los los komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

má nejzamilovanější dětská četba
ilustrace od Buriana

01.08.2017 5 z 5

Rozum do kapsy Rozum do kapsy kolektiv autorů

jééé, na tuhle knížku bych málem zapomněl, informace jsem z ní jako dítě úplně hltal a učil se podle ní morseovku, hlavní města a vlajky států, délku řek, hloubku moří a výšku hor, taky tuším vojenské hodnosti či pionýrský slib...

16.12.2021 4 z 5

Podivná smrt Evropy Podivná smrt Evropy Douglas Murray

povinná četba pro každého, kdo přemýšlí o směřování Evropy a umí kriticky, tj. objektivně, nahlížet ožehavé problémy současné politiky

15.10.2019 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) před dvěma sty lety většina českých čtenářů oceňovala, že čte v české řeči a že se v textu oslavuje velikost a sláva Čechů, jak je příběh napsaný a o čem vypráví, už bylo víceméně podružné a nad nedostatky stylu, vkusu a smyslu každý taktně mlčel, aby si snad někdo nemyslel, že nemá rád Čechy a mateřskou řeč - jenže to bylo před dvěma sty lety, dnes bohužel někteří spisovatelé spoléhají na to, že když si za námět zvolí velké dějiny 20. století a jejich vypjaté krizové momenty, nikdo si nedovolí je kritizovat, aby snad nebyl nařčen, že fandí hnědým nebo rudým ďáblům

Neviditelné kořeny nejsou dobře napsané a míra kýče a klišé graduje až do absurdity, že by to mohla být záměrná parodie na červenou knihovnu a jakýsi budovatelský román naopak: ideologicky je to taková Atlasova vzpoura po česku - fikční svět je plochý jak dráha na Markétě, jasně narýsovaná, předem daná a v průběhu vyprávění neustále zpřítomňovaná dichotomie extrémního dobra a extrémního zla, postavy jak šachové figurky buď bílé, nebo černé, bez vývoje a psychologie, bez uvěřitelného jednání a motivace = altruističtí a ve všech ohledech dokonalí kapitalisti (rodina Baťů, rodina Havlů, rodina Vágnerů atd., krásní, moudří, bohatí) společně s morálně vyspělými, vzornými a pracovitými Mirky Dušíny (rodina Hanulíků, zejména Tomáš a Pavel) čelící všem hrůzám, krutostem a nespravedlnostem totalitních režimů, které ale nakonec šťastně překonají a dobro slavně zvítězí, všichni se zázračně shledají, naleznou poztrácené dokumenty, talismany i vnuky, každý je za své činy bohatě odměněn a naopak zlo je po zásluze potrestáno, slaví se svatby a ...nechybí mi snad poslední stránka s douškou "zazvonil zvonec a pohádky je konec"?

pokud se nám nějaká fakta ovšem nehodí do takto vystavěného fikčního světa, taktně o nich mlčíme, např. bombardování Zlína je sice detailně a emotivně líčeno, ale ani zmínka o tom, že Zlín bombardovali Američani (o pár stránek dříve letmo o jakémsi "jediném zbloudilém letounu", jemuž spadla bomba omylem)

zápletka je tak hloupě vystavěná, nelogická a naivní, že to musí čtenáře až urážet, poslední třetina knihy už vůbec nezná žádnou míru, závěr je hloupý, přeslazeně sentimentální a dokonale překombinovaný, floskule střídá floskuli ("venku zacvrliká osamělý ptáček") a narativní impotenci (neustálé dovysvětlování, náhody a zase jen šťastné náhody, odhalování příbuznosti, foreshadowing...)

konkrétní příklady:
např. pátrající postava vždy získá včas, bez průtahů a na první pokus všechny dostupné informace, všichni jsou ihned k dispozici a ochotni pomoci (každý kdo někdy hledal v archivních dokumentech, jistě chápe, kam mířím, viz třeba dopis Anežky tetě Růženě na s. 288 = určitě budete psát tetě do ČSSR z Toronta, kam jste právě v roce 1949 emigroval, o rodinných vztazích a do detailů popisovat oblíbený šperk, aby z něj za 40 let mohl adoptovaný potomek identifikovat nejen své příbuzné, ale i tehdy v lese na hraničním přechodu ukradený a na trhu prodaný přívěsek, který jednou viděl na fotografii, kterou mu letmo ukázal spolubydlící na koleji, protože ten se náhodou sešel s neznámým sudetským Němcem, který ho měl zrovna na krku a zrovna náhodou se spolu vyfotili polaroidem - v roce 1991) atd.

na s. 369 jsem už prskal smíchy: ano, děti, pamatujte si, jak poznat komunistu, který v devětačtyřicátém zabavuje majetek v honosné vile: "...kysele se usmívá a ukazuje zkažené zuby, které se mu v hubě kříží jako plaňky rozpadlého plotu. Sklouzne krhavýma očima na Anežčin přívěsek... To bude určitě stříbro, ty buržoazní flundro, naval ten přívěsek! Muž si strčí do kapsy kabátu plnou hrst šperků, sevře matce krk a začne ji škrtit ... Sejme propocenou koženou čepici se štítkem, prohrábne si zbytky vlasů na strupaté, narudlé hlavě..." = takových popisů fyzicky odporného zla a naopak překrásného dobra je plná celá 456stránková bichle

ne, tohle nečtěte, počkejte, až to Česká televize zfilmuje

16.05.2023 odpad!

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) tolik jsem se těšil na novou Dvořákovou, že jsem se záměrně vyhýbal všem anotacím a rozhovorům, abych si užil překvapení - ty brďo, zhruba v polovině knihy bum prásk, jako blesk z čistého nebe tematický obrat, až mne horko polilo: z autorčiných charakteristických témat (1. kněz ztrácí víru v boha, ve zlém odchází z církve, vrací se s obtížemi do občanského života a snaží se "uspořádat" sám sebe = trefná alegorie zpustošené zahrady /Kristus/ a chátrajícího domu po zemřelých prarodičích + 2. alkoholismus) vyprávění přeskočí na nové, velmi kontroverzní, velmi naléhavé...

SPOILER: před časem jsem zhlédl s podobným šokem dokument V síti a ještě dlouho potom mi z toho bylo fakt divně, teď se mi po dočtení Zahrady tyhle myšlenky vrátily hodně zproblematizované, že ani na tak velký morální otazník nelze jít s předem jasným odsouzením - pořád jsem se ptal: jak má "ten člověk" dál žít s takovým údělem a ve vztahu ke společnosti?

román hodnotím jako aspiranta na knihu roku, nejen za literární-vypravěčské mistrovství Dvořákové, ale i za znovuotevření tohoto etického tabu

26.11.2022 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Rudišův Winterberg je dokonalou ukázkou poznatku, že když dva píší o tomtéž, není to totéž, a tahle bichle svou ideální hmotností vybízí, aby byla omlácena o hlavu Pavly Horákové (za její paskvil Srdce Evropy) a pak předložena k důkladnému prostudování, co je to skutečná literatura (už asi mnozí zapomněli, ale literatura patří mezi umění, fakt je to nejvyšší forma estetického osvojování skutečnosti, koncentrát lidského poznání)

od prvních stránek se mi Winterberg asocioval s kostrou-Novákem ze Sestry Jáchyma Topola a až do konce jsem se toho propojení nezbavil, ale snad i o to větší byl můj zážitek z četby - a ne, jak tu někteří píšou, opravdu text nelze zkrátit, jeho rozsah je součástí promyšlené stavby románu-poslední cesty a opakování principem demaskování líčené skutečnosti, abych tak řekl, pardon

nesentimentální, autentický, krutě pravdivý příběh o odhalení sebe sama, o velmi bolestivém pokusu uvidět sám sebe, svou minulost, své činy ve své nahé, podělané a páchnoucí, nepřikrášlené podobě (je to rána na komoru, a přesto bez deziluze), doporučuju

01.04.2022 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

já to tušil, jakmile si domů donesu nového Stančíka, neusnu, dokud ho na jeden zátah nepřečtu - a taky jo = Stančík ve svých žánrových experimentech tentokrát zvolil beletrizovanou biografii v rámcové kompozici a formou nalezeného deníku; a mě to baví (třeba Stančíkova mistrná schopnost popsat stejně orgasticky svou večeři jako čištění revolveru nebo postup výroby třaskaviny) a tak trochu strukturalisticky se ošklíbám nad recenzenty, kteří porovnávají román se skutečností (životními osudy reálného Raichla a Vaše): co je ve fikci jinak atd. = sakra, proto je to fikce, když chce někdo historický dokument, musí v knihovně do jiného oddělení + a taky to neustálé remcání kritiků o nedořečenosti a nedovysvětlení motivů: vždyť právě to tajemství, mnohoznačnost apod. je jedním z funkcí beletrie, fikce, fantazie = všichni přece na konci života poznáváme, kolik otázek, které jsme si pokládali, zůstalo nezodpovězeno (třeba odkud se berou ty odznáčky...) - a myslím, že právě v tomhle je Stančík dobrej, že to velké o životě umí zachytit bez patosu, nenápadně

24.08.2021 5 z 5

tohle je snad nejdelší rozhovor, co jsem kdy četl, a nenudil jsem se ani vteřinu, živě se mi vybavovala raná devadesátá a všechny ty dnes už legendární případy, z kterých mrazilo tehdy a mrazí stále (úplně se vidím, jak jsem zíral na televizní zprávy - ještě černobíle - když potápěči tahali "ty sudy" z Orlické přehrady)

třicet let objasňovat brutální vraždy, třicet let v neustálé pohotovosti a maximální sebekontrole, třicet let se držet v dokonalé psychické, mentální i fyzické kondici, nevyhořet a nezbláznit se, tak to plk. Marešovi fakt největší respekt!

15.05.2024 4 z 5

Bůh je mrtev, nic není dovoleno Bůh je mrtev, nic není dovoleno Tereza Matějčková

Matějčková je obdivuhodná česká filozofka, která vyjadřuje své názory explicitně, bez ohledu na ty aktuálně považované za správné

recenze, eseje a rozhovory z posledních dvou let jsou čtivé, promlouvají k nejžhavějším společenským problémům a kontroverzním tématům a vybízí k zamyšlení, cílem není vše odsouhlasit, ale srovnávat různé postoje, názory a argumenty a vzájemně se respektovat, protože - jak říká Matějčková - "součástí tolerantní společnosti je diskuse"

doufám, že kniha dnes večer dostane Magnesiu Literu, doporučuju!

18.04.2024 5 z 5

Na Západě zuří válka: Jak přežít v bláznovské době Na Západě zuří válka: Jak přežít v bláznovské době Douglas Murray

Murray už dřív bez pardonu pojednal o fenoménu masové imigrace i o zavilé identitární politice a nyní podrobně rozebírá multikulti rozklad západní společnosti optikou rasismu

současný tolerovaný fanatismus hanobení bílé rasy, zejména "patriarchátu cisheteronormativních bílých mužů", diverzita a inkluze v angloamerickém světě dostoupily na vrchní příčky demence (pobavila mne např. v základním školství doporučovaná "antirasistická matematická metodologie", podle níž je nebílým žákům uznán jako správný výsledek, že třeba dvě a dvě je pět, protože "to tak cítí" = racionalismus je rasistický, protože abstraktní logika je pro svou obtížnost elitářská a privilegovaná a upřednostňuje rozum před emocemi, že dvě a dvě jsou čtyři, to je jen kulturně podmíněná konvence, jež je součástí "hegemonického příběhu bílé rasy")

překvapivá čísla a informace o otroctví:
*v období 16. až 19. století odvlekli otrokáři z Afriky do Ameriky 10-12 milionů Afričanů, v naprosté většině se jednalo o Afričany prodané Afričany Evropanům
*Arabové odvlekli 11-17 milionů Afričanů, ale protože je hned kastrovali, nežijí dnes na Blízkém východě jejich potomci (na rozdíl od Ameriky)
*Berbeři z osmanských států Severní Afriky prodali Arabům do otroctví cca 1,3 milionů Evropanů
*dnes se otroctví praktikuje ve 3 afrických státech: Mauritánii, Ghaně a Jihosúdánské republice (v období 2014-2019 bylo krátce obnoveno i v Islámském státě)
*dnes se ve světě nachází v otroctví cca 40 milionů lidí !!!

jelikož se už i v Evropě pokoušíme "dekolonizovat umění" (ničení výtvarných děl, odstraňování soch, zakázaná literární díla a cenzura hudby), mám o západní kulturu vážné obavy

na závěr Murray klade výmluvnou otázku: kdyby byla západní kultura tak špatná, směřovali by všichni migranti k nám?

08.02.2024 4 z 5

Deník tramvajačky Deník tramvajačky Karolina Hubková

jsem zásadně proti společenským stereotypům, ale pisatelka této publikace je bohužel staví rychleji, než je já stíhám bořit = pražská tramvajačka (bývalá modelka-blondýna) si totiž do svého deníku píše samá jásavá hesla a sluníčkové postřehy, v MHD jedoucí stařenky i dětičky jsou prostě boží ("zase mám obrovský aplaus a dostávám i malé dárečky"), kde a s kým byla na školení a jak to zase zvládla, kde se s kým vyfotila a dělala rozhovor ("babička bude mít radost", ale v tomhle bulváru zase píšou, že jsem si své místo vysloužila postelí), že Svěrák má rád "vlaky a dopravu", Dalibor Gondík tramvaje a Háma pořádá narozeninovou párty, a především stále dokola, co měla ten který den na sobě a jestli jí doplňky ladí s retro stylem...:

"Nebojím se na sebe obléct třeba kalhoty do zvonu z manšestru, které mi závidí nejeden pamětník a pustí se při pohledu na mě do vzpomínání na své mládí či dětství. Stávám se někdy chodícím muzeem či galerií, která budí v lidech různé emoce. Radost mi dělá rudá rtěnka, která se pro mě stala už před dvěma lety symbolem ženské síly. Ukazuju tak světu, že se nebojím být vidět."

pár černobílých fotografií tramvají bez pořádných popisků, technické informace kusé, nahodilé nebo typu: "tady to je panel s normálními čudlíky", text bez struktury, bez myšlenky a aspoň základního pochopení žánru

když jede s tramvají okolo Národního divadla, upozorní čtenáře, že je úžasné a že si v rámci sebevzdělávání vyhledala na netu zajímavé rozšiřující informace, třeba že jednou vyhořelo...

tak pardon, tohle už nic nezachrání

15.07.2023 odpad!

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

nudný, málo uvěřitelný, toporný a plytký příběh, který se může odehrávat kdekoli (těšil jsem se právě na šumavskou tematiku), postavy bez charakteru řeší... vlastně co?, pokusy o navození děsivé atmosféry na hranici trapnosti až parodie (několikrát jsem kvůli tomu knihu málem odložil - a měl jsem, hned po prvních stránkách...)

22.12.2021 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

autorka mistrně ovládá umění pointy, vyprávění ovládá jak obsahově, tak formálně; tuším, že za 50 let bude patřit ke klasikům české literatury = na pětistovku s Dvořákovou!

29.02.2020 4 z 5

Brouk Pytlík Brouk Pytlík Ondřej Sekora

jak jsem fandil Brouku Pytlíkovi, tak jsem nesnášel Berušku... a Ferda mi připomínal Mirka Dušína

05.05.2019 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Barbucha - jeden z mých nejoblíbenějších hrdinů z dětství (vyrovnal se mu už jen Kopčem, Ruprecht a Čáryfuk)

27.04.2018 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

chudák moje máma, četla mi tuto knížku tolikrát, že už ji znala zpaměti

02.04.2018 5 z 5

Poslední kacíř Poslední kacíř Martin Chadima

srovnávat Chadimova Posledního kacíře se Jménem růže Umberta Eca, no fuj, pane nakladateli, to tedy ne (Jméno růže je postmoderní román o sémiotice, se vším, co k tomu patří, historická detektivka je jen maska, ale to je na dvouhodinovou přednášku...)

Posledního kacíře bych přirovnal spíše k přehypovaným povídačkám Dana Browna, i když zpočátku se Ondřej z Ježova tvářil jako Waltariho Mikael Karvajalka z Krvavé lázně

Chadima předvedl čtenáři svou bezesporu extenzivní fundovanost v oboru historie a teologie husitského období v českých zemích, nicméně - jak také dokládají komentáře níže - udělal velikou vypravěčskou chybu: rozsáhlé náboženské disputace použil pro retardace děje (ba co hůř, pro luštění záhad vlastně vůbec nejsou důležité, neobsahují klíče ani nápovědy) - a to mu čtenář bažící po akci, a ne po dějepisném výkladu nemůže odpustit

jako oddechovka a pro posilování bicepsů - proč ne, ale už tak polovině se z dobře rozehraného příběhu stává PC adventura s odporně hollywoodským koncem

banální příběh hromadou reálií a oborovou terminologií supluje popularizující historickou práci a čtenáři neuspokojení příběhem tak aspoň mohou podlehnout iluzi poučení a sugesci, že čas strávený nad knihou nepromarnili zbytečně, nicméně zájemcům o historickou platformu románu bych raději doporučil skutečně mistrné a skutečně odborné práce Petra Čorneje, zejména jeho Jana Žižku (2019)

Poslednímu kacíři ještě vytknu odfláknutou korekturu a Chadimovi kromě marcipánu taky ty kukuřičný placky (kukuřice v Evropě roku 1420?)

07.04.2024 2 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Jakobsenův vypravěčský styl a jeho chladně věcné líčení tvrdých životních podmínek rodinného klanu rybářů a pastevců na civilizaci odloučeném norském ostrůvku mě pohltil od prvních stránek tak, že jsem se hned vydal shánět celou tetralogii

doporučuju, zvláště pokud vám hoví vypravěč, který ponechává emoce výhradně na čtenáři

25.08.2023 5 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

vcítit se do ústřední postavy - stárnoucí feministky, úspěšné spisovatelky a rozvedené matky dvou puberťáků - tak to byl pro mne tedy tvrdý ořech, ale protože Hůlovou nečtu pro příběh, ale pro to, jak je napsaný a co chce říct, když to říká jinak nebo vůbec, užil jsem si i Nejvyšší kartu

pro mne je to román o střetu generací a vzal jsem si z něj poučení, že každá generace si pamatuje jen to, co se jí hodí, a pamatuje si to svým vlastním způsobem; a taky že vždycky bude jedna generace kritizovat druhou, respektive třetí, protože nedokážou dostatečně hluboko proniknout do sobě opačných diskursů - viz třeba rozpor světů/generací, traktovaný třeba střetem Sylvina a Juditina chápání feminismu

téma (českého) feminismu, myslím, Hůlová předvedla skvěle, tak jako vždy, kontroverzně a cynicky, využila všech současných (českých) literárních klišé (když se objevil syn-gay, tak už jsem šel do kolen)

prostě jsou věci, které nechceme slyšet, nepříjemné jak skřípání nehtů o tabuli, ale jednou už se musíme odhodlat a začít je řešit, například cituju: "odliv peněz z literatury jde ruku v ruce s její feminizací. Muži (...) si tak nízké honoráře, jako jsou v literatuře, nemůžou dovolit. Preferují logicky profese, kde za svou práci dostanou odpovídajícím způsobem zaplaceno."

jo, Petra Hůlová stále zůstává mým károvým esem! doporučuju přečíst

11.06.2023 3 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

o knize zde níže výstižně píše JulianaH.

i když je Továrna na Absolutno spíše "fejetonovým seriálem" než románem a jeho formální nevyváženost tedy jen nezáměrnou předzvěstí postmoderních literárních postupů, mám jej právě pro tu improvizaci, fragmentárnost, otevřenost, nekoncepčnost a metafikci (Čapek píše o Čapkovi) snad nejraději

a tolik se bavím Čapkovými nadčasovými úvahami a prorockými vizemi, ať už se týkají hmoty a energie nebo umělé inteligence, stejně jako aluzemi na dobové interpretace kvantové mechaniky ("bůh nemá plán") či politickou a antiklerikální satirou ("uctívání Soudruha Boha")

20.02.2023 5 z 5