los Online los komentáře u knih

Rozhořčení Rozhořčení Philip Roth

o mnoho, mnoho smířlivější a uhlazenější než Portnoyův komplex, pointu umocňuje (a dost na ni tak spoléhá) "povinná" emotivnost smrti hlavní postavy v korejské válce

21.05.2018 3 z 5

Země snivců Země snivců Alfred Kubin

rozpadání, lámání, zapomenutí...

21.05.2018 4 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

otevírá většinu autorových témat a motivů

nejraději mám McEwanovu nedořečenost

21.05.2018 3 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

vraťte židovi jeho id a gojovi jeho oj

19.05.2018 3 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

člověk, který nemá potřebu vyjadřovat emoce tradičním způsobem a činit rozhodnutí nad banalitami, nemusí být nutně neempatický (nebo) psychopat, neznamená to, že si cit neuvědomuje

domnívám se, že velikost Camusova Cizince spočívá především v modernosti, kterou dokázal navázat na mnohasetletou tradici rozsáhlé celosvětové literární linie tematizující prožitky odsouzence k smrti

Proměna / Die Verwandlung Proměna / Die Verwandlung Franz Kafka

v originále je Kafka skutečně lepší

Doupě / Der Bau Doupě / Der Bau Franz Kafka

tohodle Kafku mám rád, už pro ten nezáměrný fragment

17.05.2018 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

nu ano, je to kánon, ale já radši Camusova Cizince

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

křehce snové vyprávění z japonského světa

Noční život ve Vídni Noční život ve Vídni Peter Altenberg

sliboval jsem si od "vídeňské atmosféry přelomu minulého století" trochu více, asi nejsem čtenář básnivých črt

Holky Elky Holky Elky Radmila Adamová

trefné postřehy, ale i přes zřejmý záměr až "příliš" šablonovité

17.05.2018 2 z 5

Tři strašidelné povídky | Drei unheimliche Geschichten Tři strašidelné povídky | Drei unheimliche Geschichten Friedrich Gerstäcker

dobrá, poutavá četba spojená s nenásilnou výukou
praktické zrcadlové vydání s poznámkami pod čarou a výkladem obtížnějších pasáží gramatických i lexikálních (není třeba v knize listovat dozadu)

17.05.2018 4 z 5

Štvrtá ruka Štvrtá ruka John Irving

"Většina inteligentních, činorodých a osvícených lidí neumí moc dobře psát." - jsem rád, že u Irvinga výjimka potvrzuje pravidlo

16.05.2018 4 z 5

Kniha rozkoše a hrůzy Kniha rozkoše a hrůzy Michal Tesáček (p)

Siska klitoriska není můj šálek spermatu, ale i na parodii je to uboze prepubertální

15.05.2018 odpad!

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

A víc vám toho už vypravovat nebudu...

15.05.2018 3 z 5

Hořké povídky Hořké povídky Maxim Gorkij (p)

povídky Zrození člověka, Škodlivost filozofie, Poustevník, nu, vlastně všechny...

Neobyčejné příběhy Neobyčejné příběhy Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Byl jsem hrubý a dělalo mi to dobře.
nebo
Naučili se lhát a oblíbili si lež a poznali krásu lži.

ta neměnnost lidských charakterů!

Pij, duše, co hrdlo ráčí Pij, duše, co hrdlo ráčí Marina Ivanovna Cvetajeva

Mého dne lidem netřeba;/ žebráka prosím o chleba,/ bohaté grošem toužím obléct,// zlodějům klíče svěřuji/ a jehlou, když už beru ji/ do ruky, paprsek chci provléct.// Žebrák mi prázdnou jen hrst dá,/ bohatec grošem pohrdá,/ bez klíče vchází dovnitř zloděj,// paprsek prchá, nechce skrz,/ a hloupá pláče moře slz/ nad svým dnem slávy, kam se poděl…

14.05.2018 3 z 5

Básně Básně Osip Mandelštam (p)

V Petrohradě sejdeme se znova,/ snad jsme tady slunce pochovali v zem,/ blažená a nesmyslná slova/ poprvé zde pronesem.

14.05.2018 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

tak trefné a stále aktuální