MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Už po přečtení úvodu jsem si říkala ,, bože, ten je hustej...". Na této knize se mi velice líbí to, že autor navazuje kontakt s čtenářem. Jako bysme byli stáří známý. Nejsou to vyloženě povídky se strašidlama a masakrem v každé povídce, ale o to strašidelnější je to, že píše o věcech, které se nám mohou přihodit (např. Premium Harmony nebo Morálka).
Jako každá kniha povídek, některé byly slabší, některé lepší. Moc jsem si oblíbila povídky Duna, Herman Wouk stále žije a Letní bouře. Oceňuji, že před každou povídkou autor píše jak přišel na její námět nebo proč ji psal. Dost mě překvapilo, že se pustil i do poezie, ale za mě se mu moc nepovedla,nebo to bylo špatným překladem.
Každou Kingovou knihou se o něm dozvídám další nové věci a stále se utvrzuji, že je to prostě mistr svého oboru.

13.03.2020 4 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Od této knihy jsem nic moc nečekala když jsem ji začínala číst. Prostě klasický příběh kde si tři bývalky jednoho muže budou lést na nervy.
Musím říct, že tři ženy, které si prožili část života s jedním mužem, který byl sobec, lhář a arogantní hrubián, který si nevážil ničeho než sebe, jsem vysoce litovala, ale bohužel v dnešní době se to stává. Imogen jsem litovala nejvíc, protože s ním měla i syna. Zachovala bych se naprosto stejně jako ona. Co se týče Ruby tak mě svou dobročinností a laskavým přístupem rozčilovala.
Příběh se četl dobře. Krátké a čtivé kapitoly. Od poloviny kniha nabrala takové obrátky, že jsem se s těží odtrhla a šla spát. Ne, že by do poloviny byla nudná a nic se v ní nedělo, to ne.
Ne nadarmo se říká, že i největší nepřátele spojí společný nepřítel.

10.03.2020 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Díky skvělým recenzím a již přečtených knihách autorky jsem se s chutí pustila do této knihy. Kapitoly jsou krátké a tak děj rychle ubýhá a je čtivější a čtivější.
Všechny postavy mi byly velmi sympatické. Tate mi v mnoha pohledech připomínala sebe samotnou. A záhadný a sexy Miles? Můj bože....
Čím víc jsem se chýlila ke konci knihy, tím byla emotivnější. Když se člověk záhy dozví proč se Miles chová tak, jak se chová pochopí ho.
Konec knihy pro mě byl doslova srdceryvný. Opravdu mě srdce bolelo a pálilo v hrudi. Samozřejmě ukápla i slzička. Jako rodič jsem se totiž doslova vžila do určité situace a říkala si, co bych dělala kdyby se to stalo mě...

20.02.2020 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Autorka vytvořila velmi čtivý a svižný příběh. Hlavně díky SMS, které se v knize velmi hojně ukazují. Zajímavosti na knize dodávají také pohledy buď Sydney nebo Ridge v jednotlivých kapitolách.
V příběhu, kde dva zamilovaní lidé nesmí být spolu mi pukalo sdrce. Dočista mě bolelo za ně.
Nejsem typ na romantické knihy, ale knihy od Colleen miluju a těším se na další.
Knihu mi velmi ozvláštnily soundtracky od Petersona Griffina přesně psané ke knize, do kterých jsem se zamilovala též už na samém začátku knihy.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

14.02.2020 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Popravdě, šla jsem do čtení této knihy s tím, že je to taková laciná romanťárna o puberťácích. Ovšem velmi rychle jsem změnila názor.
Kniha byla velmi čtivá a zajímavá už kvůli nápadu dopisů necháváných na hřbitově. Kniha se jednoduše čte nejen díky krátkým kapitolám,ale taky díky tomu, že většina kapitol obsahuje dopis nebo e-mail, které si mezi sebou Declan s Juliet píší.
Oceňuji, že se během příběhu postavy rozvíjí a mění své chování.
Rozhodně doporučuji.

05.02.2020 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Má druhá kniha od Mistra Hororu a rozhodně ne poslední. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout jak čtivě autor píše. Rada: Nezačínejte číst večer. Má bujná a detailní představivost si s mojí myslí pěkně pohrávala a kreslila i ty nejmenší detaily autorova popisu.
1.povídka mě ze začátku pohltila, ale chvílemi mě nudila než se propracovala ke konci.
2.povídku jsem hltala od začátku do konce. Nezachovala bych se jinak..
3. povídka čtivá a i když se nezdá tak pro mě hoodně děsivá. Člověk si uvědomí,že vše má svou cenu. Ale čekala jsem lepší závěr a ještě nějakou zápletku. Dle mého to King zbytečně brzy uťal.
4. povídka Bože tak děsivá!! Opravdu jsem se zamyslela jestli ten můj co vedle mě spí je opravdu jen podlahář...
"Vinna ve všech bodech!"

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Toto je má po Stalkerovi druhá kniha a jako u předchozí jsem se hned začetla. Styl psaní a jazyk mi naprosto vyhovují a díky krátkým kapitolám děj rychle plyne a kniha je velmi čtivá.
Děj je rozhodně napínavý a z prostředí psychiatrické kliniky rozhodně děsivý.
Moc se mi líbil námět knihy a výborné rozuzlení. Jen spisovatelé mohli více promyslet to, proč Jurek Sagu nezabil, aby ho neohrozila. To si ji opravdu tak oblíbil? A jen doufám, že autoři neudělali z Jurka "zombie", který přežije všechno, to by u mě hluboko klesli.

V kleci V kleci Ellison Cooper

I přes velmi kladné hodnocení mi kniha dlouho ležela v knihovně a stále jsem ji považovala za průměrnou.
Jak jsem začala číst, nemohla jsem se odtrhnout. Velmi čtivá díky krátkým kapitolám, ve kterých se stále něco děje.
Moc se mi líbilo, že autorka v knize použila i poznatky z neurologie a starověkých umění a to nemluvím o způsobech smrtí, které jsou uvedeny.
Rozhodně velmi spletitý a zamotaný případ. Nechávala jsem se zmást stejně jako tým FBI. Možná že jsem o tom kdo je vrah zauvažovala o pár kapitol dřív než sama agentka v knize.
Velmi povedený thriller, který nejspíš bude mezi mými oblíbenými.

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Za mě naprostá ztráta času. Jediné plus je, že autorka šla přímo na věc, žádné omáčky okolo a kniha byla napsána svižně a čtivě. Jinak mě povídka vůbec nebavila a strašidelná nebyla vůbec. Ještě, že byla tak krátká.

01.01.2020 odpad!

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Nový rok nejde přivítat jinak, než Kingem. Noční směna je soubor dvaceti povídek, ke kterým přispěl skvělými ilustracemi a obálkou Murinwolf.art.
Znala jsem jen dvě povídky – Děti kukuřice a Šroťák. Všechny ostatní jsem neznala a jsem ráda, že jsem měla možnost si je přečíst v novém vydání.

Samozřejmě povídková kniha je vždycky risk ať u známého autora, či začínajícího. U povídek nikdy nevíte. Buď to může být top, nebo propadák.
Ty, které jsou za mě top je Kostlivec, Mrtví se někdy vracejí, Šroťàk, Nekuřáci a.s., Římsa a Poslední příčka žebříku.
U každé jsem prožívala něco jiného. Strach, nejistotu, dojetí, sevření srdce nebo husí kůži.
Taky se mi libí jeho neustálé propojování. Prokletí Jeruzalémské nebo-li Jerusalems' Lot, neříká vám to něco? Ano, Salems' Lot nebo-li Prokletí Salemu, které autor polohově usadil až podivně blízko sebe. A v povídce Na dobrou noc podivnosti ze Salemu roztahují své drápy dál.

King píše velmi živě a svižně. Jsme u něj zvyklí většinou na hodně podrobné popisy a pomalý, vyvíjející se děj. Díky tomu jsou některé jeho knihy tlustší. Tady to tak není, povídky jsou tak akorát dlouhé bez hluchých míst, proto bych tuto sbírku povídek klidně doporučila těm, kteří s Kingem začínají.

04.01.2024 4 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Třetí díl série Hřiště lásky od české autorky a musím říct, že je to lepší a lepší. První díl (Haka za lilii) jsem hodnotila jako průměr, druhý (Tanec za odpuštění) se mi líbil víc a tak jsem hodnocení zvedla na čtyři hvězdy a tento? Tento je za mě nejlepší a musím hodnotit všemi pěti.
I obálka se mi u tohoto dílu líbí nejvíc. Je taková vymazlenější a propracovanější.

Kromě toho, že se kniha hrozně moc dobře četla, mi také obě hlavní postavy byly moc sympatické. Bavili mě, usmívala jsem se a uchechtávala u jejich rozhovorů nebo myšlenkových pochodů Henryho.
Yumiko jsem si hrozně oblíbila. Jak byla silná, ale zároveň hrozně zranitelná a já ji moc fandila.
Henry se mi zas líbil v tom, že dokázal přiznat své slabiny, protože nikdo není dokonalý a i chlap jak hora se může něčeho bát.

Tím se dostávám k tomu co se mi líbilo úplně nejvíc. Přirozenost a reálnost charakterů postav. Ať už chování, postoj k životu nebo i sex. Konečně jsem si v knize užila sex, který se může opravdu dít. (Teda... Aspoň z mého pohledu) :D

Konec jsem čekala sice trošku víc vyhrocený a pro Yumiko ne tak jednoduchý, vzhledem k tomu jaký měla vztah s rodinou, ale ani to mi požitek z knihy nijak nezkazilo.

Celou sérii doporučuji čtenářkám, které mají rády originalitu, rády se u knihy zasmějí i dojmou, hledají nenáročné čtení a milují svalnaté sportovce.

18.10.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Přiznám se bez mučení a také trochu se studem, že jsem četla ze série s Erikou Fosterovou jen jeden díl. A to jen první (Dívka v ledu), ale nestydím se za to, že mi její postava vůbec nesedla a tudíž mě odradila pokračovat v sérii. To bylo před dvěma lety. Proto jsem se rozhodla jí dát ještě šanci. Sice ne navazujícím druhým dílem (Noční lov), ale hned sedmým. Proč ne?
•••
Detektiv šéfinspektor Erika se čirou náhodou během své večerní procházky ocitá na místě činu. Zavražděna je Vicky Clarkeová, která točila podcasty o skutečných zločinech.
Erika se ujme případu a zjišťuje, že Vicky přicházela na kloub skutečnému sexuálnímu predátorovi, který se vloupává do bytů mladých studentek.
Samozřejmě vše není tak, jak se zpočátku zdálo a Erika si musí poradit s novými okolnostmi a podezřelými.
•••
Tentokrát ne Erika teda mnohem sympatičtější a udělala si u mě plusové body, díky kterým si přečtu předešlé díly. Nejvíce se mi líbilo, že policista není jen robot, ale má i rodinu a potřebu nebýt sám.
Text se četl sám a i když mě skolila nemoc a já více jak týden nečetla, nedělalo mi problém se do příběhu znovu ponořit. Na čtivosti přidávají krátké kapitoly a nechybí ani další různé zápletky, se kterými si autor skvěle poradil a na konci si vše parádně sedne.

26.12.2022 4 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Detektivka Tracy si je jistá, že muž, kterého odsoudili za vraždu její sestry, není ten správný.
Po dvaceti letech, když se shodou okolností najde tělo Sáry a Tracy to v sobě může konečně uzavřít, se znovu snaží obnovit celý proces a pustí se do vyšetřování na vlastní pěst za účelem najít správného viníka.
•••
Díky kratším kapitolám se kniha čte velmi dobře. Jen ty menší písmenka mi dělali občas problém a bolely mě z nich oči, když jsem četla z trochu větší vzdálenosti.
Střídání přítomnosti a minulosti příběh vždycky ozvláštní a za mě je to jedině plus. Někdy to může člověka spíš zmást, ale tady ne. Vše je dobře zvolené a dobře popsané.
•••
Co se týče postav, tak jich ze začátku moc není, ale když se obnoví soudní proces a přichází na řadu svědci, je postav dost a chvílemi mi dělalo problém si uvědomit kdo je kdo.
Kromě toho, že jsem obdivovala výdrž Tracy, mi jinak nepřišla ničím zajímavá a věřím, že po dočtení na ni bohužel brzy zapomenu.
•••
Když se případ znovu dostal před soud, příběh trošku ztratil ten náboj co měl ze začátku. To mě dost mrzí, protože jsem nečekala takovéhle pojetí celého příběhu. Ale ke konci příběh nabral druhý dech a téměř se nedalo od knihy odtrhnout.
Neměla jsem tip na vraha sestry Tracy, ale tušila jsem, kdo stojí za tím, že je ve vězení nesprávný člověk.

03.10.2022 4 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Letní romance s úžasnou obálkou, která vyloženě láká k otevření knihy a ponoření se do příběhu miliardáře Xaviera, zhrzené architektky Josie a létu na jachtě.
Pro mě neznámá autorka, ale musím říct, že si mě tímto příběhem docela získala a pokud budou vydány další její knihy, rozhodně se jim nebudu bránit.
•••
Příběh se z velké části odehrává na jachtě ve Středozemním moři. Takže opravdu můžu zaručit příjemné letní čtení s troškou lehtivých scén.
Velké plus jsou všechny sympatické postavy. Jak posádka na lodi nebo i samotní hlavní hrdinové. Jen si myslím, že Dauphine (dcera Xaviera) neodpovídala svému věku. Přišlo mi, že se autorka docela sekla co se týče chování desetilého dítěte.
•••
Text se čte moc dobře. Snadno se začtete a máte pocit, že jste tam s postavami nebo si alespoň živě představujete to úžasné moře, francouzské jídlo, loď, slunce a slaný vzduch.
Vždycky říkám, že je fajn vidět alespoň trošku do hlavy i té druhé postavě. A tady tomu nebylo jinak. Kapitoly z Xavierova pohledu člověka trošku uvedou do jeho světa a ukážou mu temnou stranu miliardáře. No, ne nadarmo se říká, že peníze nejsou všechno.
Co se týče konce tak byl samozřejmě romantický, ale podle mě to bylo vše až moc rychle.

28.07.2022 4 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

Tento 629 stránkový skvost o Kingové životě od jeho narození až do roku 2015 by si měl pořídit každý fanda.
Mnozí si jeho jméno spojují hlavně s děsivým klaunem s lodičkou a větou: “Chceš lodičku Georgie?“ Ale díky této knize se člověk dozví jak o samotných dílech, tak hlavně o samotném autorovi, který jak víme, společenské události moc nevyhledává a nerad letá letadlem. Rozšíří si obzory v tom, jak se vůbec dostal ke psaní, jeho myšlenkové pochody a co pro něj znamenají jeho knihy a jaký mají význam v jeho životě.
Mnohé i překvapí to, že jeho cesta ke slávě nebyla jednoduchá a přišlo mu mnoho odmítnutí, ale šel si za svým snem.
•••
Kniha obsahuje jeho díla od roku 1974 – 2015. Četla jsem jen o těch, které jsem přečetla. Protože u některých jsou dost spoilery a já se nechci připravit o požitky z knih, které jsem ještě neměla tu čest číst. Vždy jsem se po dočtení nějaké jeho knihy, kterou jsem přeskočila, vrátila a přečetla si o ní. Brala jsem to jako takovou tečku nebo přídavek knihy. A tak to budu dělat i nadále.
•••
Kromě děl a záznamů z jeho života, kniha obsahuje i mnoho rozhovorů, jak s ním samotným, tak i s fanoušky, jinými autory, režiséry, ilustrátory nebo i herci apod.
Zjistíme jak to vše začalo, jaký má vztah ke knihám, psaní a také jak se v jeho hlavě zrodili nějaké příběhy a města jako je Derry nebo Castle Rock.
V části chronologie jeho života a psaní je vše. Kdy se kam stěhoval, co se mu stalo za úraz, co napsal, jaký film podle jeho knihy vyšel a další zajímavosti.
•••
Obdivuji ho ještě víc po tom, co jsem ho díky této knize poznala více do hloubky. Podle rozhovorů s ním je to prostě člověk, kterého chcete potkat a prohodit s ním pár slov. Na nic si nehraje, bere život takový jaký je a má střízlivý pohled na svět.
Pro fanoušky nutnost.

22.04.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Jaemie vidí a slyší to, co nikdo jiný. Po pár letech této zkušenosti si myslí, že o své schopnosti ví všechno a vlastně to nic tak hrozného není, až později zjistí, že není úplně v bezpečí.
•••
Tato kingovka s (podle mě) zvláštní obálkou, která by mě vůbec nezaujala se opět zabývá nadpřirozenem a tím, čeho je schopno.
Krátké kapitoly, což je u Kinga málo viděné mě opravdu překvapily a díky tomu se mi kniha četla moc dobře (narozdíl od Pytle kostí, které mám stále rozečtené).
Bohužel to jak se několikrát v knize opakuje, že je to horor (což asi pro hlavního hrdinu je), pro mě však vůbec nebyl. Kniha na mě působila příjemně, i když se v první půlce vlastně nic moc neděje. A konec mi přišel takový... nedotažený, neúplný, nedokončený, nepromyšlený? Vyberte si z toho co chcete. Přesto je zvláštní, že se mi kniha líbila.

21.02.2022 4 z 5

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

Miluju pana Fitzeka.
Miluju jeho krátké kapitoly, které vás nutí číst a číst.
Miluju jeho styl vyprávění a hlavně miluju to, že dokud sám autor nechce nic prozradit, na nic nemáte šanci přijít.
•••
Detektiv Martin Schwarz se mi líbil už od samého začátku. To jak riskuje a jak je oddaný své práci. Jeho minulost se záhadně pojí s výletní lodí Sultan of the Seas, na které se ocitne díky telefonnímu hovoru od ženy, která je na palubě lodi nějaký čas a ví pro něj velmi zajímavé věci.
Příběh se odehrává nejen z pohledu Martina, ale také z různých částí lodi a z pohledů různých lidí na palubě. Vše je tak skvěle promyšleno, že přesně víte kde jste, o koho jde a ani nevadí, že je v knize více vedlejších postav. A kdo je pasažér 23? A co všechno se na palubě lodi bude odehrávat? No to budete koukat...
•••
Musím vyzdvihnout krásné zpracování kapitol, kde každé číslo kapitoly je v lodním okénku, které čím víc se blížíme ke konci knihy plní červeně.
Přiznám se, že já moc lodě nemám ráda a čím větší, tím větší problém by mi dělalo problém na ni nastoupit. (A není to kvůli Titanicu prosím vás :D)
A jestli jsem si tipla kdo za vším stojí? Neměla jsem tucha. Tak jako vždycky.

08.02.2022 5 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Dlouho jsem nečetla horor a musím říct, že to byla moc příjemná změna, kterou musím dělat častěji.
Čtyři naprosto odlišní spisovatelé hororu se zúčastní interview, které se bude po den a noc točit ve starém domě, o kterém kolují děsivé zvěsti. Nikdo z nich pořádně neví do čeho jde a co se v domě vůbec událo, žene je jediné... Touha více nalákat fanoušky na své knihy.
•••
I když se na první pohled zdá, že je to pořádná bichle, kniha má jen 465 stran. Text se četl moc dobře a sazba a velikost písma jsou dobře zvolené.
Počítejte s trochu pomalejším začátkem, ale vzhledem k tomu, že postav je víc a je potřeba je všechny uvést do děje to není tak hrozné.
Příběh mě moc zaujal tím, že se zásadní a tak strašidelné věci neděly jen ve strašidelném domě Kill Creek, ale i mimo něj.
•••
V příběhu se střídá vyprávění všech postav. Občas jsem se musela o pár řádků vrátit, aby mi došlo o jaké postavě čtu, protože kapitoly nejsou vyloženě označené jménem postavy, která bude zrovna vyprávět. Všechny postavy jsou podle mě perfektně vykreslené. Každá je jiná a má svůj vlastní charter, názory a strachy. Autor si s jejich charakteristikou dal vážně práci a podle mě je to fakt vidět.
Moc se mi líbila postava spisovatelky Mooreové. Nebere si servítky, je sprostá, hrubá a má svůj vlastní styl a stojí si na ním. Její postavu jsem si oblíbila. Skvěle totiž kontrastovala se všemi ostatními.
•••
Co se týče strašidelnosti, tak některé scény pro mě byly opravdu znepokojující. Většinu knihy jsem četla hlavně večer v posteli s lampičkou a když jsem se periferně zadívala do tmavé chodby, neměla jsem dobrý pocit. Ale tohle přesně od hororu očekávám a proto jsem si čtení fakt užívala.
Konec mě bohužel trochu zklamal. Akce tam byla, ale nepřišel mi ani tak děsivý. A hlavně mi chybělo vysvětlení. Proč? Jak? Co se vlastně teda stalo? Tyhle otázky jsou pro mě nezodpovězeny a to mě hodně mrzí. A co se týče epilogu, tak ten mi přišel naprosto zbytečný a přitažený za vlasy. Kdyby tam nebyl, byla bych spokojenější.

18.11.2021 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Má první kniha z této série. O této sérii vím a slyšela jsem na ni samou chválu, dokonce má tato kniha 96 % tady na databázi knih, což je podle mě záruka kvality!
Předešlé díly jsem nečetla, ale vůbec mi to nevadilo, neztrácela jsem se. A i přes menší spoilery z předešlých dílů, které stejně zapomenu, jsem si čtení moc užila a k náčelníci Josie Quinnové se ráda vrátím.
•••
Josie se svým týmem řeší případ, který se dotkne i jejího soukromí a minulosti. Najdou se totiž kosterní ostatky pohřbené před cca 30 lety a analýza zjistí jméno oběti – jméno Josie matky, ale ta žije a Josie na ní nemá krásné vzpomínky.
V příběhu se prolíná přítomnost a minulost, ve které se dozvídáme o dětství Josie a soužití s její matkou. Tyto kapitoly pro mě bylo obzvlášť těžké číst. A o to horší když si člověk uvědomí, že se to v nějakých domácnostech opravdu děje.
•••
Samotný text je nenáročný, dobře srozumitelný a čtivý. Díky krátkým kapitolám mizí stránky pod rukama a přiznám se, že můj odhad se nepatrně lišil, ale později mi vše docvaklo a já se těšila z překvapivého rozuzlení případu a zodpovězení otázek.

07.11.2021 5 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Konečně jsem se po dlouhé době vrátila k milované Colleen. Bez naděje patří mezi mé nejoblíbenější a jsem ráda,z toho příběh můžu vidět i z druhé stránky a to přímo z hlavy Holdera.
Řekla bych, že příběh je emoční horská dráha, ale tahle jede stále dolů a svírá se srdce od začátku do konce. Součástí knihy jsou i dopisy od Holera, díky kterým člověk zjišťuje jak se cítí a co prožívá.
Hodně mě mrzela chybějící písmena ve slovech. Není to tak skvělé jako Bez naděje, ale s tím jsem počítala. Spíš mě zajímal ten druhý pohled.

18.05.2021 5 z 5