Temný priestor lesný

Temný priestor lesný https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373417/bmid_temny-priestor-lesny-nju-373417.jpg 4 16 6

Najnovší román Nicole Krauss o hľadaní zmyslu, transcendencie a toho, kam vlastne patríme. Najnovší román (na ktorý si čitatelia museli počkať až 7 rokov) americkej spisovateľky Nicole Krauss sa vo svete stretáva s veľmi pozitívnou kritikou. Nicole Krauss už dávno nie je autorkou pre davy, jej romány nútia čitateľa zapájať predstavivosť i intelekt, keďže dej je často posplietaný v niekoľkých líniách. Nie je to inak ani pri tejto knihe, ktorá v dvoch dejových líniách a ich dvoch hlavných postavách rozpráva o životných krízach a vyrovnávaní sa s nimi a o neutíchajúcej ľudskej potrebe hľadania niečoho, čo nás presahuje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Artforum (SK)

Forest Dark , 2017

Lost Soul
27.11.2019 3 z 5

Tato kniha mě zklamala. Dlouho jsem se nemohla začíst a do čtení jsem se musela nutit. Nicole Krauss mám hodně ráda, předchozí romány se mi opravdu líbily (kromě Muž vejde do pokoje, ten mě nezaujal), ale toto mi přišlo jako veřejná forma psychoanalýzy, pokus o očištění se, omluvu (či výmluvu?). Hlavní postavy byly poměrně nesympatické, ničím mě nezaujaly. Za pár let si zkusím román přečíst znovu, třeba ho pochopím až s přibývajícím věkem.

wiix
14.06.2019 3 z 5

Asi to bolo na mňa príliš filozofické, ale niektoré myšlienky vo mne zostanú naďalej. “Čím dlhšie hovorí o tom, že keď budeme vytrvalo kráčať cestou rozumu, vyjdeme z lesa von, tým väčšmi ma láka blúdiť v tom lese, v ktorom sme kedysi s úžasom žili a chápali, že je nevyhnutnou podmienkou autentického chápania bytia a sveta.”

freejazz
04.01.2019 5 z 5

výborné!
mám rád prelínajúce sa príbehy, ktoré spolu nesúvisia a ich vzájomný vzťah treba hľadať nie v menách postáv, ale v čomsi hlbšom.
asi sa v artfóre poobzerám po iných opusoch z tejto vznikajúcej edície.
oceňujem aj prácu na knihe, od obálky cez výber fontu až po redaktorskú robotu.

lentolog
10.10.2018 5 z 5

Výborný prozaický hlavolam - dialóg s Kafkom, polemika so židovskou tradíciou a komentár k vlastnému písaniu autorky.
Len škoda odfláknutého prekladu.

JanaŠ.051
18.08.2018 5 z 5

Vo svojom najnovšom románe Nicole Krauss rozpráva príbeh šesťdesiatosemročného Epsteina, ktorému umreli rodičia, rozviedol sa a prežíva veľkú vnútornú premenu, pociťuje nutkavú potrebu zbavovať sa svojho majetku, čo desí jeho deti aj finančného správcu. So zvyškom peňazí odletí do Izraela, aby urobil niečo na počesť svojich rodičov. V Tel Avive však stretáva záhadných cudzincov - amerického rabína a jeho krásnu dcéru, ktorí mu môžu navždy zmeniť život.
Zmenu nehľadá len Epstein, druhý príbeh v románe rozpráva mladá, známa spisovateľka z Brooklynu, ktorej manželstvo sa rozpadlo a trpí spisovateľským blokom. (Zo začiatku tak román "konverzuje" s knihou Jonathana Safrana Foera - Tu som) Podobne ako Epstein sa tiež rozhodne pre cestu do Tel Avivu, kde sa zoznámi s profesorom literatúry, ktorý ju naučí oceniť temnotu, záhadu a nepochopiteľnosť sveta.
Tento román nemožno jednoducho prirovnať k predchádzajúcim knihám Nicole Kraussovej, hoci je rovnako dobre napísaný. Temný priestor lesný je oveľa viac zameraný na vnútorné prežívanie, úvahy o možnostiach poznania sveta a naše miesto v ňom. Koniec koncov svoju úlohu v ňom zohráva aj Franz Kafka a jeho (možno) existujúce rukopisy.

lusila
25.07.2018 4 z 5

So židovskou tématikou som sa v románoch stretla väčšinou v súvislosti s 2. svetovou vojnou. Tu však je príbeh zasadený do nedávnej minulosti, dve postavy-mladá žena a starý muž. Obe sú protipólmi a ich príbehy sa neprelínajú, dokonca sa ani nestretnú /iba na malý okamih na konci/. Dlho mi nebolo jasné, prečo sa táto kniha označuje za magický realizmus, až na konci knihy som zistila, že som sa s hlavnou postavou ocitla vlastne na začiatku príbehu.

americká literatura sociální romány

Nicole Krauss
americká, 1974
2006  87%Dějiny lásky
2012  87%Velký dům
2009  70%Muž vejde do pokoje
2018  74%Temný priestor lesný
2021  70%Byť mužom

Kniha Temný priestor lesný je v