Madla81 Madla81 komentáře u knih

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Tak mám novou oblíbenou českou spisovatelku a musím si od ní přečíst vše. Miluju krásné popisy a autorka tu s nimi vskutku nešetří. V tak trochu mystickém příběhu šmrnclém detektivkou používá nebývale básnický jazyk a velmi zajímavé metafory a přirovnání. Bylo to skoro jako báseň v próze a já si užívala každé, každičké slůvko. Krom úžasné jazykové vybavenosti a neskutečné imaginaci musím vyzdvihnout příběh, kterým se prolínala nenávist s láskou, beznaděj s nadějí, beztarostnost dětství a dospělácké ulpívání. Na pozadí povodní a hurikánů tu autorka rozpoutala epický příběh o hledání viníka, o odplatě a o zkoumání sebe samých. Román má spoustou bočních zápletek, které se v závěru krásně spletou v uvěřitelný celek. Bylo to nádherné čtení.

14.02.2024 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Tohle je v podstatě úplně civilní příběh vyprávěný sice dobře, ale tak nějak mu chybí ten drive a čtivost, kterou jsem u Kinga vždy milovala. U jeho starších kusů jsem byla schopna zůstat vzhůru až do hluboké noci a hltat příběh, který mě chytil a nepustil. Tady mi ten pocit chyběl. Nebylo to vůbec špatně napsané, i když mě osobně vadila občasná opakování některých výrazů v průběhu jen pár odstavců, nějaké nelogičnosti. Je to moc fajn příběh, ale chybí mi tam ten wau efekt, který Kingovy knihy vždy měly. Ale na to, kolik je mu let, mu to píše pořád skvěle.

28.12.2023 4 z 5

Polibek Choroby Polibek Choroby Tom Gottwald

Tak tohle mě opravdu hodně, hodně bavilo! Výborně pojatá prvotina prosycená až lovecraftovským kosmickým terorem, který se ve formě podivné Choroby šíří rozlehlou Sibiří a kosí desetititíce lidských životů. Případ přijíždí vyšetřovat mladý, ale velmi chytrý doktor Gerasimov. jenže tady něco nehraje. A nejsou to jen podivná náhlá těhotenství žen v zapomenutých osadách, není to ani zvláští lékařovo chování, který po návratu z bohem a carem zapomenutých končin jedná poněkud podivně. Strašně se mi líbily narážky na typickéruské chování, i celá atmosféra knihy, v nichž se střídalo několik pohledů společně s deníkovými zápisy. Chytré to bylo a moc dobré!

03.09.2023 5 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Zatím nejtenčí Zrnko temnoty čítá pouhopouhých 83 stran, ale autorům se i na takomezeném rozsahu podařilo vykreslit sugestivní příběh o lásce, touze po odplatě, prosyceném slovanskými božstvy, čarodějnicemi a rusalkami. Bonusem jsou polské reálie, které příběh příjemně ukotvují.
Příběhu se daří vyvolávat mnohé emoce a to přece od příběhů čekáme!
Opravdu velice povedené Zrnko!

27.08.2023 5 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Skvělé a promyšlené scii-fi bez zbytečných vysvětlujíícch techno-pasáží je napsána neuvěřitelně čtivě a s lehkostí, ač se dotýká mnoha palčivých otázek (morálka, "dobro" konané v zájmu lidstva, korupce). Od první stránky mě vtáhla do děje a já bych nejradši odložila vše, abych se mohla plně ponořit do příběhu dívky, jež byla o sto šedesát let později probuzena ze stáze ve světě, který je absolutně odlišný od všeho, co kdy znala. Pro ostatní je jen testovacím subjektem, ať už lékařským nebo sociálním experimentem. Nikdo se nezabývá jejími pocity. To však neznamená, že by kniha postrádala emoce. Naopak, je jich plná a díky nim se čtenář snadno vcítí do hlavní hrdinky a prožívá s ní vše. Bylo to skvěle vymyšlené, velmi uvěřitelné a úžasně napsané.

16.08.2023 5 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Svižný styl vyprávění Terezy Kadečkové mě velice bavil, i když občas běžel o překot jak splašený mustang s urputným průjmem, ale děj a akce si žádá svižnost, takže v tomhle případě jen houšť a větší kapky. Autorka však umí i zklidnit a při popisech prostředí nasadit takřka lyrické prvky, které vyprávění dodávají osobité kouzlo. Moc se mi líbila velmi netradiční a originální zápletka, zprvu jsem nevěděla, komu mám fandit, což však bylo způsobeno tím, že autorka napsala všechny charaktery hlavních i vedlejších postav velice živě a opravdově. Každá z postav, i těch, které se příběhem je nmihly, byly velmi zajímavé a rozhodně se o nich nedá říct, že by jim chyběla uvěřitelnost. Naopak. Ať už Mac, Jaina, Roderick měli jak své kladné stránky, kvůli kterým jste je obdivovali a fandili jim, ale měli také své skryté vnitřní démony, které s postupujím příběhem vyplouvaly stále zřetelněji na povrch.
Pokud nemáte příliš v lásce klasickou fnatasy (nebo jste jí již přesyceni), určitě nesáhnete vedle, když si přečtete tenhle temný příběh o dracích, prapodivném Řádu, který ovládá život ve světě, který ztratil svou vlastní historii. Zároveň je to také příběh o hledání sebe sama, o kořenech, na které není radno zapomínat, o lásce, touze a moci.
Půlku hvězdičky bych strhla za hodně klopotný a rychle ukončený konec, který nastolil více otázek, než jich stihl vysvětlit. Ale to nevadí, já mám podivné konce, nad nimiž se musí přemýšlet, vlastně ráda.
Co však jinak skvělé knize ubírá na hodnotě, jsou rozhodně ilustrace, které by se snad hodily do nějaké dětské lehce strašidelné fantasy, ale ne do fantasy hemžící se rozsápanými těly a bezhlavými trupy. Ale ilustrace čert vem, hlavní je příběh a ten je úžasný!
Moc se těším na dračího extra růžového bratříčka :-)

14.06.2022 4 z 5

Hřbitov trpaslíků Hřbitov trpaslíků Petr Boček

Tahle knížka vážně není prokaždého. Bizarní skládačka humoru a horroru psaná z pohledu trpaslíka se však čte lehce a výborně. Zpočátku příběhu jsem se lehce ztrácela, ale během čtení jsem se velmi rychle zorientovala a držela jsem pěsti hlavnímu hrdinovi, trpaslíku - pardon gnómovi Odonovi a jeho pátrání po milované trapsličí těhotné družce. Trpaslíkovy eskapády se mísily s příběhy podivně zvrhlého profesora a jedné ještě podivnější matky, aby mě následná třaskavá směs humoru a hororu neustále nutila obracet stránky. Když už si myslíte, že víte, jak to celé dopadne, obrátí autor vše naruby, čtenářův žaludek nevyjímaje.

06.04.2022 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Snad jako všichni, i já jsem nejprve shlédla kultovní film Mlčení jehňátek s Jodie Fosterovou a Antony Hopkinsem. Ten film je úžasný.Až mnohem později jsem se dostala ke knižní předloze. A byla jsem naprosto unešená. Do filmu se totiž nedá vecpat všechno a v knize je toho tolik. U ironicky vtipných promluv doktora Lectera ke Clarisse Starlingové jsem se normálně nahlas smála (já vím, jsem divná). Všechny postavy jsou v knize vylíčeny krásně komplexně a psychologicky velmi přesvědčivě, hltala jsem každé slovo a každou větu a přečetla jsem ji za dva dny! Takže pokud máte rádi mrazivě děsivé čtení, nevadí vám občasný popis nechutností a není vám cizí ironický humor, určitě si Mlčení jehňátek přečtěte. Vůbec nevadí, že znáte film, kniha je prostě ještě o řád lepší.
Za mě: jedenáct hvězdiček z deseti

26.08.2021 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Tak tohle byla pecka. Velmi originální povídky z ranku hard core a military sci-fi. Napínavé, chytré, inteligentní čtení, u kterého se budete nejen skvěle bavit, ale také se i třeba něco dozvíte. Jde vidět, že autor je opravdu špičkou ve svém oboru a umí své znalosti komplexně vtisknout do svých povídek. Každá z povídek byla velmi svébytná a originální, nechybí zde napínavé military sci-fi či drsný horror a spousta dalších sci-fi žánrů. Pokud máte rádi chytré a psychologicky velice dobře propracované povídky, budete naprosto spokojeni. Já byla a určitě si od autora pořídím i další díla.

20.08.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

První dvě kapitoly mě celkem bavily. Ale jako celek mi kniha přijde až příliš prvoplánovitá. Taková ta typická ždímačka emocí. Jako chápu, že je to součást projektu na dobrou věc, ale asi to opravdu nebyl můj šálek kávy. I když pro děti určitě vhodná je,tam bych viděla velký potenciál.

06.01.2021 2 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Taková hodně natahovaná pohádka, kterou bych se nebála dát číst svému dvanáctiletému synovi. Postavy jsou šablonovité a jedou zcela v intentcích pohádkového žánru (boj dobra versus zlo), děj je předvídatelný. Asi jsem zmlsaná, ale nikterak mě to neoslovilo, od poloviny knihy jsem se už vyloženě nudila. Ale řemeslně to není napsané špatně, překlad je skvělý a je vidět, že autorka má na kontě opravdu velkou spoustu knih, protože po stylistické stránce není textu co vytknout. I přesto bych knihu doporučila spíše nenáročným čtenářům.

28.04.2024 2 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Opravdu úctyhodný závěr Delavské trilogie. je to smutné, bolestné a jiné, hodně jiné, protože válka je peklo a o válku tu především jde. Moc se mi líbil posun ve vývoji hlavních postav a celkové ladění díla. Opravdu klobouk dolů!

21.05.2023 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Smrt, bolest, zmar, ale i kousek naděje v postavách divokých. Děj opět odsýpá a je hustej jak mozek rozsekaný mačetou.

04.05.2023 4 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Soubor opravdu různorodých povídek překvapí i potěší hlavně ty čtenáře, kteří nemají dílo Romana Bureše načteno. Ale i ti, kteří se s autorvými povídkami setkali v různých antologiích či je znají z jeho děl, budou překvapeni. Třeba deníkovými zápisy spisovatelova devatenáctiletého alter ega v povídce Jsem v hajzlu připomínající tematicky film samotáři. Nebo temně fantaskní Pěknou kérkou, která,jak název napovídá, je o tajemném, neustále se zvětšujícím tetováním, náboženství a zániku světa tak, jak ho známe. Zcela nová je i vtipně pojatá pohádka o hodném obrovi.
Tak se začtěte, pokud máte rádi povídky, zklamaní určitě nebudete!

25.02.2023 4 z 5

Rudá zem Rudá zem Adam Nevill

Tohle měl být horor? Bože, bože, bože, byl to spíš takový rozvláčný a neuvtěřitelně repetitivní slepenec cestopisu, naučné knihy o paleolitu a rádoby strašidelných historek. Nerada knihy odkládám, ale tady jsem se sebou bojovala svůj malý vnitřní boj snad každou stránku.
Bylo to nudné. Samé opisy, popisy, nimrání se v nedůležitostech, které zbytečně rozmělňovalo hlavní dějovou linii. Připadala jsem si, jako by si autor myslel, že je čtenář úplný blbec, kterému je nutné vše tisíckrát řečené znovu a znovu opakovat, protože co kdyby náhodou zapomněl, že jo. Všechno je tu hnusné, všechno a všichni smrdí a jsou neuvěřitelně degenerovaní. Záporáci jsou jak podle kopíráku, všichni tu jednají předpokládatelně a pár děsivých momentů tu nudnou šeď prostě nevytrhne.
Hlavně, že víme, že ovčí bobky vážně nevoní po fialkách a o víme, kde jaká kytička a nerost se nachází v devonských krajích.
Strašně dlouho mě žádná knížka tak moc nenudila. V posledních fázích jsem četlaa už jen rychločtením, protože vše podstatné už bylo v knize řečeno na pozvolně rozjíždějícím se začátku. AA pak se prostě jenom opakovalo. Kdyby tuhle bichli redaktor seškrtal, mohla z ní být svižná a strachem a děsem nadupaná novelka. Takhle bylo chabé dávkování strachu obaleno tunou nudné vaty.
Je to hrozná škoda, protože tohle téma mělo velký potenciál, který však nebyl vůbec využitý.
Jdu si spravit chuť nějakým českým autorem.

24.09.2022 2 z 5

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Útlounká knížka s velice hutným příběhem, který ve mně bude rezonovat ještě sakra dlouho. Příběh o dvou bratřích, jejich silnému poutu a neochvějné bratrské lásce navzdory stvůrám, které o ně měli pečovat a místo toho je psychicky, fyzicky i sexuálně týraly. Čtení jsem si musela dávkovat takřka homeopaticky, protože tohle opravdu není knížka, kterou slupnete jako malinu za jedno odpoledne. Z každého slova tu kape bolest, vztek a nenávist vůči dospělým mučitelům, ale i láska a sebeobětování se. Byla to silná káva a ta rozhodně není pro každého.
Je málo knih, které s vámi zatočí, tahle je jedna z nich.

07.09.2022 5 z 5

Ozvěny záhrobí Ozvěny záhrobí Veronika Fiedlerová

Ozvěny jsou mnohem temnější, děsivější a akčnější než první Pozdravy záhrobí. Naprosto mě vtáhly do děje. Mimo zápletky dotýkající se krádeže vzácného tisku, únosu malého dítěte a zdánlivě nelogické sebevraždy mladé dívky, kteréžto vyšetřuje náš starý známý, likvidátor pojistných událostí Benedikt Klausner, se dozvídáme mnohem víc z jeho minulosti. Strašně mě tyhle flashbacky bavily. Skvělé byly i podivné a mnohdy vidoucí sny jeho přítelkyně Zuzany Koláčkové, kterou velmi dobře známe již z předchozího dílu. Jako celek to bylo neuvěřitelně chytré a čtivé. Až jsem měla chuť si kolikrát vygooglit, co jsou to vlastně ti fexti, lichové a jiné bytosti zač. Všechny ty sny, záblesky z minulosti a příběhy ze současnosti se skloubí do velkolepého, až tarantinovsky divoce krvavě pojatého finále, které však nepostrádá až epicky rozesmutnělou patetičnost. Myšleno v dobrém. Ozvěny záhrobí mě neuvěřitelně pohltily a já už teď vím, že Veronika Fiedlerová bude jednou z mých nejoblíbenějších spisovatelek. Nemůžu se dočkat třetího dílu!

23.08.2022 5 z 5

Pozdravy záhrobí Pozdravy záhrobí Veronika Fiedlerová

Tak tohle byla vážně pecka! Velmi zváštní pojišťovák s dost děsivými zvláštními schopnostmi, v podstatě morous a poustevník a taky milovník kávy byla tak skvěle a plnokrevně napsaná postava, že nejde si ji ihned zamilovat. Benedikt Klausner je všechno, jen ne nudný. V každé ze čtyř na sebe vzájemně navazujících povídek řeší tento pojišovácký nekromant věci, které jdou za hranice veškerého chápání, bojuje s duchy, démony a snaží se stát na straně dobra. Ale čím víc podivných případů vyřeší, tím víc se kolem něj smyčka záhrobí stahuje. A nejne různé druhy démonů, ale i prostá světská msta si na hlavního hrdinu brousí zuby.
Autorce se podařilo namíchat opravdu osvěžující koktejl magična, napětí, lásky, a hororu. A mezi řádky tu jako temná řeka probublávají otázky morálky a či důležitosti uchovat si vlastní integritu. Velmi čtivé, chytré (jak zápletka, tak tím, že autorka v textu naprosto přirozeně používá němčinu, ukrajinštinu a hlavně latinu). Bylo to skvělé, jednoduše skvělé a já se nemůžu dočkat, až si přečtu dvojku.
A pro případné začátečníky v oboru praktické nekromancie je na konci knihy i Slovníček nekromantské latiny :-)
Vyzdvihnout musím i krásné ilustrace, které odpovídaly charakteru knihy (jen mohly být trošičku světlejší, aby vynikly některé detaily).
Pokud máte rádi strašidelné příběhy o záhrobí, milujete jmený, inteligentní humor, ale neudělá se vám špatně i z nějakých těch nechutných popisů, jsou Pozdravy rozhodně to pravé pro vás.

19.07.2022 5 z 5

V rozkvětu V rozkvětu Kristina Haidingerová

Žánrově dost těžko zařaditelná novela Kristiny Haidingerové začíná jako příběh o ošklivém káčátku, aby se vzápětí zvrhla do eroticko fatnastického hororu s překrásnou lyrickou atmosférou plnou nadržených kytek a úchylných hmyzáků. Autorčina novelka mi svým vyzněním velice připomínala obdobnou novelu - Trávu od Anyi Martin, kterou jako svou prvotinu vydalo nakladatelství Meduza.
Příběh se rozbíhá velice pozvolna, ale jakmile na scénu přijde kniha stereogramů, začnou se dít věci! Moc mě to bavilo a dovedla bych si toto téma představit rozepsané i v románové podobě.

19.06.2022 5 z 5

Tráva Tráva Anya Martin

Tahle neskutečně zvláštní novelka mě moc bavila. Samozřejmě mě navnadila už nádherná, lehce eroticky pojatá obálka, která zcela souznila s eroticky pojatým příběhem, který jakmile jsem začala číst, byla jsem ztracena. Příběh plyne jaksi snově, nehmotně, jako v lehkém kouřovém oparu. Myslím, že mužští čtenáři plně nedocení všechny jeho kvality, protože ženské téma knihou plně prostupuje. Osobní rovina příběhu dávala tušit, že ani autorčin život nebyl jednoduchý (i když se mi osobně příčí vztahovat příběh na život autora), v tomto případě mi můj úsudek potvrdil i doslov.
Fantastické téma bylo do příběhu přmícháno s citem a ústrojně. A rozhodně klobouk dolů nad překladem všeho toho botanického názvosloví, Roman Tilcer je opravdu mistrem svého řemesla. Jako celek je Tráva velmi zvláštní počin odhalující touhu člověka po lásce, touze a něze, po útěku od vzpomínek, které bolí a zařezávají se vám do duše jako stonek ostřice. Moc se těším na další počin nakladatelství Medusa.

03.04.2022 5 z 5