Majdusak Majdusak komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Strašně důležité připomenutí holocaustu a toho, v jak přepychové době si dnes žijeme. Před čtením jsem vnímala hlavně věneček na obálce, po dočtení ale více ty pruhy, ve kterých teď vidím pruhy vězeňské... Kniha má výsadní místo na poličce a i když strávení těch osudů trvalo mnohem déle než třeba pomyslné strávení věnečku na obálce, tak už teď vím, že se k ní chci v budoucnu vrátit. Skvělé propojení postav a emotivní vyprávění.

16.02.2019 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Asi nesedne každému, ale pokud vyhledáváte klid, ticho, nostalgii, rádi se necháte unést k nějakému zamyšlení, pak je to pro vás. Myšlenka, že vám někdo může dát knihu "na vaše trápení", je, myslím, nejen hezká, ale taky pravdivá, jenom chtít... Dostala jsem knihu darem a pro mě je to jedna z nejhezčích knih, které jsem četla.

18.02.2019 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kunderovi nemůžu dát nic jiného než pět hvězd, jinak bych nebyla fér. Pro trpělivé čtenáře, kteří si rádi vychutnávají čtení a nevadí jim delší pronikání do hloubky postav. A absurditě některých režimů i lidského počínání.... a vztazích celkově.

28.03.2019 5 z 5

Nemrtvá inkvizice Nemrtvá inkvizice Jan Urban

Tak urban fantasy (doslova Urban, vzhledem ke jménu autora) oddychovka. Předtím se série na můj vkus trochu zpomalila a rozvlekla a moc rozpovídala ve třetím díle, takže mi chvíli (přes rok) trvalo, než jsem se dokousala ke čtvrtému, a ten se spolu se zombíky a potvorou Jájou zase rozjel. No a Vyvyan... paměť nepaměť, pořád "napřeshubu", neboli asi tak, jak má být, no. Konec Nemrtvé inkvizice se tváří, že by pátý díl měl hodně co nabídnout, tudíž budí zvědavost a očekávání! :) Tradičně jsem si zamilovala Mariku. Skoro lituju, že hlavní postavou není ona. :)

16.02.2019 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Ách, tak tato mě dostala. Nakladatelství Motto mám hodně ráda, ne pokaždé se dostanu (dokopu)k hodnocení, ale B. A. Paris mě donutila :) A nezapomenu ještě zmínit obálky... pokaždé nalákají. No a k samotné knize a autorce: čte se jako vánek, a umí napínavě postavit děj. S odhadem konce jsem byla vedle jak ta jedle.

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Moc dobře, výborně napsaná kniha. Spojuje "vědu" a čtivost, science-fiction to je, na druhou stranu dostatečně mainstream, aby ji skousl každý. Cestování paralelními vesmíry, které se vlastně odehrává v hlavě hrdinů - autor nechává otázky!! - je velmi lákavé téma, které je, myslím, tak nějak součástí kolektivního vědomí... při čtení vás zamrazí, nastane takové to: co když....?? Čte se samo, napsáno přirozeně, na konci trochu slaďárna, ale ráda odpouštím. Na jaksi "našroubované" konce už si snad u těch knih začínám i zvykat. :)

03.03.2019 5 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Nechala jsem se zlákat kamarádkou na tuto knihu, přestože to byla v krátké době druhá kniha "o kavárně", přesněji řečeno otevírání kavárny, takže mohu trochu srovnávat. Celkově tohle téma "otevírání" si jakéhokoli malého podniku a překonání prvotních potíží je prostě fajn, člověka to nakopne, tahle kniha je lehká jako vánek, který fouká na pláži, přestože hlavní postavě občas něco zaskřípe, je fajn sledovat, jak z toho bruslí. Za mě super, poohlédnu se po dalších titulech od autorky.

25.03.2018 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Pro mě pohlazení na unavenou duši po náročném pracovním dni, k čaji nebo kafi. Jestli chcete odpočívat a trochu si užít s hlavními hrdiny, tak směle do toho. :)

16.02.2019 4 z 5

Síť snů Síť snů Petra Kubašková

Kniha přečtená na doporučení. Hodnocení jsem si musela nechat chvíli rozležet v hlavě, abych napsala všechno, co chci. V první řadě mě Nahu od začátku "chytla za pačesy", její živelnost, spoutanost se zemí byla jaksi opojná. Líbily se mi pasáže přerodu dívky v ženu. Trochu jsem přemýšlela, jak se ty dvě - Nahu a Monika - vlastně propojí, no a při jejich "setkání", jestli se to tak dá nazvat, a vzpomínkách Nahu se mi stahovalo hrdlo. Je to prostě myslím příběh o hlubší moudrosti, intuici, mateřské lásce, sebeobětování - které je někdy pochopeno špatně nebo i vůbec, nebo možná jen nešikovně prezentováno. Věci prostě často nejsou takové, jak zvnějšku vypadají. Moničina kamarádka je teda dobře praštěná a chtěla bych ji mít za knihovnici, nebo určitě za kámošku. Moment, kdy Moniku navštíví matka, mi leccos připomněl... Někdy věci nejsou vůbec takové, jaké si myslíme. Někdy se zlobíme, ale důvod je hlubší. No a na konci plus za Dana :)

06.04.2018 5 z 5

Jak jsem potkala Brusel Jak jsem potkala Brusel Kateřina Farná

Já jsem nadšená. Přiznám se, že knihu jsem četla "na přeskáčku", ale byla to velmi příjemná přeskáčka, a jako první jsem skočila po kapitole s růžičkovou kapustou :) Výborně zpracované - pro mě jako člověka, který rád poznává hlavní evropská města (i ta nehlavní) je to důvod začít se více zajímat o knihy věnované jednotlivým městům... Tahle knížka mě "uhodila do očí" svou žluťoučkou obálkou :)

09.01.2020 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Skvělá kniha, a přestože dávám pět hvězd, tak mi dala ale opravdu hodně zabrat. Chvílemi jsem si až říkala, co proboha ta chudák Christine tomu Bernardovi udělala, že ji tak moří!!! To vyprávění je tak syrové, že jednoho mrazí v kostech. A hlavně: Minier je typ autora, který opravdu necouvne před drsnými detaily, naservíruje vám to naprosto bez obalu.

16.02.2019 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Hodně jsem se na ni chystala, hodně jsem se na ni těšila! Měla jsem kamarádku Japonku, která pobývala i se svým japonským manželem pracovně nějakou dobu tady, a ten rozdíl v kulturách byl skutečně obrovský. Zajímalo mě, jak vůbec může vypadat každodenní soužití dvou lidí z odlišného prostředí. Myslím, že je to ten typ knihy, asi jako moje oblíbené "Japonské reflexe", ke které se ještě časem vrátím. Veronika vás prostě pozve na návštěvu k Japoncům očima Čechů a dopřeje nám i Kótův pohled z druhé strany... Navíc se v té knize dozvíte spoustu věcí o japonské kultuře i mentalitě, které vám Japonec zkrátka jen tak sám od sebe neřekne - buď nemá důvod, nebo je to pro něj samozřejmé. A co je pro Japonce samozřejmé, je pro nás velké překvapení, a také naopak - prostě některé věci se musí "odžít" přímo na místě a v turistických průvodcích je nenajdete - je skvělé, že je někdo převyprávěl. Velké díky.

06.04.2018 5 z 5

Tváře noci Tváře noci Corrie Jackson

Tak přiznám se, autorku neznám, a na konci knihy to byl tedy parádní veletoč, tipovala jsem všechny možné pachatele, ale všechny tipy byly špatně.
Na začátku mi chvíli trvalo "přepnout" z úvodních scén na skutečnou zápletku, ale pak jsem se zase nemohla odtrhnout. zajímavý, opravdu nevšední pohled do světa modelek, skrze novinářku. Mám ráda knihy, kde si hrdinka jede na vlastní pěst. Kdo čeká romantickou linku, tak se moc nedočká, ale vážně mi to tedy vůbec nevadilo. Dávám pět hvězd.

25.03.2018 5 z 5

S vědomím toho, jak tragické události vedou hlavní hrdinku k otevření literární kavárny, jsem se trochu odhodlávala. Nakonec jsem ale ráda, že jsem to udělala, je to o nových začátcích a vypořádání se v těžkou situací, tedy v případě Diane opravdu hodně těžkou. Moc pěkné prostředí Irska i Francie vám jakoby "profoukne" hlavu, škoda jen, že kniha nebyla trochu delší, klidně bych si některé věci začetla více do hloubky.

25.03.2018 4 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Super akce, čte se samo, Frost se s ničím nepárá a člověk se dobře baví. :)

09.01.2020 5 z 5

Sok Sok Iain Reid

První oříšek: jak přečíst název na obálce - původně jsem to zkoušela křížem krážem. Snad jenom už proto jsem se nad tou knihou pozastavila, Sokok... Skosk... to jen tak bokem. Opravdu jsem nad tím chvíli ustrnula. :) Tak ale teď už aspoň vím, co znamená ten brouk. Zajímavý a poměrně napínavý příběh rozdělený na tři dějství - to si takhle žijete na farmě a najednou přijede někdo, kdo ve vašem životě udělá totální čáru přes rozpočet, a navíc zjistíte, že vás asi celý život sleduje... thriller, trošku mi brnkal na nervy, budil očekávání. Velmi překvapivý konec.

25.04.2019 4 z 5

Časoběžník Časoběžník Ryan Graudin

Fajn čtení, možná 3,5 hvězdy... ale zaokrouhleno 4. Kousat si nehty možná nebudete, ale zřejmě ani kousat nudou se nebudete, cestování do různých historických etap a kradení důležitých artefaktů, pátrání po vlastní minulosti pomocí cestování v čase je lákavé, romantické linky jsou dvě, jedna hodně tápavá... odpočinkové, nečekejte žádné vysvětlování zapeklitostí, ale nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, jen se mi četla jakoby dlouze... na druhou stranu je příjemné, že se vám všechno vyřeší a autorka si vás s sebou nepotáhne do dalších dílů, tudíž proč s ní ty cesty časem neabsolvovat, vymyšlené to má dobře.

19.04.2019 4 z 5

Strašidlo cantervillské a jiné povídky Strašidlo cantervillské a jiné povídky Oscar Wilde

Moje oblíbená už mnoho, mnoho let. Nebohé, trýzněné strašidlo... :D v tomto novém kabátku mu to moc sluší. Humor Oscara Wildea možná nesedne každému, ale moje to je krevní skupina. Škoda, že nežil v naší době. :)

19.04.2019 5 z 5

Velký objev Huga Cabreta Velký objev Huga Cabreta Brian Selznick

Nelze dát jinak než pět hvězd. Kniha, kterou člověk může listovat snad donekonečna a u toho tak jako mimochodem čte, vše se prolíná, ozubená kolečka cvakají... trochu smutné, hodně dojemné a hodně krásné. Půjčeno z knihovny, ale asi koupíme domů.

Superholky Superholky Anna Marie Kyšová

Tak to byla milá knížka. :) Pro mě i poučná. Malá (mladá?!) karatistka a atletka jsou pěkně odvážné holky, a přestože jsem čekala spíš nějaké superschopnosti nebo nějaké mládě od Wonderwoman, tak jsem vlastně dostala příběh dost skutečnější povahy. Holky se rozhodly vypořádat s věcmi, se kterými se musí potýkat spousta dětí... taky je fajn zjištění, že dospěláci tu jsou někdy fakticky i od toho, aby "prudili" nebo byli nespravedliví, ale pak jsou i takoví kteří pomoci dokážou a jsou ochotní. Docela mě ten titul překvapil, mile. Tak bravo, Aničko.