lentolog lentolog komentáře u knih

Básne Básne Jim Harrison

Vynikajúce básne!

22.01.2021 5 z 5

Rosamunda Rosamunda Bertrice Small

Jediná kniha žánru, ktorú som si prečítal (hneď trikrát, keďže to bola prvá kniha, ktorú som niekedy v roku 2003 redigoval pre slovenský Ikar). Bolo to až dojemne zábavné: úzka slovná zásoba, opakovanie formulácií (,jej jantárové vlasy´), schéma, banality...

28.08.2020 odpad!

Mimesis: Zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách Mimesis: Zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách Erich Auerbach

Jeden zo základných kameňov môjho literárneho vzdelania.

04.08.2020 5 z 5

Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Alan Watts

O zákone opaku a fiktívnom Ja jasne, stručne, radikálne. Inšpiratívne, transformujúce...

28.07.2020 5 z 5

Stručný etymologický slovník slovenčiny Stručný etymologický slovník slovenčiny Ľubor Králik

Kniha desaťročia!

28.03.2020 5 z 5

Rozhovory s Josifem Brodským Rozhovory s Josifem Brodským Solomon Volkov

Množstvo podnetov, objavov a nasmerovaní v poézii i priľahlých sférach. Skvelé rozhovory dvoch rozhľadených Rusov z New Yorku.

18.03.2020 5 z 5

Každá věc má něco společného se štěstím Každá věc má něco společného se štěstím Petr Borkovec

Plnotučná dospelá detská poézia.

11.03.2020 4 z 5

Idiot Idiot Elif Batuman

Generačne mi veľmi blízky bildungsroman & campus novel. Skvelé postrehy. Sviežo, vtipne a zábavne napísaný.

15.01.2020 5 z 5

Dáma s maghrebským psíčkom Dáma s maghrebským psíčkom Dana Grigorcea

Osviežujúca prechádzka po Zürichu.

11.12.2019 4 z 5

Krátke rozhovory Krátke rozhovory Anne Carson

Pomalým, opakovaným čítaním im prichádzam na chuť. A nadchla ma včerajšia bratislavská performance s novými básňami A.C.

10.10.2019 4 z 5

Mytologie Mytologie Roland Barthes

Osvieženie nekonvenčným myslením.

25.06.2019 4 z 5

Slová a veci Slová a veci Michel Foucault

Jedna z mojich najobľúbenejších filozofických kníh. Starostlivo a podrobne som ju preštudoval, opakovane sa k nej vraciam.

25.06.2019 5 z 5

Umění vnímat umění: Guerilla writing about art Umění vnímat umění: Guerilla writing about art Michael Třeštík

Keby som učil laikov alebo študentov-začiatočníkov, Třeštík by bol základnou učebnicou.

03.02.2019 5 z 5

Říše znaků Říše znaků Roland Barthes

Roland Barthes posilnil moju vášeň pre japonskú kultúru. Výborné interpretácie.

21.01.2019 5 z 5

Bratr z ledu Bratr z ledu Alicia Kopf

Ťažko som sa adaptoval, ale miestami ma nadchlo.

21.01.2019 4 z 5

Byt ve venkovském domě Byt ve venkovském domě Winfried Georg Sebald

Obľúbený autor pripútal moju pozornosť aj k autorom, o ktorých by som sa inak (okrem Walsera) nezaujímal.

09.11.2018 5 z 5

Temný priestor lesný Temný priestor lesný Nicole Krauss

Výborný prozaický hlavolam - dialóg s Kafkom, polemika so židovskou tradíciou a komentár k vlastnému písaniu autorky.
Len škoda odfláknutého prekladu.

10.10.2018 5 z 5

Básně proti plešatění Básně proti plešatění Nicanor Parra

Výborné, účinkovali, aj keď som sa k nim dostal príliš neskoro (čo sa týka plešatenia:-)

16.09.2018 4 z 5

Prebúdzanie levov Prebúdzanie levov Ajelet Gundar-Gošen

To najlepšie zo súčasnej izraelskej literatúry.

08.05.2018 5 z 5

Jedna z najčudnejších i najlepších kníh o knihách, písaní a spisovateľoch.

08.05.2018 5 z 5