Lidka Lidka komentáře u knih

Sydney Sydney Tereza Horváthová

Nádherný příběh , který vypráví o tom, že ne každé dítě má doma láskyplné zázemí. Doslova mne uchvátil bratrský vztah chlapců. Nebudu prozrazovat víc, jen to, že opravdu to bylo na slzu. Navíc, když jako dospělá vím, že takové osudy opravdu jsou.
P.S.
Vnučka teď četla jako povinnou četbu Bylo nás pět. Je to jistě klenot naší literatury , o tom nepochybuji, ani o tom nechci polemizovat či srovnávat. Spíše mne mrzelo, že ji nenadchla tolik, jako třeba v dětství mne. A pak jsem jí dala tuto knížku a byla jsem překvapená, jak ji oslovila a svým způsobem zasáhla. Tento příběh jí prostě byl bližší a dal jí mnoho. Ta knížka je určena dětským čtenářům, dnešní děti by ji měly číst, aby si uvědomily, že ne každé z nich má to štěstí....
P.S.S.
Jediné, co mne bohužel nenadchlo byl oranžový tisk, já nevím jak vám, ale mně se to četlo velmi špatně.

29.04.2022 5 z 5

Tajemství mého otce Tajemství mého otce Rachel Givney

Nebylo to špatné čtení, spousta zajímavých pohledů na řadu problémů spojených s dobou, postavením žen, otázku Židů v Polsku, válku...
P.S. Omlouvám, jednu hvězdu dávám dolů, kdo dočte , třeba pochopí za co.

20.04.2022 3 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Pro mne je tato kniha bohužel neuchopitelná, proto se nebudu k tomu, co ve mně zanechala vyjadřovat, ale třeba je chyba ve mně.
P.S. Jen pro ty, kteří díky této knize se už k dalším jejím knihám obrací zády bych chtěla říct, že Zuzanin dech, Němci i Doupě jsou úžasné a rozhodně za přečtení stojí. Díky nadšení z nich jsem sáhla i po této. Ale nezavrhuji, počkám na další, třeba mne opět osloví.

04.01.2022

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Nebylo to lehké čtení, ale jsem šťastná, že jsem ji četla. Je o životě i smrti o lásce i nenávisti , o radosti i smutku, o přátelství i zradě , o utrpení i o znovu nalezené víře, ... je o ŽIVOTĚ. A tím mne oslovila. A vůbec není bezduchá, naopak, po dlouhé době jsem našla knihu plnou krásných myšlenek. Ten děj jsem tentokrát tak trochu potlačila do pozadí a spíše jsem hledala a oceňovala právě to zamyšlení nad životem . Mám ráda knížky, kde se musím zastavit a myšlenku, větu , odstavec číst ještě jednou a říct si tak tohle je krásně napsané, to by chtělo si zapamatovat. A taková ta kniha právě je.
P.S. Nebojte se ji číst není jen o umírání jak se to prvoplánově může zdát.

29.10.2021 5 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Peter May

Myslela jsem, že Petr May umí psát jen skvělé knížky, všechny jsem se zájmem přečetla, ale tuhle jsem nedočetla. Asi v polovině jsem si řekla, že počkám na jeho jinou knížku a nebudu si o spisovateli kazit iluze. Knihu nesu tedy do knihovny nedočtenou, proto ji ani nehodnotím...

19.10.2021

První šifra První šifra Denise Rudberg

Tak asi nebudu tak nadšená, očekávala jsem něco trochu jiného. Chybělo mi tam trochu víc toho historického pozadí. Švédsko přece jen to mělo v průběhu 2. sv. války trochu jinak a to mne právě zajímalo.
Nevím, zda čekat na další díly, snad 2. dám ještě šanci , kdyby se to trochu víc rozjelo.
Jinak vlastní četba poklidné oddechové, hrdinky sympatické.

10.09.2021 3 z 5

Než vybledne den Než vybledne den Kristína Hušeková

Ano ze života, ano pravdivé, ano uvěřitelné, ale děsně depresívní a podle mne hodně prvoplánové ve směru ke čtenáři.
Já prostě necítila ten vztah k té mámě, jen telefonáty , to nebezpečí bylo patrné ...

Četla jsem už na toto téma více knížek , nerada srovnávám, ale třeba "A každé ráno je cesta domů delší" tam ten cit a ten vztah otce a syna je tak krásně vylíčen.

06.09.2021 3 z 5

Od knihy jsem čekala více, protože některé další tituly, které jsem od spisovatelky četla se mi líbily více. Tohle na mne bylo moc popisné, ač chápu, že láska hrdinky jako i dalších členů její rodiny k rodné zemi byla opravdu velká a spisovatelka se snažila zdůraznit ji co nejvíce.
Moc se mi líbil doslov , který doplní co je skutečnost a co je fikce.
P.S. Co mi na knize opravdu nesedělo bylo slovo "odkapávat". Vyskytlo se tam tolikrát a v tolika situacích, že už jsem měla chuť začít je počítat. Jen stránky mi tentokrát jaksi odkapávaly dost pomalu.
P.S. I přes tuto svou poznámku se na další knihy autorky už teď těším.

04.09.2021 3 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Kniha byla zajímavá, ale přece jen mne už "trochu víc" minula/můj problém! a moje škoda !.:-)/.

Vřele doporučuji zvláště dívkám, slečnám a mladším ročníkům žen, které mají rády psychologické příběhy s trochou trochu romantiky navíc.

31.08.2021 3 z 5

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

Příběhy, kde se ubližuje malým dětem jsou pro mne velice emotivní / v knihách i v reálném životě/, proto vždy s nadějí očekávám šťastný konec / v knihách i v reálném životě/ . Jen bohužel vím, že ne vždy to dopadne tak, jak já doufám / v knihách i reálném životě/. A i když se těch ne vždy šťastných konců bojím znovu je čtu s nadějí, že jednou, třeba, možná, snad ... / v knize i v reálném životě/.
Jak tentokrát? Zkuste číst tento příběh malého Toma a čtěte i mezi řádky i tam je někdy kousek naděje a pravdy.

10.08.2021 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Ta kniha byla v podstatě celá o lžích, polopravdách a zastírání. No nějak bych to neřešila, kdyby ta zásadní "schovávaná" byla jiná. Byla tam jediná milosrdná lež s níž jsem souhlasila, ale ta je až ke konci knihy.
P.S. Že by platilo, že maminka má vždy pravdu?:-) Ať to negativní hodnocení trochu odlehčím.

10.08.2021 2 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Série s Enzem mne moc bavila, četla jsem všechny díly, mimo jiné i proto, že Petr May je můj velký oblíbenec. Píše formou, která mi vyhovuje. Má to spád, má to šťávu. Škoda že končí, ale on zase něco dobrého jistě vymyslí. Už teď se těším.
A toto bylo důstojné zakončení celé série s některými pro mne překvapivými rozuzleními.

22.07.2021 5 z 5

Dědictví války Dědictví války Anika Scott

Jo, nebylo to marné, ač přiznávám, že jsem čekala trochu více.
Jednu hvězdičku tam dávám navíc za to, že jsem v doslovu četla, že ústřední motiv byl podle skutečné události.

19.07.2021 4 z 5

Nad propastí Nad propastí Mária Havranová

Tím, že o knize nic nepíšu ji vlastně hodnotím.
P.S. Jen podotýkám, že nejsem puritán.

14.07.2021 1 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Pro mne knih par excellence. Miluji styl psaní paní spisovatelky. Je to pro mne lahůdka. Krátké, úsečné věty vystihují vše, emoce, krutost, lásku, naději. Vždy mne uchvacuje, jak lze tak málo slovy vyjádřit tolik myšlenek a tolik pocitů. A navíc nádherná čeština!
P.S. Paní spisovatelko pište prosím dál , na každou vaši knihu se těším jako na sladký pocit cukru v ústech našich hrdinů.

07.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moc jsem se na knihu těšila, mám přečteny všechny knížky paní Mornštajnové a vždy jsem z nich byla nadšena. Ale tentokrát jsem byla rozčarovaná. Nicméně na další její knihy se moc těším.
P.S. Kniha by pro mne byla uvěřitelná, pokud by její název nebyl Listopád , ale třeba Ún(m)or.

27.05.2021 3 z 5

Přerušovaný půst Přerušovaný půst Heike Bueß-Kovács

Velice zajímavá kniha v podstatě revoluční názor. Přečetla jsem se zájmem. A zkusím to.

03.01.2019 5 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

Příběh Almy Mahlerové, nadané mladé umělkyni, múze, krásné ženě, která jako mladičká se vášnivě zamiluje do mnohem staršího hudebního génia Gustava Mahlera a prožije s ním život ne zrovna jednoduchý, neboť po jeho boku se musí vzdát své tvorby, Mahler si to nepřeje. Zažívá těžké životní peripetie , ztráty a zklamání, přesto mu stojí po boku až do jeho smrti.
P.S. Škoda, že kniha končí v době, kdy Mahler umírá, neboť její další život je v dalším životním období velmi pestrý , byla manželkou a milenkou dalších umělců. Ta kniha mne donutila otevřít Wikipedii, a takové knihy mne vždycky osloví, protože mne obohatí a rozšíří obzory. Doporučuji k přečtení, asi osloví spíše čtenářky.

02.01.2019 5 z 5

Dietnikum Dietnikum Blanka Hošková

Autorka ženám rozumí, proto si myslím, že to moc hezky o nás napsala, a proto asi také větší ohlas kniha najde u ženského čtenářstva. Zajímavé čtení pro mne, abstinenta, jak těžký je boj s alkoholem, zvláště, je.-li někdo skrytým alkoholikem, znám takové, teď jim budu více rozumět. Konečně jsem si přečetla i názor, že tchýně a tchán nemusí být jen ti, co neví, nerozumí, nechápou, ale jsou naopak skvělí, sama jsem takové dobré duše měla a s láskou na ně vzpomínám.
P.S. Omlouvám se za subjektivní vsuvky, ale jsou Vánoce a tak člověk příběhy více prožívá .

27.12.2018 3 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Dočteno pro dočtení. Jestli mi rozumíte. Ono nejde říct, že je to špatné, myšlenek je tam spousta, ale je to moc a moc dlouhé. Kdybych neměla Murakamiho tolik ráda, asi bych to i vzdala, .... Jinak co se hodnocení týká plně souhlasím s tím, co napsal Kutcho, lépe bych to nenapsala. Jakož i souhlas s tím, že pokud jdete do Murakamiho poprve také radím zvolit něco jiného, zvyknout si na jeho alegorie, dvojidee, pomyslnosti, fikce s tím , že musí člověk spoustu věcí domýšlet neb autor jen naznačuje...to není tak lehké si na to zvyknout a jiné jeho knihy jsou k pochopení a uchopení lepší. To je můj názor.

26.11.2018 4 z 5