los los komentáře u knih

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

od Irvinga se vždycky něco nového přiučím - tentokrát interkrurálně

07.05.2018 5 z 5

ukamenujte mne, ale mně celý Fulghum přijde hrozně plytký

07.05.2018 1 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

zamrazí

05.05.2018 3 z 5

Mlsoun Mlsoun Ian McEwan

k všemu, co tu již bylo řečeno, bych rád vyzdvihl výborně promyšlenou, skutečně originální kompozici vyprávění, dokonalou postmoderní metaliterární hru - i když vlastně... tak trochu snad i parodii na ni

02.05.2018 4 z 5

Cesta do Itálie Cesta do Itálie Matěj Milota Zdirad Polák

byť autor přejímal značnou část svého cestopisu z dobové odborné literatury (což však bylo běžnou, očekávanou a tedy samozřejmou praxí), je jeho původní líčení (vlastní zážitky, názory, posudky) natolik poutavé, že si zaslouží naši pozornost

nadto výborný dokument vypovídající o kulturní a jazykové úrovni českých zemí!

02.05.2018 4 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

perla z počátků české poezie, přečetl jsem opravu celou už kvůli originálnímu slovníku: považte "dušenky motýlkují" nebo třeba "knihočmýr" - toho bych rád vrátil i do moderní češtiny

30.04.2018 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

jedna z mých prvních knížek

už ve 4 letech jsem si z ní vzal ponaučení, kterým se řídím dodnes: "kde je dobrá vůle, tam jsou i nožičky"

27.04.2018 5 z 5

Obrazy z dějin národa českého 2.-3. Obrazy z dějin národa českého 2.-3. Vladislav Vančura

četl jsem asi v 11 letech a bylo to utrpení (na rozdíl od 1. dílu), v třetím (nedokončeném) jsem se už úplně ztrácel, a Kuzmas mě bude pronásledovat až do konce mého čtenářského života

27.04.2018 2 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Barbucha - jeden z mých nejoblíbenějších hrdinů z dětství (vyrovnal se mu už jen Kopčem, Ruprecht a Čáryfuk)

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

vyprávění vězně před popravou o moci a nesmrtelnosti lidského ducha, pandán pomíjivosti jedince a síly lidské vůle a také palčivá kritika lidské bestiality, tuposti mocenského (tj. náboženského, politického, soudního, ...) systému
s přihlédnutím k době vzniku díla až neskutečně aktuální, doporučuji každému čtenáři bez ohledu na věk, vyznání, světonázor a pohlaví

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

jo, je to klasika, je to kvalitní česká literatura, je to kánon, ale mně to prostě vůbec nic neříká, přestože některé pasáže jsou nezapomenutelné

27.04.2018 2 z 5

Ztracená generace Ztracená generace Lukáš Vavrečka

asi jsem se příliš těšil na Brno, a přestože mi prostředí, v němž se děj odehrává, je více než blízké, příběh mne velmi zklamal, nutil jsem se k dočtení

24.04.2018 1 z 5

Narozená v devadesátkách Narozená v devadesátkách Denisa Benešová

každý druhý -náctiletý má šuplík plný něčeho podobného, většina z toho vyroste
domnívám se, že taková kniha má smysl jen pro rodinu a přátele, neboť ji verifikuje předčasná smrt původce, je v podstatě pouhým médiem vzpomínky, nikoli literaturou

20.04.2018 1 z 5

Karel Čapek v slzách a věčnosti Karel Čapek v slzách a věčnosti Michaela Košťálová

ta "paní" je vystudovaná historička?

18.04.2018 odpad!

Romány tří mágů Romány tří mágů Jiří Karásek ze Lvovic

esence dekadentní poetiky

překvapuje mne, že Karáskovy romány mají tak málo čtenářů, vždyť jsou to proto-klenoty dnes tak populárního queer žánru

jako naprosto katastrofální hodnotím edici!!! v dnešní době vydat přetisk bez moderní ediční úpravy, snad dokonce i bez korektury (ano, text - zvláště v Ganymedovi - je plný chyb) - a nezachrání to ani Drtinova grafika = ani když vložíte prošlý salám do luxusního papíru, čerstvý z něj nebude

18.04.2018 4 z 5

Slabikář Slabikář kolektiv autorů

"můj" slabikář

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Když jsem ho našel na půdě, nu, to bylo shledání po letech!

Playback Playback Vladimír Binar

Binar zasáhl do mého života jak blesk a dovolil mi nahlédnout světovou poezii očima geniálních básníků. Naučil mne chápat rytmus a sílu slova jako tvárnou hmotu, jako magii smyslu lidského bytí.
Z Binarovy vlastní tvorby mám nejraději Playback a všem doporučuji k četbě, kondenzuje v sobě všechen prožitek z tvorby jeho oblíbených básníků - Máchy, Baudelaira, Rimbauda, Apollinaira, ...
Věřím, že ve mně nikdy nepřestanou rezonovat Binarova slova...

Manfréd Manfréd George Gordon Byron

jeden z opěrných sloupů evropské literatury, kde by byla bez Byrona česká literatura?

15.04.2018 2 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

autorka sice precizuje svůj styl, ale nemohu si pomoci, tematicky se už příliš opakuje

15.04.2018 3 z 5