Macheta Macheta komentáře u knih

Hobit je krásnou ukázkou nekonečně bohaté fantazie člověka. Autor dokázal ve svých myšlenkách vytvořit neuvěřitelně propojený svět, kde si na své musí přijít každý milovník klasického fantasy. Kouzelnost Hobita tkví v tom, že jde vlastně ve srovnání s Pánem prstenů o poměrně jednoduchý (v mých očích), dobrodružně - pohádkový příběh, který pokládá základ všem známé trilogii, ve které se teprve začnou dít velké věci. Třeba právě TEN prsten, jenž v knize představuje pouze jakýsi artefakt neviditelnosti. A ve skutečnosti?...:) Klasika, kterou by si měl přečíst úplně každý.

17.07.2020 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Jedna z nejzásadnějších knih mého dětství. Z dnešního pohledu je mravní čistota hlavních hrdinů už spíše úsměvná, přesto však cením přehlídku mravních hodnot, které mohou i pro dnešní mládež být velmi poučné.

19.07.2020 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Zajímavé, zpočátku kovově chladné sci-fi se zaměřením na prostorovou představivost. Nevybudoval jsem si hlubší vztah k postavám (upřímně, ani jsem si nepamatoval jejich jména), ale to v téhle knize cílem určitě stejně nebylo. Líbilo se mi zaměření na jeden jediný objekt, kolem kterého se celý jednoduchý příběh točil. To neznámo mě nutilo číst dál a dál a do přečtení dalších dílů série může fantazie rozjímat nad otázkou "Kam?" :)

03.08.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nejstarší sourozenec z harrypotterovské ságy je tím nejlepším možným startem. Cílí především na mladší ročníky, ale ruku na srdce, koho nezamrazilo při šachové partii? Při čtení prvního dílu jsem věkově nebyl až tak vzdálený cílové skupině a knihu jsem si ještě dokázal přečíst dětskýma očima. Absolutní "mustread" pro všechny věkové kategorie současných i budoucích generací.

Duna Duna Frank Herbert

Starou DOSovskou strategii Dune II zná každý vysloužilý pařan, kterým jsem i já. Knížku jsem léta registroval, ale její čas přišel až nyní. Ne nadarmo je označována stropem sci-fi tvorby, jde o epický příběh světa promyšleného do nejmenších detailů. Je až neuvěřitelné, jak je v díle všechno provázané. Bohužel jsem málo pseudointelektuál, a tak mi, stejně jako některým dalším, prostě uniká smysl pár myšlenek. Což je mi ale jedno, protože kniha mě jinak neuvěřitelně bavila od začátku až do konce. Těším se na další díly!

15.07.2020 5 z 5

Pravděpodobně můj nejvíc oblíbený díl (četl jsem první čtyři knihy). Tajemno, které se až tolik netočí kolem Pána zla a vrba mlátička se mi vryly do paměti. Ať žijí vlkodlaci!

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Knihu jsem dostal jako dárek a to je vždycky obtížné kriticky hodnotit. Nicméně jako pedagog bych neměl nikomu bezhlavě nadržovat, že ano:) Kniha napínavá bezesporu je, jsou tam zajímavé bojové pasáže, napětí z očekávání, jak že to bude na té planetě vlastně fungovat a vypadat. Jenže ono to nepřijde. Po bezmála čtyřista stranách zjistit, že se tam prostě nepodívám, že jsem celou dobu fakt četl jen o cestě lodí s neustále se opakujícími tréninky a boji pro mě bylo velkým zklamáním. Nevím nevím, jestli se někdy pustím do pokračování, kde bych se dozvěděl to, co mě zajímalo v prvním dílu. Je to zbytečně natahovaný, podobně jako zfilmovaná trojdílná sága Hobita, která je sice fajn, ale jeden snímek by stačil. Musím bohužel konstatovat, že Nyxii nedoporučuji.

15.07.2020 2 z 5

Drákula: Upírova kletba Drákula: Upírova kletba Jonathan Green

Nejlepší Greenův počin a jeden z top novodobých gamebooků vůbec. 1000 sekcí, 4 hratelné postavy včetně samotného Drákuly, stejné situace z různých pohledů, výborný překlad Honzy Kováře. Tady je zkrátka všechno dobře!

11.04.2024 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Dočtena třetí část. První dojem byl, že to není tak filozoficky komplikované jako předchozí díl, ale ta typická filozofie se stejně dostavila. Děj byl oproti druhému dílu zajímavější a "dunovější," ale kvalit prvního dílu to nedosahuje, což asi nevadí. Konec mě překvapil, i když z něj zároveň opět čišela ta zvláštní stísněnost ze Spasitele Duny. Je to opravdu hodně, hodně zvláštní příběh těžký na čtení:) Musím to trochu vstřebat, a pak se hned pustím do Božského Imperátora.

26.07.2020 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Spasitele jsem sfouknul jedním dechem. Možná to bude tím deštěm venku, možná délkou knihy, možná tím, že to je fakt dobrá knížka. Jak už jsem psal u jedničky, nejsem dost pseudointelektuál, abych pochopil všechny ty podivné myšlenky; otázka je, jestli jim všem k pochopení příběhu musíme rozumět? Druhý díl je svým vyprávěním opravdu jiný než Duna a to je dobře. Příběh je nečekaný a vyvolává samozřejmě další otázky. Jediný, s čím jsem měl v závěru trochu problém, byl pocit sklíčenosti z depresivní atmosféry. Ale i to mohl být záměr.

18.07.2020 4 z 5

Království stínu Království stínu Richard A. Knaak

Království stínu, podobně jako předchozí díl - Dědictví krve, příliš neoplývá atmosférou herního Diabla. Přestože Knaak je skvělý spisovatel, příběh prokletého paláce byl pro mě spíše nezajímavým výletem do dark fantasy světa. Diablova přítomnost v této knize pak vyznívá jako přání vydavatele, než jako nezbytná součást vyprávění. Předchozí díl má u mě o bodík více. Samozřejmě palec nahoru za Zayla. Uvidíme, co přinese Černá cesta...

29.01.2021 3 z 5

Město zlodějů Město zlodějů Ian Livingstone

Skvělé dílko ze série FF. Na každém rohu se něco děje, protivníků spousta, možností léčení taktéž. Kopice předmětů i zajímavých míst. Dá se v pohodě bez kreslení mapy a ani boje nejsou nijak extra těžké. Dal jsem to v podstatě na druhý pokus. Rozhodně doporučuji.

28.10.2020 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Mafiánská tématika mi byla vždycky blízká, převážně tedy ve filmové a seriálové podobě, a tak jsem se časem nemohl dostat k ničemu jinému, než k základnímu kameni tohoto literárního žánru. Kniha, stejně jako její filmové zpracování, jsou absolutní špičkou. Kmotra jsem četl asi třikrát a rozhodně se k němu zas po nějaké době vrátím.

19.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Číslo 2 kouzelnické úžasnosti.

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Jako skalní fanda ST série jsem se Temného experimentu nemohl dočkat. A proč chodit kolem horké kaše, povedlo se! Je to nadupaný psychothriller promáčený typickou Strangerovskou atmosférou. Knížku jsem zhltnul s velkým nadšením a opravdu cením, že autorka dokázala udržet příběh v seriálových kolejích. Máte rádi Stranger Things a zajímá vás, co se dělo s biologickou matkou Eleven? Pak je tahle kniha přesně pro vás.

16.07.2020 4 z 5

Carcosa Carcosa Valentino Sergi

Solidní lovecraftovská jednohubka s výborným překladem.

10.05.2024 4 z 5

Jeskyně Tisíce přání Jeskyně Tisíce přání Jiří Mikulík

Jirka opět potvrzuje svůj um a dokonce posouvá pomyslnou hranici kvality o nějakou tu příčku výš. Doslova jsem hltal každý odkaz a přestože spíše inklinuji ke kratším odkazům (méně čtení, více hraní), zde mi delší texty nijak nevadily. Putování je až neuvěřitelně dobrodružné a každá možnost, byť špatná, má svoje kouzlo a znamená intenzivní prožitek. RPG systém funguje skvěle, deník dobrodruha je přehledný. Kvituji i množství předmětů, které se v jiných gameboocích může jevit jako "plevel". Z mého pohledu se jedná o skutečně skvělou knihu s výborným příběhem, proto hodnotím pěti hvězdami.

31.03.2022 5 z 5

Rozdělení Rozdělení Richard A. Knaak

Ačkoliv nejsem fanouškem dlouhých příběhů rozdělených do více knih, tato trilogie je skutečně epická a stojí za přečtení. Pomyslné misky vah se neustále kývou ze strany na stranu, a tak v průběhu čtení stále není jasné, jak že výlet do minulosti vlastně dopadne... Inu, dopadne tak, jak dopadnout má :) Rozdělení je skvělým završením celého příběhu. Tato trilogie je absolutní mustread pro herní geeky a milovníky fantasy.

17.03.2021

Duše démona Duše démona Richard A. Knaak

Druhý díl je mostem mezi prvním a druhým dílem. Konflikt mezi nočními elfy a Plamennou legií se ještě více zkomplikuje a záporných postav postupně přibývá. Příběh se tentokrát točí kolem dračího artefaktu, který má obrovskou moc, a tak na sebe pochopitelně stahuje pozornost celého Kalimdoru. Je čas na epický závěr - Rozdělení.

17.03.2021

Studna věčnosti Studna věčnosti Richard A. Knaak

Není lepšího startu do světa Warcraft, než Den draka. Epický příběh, který nám představil barevný svět plný neshod a problémů a seznámil nás s důležitými postavami. S některými z nich se setkáváme právě i v trilogii Válka prastarých. Studna věčnosti, první díl trilogie, ihned najede na staré Knaakovské koleje. Hrdinové jsou krásně vykresleni (zejména ženské postavy), příběh odsýpá jako po másle, až to vypadá, že v Kalimdoru všechno dobře dopadne. Ale nenechte se zmýlit. Tato trilogie nekopíruje model předchozích třech dílů, jedná se o jeden příběh rozdělený do třech částí. Tam, kde se rozsvítí světlo na konci Studny, přichází temno na začátku Duše démona...

17.03.2021 5 z 5