Lucia1989 Lucia1989 komentáře u knih

Vánoční přání Vánoční přání Karen Schaler

Každý rok čítam počas Vianoc aj vianočnú knižku, ale táto ma veľmi nezaujala. Námet bol síce dobrý, ale podľa mňa nedotiahnutý do konca. Koniec by som určite rozšírila, zato by som vyškrtala asi tretinu knihy, pretože sa kniha furt točila dokola. Putovanie za najlepšou vianočnou knihou zatiaľ pokračuje :-)

08.04.2024 2 z 5

(SPOILER) Kniha je až nepríjemne osobná. Seriál Priatelia milujem a sprevádza ma celým životom už odmalička. Priatelia sú asi jediný seriál, na ktorý sa dá pozerať stále dokola. Milujem každú postavu, aj keď v každom období života som si obľúbila inú. Posledné roky to bol práve Chandler a jeho vtipkovanie a dokonalé pohyby. Aj keď som vedela, že je závislý, brala som ho skôr ako partymana a myslela si, že sa z toho dostane, že to nie je také vážne... Ale bolo. Zatiaľ čo sa celý svet smial na Matthewových vtipoch, on trpel a bojoval o život. Namiesto toho, aby si svoj úspech užíval, omámil sa liekmi alebo sa utápal v alkohole, aby zabudol. Aby zabudol na spomienky z detstva, na to, že nie je dosť dobrý. Dosť dobrý pre rodinu, pre partnerku (pre každú jednu z mnohých)... Kniha sa čítala sama, pretože ma zaujímalo, čo Matthewa viedlo k závislosti. Čítanie je naozaj depresívne a doporučujem si ho dávkovať postupne. po väčšine času som bola zhrozená, niekedy sa aj rozplakala. Kniha je písaná trochu chaoticky, ale človek si na to zvykne. Po prečítaní sa už nikdy na Priateľov nebudem dívať rovnako. Už v nich vidím aj bolesť, akou trpel. Je zázrak, čo všetko prežil. Prajem Matthewovi len to najlepšie. Z konca knihy už vyžaruje aj nádej, ale aj tak niekde hlboko vovnútri mám tušenie, že to s ním nedopadne úplne najlepšie. :'-(

15.04.2023 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Kniha sa čítala dobre, kapitoly sú krátke. Jedná sa viac-menej o jeden deň v živote rodiny z pohľadu manželského páru. Na druhú stranu, až na hlavnú zápletku mi všetky dilemy prišli strašne smiešne. Povedať to manželovi, nepovedať? Povedať teraz alebo potom? Z manželovej strany zase to isté. Najsmiešnejšie mi prišlo, že si žena "plní sen" veľkej oslavy po 20 rokoch a celú dobu šetrila na jednu oslavu. Síce som knihu prečítala rýchlo, ale tým, že šlo dokola o to isté, už by som si ju znova nevybrala.

13.03.2023 3 z 5

Na Vánoce o den více Na Vánoce o den více Christina Lauren

(SPOILER) Príjemná vianočná oddychovka. Škoda, že cestovania časom nebolo viac. Koniec som očakávala iný, márne som dúfala, že nastane nejaký zvrat a Mae neostane s tým, s kým to na prvý pohľad tak vyzeralo. V určité chvíľky ma hlavná hrdinka dosť štvala. Verím, že jej bolo ľúto, keď sa bála, že príde o každoročnú tradíciu kvôli predaju chaty, ale nemusela kvôli tomu tak vyvádzať. Je dospelá a mala sa zamyslieť nad tým, že sa svet netočí len okolo nej.

26.01.2023 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Taká príjemná oddychovka, aj keď Prvok, šampón... bola asi lepšia ;-)

15.08.2022 4 z 5

Poslední příliv Poslední příliv Sandrine Collette

Nebola to úplná "pecka", ale kniha sa čítala dobre. Zvedavosť ma nútila čítať ďalej a ďalej, aby som sa dozvedela, ako to dopadne. Možno niekomu prišli niektoré pasáže zbytočné, ale mne sa páčilo, že spisovateľka opisovala veci, ktoré by deti, keby ostali sami na ostrove, pravdepodobne robili, aj keď neboli moc prínosné pre dej.
Koniec sa mi tiež páčil, aj keď ostal sčasti otvorený, ale dôležité tam napísané bolo a zbytok si už každý môže domyslieť sám. Mne sa kniha páčila, aj keď som ju sčasti pretrpela, pretože ako matka by som sa určite snažila nájsť iné riešenie, než opustiť tri malé deti.

31.07.2022 4 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Skvelá knižka, ideálna na letné čítanie. Moc som sa nasmiala. Dala by sa prirovnať trochu k Bridget Jonesovej. Aj keď je koniec viac-menej predvídateľný, celú dobu ma kniha bavila a preto dávam päť hviezdičiek a teším sa na nové knihy od autorky.

21.07.2022 5 z 5

Dům na jezeře Dům na jezeře Ella Carey

Pasáže z minulosti boli zaujímavejšie než zo súčasnosti. Nejako som očakávala od knihy viac. Ale ako oddychovka sa prečítať dala.

11.06.2022 3 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

Milujem filmy podľa jeho kníh, ale tie knihy... :-/ Stále sa snažím dať Grishamovi ďalšie a ďalšie šance, ale nejako ma jeho knihy neberú. Námet dobrý, ale viac ako polovica knihy je nudná a stále sa tam rieši to isté. Opisy z vojny boli zdĺhavé. Rovnako to vyzeralo so súdnymi ťahanicami. Koniec síce trochu prekvapil, ale ja som od začiatku nečakala som prvoplánový koniec, ktorý mal akože počas knihy z deja vyplývať.

13.05.2022 1 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Perfektná kniha, ale strašný obsah na čítanie. Svedectvá bývalých Sevekorejčanov sú neuveriteľné. Je až nepochopiteľné, ako takto dokáže niekto zmýšľať a žiť, čo všetko musí alebo musel človek v Sev. Kórei vidieť a čím si musel prejsť, čo všetko je v krajine neustále po kontrólou a čo a akým spôsobom je trestané. Absolútne nechápem, že to, čo im vtĺkali celý život do hlavy, niektorým zostalo aj po úteku zo Sev. Kórey. Dokonca aj po tých hrôzach, ktoré tam zažili.
Pokiaľ patríte k tým, čo si pri čítaní predstavujú, že to takto naozaj reálne funguje, tak sa určite neubránite slzám (rovnako ako ja). Zvlášť strašné sú pasáže týkajúce sa detí, špeciálne, ak už máte vlastné.
Kniha je perfektne napísaná a číta sa sama. Napriek tomu, že nečítam tento druh literatúry, tak ma kniha dostala. Rozhovory s rôznymi ľuďmi z rôznych oblastí a rôznych kást ukazujú rôznorodý pohľad a veľké rozdiely medzi jednotlivými kastami.
Dávam plný počet hviezdičiek a doporučujem každému, nech si ľudia uvedomia, ako sa tu vlastne máme dobre.

13.03.2022 5 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Na začiatku ma kniha bavila a to, čo niektorí popisujú, že ich kniha nebavila, lebo nevedeli, ktorá kapitola je o ktorej žene, mne tak vôbec neprišlo. Napriek tomu bolo celkom jasné, kde je pointa knihy a ku koncu to až také zaujímavé nebolo. Aj keď úplne posledná kapitola vniesla do príbehu ďalšiu zaujímavosť, ktorá ale podľa mňa aj tak nebola nijako špeciálne dôležitá. U kníh tohto typu sa mi viac páčila Dívka ve vlaku alebo Za zavřenými dveřmi.

14.02.2022 3 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Na začiatku som mala strach, že sa stratím v postavách, ale keď som sa do toho dostala, tak ma dej naozaj vtiahol. Bolo zaujímavé čítať túto tématiku z hľadiska domáceho nemeckého obyvateľstva. Postupne ma ale začalo správanie niektorých postáv hnevať a z knihy sa nakoniec stala taká povojnová telenovela.

25.01.2022 3 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Nenadchne, ani neurazí. Oddychovka počas adventu. Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Už by som nekúpila, pri knihách hľadám viac než zaľúbili sa a medzitým sa skoro nič nestalo okrem toho, že snežilo.

05.01.2022 3 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Výborný námet. Možno by som dala viac hviezdičiek, keby kniha nebola tak neskutočne uťahaná. Hlavná postava bola nesypatická, vlastne aj celá tá doba a prostredie... Keby mala polovicu strán, už tak by to bolo dosť.

05.01.2022 2 z 5

Tisíc a jedna noc s Arabem Tisíc a jedna noc s Arabem Renáta Názlerová

Taká letná oddychovka pre ženy. Čítať sa to dalo, ale ničím ma kniha neohúrila. Znova by som si ju neprečítala.

05.09.2021 2 z 5

Poslední odysea Poslední odysea James Rollins (p)

Moja prvá kniha od tohto autora. Sama by som si ju nekúpila, ale som rada, že som ju dostala a mohla som si ju prečítať. Páčilo sa mi spojenie grécko-rímskych bájí a súčasnosti. Kniha obsahuje aj zaujímavé fakty. Zaujala ma hneď od začiatku. Určite si prečítam aj ďalšie diely.

04.09.2021 4 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Úplný koniec mi trochu vadil, ale kniha sa čítala dobre. Nápad je zaujímavý až desivý, avšak ešte horšie je, že sme podobným veciam hrozne blízko, pokiaľ sa už niečo také naozaj niekde v tajnosti nedeje. Elsberg si celkovo vyberá témy, ktoré človeka dokážu zaujať, ale hlavne aj vystrašiť, lebo sú svojím scenárom veľa pravdepodobné.

10.07.2021 4 z 5

Strážce času Strážce času Mitch Albom

Znova skvelá kniha od môjho obľúbeného autora. Albom vie, ako napísať knihu, aby dokázala zaujať a hlavne, aby sa nad ňou človek zamyslel. A nie len nad knihou, ale aj nad svojím životom a správaním. Doporučujem všetkým, aby sme znova dokázali nájsť hodnotu času a žili život bez neustáleho hnania sa za nepodstatnými vecami.

10.07.2021 5 z 5

Asi som už moc ovplyvnená filmom, ktorý som už videla niekoľkokrát, ale paradoxne film sa mi zdá oveľa lepší než kniha. Asi je to tým, keď vidíte film skôr než čítate knihu.

11.06.2021 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Perfektný príbeh. Mrzí ma, že som knihu tak rýchlo prečítala, ale nemohla som sa od nej odtrhnúť. S hlavnou hrdinkou som všetko prežívala a nedokázala som si predstaviť, čo by som v takej situácii robila ja. Bolo to náročné čítanie na psychiku, ale kniha ma ohromila. Páčil sa mi aj koniec. A to sa mi už dlho pri knihe nestalo. Doporučujem!!!

21.05.2021 5 z 5