los los komentáře u knih

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

što já magu jiščo zkazať...

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

tak se přiznejte - kdo zvládl četbu Nestřevova příběhu bez úhony?

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

nejlepší Palahniukovo dílo - takoví jsme a takový svět jsme si stvořili, uf, musím se za sebe stydět

Zimohrádek Zimohrádek Ivan Wernisch

kouzelně něžná lyrika

13.05.2018 5 z 5

Odměna Odměna Jarmila Loukotková

přečetl jsem kdysi jedním dechem a pořád se mi po letech vrací ta příšerná úzkost zamčeného zloděje-vraha uvnitř bytu s mrtvolou...

13.05.2018 4 z 5

Bůh či ďábel Bůh či ďábel Jarmila Loukotková

četl jsem sice před dvaceti lety, ale dodnes mi příběh zůstala v paměti, dobré čtení

Čarodějnice a déšť Čarodějnice a déšť Jurga Ivanauskaitė

mé první setkání s litevskou beletrií, doporučuji

Grafy, mapy, stromy Grafy, mapy, stromy Franco Moretti

pozoruhodný exaktní řez do humanitních věd

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

lyrika, lyrika, lyrika, synestezie smyslů, multiimprese

12.05.2018

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

většina čtenářů čte Langův příběh se znalostí historické předlohy a nálepkuje popisovaný charakter odsudkem magor, ale uvědomme si, že takový jako Lang je každý druhý z nás - i když ne každý dostaneme tu možnost, aby se naše genetické dispozice a vlivy prostředí, výchovy, kultury, vzdělání, náboženství atd. atd. projevily tak globálně
domnívám se, že téma viny pronásleduje téměř všechny - a považte, že celá židovská a křesťanská kultura neoperuje s ničím jiným (přeříkejte si Krédo, přečtěte bibli, korán - všechny nás deformuje náboženství a jeho výklad viny)

12.05.2018 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

skvěle vykreslená psychologická sonda do myšlenek, pocitů a jednání soudkyně, bezdětné šedesátnice, která musí - ať chce, nebo ne - radikálně rozhodovat o životech cizích, známých i vlastním

12.05.2018 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

do kratičké novely kondenzovaná sága dvou sociálně odlišných rodin - světů, střetávající se prostřednictvím svých dětí, čerstvých mladých novomanželů, jejichž (ne)manželství nepřežije ani svatební noc

působivé podobenství

12.05.2018 3 z 5

Píseň Kálí Píseň Kálí Dan Simmons

kniha by zasloužila kvalitnější překlad

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

zprvu mne zaskočila pohádkovost, pak jsem teprve zaznamenal, že se jedná o knihu určenou dětem - tedy přistupuju na edukativní taktiku Bildungsrománu s jasně rozvrženým, černo-bílým světem dobra a zla a jeho naivitou

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

zcela souhlasím s hodnocením nefernefer (vizte níže)

09.05.2018 1 z 5

Sabina – Němcová – Havlíček a jiné textologické studie Sabina – Němcová – Havlíček a jiné textologické studie Alexandr Stich

Stichova práce je mi nedostižným vzorem

09.05.2018 4 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

magická poetičnost rázně přetržená jemným cynismem nebo dílčí ironickou pointou, tím mě Conradův svět oslovuje

Mrtvý na trůnu Mrtvý na trůnu Milan Pavlas

jedna z mála detektivek, které jsem kdy přečetl, v 80. letech na mne velmi zapůsobil popis nalezené mrtvoly (a dnes - v porovnání s béčkovými televizními kriminálkami a "severskými" romány - se tomu musím smát)

08.05.2018 3 z 5

Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Iacobus Sprenger (p)

koncentrát lidství ovládaného náboženskou ideologií

08.05.2018 5 z 5

Zimní evangelium Zimní evangelium Brendan Kiely

líčí duševní stavy chlapců vyrovnávajících se se sexuálním zneužíváním knězem, letmo naznačeno i téma aktuální politické situace po 11. září

pro mne nevěrohodný závěr, příliš schematický, falešně pohádkový, závěrečná slova jak z Anny proletářky

08.05.2018 2 z 5