Dáma s maghrebským psíčkom

Dáma s maghrebským psíčkom https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424535/bmid_dama-s-maghrebskym-psickom-omQ-424535.jpg 4 9 9

Novela Dáma s magrebským psíčkom je nielen príbehom nezvyčajnej, práve sa začínajúcej lásky, ale aj príbehom umenia a nádherným portrétom Zürichu. Anna je úspešná primabalerína a Gürkan turecký Kurd. Hoci majú obaja celkom iný pôvod a žijú v odlišných svetoch, pociťujú k sebe navzájom silnú príťažlivosť a sympatie. Už samotný názov nepochybne odkazuje na slávnu poviedku Antona Pavloviča Čechova Dáma so psíčkom z roku 1899, no Dana Grigorcea si ju interpretuje po svojom a predstavuje nám jej variáciu, v ktorej šikovne zamieňa roly. Tento príbeh je ako balet s presne naplánovanou choreografiou na úžasnú hudbu, kde sú tanečníkmi aj okoloidúci. Aj keď je novela obhajobou letmého šťastia a zmyselnosti, súčasne otvára témy ako osamelosť v manželstve.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Inaque

Die Dame mit dem maghrebinischen Hündchen , 2018

adorjas
15.03.2020 5 z 5

Túto krátku novelu zhltnete za dve hodiny a už od začiatku som bola nadšená z jej muzikálnej dynamiky. Autorka nám v nej popisuje pulzujúci život švajčiarskeho Zurichu. A nepopisuje to na základe nejakého nočného života, ako to robí väčšina autorov, ktorí popisujú mestá. My tu vidíme Zurich vo svojej dennej kráse s Zurišškým jazerom, uličkami, kvetmi, ľuďmi na promenáde.

Hlavnou postavou je starnúca baletka Anna, ktorá si Zurich užíva plnými dúškami, cíti je pulzu, cíti je život. Anna sa stýka s umeleckými kruhmi (v knihe nájdeme aj mnoho úvah o umení a jej smerovaní), ale hlavne nehľadí doprava-doľava. Má milencov, chodí si kade-tade. Možno by ju nejaká prudérnejšia duša očiernila. Ale jej prelietavosť nie je nosným vodítkom knihy, jej lásky sú len vedľajším popisom jej charakteru. Jej hlavným sťažňom je jej láska k mestu, ktorým cupitá podobne, ako to robí na javisku, keď tancuje.

Dielo je veľmi pekne vyskladané, naozaj ako nejaká baletná hudba. Čítalo sa ľahko, bola to taká óda na prírodné prvky v meste a o ich užívaní a potešení.

lentolog
11.12.2019 4 z 5

Osviežujúca prechádzka po Zürichu.

čika
01.12.2019 4 z 5

Miniaturna pocitovka, odohravajuca sa v krasnom prostredi. Priznam sa, hrdinke som nie vzdy rozumela, bola pre mna podobne ako p. Bovaryova znoskou rozmarov... Jednohubka idealna na melancholicku cestu vlakom s ubiehajucou - zasnezenou napriklad - krajinou za oknami :-)

Autorovy knížky

Dana Grigorcea