Lidka Lidka komentáře u knih

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Díky knize jsem se znovu vrátila do dětství, které jsem ale prožívala jako velmi malé dítě, tentokrát mi je přiblížila autorka z pohledu mých rodičů.
P.S. Knihu by si měli přečíst hlavně mladí, co ta léta neprožili. Je to hezký pohled do naší historie.
A také si všimnout, toho že přes krutost té doby tam lidé prožívají svoje kousky štěstí.

23.10.2023 4 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Jj, bylo to o životě, čtivé.....leč. Já přece jen v knize hledám nějakou přidanou hodnotu.
Nevím, co psát více.

15.10.2023 3 z 5

Omluva nestačí Omluva nestačí Jane Bailey

Po delší době kniha, kde jsem se těšila, kdy budu mít čas ji otevřít a číst, jak to bude dál. Celou dobu nás autorka udržuje v napětí. A navíc psáno takovým zvláštním stylem . A to mne baví. Jinak podle mne hezky vylíčená psychologie hlavních postav. Jsem moc ráda, že jsem ten příběh mohla číst. Doporučuji vám jej. Triller to podle mne není , ale napětí tam je.
Ano, taky už vím jak to vlastně celé bylo. Stejně jako nada 3314 a kalinkacz.

02.10.2023 5 z 5

Ibka Ibka Petra Braunová

Chcete malé a milé pohlazení po duši? Chcete s autorkou prožit její dětství a dospívání a u toho zavzpomínat i třeba na své vlastní? Pak si jistě přečtěte tuhle knížku. Dozvíte se i o jejich dalších životních osudech.
P.S. Já si po té záplavě trillerů a detektivek co se na nás valí našla v knize ostrůvek klidu. A užila jsem si to! A jsem ráda, že někdo píše i takové krásné životní příběhy.
P.S.S. Myslím , že kniha spíše osloví ženské čtenářky, i když, kdo ví?

10.05.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Přiměřeně napínavá romantika.
P.S. Nic víc nemám co dodat.

11.04.2023 3 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Ta kniha mne oslovila. Nepatřím sice věkem do cílové skupiny, ani jsem nikdy podobný problém neřešila, ale člověk pochopí jaké to pro lidi co tím prochází musí být těžké . Taky se mi líbilo , že kniha ukazuje i jakousi cestu , jak se s touto situací vypořádat, je tedy i jistou inspirací . Hezky vykreslené prožitky a pocity postav. A závěrečné stránky ? Tak ty mne doslova pohltily.
P.S. A pokud máte před svatbou, pořiďte si krabičku. Proč.? No, uvidíte sami.

24.03.2023 5 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Nádherný, deníkovou formou zpracovaný protiválečný román. Na poměrně malém prostoru , nenápadně. Už dlouho jsem nečetla opravdu tak krásnou knížku. Děkuji za ni.
Ta kniha mi dala toto mé poučení, že včely jsou mírumilovná stvoření v kontrastu s některými lidmi, protože ti umí cíleně zabíjet.
P.S. A proč právě toto poučení? To se dozvíte až knihu dočtete.

23.02.2023 5 z 5

Spolu i bez sebe Spolu i bez sebe Julie Cohen

Tak nevím jak to napsat. Po všech těch příbězích, kde bylo spousta napětí nebo válečných hrůz, které jsem teď četla jsem zatoužila po trošce romantiky . A tak jsem četla tuhle knížku , kde jde děj zajímavě od konce k začátku. Je pravda, že tím trochu příběh ztrácí na gradaci, protože o spoustě věcí vlastně už víte jak dopadnou a postupně zjišťuje jak začaly. Ale jestli si myslíte, že vše půjde jen tak, jako že lehce a že se nedočkáte překvapení, tak to jako nečekejte.
Takže bych to shrnula? Asi takto: Romantika? Nejen, ale i!

22.02.2023 4 z 5

Miovo blues Miovo blues Kristina Ohlsson

Tak Bouře, kterou jsem přečetla jako první mne nadchla, hledala jsem další knihy autorky, našla jsem dvě na sebe navazující knihy, obě byly v knihovně dokonce volné, tak jsem se do četby s vervou pustila. Lotosové blues se mi celkem líbilo a vzhledem k otevřenému konci této knihy jsem četla hned dál tohle Miovo blues, a to mne bohužel zklamalo. Sice se tam leccos objasnilo z první knihy, přibylo i další velké překvapení a odhalení, leč...Tolik náhod, neobjasněných věcí, překombinovaných obvinění, tak to teda nic moc . Jediné co mne jaksi potěšilo, že tam nebyl detailní popis těch smrtí končících činů .
Škoda, myslela jsem, že jsem objevila další autorku do oblíbených, ale zatím dám pauzu.

17.01.2023 2 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Je to kniha, která mi jako poslední chyběla do letošní čtenářské výzvy. Dlouho jsem hledala, ale nakonec našla.
Jako maminka i babička musím říct, že mne příběh opravdu chytl za srdce a dojal . Ta touha po dítěti ... co vše je člověk pro to ochoten udělat.
P.S. Nechci tu pochopitelně nic prozrazovat, ale pokud vám knížka od afrického autora či autorky ještě pořád chybí , tak tohle se vám, zvláště pak asi ženám, určitě bude líbit. A ti, kdo už splnili:-) čtěte také. Doporučuji a přidávám nejen do výzvy , ale i do doporučených.

14.10.2022 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Díky Markéto. Objevila jsem v tobě autorku, jejíž knihy mohou klidně číst mladší i starší čtenáři a budou jim mít co říct.
P.S. Moc se mi líbí i tvoje podcasty . Poslouchám je denně. A na knížku Co vás v dějáku nenaučili se moc těším a přiznávám, že ač jsem již pamětnice, tak stále v tvých vyprávěních přicházím ke zjištěním pro mne novým.

10.10.2022 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

(SPOILER) Opět asi proti proudu, ale nemohu jinak. Jak já se na tu knížku těšila a jak jsem ráda, že už ji mám za sebou.
Nebudu psát více. Ale autorka si s námi těžce zahrává co sneseme.
Ať nejsem zlá tak kéž se najde cílová skupina, které se to bude líbit. Já už v ní nejsem. Romantiku mám ráda, leč v jiné podobě.
Doufám, že už v žádné knize nedá autor české knihy dívce jméno, které přeloženo do naší rodné bude Stránečka. Prosím.

18.09.2022 2 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

(SPOILER) Mrzí mne to, ale nemohu jinak, abych byla spravedlivá k dalším knihám.
Příběh co vyprávěla Hedvika byl pěkný příběh, ale nelíbilo se mi to zpracování . A to prozření Natálie, tomu jsem prostě neuvěřila.
Ale mladinké autorce slibuji, že ještě další knížku si od ní přečtu. A držím jí moc pěsti.

03.09.2022 2 z 5

Mne soudila noc Mne soudila noc Valja Stýblová

Tak abych měla doslova husí kůži se mi po přečtení knihy stává opravdu zřídka. A tady se mi to stalo. A musela jsem si sednout a vstřebat celý ten příběh, který jednak řeší závažné zdravotní téma, ale i to, jak někdy stačí souhrn nešťastných náhod a i dobrý úmysl se zvrtne ./ Nic neprozrazuji, protože hned na prvních stánkách se dozvíte co se stalo. /
Kniha vydaná v roce 1970, trochu jsme změnili i názor na problematiku kterou řeší, ale to vůbec nic nemění na psychologickém náboji toho příběhu.
Ta kniha je slabá jen počtem stánek, vše ostatní je v ní silné.

28.08.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Dnes je spousta krvavých a často velmi brutálních thrillerům.
Tak to tu nehledejte, je to fakt bez potoků krve, ale je tam zase popsaná poctivá detektivní práce , úvahy policie jak případ řeší , jak uvažují i to, že je třeba sledovat i ty, kteří nejsou zase až tolik podezřelí. Za mne palec nahoru.
P.S. Co mne, která mnohdy fakt tápe v postavách a často si musí psát taháky se jmény kdo je kdo milé překvapení. Na začátku byl seznam postav, což vůbec nevadilo tomu, že by vám ten seznam něco neprozradil. Super. A díky. Zase něco od autorů přečtu.

23.08.2022 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Strašně se omlouvám všem, co byli knihou nadšeni a panu spisovateli pro něhož je zdejší kraj jistě tím nejkrásnějším. Za to ho moc chválím a vážím si ho za to.
Ale samotná kniha mne opravdu nezaujala, pro mne to byl jen opravdu rychlý přehled dějinných událostí opředený klubkem ohromné spousty jmen postav, které byly či nebyly různě provázané. Snad právě tím , že tam bylo tolik postav jsem jako čtenář otupěla a kniha jako taková mne pak nedokázala prostě tolik oslovit.
Záměr pana spisovatele byl jistě správný a chvályhodný.
P.S. Nerada píšu komentáře, že to pro mne nebylo to pravé ořechové, ale odhodlala jsem se k tomu ho napsat proto, že vidím, že naopak jsou tu jiní, kterým se kniha líbila, tak věřím, že své čtenáře jistě najde . A to je dobře.

10.08.2022 2 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Když jsme knihu otvírala netušila jsem jak moc mne osloví. Ani mi tak přímo nejde o děj, podobné knihy z tohoto prostředí jsem už četla. Co mne oslovilo byl úžasný, láskyplný vztah otce a dcery, ale i jeho vztah k ostatním členům rodiny . Většinou je v knihách popisován vztah dcery a matky. Tady jsou jisté pasáže nebo spíše jen pár vět z nichž mě mrazí. Ten mlčenlivý, tichý, nevýrazný a skoro za slabocha okolím považovaný otec se ukáže jako ten nejstatečnější a nejúžasnější, a je v něm tolik lásky. Nemohu psát víc, nechci nic prozrazovat, chci vám říct abyste si knihu sami přečetli a byli jí okouzleni jako já. Otcovská láska, krása.
P.S. Možná mne to tak oslovilo i proto , že i můj tatínek byl velmi tichý a málomluvný, ale jeho slovo bylo vždy tak moudré a jeho srdce tak laskavé.

06.08.2022 4 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Životní osudy slavné mexické malířky Fridy Kahlo a neméně známého malíře Diega Rivery, které dohromady svedl nejen vztah k umění, ale hlavně životní a osudová láska. Ta prochází řadou peripetií, jako vůbec celý jejich život. Je zde krásné zobrazeno jejich soukromí, ale i společenské vztahy s dalšími významnými umělci na pozadí historických událostí. Kniha je nejen zajímavá, ale i poučná a to je vždy ta důležitá přidaná hodnota.
P.S. Určitě vás to přímo donutí vyhledat fotografie obou umělců, ale hlavně obrazy Fridy, neboť o mnohých se dozvíte jak vlastně vznikaly, co při jejich vzniku umělkyně prožívala a cítila a proč zobrazují právě to či ono.
P.S.S. Doporučuji k přečtení všem, kteří hledají nejen krásný životní příběh , ale také něco navíc.

02.07.2022 5 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Zajímavá, čtivá/ i když ne lehce/ kniha, jednu hvězdičku přidávám za to, že to byl zase jiný pohled na události stran 2.světové války a to se mi líbí.

28.06.2022 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Pane Nesbo, vraťte nám prosím Harryho. A Shakespearovi vraťte jeho Macbetha.
Nesdílím chvalozpěv, u knihy jsem vydržela a přečkala to vše co v ní bylo jen díky tomu, že jsem měla v ruce knihu a z přehrávače slyšela úžasný přednes textu hlasem Václava Neužila.
P.S. Už se mi tento zážitek kombinace četby a poslechu několikrát podařil. Je to skvělé, zkuste to, doporučuji.
P.S.S. A ještě doporučuji před četbou knihy si připomenout Macbetha od WS.

17.06.2022 3 z 5