marhoul marhoul komentáře u knih

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Krásná knížka! Nešlo ji odložit. Přes smutné útrapy, které mě doháněly k slzám, protože tohle asi nenechá nikoho lhostejným, jsem knihu přečetla na jeden zátah. Dělá mi radost, že je to v posledních cca dvou letech čtvrtá kniha českých autorek ( Marie a Magdalény, Hana a Žítkovské bohyně), která je takto kvalitně, poutavě a silně napsaná. Dámy, jste skvělé! Štěpánkovi jsem strašně fandila a pokud existuje, fandím mu i v reále. Silná porce emocí, moc pěkné. Knize přeji úspěch a mnoho čtenářů. Pokud se zadaří, přála bych knížce věrnou filmovou adaptaci.

04.07.2020 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Ačkoli nedokončená, mimořádně vydařená biografie z pera českého autora. Veledílo!

06.01.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Ve své době to byla, kterou musel číst prostě každý. Je dobrá, ale mě to jednou stačilo. Oceňuji její přínos, coby osvětu a uznávám: bezesporu dokázala odradit nemálo dětí od chuti si "to" aspoň zkusit".

22.10.2018 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z mých nejoblíbenějších... Klasika a povinnost přečíst.

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

V mládí se mi dostala do ruky a bylo to skvělé čtení. Po letech jsem ji četla znova a musím uznat, že Daphne psát po čertech uměla!

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Tuto knihu máme velmi ráda! Jožo Nižňánský ji pojal bezvadně. Čtivé, napínavé, dobrodružné a hrozivé. Výborný román, který nesmí chybět na žádné dobré polici.

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Tak krásně lidské...

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Došla jsem si do fáze, kdy je čas přečíst si konečně Pána Prstenů (znáte to: co by člověk měl udělat než zemře.. naučit se složit rubikovu kostku, naučit se znovu krasopisně psát perem a přečíst si něco, na co si dříve netroufal...) První díl je v těle a je to velká paráda! Předně mě překvapil lehký a zábavný způsob, kterým Tolkien psal. Čekala jsem něco úplně jiného.. Krásné. Mám radost a těším se na další díly.

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Úžasný Michael Cunningham a mé první setkání s Ním... Knížku mi kdysi doporučila mladinká slečna v Librexu, doslova mi řekla: "Kupte si ji, je nádherná!" a měla pravdu. Musím si ji zase přečíst...

21.10.2018 5 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Tak krásně jsem se už dávno nezasnila... Moc pěkná povídková kniha vzpomínek z dávných let v Paříži. Inspirativní!

17.11.2019 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Kniha se mi nelíbila. Mít pod tři sta stran, napíši, ať se na to každý podívá a udělá si závěr sám. No ale je mnohem delší, takže ji doporučuji jen otrlým, kteří oplývají zbytečným časem. Druhá polovina je ubíjející, takže jsem jen listovala a začítala se pouze do částí z války, které však postupně také ztrácely šmrnc. Absurdní děj ze současnosti obsahově vnímám jako totální slátaninu, navíc mizerně napsanou. Ty neustále se opakující slova a věty, vyloženě hloupé dialogy (otravné natolik, že autora podezírám, že to po sobě snad ani nečetl, protože jinak by to výrazně osekal), k tomu ty přezdívky alias 5. třída ZŠ, to vše mi natolik nesedělo, že jsem se postupně dopracovala k podezření, jestli snad tu linii lepší, válečnou, z nějakého starého deníku opravdu neopsal či mu to někdo jiný nenadiktoval. Dále Dvořáčka znám osobně. Potřebu použít jej do knihy a přejmenovat ho takto diletantsky skutečně nechápu... O močení a chování hlavní postavy už psali jiní čtenáři, nebudu se tím zdržovat, ale co mě dorazilo bylo rozuzlení příběhu stran obrazů, vily, Stelly atd. Hvězdička, kterou dávám je jen a pouze za vykreslení situace a atmosféry, která v Ostravě panovala během války. Je mi líto, papír sice unese vše, já nikoli.

19.04.2019 1 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Broučky zrovna čteme se synem, knížka je ozdobou dětské knihovničky, ilustrace pana Trnky jsou překrásné a příběh sám o sobě je pěkný, výchovný, nostalgický i smutný. Stejně jako život. ;-)

17.01.2019 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Dobrodružství. Verne byl hlava!

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Bože to byla paráda!

22.10.2018 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Začnu tím, že to byl dárek. Skončím tím, že to byl nevhodný dárek. :-) (když jsem to nesla do antikvariátu, styděla jsem se jako pes. Ne, kvůli erotickému obsahu, ale protože je to děsná kravina a naprosto příšerně napsaná.)

22.10.2018 odpad!

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

V našich vodách je tato kniha doslova zjevením. Příběh z Mongolska, s mongolskými slovy, výrazy a napsán z pohledu několika žen mě překvapil a dostal. Tato kniha asi nebude pro každého, ale já ji mám moc ráda. Petra Hůlová se parádně blýskla.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Ke knížce jsem se dostala kdysi dávno, bylo mi snad 14 let a ano, byla jsem na ni příliš mladá... Přesto se mi zakousla do srdce a asi jsem u ní svým způsobem dospěla... Překrásný příběh, který při vzpomínce doslova bolí.

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

První kniha tohoto autora, která se mi dostala do ruky byla Smrsť. A líbila se mi moc. Mlhy mi připadly temnější, bolestivější a s ohledem na to, že se jedná o zmizení dítěte a děj se odehrává i v letech dávno minulých, plus kombinace stařičkých postav a nešťastné alkoholičky, to na mě nějak tak všechno padlo... jako ta mlha... Až mi bylo všelijak. ;-) Čtyři hvězdičky.

21.10.2018 4 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Tolik pravdy. Nadčasové, mistrovské, těžké, jako život tam.

02.08.2022 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Úvod malinko rozpačitý, však jakmile se kniha rozběhla, nedalo se ji odložit. Další parádní historická detektivka, mistrné popisy tehdejšího Londýna, životní úrovně, forem trestů, z knihy je cítit zápach žump, hnijících těl vystavených na náměstích či branách pro výstrahu obyvatel, děj briskně klouže po blátě tehdejších ulic, středověk ve své ryzí podobě. V drápech už třímám další volné pokračování, z mé strany chvála!

23.02.2021 5 z 5