Lucy2211 Lucy2211 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Včera jsem dočetla Hanu. Knihu, kterou si všichni pochvalují. Knihu, která se od nynějška řadí k těm nejlepším knihám, jaké jsem nejen za tento rok, ale za celý svůj život přečetla (a že nich bylo!) ❤

Hana je neuvěřitelně čtivý, živý příběh plný emocí a já se ani na vteřinu nenudila. Četla jsem jí schválně pomalu, abych si jí vychutnala, ale stejně mi bylo neskutečně líto, že skončila. Příběh mě velice zasáhl a ještě nyní mi tečou slzy po tváři. Mira mi přirostla k srdci stejným dílem, jako její teta Hana. Vlastně nebyla postava, která by mi přišla nesympatická. Každá byla perfektně promyšlená a pointa celého příběhu byla přímo geniální.
Od nynějška už budu na můj nejoblíbenější zákusek (věneček) hledět jinak ☺☺

Pokud stále uvažujete, zda se do knihy pustit, běžte do ní! Jak české autory skoro vůbec nečtu, tak se paní Alena Mornštajnová stává mou nejoblíbenější (nejen) českou spisovatelkou.

P.S.: Na internetu jsem se dočetla zajímavost, že na obálce knihy jsou obě jména dvou hlavních hrdinek. Hany (název knihy) a jméno Mira je ukryto ve větách, které směřují k věnečku. Když spojíte počáteční písmena a pojedete podle hodinových ručiček vyjde vám jméno Mira

28.08.2017 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Právě jsem dočetla nejočekávanější knihu letošního roku. Knihu, na kterou jsem já sama čekala celých pět let, a na níž jsem se toliko těšila. Dan Brown a jeho hlavní hrdina Robert Langdon je zpět!
Po minulé zastávce ve Florencii (Inferno, 2013) se ocitáme ve Španělsku, konkrétně v muzeu, ve kterém má dojít k přelomu v doposud známých teoriích o stvoření života. O našem počátku. Jenže, když je odhalení přerušeno, Robert Langdon se v doprovodu krásné ředitelky muzea Ambrou Vidalovou pokouší z muzea uprchnout a odhalit přerušené tajemství. Jeho odhalení může mít ovšem neblahý dopad na celé lidstvo.
Klasický Brown. Kapitoly krátké, ale tak moc napínavé, že vás to neustále nutí číst dál. Přesně takového Dana já miluji. Začala jsem číst včera odpoledne, četla hodně dlouho do noci, ráno vstávala brzy, protože se mi o knize i zdálo a něco uvnitř chtělo zkrátka vědět, jak to dopadne. I když je to již několik desítek minut, co jsem příběh dočetla, stále ve mně proudí emoce, pocit napětí a uspokojení. Nejraději bych držela v ruce další knihu s Robertem v hlavní roli, ale na tu si budeme muset opět nějakou dobu počkat. Pokud se řadíte k fanouškům tohoto autora či hlavního hrdiny, neměl by vám Počátek uniknout, i když předpokládám, že ho již buďto máte přečteného, rozečteného, připraveného k přečtení nebo na prvních příčkách příštího nákupního seznamu.
Myslím, že na příběh a celé završení budu ještě hodně dlouho vzpomínat, nicméně, abych ho porovnala s ostatními knihami, zde nečekejte historii a šifry. Zde je více technologie. Ano, sem tam se objeví nějaká ta hádanka, ale jak říkám, více převažuje modernizace, počítače a budoucnost. Možná už vám, jako čtenářům, může přijít nudné, někdy až trapné, jak moc se jeho knihy podobají. Nesmrtelný hlavní hrdina, který je natolik inteligentní, že si se vším ihned poradí, krásná dáma jako doprovod a všichni kolem, co jim jdou po krku. Já to ale tak nevidím. Přesně to od příběhu očekávám a přesně takového Browna mám nejraději.
Počátek řadím na mém pomyslném žebříčku na druhou pozici. I když všechny knihy miluji, stále u mě vede Inferno, které mi i po pěti letech od přečtení stále leží v hlavě.
1) Inferno
2) Počátek
3) Andělé a démoni
4) Šifra mistra Leonarda
5) Ztracený symbol
Myslela jsem si, jak se ještě dnes budu zavítat do Digitální pevnosti, což je jediná kniha, kterou jsem od autora ještě nečetla, ale Počátek musím nejprve vstřebat, takže Pevnost si počká až na zítřek.
Když mi někdo položí otázku nejoblíbenější autor zjeví se mi právě pan Dan Brown. Když se mě někdo zeptá, jakou knihu bych si vzala na opuštěný ostrov, bylo by to Inferno, což je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knih, a Počátek ji slibně konkuruje. Pokud stále váháte, a má podrobná recenzička, vás moc neupevnila v názoru, doporučuji i přesto do ní jít. Udělejte si vlastní obrázek. Za mě má kniha velké doporučení a stává se, myslím si (zatím) nejlepší knihou roku 2018.

10.02.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Letos uplyne pět let od doby, kdy jsem tuto knihu četla poprvé. Tenkrát jsem vůbec nevěděla, jak moc příběh zasáhne do mého života i srdce. Když mi kniha toho dne dopoledne dorazila, okamžitě jsem se pustila do čtení. Ještě téhož dne pozdě v noci jsem měla dočteno, zlomené srdce a slzy mi stékaly po tváři. Přesně takové vzpomínky jsou na první čtení knihy "Než jsem tě poznala."
Autorka mě doslova okouzlila stylem psaní, čtivostí příběhu i brilantním vykreslením hlavních hrdinů a prostředí. Od spisovatelky jsem četla postupem času všechny její knihy, ale tato bude pro mě navždy jedna z nejlepších. I když už jsem jí od té doby četla znovu několikrát, pocity po dočtení byly stejné. Pokud tedy hledáte romantickou knihu, která změní váš pohled na svět i na lidi okolo nás, tato je ta pravá.
Doporučuji a autorce děkuji za skvělý čtenářský zážitek, který nikdy nevymizí z mé mysli.

27.05.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Výborná kniha, četla jsem ji před třemi lety a stále mám příběh v hlavě.
Charles Martin je vynikající autor, za pozornost rozhodně stojí i jeho ostatní knihy.

21.07.2020 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Tato kniha pro mě osobně byla nejočekávanější knihou tohoto roku. Netrpělivě jsem vyčkávala na den, kdy vyjde a jakmile vyšla, pustila jsem se do čtení. Byla to jízda, četbu jsem si moc užila a během dvou dnů byla kniha přečtena. Naplnila přesně ta očekávání, jaká jsem měla.
Děj napínavý do poslední kapitoly, žádná hluchá místa, vše do sebe skvěle zapadlo. Komisař Niemans opět bravurní, stejně jako v Purpurových řekách, které jsou pro mě osobně mimochodem nejlepší knihou, jakou jsem za loňský rok přečetla.
Všem fanouškům thrillerů a obzvláště knih tohoto výjimečného francouzského autora vřele doporučuji.
Z hloubi srdce doufám, že se dočkáme pokračování, protože jsem si sérii s komisařem Niemansem zamilovala.

27.12.2020 5 z 5

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Právě jsem dočetla knihu Dobrá matka od irské spisovatelky Sinéad Moriarty. Nic moc jsem od knihy neočekávala. Narazila jsem na ni úplnou náhodou, když jsem hledala knihu, kterou bych mohla přihodit do košíku společně s knihou Sedm dopisů z lásky od stejné autorky. Tím, že jsem ke knize přistupovala jako k běžnému společenskému románu, jsem udělala velkou chybu, protože se v ní skrývá silný příběh, který vám z mysli jen tak nezmizí.
Číst jsem začala před několika dny a i přestože některé knihy většinou během dvou dnů mám přečtené, tuto jsem si musela “dávkovat” po kouskách.
Když jsem se pustila do čtení, nenapadlo mě, že čtu jednu z nejemotivnějších knih ve svém životě. Jak pravdivý se zdá po dočtení být popis na obálce - “Nejtěžší rozhodnutí dokáže udělat pouze matka.” Přečtěte si knihu - poté pochopíte.
Posledních 150 stran (možná ještě dříve) jsem přes samé slzy neviděla téměř na řádky. Vlastně na ně skoro nevidím ještě teď. Hlavní hrdinové - obzvláště Luke, Jess & Kate - mi přirostli k srdci a donutili si uvědomit, jaké štěstí každý z nás má, když je živý a zdravý. Že bychom si měli vážit každé vteřiny, kterou trávíme se svými nejbližšími a že vše může být z minuty na minutu jinak.
Prosím, přečtěte si tuto knihu, která dlouhou dobu (možná navždy) zůstane v mém srdci a mé mysli jako jedna z nejlépe napsaných knih vůbec.
Teď si musím dát pauzu, abych příběh rozdýchala, ale brzy se chystám rozečíst další knihu od autorky - Sedm dopisů z lásky. Věřím, že mě čeká další silný příběh.
Tímto bych chtěla poděkovat vám všem za doporučení. Díky vám jsem objevila báječnou spisovatelku, kterou budu moci doporučovat dál.

18.04.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pýcha a předsudek je jedna z nejlepších knih, jakou Jane Austenová napsala. Četla jsem téměř všechny, ale tato & Rozum a cit se řadí mezi ty vůbec nejzdařilejší. Elizabeth & pan Darcy + Jane jsou moji oblíbení knižní hrdinové. Kdykoliv mám čtecí krizi nebo období, kdy se mi do čtení vůbec nechce, Pýcha a předsudek je přesně ten typ knihy, která mě z toho dostane :-)
Doporučuji všem, kdo mají rádi klasickou anglickou literaturu, Jane Austenovou nebo filmovou podobu. Kniha je však mnohonásobně lepší.
Čtu tuto knihu často (vždy jednou za půl roku) a vždy si čtení vychutnávám jako když jsem ji četla poprvé. Nikdy neomrzí.
Mám spoustu oblíbených autorů a autorek, ale Jane Austenová je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších!

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Jsou tomu již neuvěřitelné tři roky, co jsem Pilíře země četla poprvé a rozhodně ne naposledy. Ke knize jsem přistupovala jako ke klasickému románu, ale v této knize se skrývá daleko více...
Historické romány mám moc ráda, obzvláště ty, které se odehrávají ve středověkém období a v prostředí Anglie. Jakmile jsem se do knihy začetla, nemohla jsem přestat, a i když je kniha velice obsáhlá, měla jsem ji během několika dnů přečtenou. Zanechala ve mně tak velký dojem a zážitek z četby, že jsem si zakoupila téměř všechny autorovy knihy a přečetla je, ale Pilíře země u mě budou vždy na samém vrcholu pomyslného knižního žebříčku. Dech beroucí historický román plný lásky, přátelství, odvahy, ale i nenávisti, zrady a krutosti. Monumentální historický román o stavění katedrály na pozadí skutečných historických událostí. Těším se, až se do ní začtu znovu a opět prožiji příběh všech hrdinů :-)
Doporučuji, stejně tak všechny knihy od tohoto autora. Já mám nejraději sérii o městečku Kingsbridge - Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup.

06.06.2020 5 z 5

Volba Volba Nicholas Sparks

Jedna z mých vůbec nejoblíbenějších od autora. Krásný a nezapomenutelný příběh Gabby a Travise se navždy zapsal do mého srdce. Postavy i prostředí si zkrátka zamilujete na prvních stránkách.

26.07.2020 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Před pár chvílemi jsem dočetla jednu z nejsilnějších a nejemotivnějších knih v mém životě.
Ano, přesně taková byla tato kniha.
Myslela jsem si, že po dočtení knih od mé oblíbené spisovatelky Sinéad Moriarty - Dobrá matka & Sedm dopisů z lásky (které mě též zasáhly), už mě žádná jiná kniha tolik nepřekvapí. Jak jsem se mýlila...
Číst jsem začala včera ráno a nemohla jsem přestat, jak mě každá kapitola nutila pokračovat.
Když jsem před třemi lety četla “Horu mezi námi” od Charlese Martina, věděla jsem, že jeho knihy jsou neobyčejné. Až nyní, když jsem dočetla knihu “Když zpívají cvrčci” chápu v plném porozumění svá již vyřčená slova.
Během čtení se ve mě mísily všechny pocity. Přes soucit, smích, radost, smutek, naději i slzy, které mi po tvářích stékaly hned několikrát.
Silný a originální příběh malé nemocné holčičky Annie, která prodejem limonády vydělává na svou akutní a velice drahou operaci srdce & osudem zkoušeného chirurga Reese, jejichž cesty se nečekaně střetnou, si mě získal a nikdy na tuto knihu, na tento příběh nezapomenu. ❤️
Maličká Annie vám přiroste k srdíčku a okamžitě si ji zamilujete. Sympatický Reese také.
Příběh byl představen vynikajícím způsobem, až jsem měla pocit, jako kdyby se odehrával přímo přede mnou.
Velmi doufám, že jednoho dne se dočkáme i filmového zpracování. Tato kniha by si ho rozhodně zasloužila.
Moc se mi líbí věta na obálce - “Naděje někdy přichází z nečekaných míst.” Jak pravdivá slova a pro tento příběh se skutečně hodí.
Když jsem se včera ráno do knihy pouštěla, nečekala jsem, že mě zasáhne natolik, že mě doslova emočně vyčerpá.
Ano, “Hora mezi námi” se mi moc líbila (mám v plánu si ji brzy přečíst znovu) a dodnes na ni vzpomínám, ale tato mi doslova vyrazila dech nejen námětem, ale především zpracováním.
Pokud hledáte příběh, který vám zůstane v mysli a srdci na dlouhou dobu, doporučuji vzít do rukou právě tento titul.

20.07.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Kdybych měla zhodnotit tuto knihu jedním slovem bylo by to: WOW! Jednoduše brilantní, úžasný a od samotného počátku dech beroucí thriller, od kterého jsem neměla bůhví jaké očekávání, ale nakonec jsem velice příjemně překvapena. Od tohoto autora to byla má první kniha a rozhodně mám v plánu si přečíst i jiné jeho knihy.
Příběh je temný od samotného začátku, kdy je nalezeno tělo univerzitního knihovníka v dost bídném stavu. Komisař Pierre Niémans se dá do vyšetřování a čím více je blíž k rozluštění mrazivé záhady, tím více přibývá obětí. Čas běží...
Na druhé straně vyšetřuje běžný případ vloupání se do školního archivu nezávislý policista Karim Abdouf. Mají tyto dva případy něco společného? Kde zasáhne vrah příště?
Pokud patříte mezi fanoušky tohoto autora, detektivních příběhů a thrillerů, rozhodně by vám tato kniha neměla uniknout. Jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst a s odstupem času si ji přečtu ráda znovu. Mrazivá atmosféra, kterou kniha představuje nejen úžasně vypadající obálkou, ale také obsahem, vás bude provázet neustále.
Večer mám v plánu si pustit film, tak jsem zvědavá, jak se mi bude líbit.
I když má kniha 422 stran, příběh je tak plný napětí, že vám budou ubíhat pod rukama.
Purpurové řeky jsou pro mě nejlepší knihou, jakou jsem v roce 2019 přečetla. Ještě dlouho bude v mé mysli. Jen tak na ni nezapomenu.

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Má oblíbená kniha, ke které se ráda vracím. Série s Katie si mě doslova získala a těším se na každý nový díl. Prostředí milovaného Irska, temno a mrazivo po celý běh příběhu! Super kombinace pro úžasný a dech beroucí thriller, u něhož si nejste do konce příběhu jisti, na čem jste! Doporučuji všem milovníkům thrillerů, napínavých příběhů. Ale pozor! Nic pro slabé povahy! Některé detailnější popisy dělaly i mě občas problémy. Nicméně, Graham Masterton je skvělý spisovatel, který si čtenáře získá s každou stránkou!

23.07.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih :) Měla jsem jí přečtenou za jeden večer a Pan Tolkien je můj nejoblíbenější spisovatel. Dokázal čtenáře přivést do děje příběhu a já jen obdivuji jeho kreativitu, fantazii a naprostou dokonalost příběhu. Skvělá kniha, doporučuji přečíst :)

14.12.2013 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Brilantní závěr celé "nepřekonatelné" trilogie. Úchvatná a dech beroucí závěrečná bitva a rozhodnutí o osudu dobra. Tolkienovy knihy jsou moje srdcová záležitost. Co dodat... No, prostě skvělá kniha, kterou všem doporučuji přečíst!

08.08.2014 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Znáte ten pocit, kdy se na knihu těšíte tolik, že nemůžete skoro dospat? A když vám kniha přijde, pustíte se ihned do čtení, čtete dlouho do pozdních nočních hodin a po pár dnech, kdy knihu dočtete, vám je líto, že nebyla delší a že je další díl v nedohlednu? Tak přesně to je případ této knihy.

Vesničku Three Pines jsem si zamilovala již před několika lety. Tehdy jsem ještě netušila, jak moc ráda se sem budu vracet. Nyní nás čeká již patnáctý díl, ale na tempu napětí v příběhu to neubírá. Opět se setkáváme se "starými dobrými" známými, kteří se potýkají nejen se svými osobními problémy, ale hlavně s hrozbou rozsáhlé povodně, kdy hrozí, že vše, co léta místní obyvatelé budovali, bude zničeno. Do všech možných všedních starostí začne inspektor Gamache řešit zmizení mladé těhotné ženy, po které vyhlásí její otec pátrání. Když poté naleznou ženu mrtvou, Armand Gamache musí sám sebe přesvědčit, aby k případu nepřistupoval příliš osobně. Jenže, kdyby se něco podobného stalo jeho dceři Annie, jak by se zachoval?

Vesnička Three Pines je místo, které si zkrátka musíte zamilovat. Přívětiví lidé, vynikající jídlo a pití, malebná příroda kolem a ano, sem tam nějaká ta vražda. Máte-li rádi detektivky ve stylu Agathy Christie, neměla by vám tato série uniknout... Už aby tu byl další díl! Nemůžu se dočkat.

Velmi dojemný pro mě byl doslov autorky i nahlédnutí do autorčina soukromí, kdy nám poodhalila tajemství svého psaní.

Z příběhu si odnáším nejen příjemné pocity, ale také ponaučení. Především krásný latinský citát - "Noli timere" ("Neboj se").

27.02.2023 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Ruta Sepetysová je brilantní vypravěčka. Každý její příběh je promyšlený do sebemenšího detailu a i když je tato kniha odlišná od jejích ostatních knih (V šedých tónech a Sůl moře), rozhodně neztrácí na originalitě a kvalitě příběhu. Čte se velmi dobře, nenajdete zde hluchá místa, kde byste se vyloženě nudili. I když nemá takový spád jako Sůl moře, rozhodně stojí za větší pozornost, než jakou má doposud. Doporučuji a těším se na další knihy od mé oblíbené spisovatelky Ruty Sepetysové.

17.09.2020 5 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Má oblíbená historická série. Od roku 2015 čtu každý rok. Nikdy mě neomrzí, i když vím, jak vše dopadne, stejně mě příběh pohltí a já se ve společnosti Rosse, Demelzy a dalších skvělých hrdinů mohu procházet po sluncem zalité pláži a cítit vítr ve vlasech. Winston Graham vytvořil věrohodný příběh, který musí zaujmout snad každého, kdo se rád začítá do románů, obzvláště těch historických.

18.02.2020 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Rozum a cit - příběh plný lásky, touhy a hledání vlastního štěstí. Vždy jsem tuto knihu měla raději než Pýchu a předsudek. Přijde mi, že Rozum a cit je dlouho ve stínu výše zmíněné knihy. Obě jsou mé srdcové záležitosti, ale tato mi k srdci přirostla více. Mou lásku k tomuto literárnímu dílu jen potvrdilo filmové zpracování z roku 1995, které hodnotím jako vynikající.
Elinor, Mariana & samozřejmě okouzlující plukovník Brandon jsou moji oblíbení hrdinové.
Jane Austenová vytvořila úžasný příběh, ke kterému se ráda a často vracím. Většinou, když hledám nenáročnou a romantickou četbu, u které vždy naleznou to, co hledám - legendární příběh, který i po 200 letech okouzluje čtenáře po celém světě, mezi které se pyšně řadím i já sama :-)
Pokud jste od autorky ještě nic nečetli, tato kniha je ta správná, kterou byste měli začít. Určitě nebudete zklamáni.

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Pro mě zatím nejslabší díl z celé detektivní série. Dva předchozí díly (Bílé kosti, Rozbití andělé) byly pro mě patřičně napínavější a akčnější. Tady mi přišlo, že se nic moc nedělo, ale i tak se mi kniha v celku líbila. Těším se na čtvrtý díl - Výkupné pro krále, který mi zatím čeká na přečtení a doufám, že bude lepší než tento.

23.07.2017 4 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Druhý díl ze série byl, stejně jako Bílé kosti, plný napětí, akce, neměl žádná hluchá místa. Opět byl napínavý a překvapivý až do samotného konce. Opět doporučuji!

23.07.2017 5 z 5