Limonadovyjoe Limonadovyjoe komentáře u knih

Jak nakrmit diktátora Jak nakrmit diktátora Witold Szabłowski

3,5/5
“Věděl jsem, že Hodža potřebuje něco sladkého, pak to bude lepší pro nás všechny, pro celou zemi, když dostane dezert.

Jaké to je vařit největším diktátorům 20.století? Jaké to je vařit se strachem ze smrti? Jaké to je být pořád prvním podezřelým z případné otravy vůdce? A jak moc se vyplatilo být opravdu dobrým kuchařem? Je možné, že kuchaři svým uměním trošku tahali za nitky a ovlivňovali tak chování svých vůdců i svůj vlastní blahobyt? Je možné, že plný žaludek dobrého jídla zachránil několik životů?
Co zvedalo náladu Hussainovi, vážně měl Castro krávu, která dojila 3x více než běžné krávy ? A co jedl Polpot?

W. Szablowski si dal mravenčí práci a skrze chutě a vůně sepsal životy největších diktátorů 20.století a jejich kuchařů. Povedlo se mu vypátrat dvorní kuchaře a nechat je povídat o lásce k vaření i k vůdcům.
Za mě pěkná kniha s čtivě zpracovanými moderními dějinami, pokud o diktátorech a politických situacích v zemích nemáte až tak načteno.

“ Od převratů jsou tady generálové. Kuchař je od toho aby vařil. Když oni dělají puč, přijdou s prázdnými žaludky, a když pro ně máš něco dobrého, je šance, že tě nezabijí. Umíš si představit, kdyby Amin celý den dělal puč, večer přijel do paláce a tady by nečekala večeře? Udělal by mi peklo na zemi. Z hladu. Lidi z hladu šílí.

05.12.2023 3 z 5

Bláznovy zápisky / Zapiski sumasšedšego Bláznovy zápisky / Zapiski sumasšedšego Nikolaj Vasiljevič Gogol

Posloucháno v rámci čtenářské výzvy .. neříká mi to teda nic, ale přednes mistra Přeučila byl výborný.

28.11.2023 2 z 5

Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora Matthew Perry

4,5/5
Když Matthew zemřel, jako by umřel přítel každého mileniána.
Naštěstí stihl napsat svou knihu, knihu ve které mohl světu vysvětlit, že má i jinou stránku než jen vždy zábavného Chandlera. Že má své strachy. Že celý život opouštěl skvělé ženy ze strachu, že bude opuštěn. Že pořád hledal něco dokonalejšího. A přitom ze všeho nejvíc toužil po rodině a dětech.
Nedokázal se radovat i když mu život nadělil vše. K tomuto pocitu potřeboval léky, hodně léků a alkohol. Svou závislost, nemoc, na nikoho nesváděl, věřil, že jeho tělo takové prostě je. A nikdy nechtěl dobrovolně zemřít, byl ale smířený, že s tím vším co užívá se smrt klidně může stát a je až neuvěřitelné co jeho tělo vydrželo než vypovědělo službu. Bral 55 vicodinů denně, oxycontin, 1800 mg opiátů denně, litry vodky, kokain ..a stejně jsem nebyl v rauši, moje tělo už na to neslyšelo ... a pořád dokázal ráno přijít na plac a zodpovědně točit nejzábavnější seriál na světě.

“Na dílech přátel můžete vidět v čem jsem jel .. když jsem přibral, tak alkohol, když jsem zhubl tak prášky, kozí bradka hóódně prášků.
“Mezi posledním dílem 6.řady a prvním dílem 7. řady, kdy Chandler žádá Moniku o ruku, mám rozdíl 20kilo.. což bylo náročné, protože oba díly se odehrávají v jeden večer.

Děsivé. Díky téhle knize už nikdy nebudu koukat na Přátele jako dřív.
Matty v knize ukazuje jak probíhalo natáčení Přátel, jak úžasné měli vztahy, a jak zvládali rostoucí slávu.
Výborná je i část, kdy točil film Můj soused zabiják a popisuje přátelství a party s drsným Brucem Willisem. To mě moc bavilo.
V neposlední řadě je kniha pohledem do mysli člověka s depresí, se závislostí na alkoholu, lécích a s nikdy nekončícím kolotočem léčby závislosti a opětovném návratu k drogám.
A i když to není žádná vysoká literatura, za přečtení stojí. Já doporučuji poslech audioknihy.

25.11.2023 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

O čem, že to vlastně je? Takhle, na prvotinu herce jako je Mádl je to velice hezky napsané a nečekala bych zrovna takové téma :) ale v hlavě mi už po dočtení zůstává jen útržkovitý guláš a za měsíc to bude pryč úplně :)
Xchatová místnost Planeta Krypton jen pro dva - Martina a Veroniku. Díky anonymitě internetu si dokáží několik let sdělovat i ty největší tajemství a kostlivce ve skříni. Něco, co nedokáží ani v reálných vztazích a ta možnost mít čas na rozmyšlenou a odpovědět jak nejlíp to jde, je přitažlivá a vzrušující. Dokud se nemají opravdu potkat. Než se ale skutečně potkají žijí každý své opravdové životy se všemi strastmi.
Trochu při čtení vázne celá životní etapa Martina v Itálii, naopak Veroničina cesta za získáním rodiny a vztahu s matkou je velice silná, tohle téma mohlo být nakousnuto mnohem více. A je to přesně ta dějová linka, která zvedá hodnocení knihy.

Četlo se to velice dobře jen je to takové nemastné neslané. Nenadchne ani neurazí.

14.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Druhý díl poválečné trilogie nás vrátí zpátky do Sklářů, kde to ani po válce a odsunu Němců nemají statkáři jednoduché. Příběh ne příliš opětované lásky Jarmily a Františka v kontrastu se vznikem místní komunistické partaje.
Druhý díl je stejně šedivý jako život za komunismu. Nemastný neslaný. Politické intriky, Tomeček, vydírání, pomluvy a udavačství a kolektivizace zemědělství. Děj ničím nevyniká nad jinými příběhy z tohoto období a kniha, alespoň ta k poslechu jen tak plyne. Nebylo to špatné jen ne nezapomenutelné.

26.10.2023 3 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

“Vrátí se vám, zlo zná vzdycky zpáteční cestu.

Střípky osudů žen z 50.let z pankrácké věznice. Něčí maminky, babičky, dcery. Mladé i starší, těhotné.. hrdinky vězněné z politických důvodů. Osudy miminek, které se narodily do pekla studených zdí.
Těžké čtení, na poslech snad ještě těžší. Opravdu jsem čtení chtěla několikrát ukončit. Nic pro citlivější jedince a rozhodně ne jako dárek rodičům či prarodičům.
Hodně podobné Lustru pro papeže, který se věnuje stejnému tématu, ale z mužského prostředí. Narozdíl od téhle knihy je výborně vyvážený, kratší. Opravdu se tyhle hrůzy vryjí do paměti a nemělo by se zapomínat.

S čím mám strašný problém je autorčin styl psaní. Stejně jako u Pramenů Vltavy si říkám, proč samotné výborné téma ještě tak moc okořenit. Samotné osudy jsou děsivé a není třeba dodávat ještě fiktivní hrůzy z domova seniorů, používat s tím spojené výrazy jako shitdle(i když uznávám, že poprvé mě to pobavilo), ošetřovatelka umírajících a podobně. Stejně tak ke všem čteným hrůzám žen je fiktivní příběh muže s dírou v srdci zase jen dalším čtením o týrání a dobře promyšleném ubližování člověka člověku i přesto, že všechny tyhle režimem vycvičené zrůdy si potrestání zasloužili. Kniha tak nemá jediný světlý bod, je to jen 11hodinové poslouchání utrpení a bolesti.
Vynikající je doslov a informace o severní části ďáblického hřbitova.
“Lidi ani netuší kolik máme hrdinů .. tady všude leží .. stovky ..tisíce.

11.10.2023 4 z 5

Město nad městem Město nad městem Lucie Brejšová

Ta kniha je stejně barvitá jako Brazílie!
Tak jako má tato země mnoho podob, vůní, barev a kultur má i kniha několik dějových linek, u kterých vás autorka navnadí, nechá ochutnat, začíst se, aby rázem přeskočila o něco dál.. třeba do minulosti. A to mě strašně bavilo. Ani jedna linka mě tak nenudila a s každou kapitolou jsem se těšila kam se posuneme.
Nejvíce jsem si užívala pátrací část po Marcově českém příbuzném Copeskovi, který do Brazílie přišel před druhou světovou válkou. A životní příběh Francisca a kavárny Emporio, jeho maminky - porodní báby, a rodiny Olivierových a..a.. jak říkám, tahle kniha má mnoho barev a příběhů, které se krásně prolínají.
Neméně důležité jsou v knize zajímavosti, třeba o Baťově městě Batatuba, popisky Santa Teresy, města Paraty nebo Petrópolis, které je architekturou ryze německé. Stačí při čtení zagůglit :)
Z knihy jde poznat autorčina láska k zemi a chce nám ji ukázat jinak než zemi favel a kriminality.
Za mě velice povedená prvotina, kterou si vychutnáte s šálkem vynikající brazilské kávy:)

11.10.2023 4 z 5

Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Renata Kalenská

Víte, že v Česku je tzv. předpokládaný souhlas s darováním orgánů? A že tedy potencionálním dárcem může být každý z nás? Najednou se tak téma transplantace dotýká každého z nás a některých přímo.

Pracuji na dialýze a znám to mrazení, kdy z čistého nebe přijde telefon, že pro klienta xy mají ledvinu. Neumím si představit ten adrenalin, kdy se klient těší a zároveň má neskutečný strach z operace a komplikací.. kdy klidně večer vyráží sanitkou do Ikemu, mnohdy zbytečně, protože jiný adept se hodil více. Ta radost, když se pak klienti s novou ledvinou dostaví, šťastni a plni sil. Znám i opačné situace, kdy se k nám klienti po x letech vrací protože ledvina dosloužila. Za všemi těmi případy stojí lidé bez kterých by to nešlo.. špičkoví lékaři a Dárci..

“Čekám na smrt. Na smrt člověka, jehož orgány by mi zachránily život.

Skvělá publikace @enkocz která zevrubně popisuje transplantační program u nás i ve světě. Formou rozhovoru s mistrem oboru Dr. Froňkem a dalšími odborníky včetně příběhů odtransplantovaných.

Kniha je plná medicínských informací o orgánech a příjemcích, ale také etických otázek ať už se bavíme o živých či zemřelých dárcích. Zajímavostí jsou párové transplantace nebo transplant u dětí. Zkrátka tahle publikace odpoví na vše, co jste chtěli vědět ale báli jste se zeptat.
Autorce děkuji za skvěle zpracované téma a aby ji ledvina sloužila co nejdéle.

Jen kdyby se snad dělal nějaký dotisk .. píše se Braun nikoliv Brown.

20.09.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Klub na prvním místě! Vždycky.
Loajalita je důležitá. Být loajální vůči rodině, přátelům, týmu, klubu. Dá se být ale loajální ke všem? Vybrat si spravedlnost nebo vlastní úspěch? Zničit pověst a budoucnost města a klubu, který je pro Medvědín vším nebo pověst jen jedné holky?
Autor v knize rozehrává několik těžkých životních příběhů a knihu jsem v podstatě dočetla jen abych věděla jak to celé skončí .. ale teda pro mě to byl nadlidský úkol, takový, že mi bylo úplně jedno jak to dopadne, takový, že těch necelých 400 stran bylo jako 1000 stran tolik rozumů kolem a těch plků o hokeji! Chápu to, sama fandím ostravskému Baníku, vím jaké to je doufat každou sezónu v zázrak a vítěztví .. ale proboha!

Jedna hvězda za dějovou linku a druhá za postavu Miry.
Moje první setkání s autorem a teda nevím.. jsou všechny jeho knihy tak roztahané?

04.09.2023 2 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

*SPOILER*

Uff hodně silné a kontroverzní téma plné předsudků a odsouzení. Kněz - pedofil je už takový zažitý stereotyp. I mě tohle naskočilo, když jsem v úvodu knihy zjistila, že hlavní postava je kněz.
Celý příběh ve mě vyvolával rozporuplné pocity. Jak těžké je žít s takovou jinakostí, jak odsouzení okolí může zničit život, to že samostatná pedofilie se automaticky nerovná zneužívání dětí a pak druhý pohled. Pohled rodiče, pohled ženy, která taky byla holčičkou. Dělalo se mi špatně a nevím jestli bych dokázala reagovat na situaci racionálně anebo bych i takovou relativně náhodnou prkotiny vzala od podlahy bez ohledu jestli zničím druhému život. Vždyť jde o bezpečí mého dítěte.
Kniha o vině a nevině. O tom jak zrovna takové udání je téměř nemožné odčinit. Už se to s vámi zkrátka potáhne. Podobné téma jako v Lese od Mornštajnové.

Vlastně knize nemám co vytknout. Téma, nad kterým se dá diskutovat hodiny a v hlavě ještě dlouho zůstane, silně a naturálně zpracované, ta krásná nevinná růžová obálka.

Jsem vlastně ráda, že to dobře dopadlo.

24.08.2023 5 z 5

Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti Milada Horáková

Dá se vůbec rozloučit s životem na několika listech papíru? Miladě Horákové se to povedlo v deseti dopisech věnovaných otci, manželovi, dceři, příbuzným a přátelům. Není to patetické loučení plné pláče. Je to neskutečně inspirativní a dojemné čtení plné krásných a laskavých slov, rad a obrovského klidu a smíření. Milada Horáková opravdu odešla s hlavou vztyčenou a s klidem v duši.
Moc mě mrzí, že dopisy byly vydány dceři až o 40 let později a k většině se taky poslední slova rozloučení nedostaly.

Čteno jako brilantně podaná audiokniha.

13.07.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Téma těžkého osudu žen na pozadí 2.světové války a začátku protektorátu. Tolikrát už zpracované téma. Ale i paní Körnerová to zvládla se ctí, jemně a poutavě.
Irma a Edita. Dvě ženy s nelehkým osudem a nepříjemným tématem nechtěného těhotenství, nechtěných lásek a sňatků. O tom, jak muži dokáží ubližovat a co všechno je třeba vydržet.

Osud jim nepřál. Osud! Na ten se dá svést snad všechno.

03.07.2023 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Druhý díl série Stamice a další osudy Kamily, devadesátá léta, revoluce i povodně v roce 2002. Jen Laděnu vystřídala kamarádka Ilona. Dospělé ženy a dospělé problémy. Těžká onemocnění, těžké rozvody, děti.
Druhý díl je vážnější ale pořád vyprávěn s lehkostí. S humorem a množstvím mouder jak těžké životní situace zvládnout a nezbláznit se. Vážně závěrečné řádky poslední kapitoly by se měly tesat a opakovat. :)

Hlavně se nikdy nelituj a nikdy neříkej tu zatracenou větu Proč se to stalo zrovna mě

Opět skvěle namluvená audiokniha a už teď v červnu přiznávám, že autorka je pro mě objev roku.

21.06.2023 4 z 5

Temný kout
Tohohle města
To mě mohlo napadnout
Že mě tu někdo ztrestá
Vole, tady je minové pole.

24 mrazivých, barvitě vykreslených, rozhovory z vyšetřování a fotografiemi doplněných mordů z razoviteho kraje. Prachy, alkohol, drogy a trocha podob lásky.
Popsáno detailně a čtivě tak, jak to umí jen autoři bulvárních článků v Blesku. Tuto profesi autorka nezapře. Ale není to na škodu, true crime případy jako jednohubka ke kafíčku.
Někde chybí datum spáchání činu, některé kauzy jsou brány hopem, někde bych chtěla fotku domu, kde byl čin spáchán.. ale to jsou detaily, když je vám servírován detailní popis zamordovaných obětí a myšlenkové pochody vrahů :)

Vzhledem k tomu, že se vesměs jedná o případy z let 2000-2010 mají vrahové už v tuto dobu tresty odpykané a jsou už možná zase na svobodě muhehe

15.06.2023 4 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Takové to, když si k poslechu na audiotéce vyberete knihu zdarma a vyklube se z toho poklad.
Skvělé oddechové čtení na léto jako dělané :)

Stamice, malá vesnice a konečná stanice.
Dvě kamarádky, 70.léta a první zkoušky dospělosti. Ať už první nešťastné lásky, pokažené manželství nebo maturita. Zejména s Laděnou jsem prožívala všechny její životní kotrmelce, kterou život nešetřil oproti studentským létům kamarádky Kamily. S tou jsem zase prožívala její praxe na zdrávce, které mi mnohdy vyčarovaly úsměv na rtech.
Bavila jsem se moc a těším se na pokračování série, protože obě holky mají před sebou ještě určitě spoustu životních nástrah.

Když se budeš tak rychle zamilovávat, budeš mít vždycky smůlu.

Čteno jako audiokniha v geniálním podání René Slováčkové.

15.06.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

4,5/5
Jo. Je to jiné než Marťan a Spasitel. Těch fyzickochemických zákonitostí tam není tolik a děj klouže lehce jako s nulovou gravitací. Jazz je mladá holka, která bere život s lehkostí i přes to, že ji jde téměř celou knihu o život. Je to takové young adult sci-fi ale já se neskutečně bavila. Mnohem více než jsem podle hodnocení očekávala :)

Nebe není hranice

12.06.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Mě teda už moc bavily Chaloupky ale tohle .. Páni!

Být Němec v Německu bude těžké. Být Němec v Čechách nepůjde přežít

Méně postav ale hlouběji, krátký časový úsek ale o to našlapanější část dějin, kdy se český národ rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou a pomstil se za roky útrap zase jen na obyčejných lidech. Doba kdy jedno barbarství jen vystřídalo druhé.

Kolektivní vina je kolektivní v tom ze trpí úplně všichni

Posloucháno jako povedená audiokniha.

09.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

3,5
Já nevím, vyprávění z pohledu dětí není mým šálkem kávy, i když mám pocit, že každá pořádná autorka takovou knihu v portfoliu musí mít.
S hlavní hrdinkou jsem přes to všechno, co se jí dělo, nedokázala soucítit. Vztek na rodinu ano, soucit ale nikoliv.
Soucit jsem cítila k Jakubovi, neumím si představit, že by se takhle jedním šmahem dal zkazit život nevinnému dítěti.

I přes pro mě nezáživnou formu vyprávění je děj veden dobře, a nebýt idiotského rozhovoru na novinkách, který mi bez upozornění prozradil pointu, užila bych si závěrečný wau efekt mnohem více.

Po dočtení knihy se mi líbí pointa a originalita v názvu.

04.06.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Ta kniha se musí prožít. Pak může působit i terapeuticky. Číst ji šťastná a spokojená, odložila bych ji s tím, že je to nuda a chaos. Já ji četla jako Lucie. Se všemi emocemi souzním. Autorka uvěřitelně popsala všechny myšlenkové pochody podváděné ženy i milenky. Veškerý chaos, který ubližuje všem. Tak jak to dokáže popsat jen někdo s prožitou zkušeností.
Kraťoučké kapitoly z pohledu obou žen, odlišené jen drobným piktogramem.

Kniha, která navždy v knihovničce zůstane mým osobním mementem.

Bavilo moc. A pomohlo mi překonat vlastní naivní a hloupou Annu. I když jizvy a stehy zůstanou.

Nemohla jsem si vzpomenout, kdy se tohle všechno stalo, kdy mě manžel, který mi sliboval, že už nikdy nebudu sama, nechal samotnou."

04.06.2023 4 z 5

Na západ severozápadní linkou Na západ severozápadní linkou Jindřich Janíček

Cestopis, který vám nedá moc rad na cestu, neukáže největší turistické taháky ani neporadí, kde se dobře najíst. Tohle je osobní galerie útržků subjektivních vzpomínek autora doplněný malým množstvím textu situací a míst z 12ti denního roadtripu po Washingtonu a Oregonu.
Z ilustrací jde úplně cítit ten génius loci sychravého počasí, hustých jehličnatých lesů, kávy, žlutých pruhů a malých městeček pod horami.

Tohle je pro milovníky spojených států a pro ty, kterým se tahle místa už povedlo navštívit.
Já mám v šuplíku důkladný plán vlastní cesty po stejných místech a zrušené letenky - dva roky covidu náš výlet posunuly na dobu neurčitou. Ale chci tam!

29.03.2023 5 z 5