maris123 maris123 komentáře u knih

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Tento díl se v rámci série trochu vymyká jednak důrazem na Rosinu minulost a pak též určitou nepravděpodobností kriminální zápletky. Takové zřetězení náhod je opravdu přitažené za vlasy, ale mě ta místy až absurdita tentokrát docela bavila.

24.01.2021 4 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Úžasný vhled do Leonardovy doby, života a díla založený na jeho denících. Audiokniha nebyla tou nejvhodnější formou, když došlo na popisy obrazů a kreseb, musela jsem si všechno vygooglit. Leonardo nám zůstává vzdálený přes pět století, ale jeho zvídavost, zaujetí pro detail, láska k lidem i zvířatům, fascinace přírodními zákony je inspirující dodnes. Mnozí se tedy poznají spíš v jeho schopnosti prokrastinace...

22.01.2021 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Průměrná detektivka, ve srovnání s jinými autorovými knihami je ke konci zápletka místy přitažená za vlasy. Nebýt aktuálního lockdownu, zůstala by buď v zapomnění nebo by ji autor doladil na svou obvyklou úroveň

04.01.2021 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Babička, dcera a vnuk a střet jejich světů, představ o životě a přání. Skvěle vystihnuté charaktery, výborně napsané.
Každý se tu může najít, každý byl přinejmenším dítětem a měl rodiče. Obecně vzato, dospívání dětí se věnuje tolik pozornosti, ale velmi málo tomu období, kdy rodiče zestárnou (a nemusí ani začít dětinštět) a musí se naučit přijmout pomoc, přijmout fakt, že dospělé děti už nelze vychovávat, smířit se s tím, že lepší už to nebude, zatímco dospělé děti se musí naučit, jak se postarat o své rodiče a nezbavit je přitom důstojnosti.
A neřešit, zda " věci mají sloužit nám, ne my jim" nebo " člověk se o věci musí starat, protože jenom když má člověk v pořádku maličkosti, může mít v pořádku celý život". Protože pravda je krásná věc, ale v mezilidských vztazích velmi subjektivní.

27.12.2020 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

V první třetině jsem měla pocit, že už znám vraha a že mě už nemá co překvapit. Naštěstí jsem se spletla. Po pomalém rozjezdu jsem ji nakonec dočítala do půl druhé v noci.

08.12.2020 3 z 5

To To Stephen King

Na více než tisíci stránkách King vystavěl hororový román o zlu a strachu v nás a kolem nás. A také o našem obranném mechanismu, který si ani neuvědomujeme - o zapomínání. A o síle přátelství, o lásce i o lidských slabostech.
To mě donutilo přemýšlet tak nějak jinak o dětství a o dospělosti. Prostě úplně špičkový román, u kterého se můžete krásně bát.

25.11.2020 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Je listopad a já jsem se odstěhovala na Korfu. Aspoň v duchu... Škoda, že je knížka tak krátká.

25.11.2020 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Případ probíhá v několika časových rovinách a z pohledu čtenáře to Carlovi a jeho týmu trvá docela dlouho, než pochopí, o co celou dobu běží. Marco mě bavil a fandila jsem mu. Děj byl občas až moc akční a to mu ubíralo na věrohodnosti. Hvězda navíc za úplně poslední kapitolu.

25.11.2020 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Dva krátké lehce absurdní povídky. Taková oddechovka pro milovníky černého humoru. Pokud máte tenhle styl rádi, doporučuji cokoliv od Arto Paasilinna.

06.11.2020 3 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Konec dobrý, všechno dobré. Závěrečný díl série odhaluje kriminalistická i rodinná tajemství naznačená v předchozích dílech překvapivým způsobem. Některá rozuzlení jsem odhadla, některá ne, ale rozhodně jsme se nenudila.
Pokud čtete Akta Enzo napřeskáčku, nechte si tento díl opravdu až na konec :-)

05.11.2020 5 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Oddychovka plná lásky k jídlu, přírodě a Provence.

01.11.2020 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Nedovedu si představit číst tuto knihu na jeden zátah. Ale jako poslech v autě během krátkých cest jsem si její vtipné postřehy a osobitý přednes vyloženě užívala.

19.10.2020 5 z 5

Zpěvy páteční Zpěvy páteční Jan Neruda

Čteno kvůli čtenářské výzvě s dojmy rozpornými. Patetickým jazykem poplatným své době jsme vtahováni do dob národního obrození. My, s naším cynismem, pohodlím, klídkem a teplíčkem...
A pak najednou verše dokonale vystihující náš národní charakter, ten pohyb "od pangejtu k pangejtu": A jaké děje, taký ten náš lid! / zlo —dobro, démon —bůh jej žilobně probíhá, / dnes jak by zářné z úběle byl slit / a zítra tělo ssedlou krví plíhá...

09.10.2020 4 z 5

Vdáváme matku a jiné povídky Vdáváme matku a jiné povídky Gerald Durrell

Různorodá směs povídek, spíš bych řekla anekdot. Opravdu se mi líbila jen Vdáváme matku, vyprávění o jeho ztřeštěné rodině a pobytu na Korfu jdou Durrelovi nejlépe.

14.09.2020 3 z 5

Nejkrásnější římské báje a pověsti Nejkrásnější římské báje a pověsti Jaromír Slušný

Spíš bych to označila za převyprávěné řecké báje se jmény římských bohů. Alespoň že chronicky známý příběh Romula a Rema je zde rozvinut více do minulosti.

11.09.2020 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Jiné postavy, jiná místa, ale v podstatě stále stejný příběh. A naštěstí stále stejný hlavní hrdina - bohužel tentokrát vice v roli akčního hrdiny než odborníka na symboly.
Bod za moje milované Španělsko, Barcelonu, Gaudího - jako cestopis to je dobré. A za Winstona.

26.07.2020 3 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

S Marcelem Pagnolem jsem se vracela do svého dětství, ke svým zážitkům, kamarádům, objevným výpravám a dětským dobrodružstvím. Zejména první dvě části jsou jako balzám na duši.

26.06.2020 5 z 5

Kupec benátský / The Merchant of Venice Kupec benátský / The Merchant of Venice William Shakespeare

Komedie se skvělel vygradovanou dramatickou zápletkou vede k přemýšlení o tom, kdo je opravdu kladný hrdina a koho budeme litovat, kdy je namístě porušit slib, jak snadno se láska mění v nenávist. Geniální Shakespeare.

17.06.2020 5 z 5

Dubliners / Dubliňané (5 povídek) Dubliners / Dubliňané (5 povídek) James Joyce

Obyčejné životy obyčejných lidiček v Dublinu vylíčené s náklonností a pochopením pro ně. Absence děje, která je tak často vytýkána, jen zdůrazní atmosféru tehdejší (z dnešního pohledu) neuspěchané doby. Zkuste se podívat na toto dílo jako na impresionistický obraz...

16.06.2020 5 z 5

Mortdecaiův záhadný případ s knírem Mortdecaiův záhadný případ s knírem Kyril Bonfiglioli

Toto není detektivka. To je krásná ukázka anglického humoru na způsob P. G. Wodehouse. Bohužel kniha zůstala nedokončená a závěr dopsal a knihu k vydání připravil někdo jiný. Na dějové lince je to poznat, na břitkém vtipu naštěstí nikoliv.

15.06.2020 4 z 5