Marbla2004 Marbla2004 komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

(SPOILER) Opravdu mrazivý příběh. Paralela s dnešní společností úplně bila do očí. Lidé jsou zkrátka zainteresováni jen sami do sebe, a proto nevidí ostatní. Z postavení táborů pro nemocné mi bylo fyzicky špatně, no spíš z reakce otce. Dokud nejde o něj, tak jedná radikálně. Stejně tak maršál nebo baron (který se zdá být trochu lepší, ale také miluje svoje peníze a nechce doktorovi vyhovět). Kdo s námi nesympatizuje, pryč s ním.
Konec geniální, velmi mě překvapil a Čapek dokáže psát opravdu napínavě. Skvělá kniha k maturitě.

03.05.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Četla jsem poprvé v roce 2018, ve 14 letech a tenkrát mě dílo neoslovilo. Nyní ve věku hlavních hrdinů před maturitou to byl silný příběh. Takových jako Pavel byly tisíce, byl to normální kluk, který si přes všechno zachoval lidskost.

06.04.2023 5 z 5

Zvířecí statek Zvířecí statek George Orwell (p)

Četla jsem knihu k maturitě. V poměrně krátké knize se schovává tak silný a pravdivý příběh. S přibývajícími stránkami mi tuhl úsměv na tváři.

10.04.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

První část mě velmi bavila a kniha na mě působila velmi slibně. Po popisu světa a života Winstona začal již nějaký děj... který mě tolik nezaujal. Myslela jsem, že ta kniha bude jiná, i když nejspíš se stejným koncem. Ženská postava přišla do knihy z ničeho nic a nějak jsem jí nepřišla na chuť, nevěřila jsem jí její slova. Ko konci se to neskutečně táhlo, kdy přišlo čtení dvou kapitol knihy. Konec byl jasný od samého začátku a přišlo mi to jak z dějepisné knížky, což je hrozné si uvědomit. Dílo určitě stále nadčasové.

13.05.2023 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Od Naslouchače jsem nic moc nečekala. Už po pár stránkách jsem obdivovala celý svět a autorčiny nápady. S hlavní hrdinkou jsem se sžila. Úžasný postavy a naprosto úžasně vymyšlený svět! Byla jsem hrozně překvapená a prožívala každou stranu. S Naslouchačem jsem se smála nahlas, bála se, dokonce uronila pár slz. Líbilo se mi, jak autorka použila událost, která se skutečně stala (tím více mi běhal mráz po zádech). Čtení Naslouchače jsem si neskutečně užila a co nejdříve se pustím do Faji. Knihu řadím mezi nejlepší, co jsem kdy četla.

19.08.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Tato kniha byla velmi zajímavá a bylo děsivé vidět, kam svět dospěl. Mám z ní po dočtení smíšené pocity, kniha se mě nějakým zvláštním způsobem dotkla a nyní vidím některé věci v novém světle. Vidím tam lehkou podobu i s dnešní společností, která má na tento způsob žití docela náběh.

27.02.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Čteno v originále. Filmy o HP mám moc ráda a kniha je skoro vždy lepší než filmová adaptace - výjimka: série Divergence. Není třeba zmiňovat svět, který je prostě skvělý, i když se vždy najde trochu prostoru rýpat xd například Famfrpál a důležitost chytače. Z postav se mi více líbil filmový Hagrid, ostatní lepší v knížce. Pár scén z filmu bylo v knížce jinak, což mi trošičku chybělo, ale scény, co byly navíc...miluju to. Všechno pak dávalo mnohem větší smysl...jak nečekané... a nemůžu se dočkat, až začnu s dalším dílem.

10.07.2022 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Nejlepší díl z celé série. Stránky mi mizely pod rukama a rychle jsem si oblíbila nové postavy a ty, co nás provází celou sérii, si ještě víc oblíbila. Konec byl hodně silný. Přidávám se k mnoha ostatním... slzy mi tekly proudem. Takový konec jsem nečekala, ale...patřil tam. Ještě teď to rozdýchávám... Marsons opravdu umí psát. Tímto dílem si u mě výrazně vylepšila reputaci po posledních pár ne úplně nejpovedenějších knihách.

24.12.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Velmi mě překvapilo, kolik věcí ve filmu vůbec nebylo. Třeba děj prvních 100 stran knihy. V tomto díle se mi moc líbila Hermiona, která umí vážně překvapit. Přijde mi, že tak nějak dospěla, ale naopak Ron se chová pořád jako malé děcko. Konec topka, pár slziček tam bylo.

19.02.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Příběh profláknutý, ale i tak mi bylo ke konci ouzko. Zaslouženě známý, protože tak pestrý, krátký a srdcervoucí příběh... Prostě Shakespeare a jeho um. Asi nejoblíbenější jeho dílo, i když Hamlet byl taky moc pěkný příběh.

01.05.2023 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

(SPOILER) Množství novinových článků bylo ubíjející. Některé bohužel až moc přípomínaly věci, které se skutečně děly v době 2.sv. války. Opět můžeme vidět, že lidstvo je nenapravitelné a dojíždí na svůj chtíč - namnoží si mloky, aby je mohli zotročit, ale obrátí se to celé proti nim, stále jim dodávají zbraně, aby měli prachy a nakonec se nechají sami zotročit. Nesedl mi Čapkův styl psaní, rozdělování na části, absence hlavní postavy. V knize bylo ale hodně zajímavých myšlenek.

29.04.2023 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Čteno v originále. Druhý díl rozhodně nezklamal. Více jsem si zamilovala Rona a celkově Weasleyovi. Zatím jsem si nenašla cestu k Hermioně. Ke konci knihu nešlo ani odložit a musím se hned pustit do dalšího dílu.

16.08.2022 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

První díl se mi líbil o něco víc než druhý. Trvalo než jsem se začetla, protože mě Nížiny tolik nebavily. Z konce jsem velmi zmatená a moc jsem ho nepochopila, což mě mrzí, ale určitě to není důvod ubrat na hodnocení. Všechno se ukáže v dalším dílu, na který si budu muset ještě chvíli počkat, ale určitě si ho hned přečtu.

18.10.2020 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Začátek se mi docela líbil, pak přišla dlouhoočekávaná scéna, která byla taková místy awkward. Ten konec se mi nějak moc nelíbil, ještě víc se to komplikovalo a bylo to už takový přeplácaný. Přišlo mi, že přemýšlení Olive bylo úměrné 16leté holce a Adam byl na 34 taky dost nevyzrálý.

14.02.2024 4 z 5

Srdcervoucí příběh inspirován skutečnými událostmi.

22.05.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Viděla jsem i jako divadelní představení, moc pěkné. V knize trochu problém se změnou témat během jedné promluvy postavy, pak je to velmi zmatečné, ale chápu, že to tak nejspíš bylo i v originále.

25.12.2022 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Na to, že je to kniha české autorky, tak to bylo docela dobré. Prostředí, postavy a styl psaní se mi líbili, ale čekala jsem něco jiného, co se děje týče. Některé scény byly pro mě úplně mimo - nereálné, nedávali moc smysl... Osobně bych ocenila spíš realistickou detektivku s uzavřeným koncem.

02.02.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Bylo to místy zdlouhavé. Někdy mě to bavilo hodně, někdy míň. Nejvíc mě bavila Animantina nová kamarádka a dohadování Animant s panem knihovníkem.

03.01.2022 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

(SPOILER) Upřímně si neumím představit, jak chce autor pokračovat v příběhu po takovém konci... Trica jsem měla ještě radši než Miu... Styl psaní se mi moc líbil a poznámky pod čarou mi vůbec nevadily. Kristoff vytvořil svět plný špíny s utrpení, ale nejde si ho nezamilovat. Občas byly ty popisy až moc dobře vykresleny XD. 4,5 hvězdičky a jsem zvědavá na další díly.

08.07.2021 4 z 5

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

Na začátek chci říct, že se kniha opravdu hodně rychle četla. Když jsem se do čtení pustila, bylo těžké přestat. Nakonec jsem zaklapla knížku a bylo to. Konec. Jak se mi to líbilo? No, já nevím... Něco se mi tam líbilo, něco zas tolik ne. Reichis a Kellen jako vždy super. Nové postavy taky moc fajn. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že tomu k dokonalosti něco chybělo. Asi jsem čekala, že to bude jiné. Předchozí díl se mi možná líbil více. Celkově se mi série líbila.

29.01.2021 4 z 5