ludek.n ludek.n komentáře u knih

Plán invaze 1 Plán invaze 1 L. Ron Hubbard

Problémem tohoto díla je mnohými recenzenty opěvovaný rozsah: dekalogie, nebo-li deset navazujících knih (v Česku dokonce dvacet) je opravdu moc. To, co se v běžném románě odehraje na 10 stranách, je tady nafouknuto na 100 stran. O nějakém rychlém tempu díky tomu nemůže být ani řeči. V úvodu knihy se ocitáme na Vendoru, ústřední planetě Konfederace, kde se připravuje Mise na Zemi a po 700 stranách textu jsme pořád na tom samém místě, aniž by se toho mezitím příliš událo. Chápu, že seznámit čtenáře s reáliemi, postavami a tématy takto rozsáhlého díla je třeba, ale čeho je moc, toho je někdy až příliš. Těch hluchých míst je zde prostě moc. Přeskočíte-li při četbě 50 stran dost možná to ani nepoznáte. Autorovi je přesto nutno přiznat jisté mistrovství ve fabulaci a užívání slov, neboť i přes vysokou vatovitost, není text těžkopádný ani kostrbatý. Je jen vysoce uspávací. Příběh se posunuje tempem šneka, postavy jsou šablonovité a prostředí ploché až hrůza. Pročíst se až na konec knihy chce notnou dávku trpělivosti a odhodlání.

11.01.2018 2 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Pro -náctileté čtenáře bezesporu bomba, pro nás starší příjemné a úsměvné čtení, které krásně pobaví. Není potřeba moc přemýšlet, jen se nechat unášet imaginací autora. A že je to "Pan spisovatel" je bez diskuse.

09.01.2018 3 z 5

Všechny párty zejtřka Všechny párty zejtřka William Gibson

Trápení s "Mostem" se uzavírá. Na rozdíl od předchozího dílu má kniha alespoň jakýs takýs děj a návaznost na své předchůdce. Ovšem to je také asi tak všechno. Postavy se zjevují a mizí, aniž by nějak významně zasáhly nebo daly svému konání smysl. Nebýt závěrečného dramatického zapálení mostu, i sám konec by vyšuměl do ztracena.

09.01.2018 2 z 5

Virtuální světlo Virtuální světlo William Gibson

První kniha série Bridge. Asi bych souhlasil se slovíčkem "provokativní" ze synopse ke knize, ovšem s popisem "napínavý" a superlativem "nezapomenutelný" už se bohužel nedokáži ztotožnit, ať se snažím jak se snažím. Sama myšlenka zabydleného nepouživáného mostu je sice zajímavá, ale tak nějak nevyužitá. Vlastně se mi po celou dobu čtení knihy zdálo, že si autor jen chystá půdu pro pozdější rozpracování svých nápadů, aniž by měl snahu některý z nich dokončit a uzavřít.

09.01.2018

Idoru Idoru William Gibson

Děj se posunuje od ničeho k ničemu. Žádné překvapivé rozuzlení, žádné strhující akce, žádné skryté tajemství, odkrývání složité technologie nebo vstupy do psychologie postav. Nemastná, neslaná nuda od začátku do konce. Z předchozí knihy série sem proniklo jen velmi málo nebo nic.

05.01.2018

Černé léto 2 Černé léto 2 Dan Simmons

Druhá část románu, který český vydavatel nesmyslně a bezdůvodně rozdělil do dvou samostatných knih. Čtivé a zajímavé v duchu velmistrů žánru, přesto to ale není tak dobré jako S.King. Nějak mi tam chyběla ta jeho mrazivost a postupné zvyšování napětí. Simmonsův děj plyne tak nějak pořád stejně a ani závěrečné drama už mnoho adrenalinu nepřidá. Přesto je to bez debat výsostně zábavné čtení.

05.01.2018 4 z 5

Černé léto 1 Černé léto 1 Dan Simmons

Čtivé a zajímavé v duchu velmistrů žánru, přesto to ale není tak dobré jako S.King. Nějak mi tam chyběla ta jeho mrazivost a postupné zvyšování napětí. Simmonsův děj plyne tak nějak pořád stejně a ani závěrečné drama už mnoho adrenalinu nepřidá. Přesto je to bez debat výsostně zábavné čtení. Rozdělení románu do dvou knih je česká zhovadilost, kterou možná uvítají ti, kdo tahají knihy po MHD, ale jinak by se tahle vydavatelská praktika na zvyšování ceny měla sankcionovat.

05.01.2018 4 z 5

Tour de France: Sny a skutečnost Tour de France: Sny a skutečnost Daniel Baal

Spousta keců o ničem. Možná je to originální pohled na Tour, ale ke čtení to není. Názory, spekulace a postřehy vysokého funkcionáře, bez hlubšího ponoru a hlavně bez konkrétních faktů o samotném závodě. Polovina textu rozebírá čistotu cyklistiky a obhajobu autora, jakýže je to velký bojovník proti dopingu. Zredukovat knihu na článek o 10-20 stranách by čtivosti prospělo, takto je to ztráta času.

05.01.2018 1 z 5