpají. Schéma je podobné jako v Dívce pod ledem (série vražd - kriminalistka odstavená od vyšetřování - závěrečná vyhrocená akce), ale detaily jsou natolik jiné, že mi to nevadilo. Postavy ve většině situací působí velmi uvěřitelně až na pár nelogických situací (dopis v zamčeném pokoji - proč?; poslední oběť - jak zjistil vrah adresu?). Těším se na třetí díl.

23.04.2020 3 z 5

Zapomenuté příběhy 2 Zapomenuté příběhy 2 Marian Kechlibar

Fakty podložené a čtivě zformulované příběhy z dávné i nedávné historie. Příběhy o minulých epidemiích jsou dnes až obdivuhodně aktuální, to asi autor nečekal.

17.04.2020 5 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Velmi čtivě psané příběhy z nejrůznějších časů lidských dějin.

14.04.2020 5 z 5

Třikrát záhady starého Londýna Třikrát záhady starého Londýna John Dickson Carr

Klasické detektivky, jejichž cílem je potrápit čtenářovy šedé buňky mozkové, a nepotřebují k tomu potoky krve.

21.03.2020 5 z 5

Znovu Skotsko po česku Znovu Skotsko po česku Paul Millar

Opět pele-mele informací z historie a současnosti Skotska. Jako inspirace pro cestování nebo pro tiché vzpomínání na navštívená místa je to skvělé.

06.03.2020 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Příběh rozdělený do krátkých kapitola pěkně odsýpá, autor udržuje čtenáře v napětí po celou dobu. Závěr je na můj vkus až přespříliš superakční. Jako oddychovka dobré. Uvidíme, kam se autorův styl vyvine...

02.03.2020 3 z 5

Skotsko po česku Skotsko po česku Paul Millar

Opravdu to není klasický cestopis, ale i tak návštěvníkům a milovníkům Skotska nabízí přehršle nápadů, kam zavítat a které pamětihodnosti nevynechat. Pro mě to budou třeba skotské zahrady a smažená tyčinka Mars :-)

07.02.2020 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Méně známá detektivka, alespoň pro mě, nicméně autorka své kvality nezapřela ani zde.

27.01.2020 4 z 5

Bakterie Bakterie Daniel Kalla

Je to sice fikce, ale klidně by se to mohlo stát doopravdy. Autor využívá svoji odbornost a nenudí, to hodnotím kladně. Konec je překvapivý, další plus. Ale celkově mě kniha svým stylem nenadchla, přeskoky po celých USA a spousta jmen, charaktery jen lehce načrtnuté a nedotažené.

20.01.2020 3 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Povídky neurazily, ale nenadchly. Čekala jsem víc.

16.01.2020 2 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Úžasně vykreslené Grónsko, sníh a ledovec a nepředstavitelné vzálenosti (díky za mapku). Ale po prvním díle jsme z dalšího vývoje postav zklamaná, on tam vlastně žádný vývoj není, všechno je jen ohromně akční a napínavé. Co na tom, že logika občas pláče. Ještě že se to tak dobře čte.

18.11.2019 3 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Další z řady severských krimi, četla se mi velmi dobře. Autor se tentokrát neutápí jen v krvi, ale nabízí i poetický pohled na Grónsko. Výsledkem je zajímavý kontrast mezi zářícím sněhem a temnými zákoutími lidských duší.

11.11.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila víc než Hana. Důvody jsou už rozebrané v předchozích komentářích. Pro mě osobně hraje velkou roli to, že s "pachateli dobra" z minulého režimu mám osobní zkušenost. Věřím, že to s lidstvem mysleli dobře, ale zapomněli na člověka.

08.11.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Zpočátku idylický popis rodinného života mě vtáhl do děje. A pak téma smrti a smrtelnosti podané způsobem děsivějším než jsem čekala. Asi už nikdy nepůjdu potmě lesem, aniž bych si vzpomněla na potápky dole u Prospektu...

04.11.2019 5 z 5