Lenka_S Lenka_S komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Když se řekne holocaust, tak se většině z nás vybaví koncentrační tábory a vraždění židů za 2. světové války, jenže to nebyl jediný, který se na nasi planetě odehrál. Ve stejné době, kdy se Hitler rozhodl "vyřešit židovskou otázku" řešil Stalin stejným způsobem otázku litevců, bělorusů, estonců a finů, kterým se nelíbilo, že je Stalin vzal pod křídla Sovětského svazu. Jednoho večera zabouchají na dveře litevského profesora agenti NKVD (předchůdce KGB) a naloží manželku a dvě děti do náklaďáku a odváží neznamo kam, tím začíná příběh plný nejistoty, strachu a strádání, ale i opatrné lásky, odvahy a soudržnosti. Musím říct, že mě až překvapilo, jak podobné byly osudy těchto lidí s osudy již zmiňovaných židů.

24.08.2020 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Další knihu ze společného čtení s Klub.tajnych.knihomolu na FB jsem přečetla jedním dechem. Autorka mě dokázala udržet v neustálém napětí co bude dál a to v obou dějových linkách. Při čtení autobiografie Verity mě místy až mrazilo, co vše dokázala vymyslet a provést, aby bylo vše tak jak chtěla, ale ten konec me dostal. Co byla pravda a co lež? Myslím, že nad tím budu ještě pár dní přemýšlet.

16.08.2020 4 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

I když není hlavní hrdinka žádná drbna, pomůže rozšířit po svém rodném městečku fámu o tom, že mezi nimi žije dětská vražedkyně s novou identitou. Krátce na to se jí začnou dít zvláštní věci a Joanna začíná podezírat snad každého... . Tahle kniha je napsána velmi čtivě a postupně gradující děj má velmi překvapivé vyvrcholení.

07.05.2020 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tahle novela byla úplně zbytečná. Ani jedna z postav se nikam neposunula. Čekala jsem, ze se vyřeší vztahy vedlejších postav jako Luciena a Elain a Cassiana a Nesty, ale ..... takže za mě jedno velké zklamání.

01.12.2019 2 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Zpočátku jsem měla problém se začíst, ale zruba někde kolem dvousté stranky se to zlomilo a příběh konečně upoutal mou pozornost. Hodně překvapivý je pachatel, alespoň pro mne. Tipovala jsem postupně několik lidí, ale byla jsem vedle jak ta jedle :-)

16.06.2019 3 z 5

Neandrtálka hledá člověka Neandrtálka hledá člověka Penny Reid

Na to, že se jedná o žánr, který obvykle nečtu jsem se velmi dobře bavila. Janie je trochu (vlastne hodně) zvláštní. Je to ten typ člověka, který má naprosto geniální analytický mozek s fotografickou pamětí, ale pro praktický zivot úplně nepoužitelný, ptoto mě fakt bavilo sledovat její myšlenkové pochody i to jak ji s obrovským zpožděním dochází naprosto zřejmé skutečnosti.

12.05.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nevím co napsat.... tahle kniha ve mě budí budí zvláštní pocity a určitě o ní budu dlouho přemýšlet. Zpočátku mě trochu vadila absence přímé řeči, ale četlo se to dobře, tak jsem si na to rychle zvykla. Příběh je silný a představa takového světa mě docela děsí a doufejme, že k takové budoucnosti nikdy nedojde.

09.02.2019 4 z 5

Kateřina Parrová: Šestá manželka Kateřina Parrová: Šestá manželka Alison Weir

Je mi hrozně líto, že se musím s touto sérii rozloučit. Bylo to naprosto skvostné!!! Sledovat osudy všech královen mi ukázalo nejn to, že Jindřich VIII byl velmi složitá osobnost, která dokázala být v zájmu království velmi nemilosrdná, i když ho jeho rozhodnutí jako obyčejného může a manžela pak neuvěřitelně trápila. Poslední královna byla zralá chytrá žena, která dala přednost povinnosti před láskou (jako by měla na vybranou), a přesto se nad ní, díky jejím názorům a intrikám dvora, také začal stahovat mrak odsouzení. Zachránila ji nejenom láska krále, ale hlavně její inteligence,kdy si včas uvědomila, ze si musí zachránit krk.

08.08.2023 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

I třetí kralovna se četla dobře. Po předchozích dvou silných osobnostech musela být tato poslušná žena pro Jindřicha hotovým pokladem, ale nejsem si jistá, že by ho svou poslušností a podajností nezačala brzy nudit, kdyby žila déle.

27.07.2023 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Děj se dodehrává ve dvou časových liniích a ještě z pohledu obou hlavních postav. To by mi ani tolik nevadilo, obvykle mám takové příběhy ráda, jenže byť je námět hodně zajímavý, tak jsem se zpočátku nudila a dokonce jsem přemýšlela, že knihu odložím. Až teprve někde před polovinou mě to začalo bavit a druhou půlku jsem přečetla na jeden zátah.

23.02.2023 3 z 5

Království kostí Království kostí James Rollins (p)

Tohohle autora prostě můžu :-) . Baví mě jeho dokonalé smichání tří základních ingrediencí do výborně fungujícího celku. Jedna se o vyvážený poměr fikce, skutečnosti a napětí. V této knize se autor vrací k moci matky přírody a její schopností ochránit samu sebe a po dočtení si opět říkám "Co když ...."

29.10.2022 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Velmi příjemná oddychovka. Bavilo mě zasazení autorčino pojetí božského Olympu a Podsvětí v moderním městě. Už se těším na další díl a přemýšlím jestli to bude pokračování příběhu Presefony a Háda, nebo to bude příběh některé z jejích sester.

07.09.2022 5 z 5

Nástroje temnoty Nástroje temnoty Imogen Robertson

Po táhlém začátku, kdy jsem měla chuť knihu odložit jsem ráda, že jsem to neudělala. Autorka rozehrála tento příběh ze tří různých směrů, které do sebe na konci krásně zapadly a vše dávalo smysl. Jsem zvědavá na další případ pro naši dvojici amatérkých detektivů.

12.03.2022 4 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Eugénii Désirée Claryové je 14 let, když začíná psát první řádky do svého deníku, který dostala od svého otce, obchodníka s hedvábím, k narozeninám. Poznala totiž občana Josefa Buonaparta, kterého pozvala domů aby se seznámil s její starší sestrou Julií, která dle jejího názoru potřebuje ženicha. Josef s sebou přivede svého bratra Napoleona a Eugénie se do chudého generála v ošuňtělé uniformě zamiluje. Tím začíná příběh této nevšední ženy, která nejen že prožívá z bezprostřední blízkosti vzestup a pád Napoleona I, ale sama se zapíše do historie jako Desiderie, královna švédská a norská.
Tahle kniha je moje srdcovka. Četla jsem jí už ani nevím kolikrát a pokaždé mi dá trochu něco jiného (hodnězáleží v jakém rozpoloženíse k ní vracím). Popové jsem jí četla v 17 letech a byl to pro mě nádherný romantický příběh, jindy je to příběh ženy, která byť neustále obklopena lidmi je vlastně velmi osamělá, tentokrát to byl příběh ženy s velkou vnitřní silou, která se uměla poprat s ne vždy přívětivý osudem. Co mě však nikdy nepřestane překvapovat je neuvěřitelná arogance a ješitnost Napoleona, který se sám korunuje na císaře.

28.03.2021 5 z 5

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

Než jsem začala číst tenhle díl, tak jsem chvíli přemýšlela jestli si nemám dát rereading prvního dílu. Přeci jen je to už pár měsíců co jsem ho četla a měla jsem strach, že se nechytím a budu tápat jak v ději, tak v postavách, ale nakonec jsem to riskla a během prvních pár kapitol jsem se dokonale zorientovala. Ani v tomto díle není nouze o napětí a děj vám prostě nedovolí knihu odložit. Asi v polovině knihy jsem začala tušit jaké tajemství Yvan skrývá, přesto mě události v posledních částech knihy překvapily a dohnaly k slzám. Co na to říct, prostě nutně potřebuji další díl.

20.11.2020 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Knihu jsem začala číst v rámci společného čtení, ale i když to nikdy (do dnešního dne) nedělám, tak jsem to vzdala a knihu odložila. Vím, že nejsem cílová skupina, ale to jsem nebyla ani u knihy Čarodějky malostranské, která, byť je psaná pro stejnou věkovou skupinu, se mi líbila. Tady mě vyloženě nesedla hlavní hrdinka, která se od samého začátku chová jako rozmazlený spratek a z nejlepšího kamaráda (do kterého je, jak se dozvídáme hned v první kapitole, zamilovaná) si dělá hadr na podlahu. Je mi lito, ale tohle pro mě bylo fakt šlápnutí vedle.

16.10.2020 odpad!

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Po prvopočátečnim problému se začíst se mi příběh nakonec líbil. Bylo zajímavé sledovat jak vyplouvají na povrch tajemství jednotlivých postav. Ono to tak chodí i v životě, nic není černobílé a každá rodina má svá tajemství. Autorka dokáže dobře vykreslit povahové rysy a myšlenkové pochody jednotlivých postav, ale možná proto, ze to nebyla první kniha kterou jsem od ní četla, tak mě osoba vraha až tak nepřekvapila.

26.06.2020 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Víc než 800 stránek příběhu, spousta postav a hlavních dějových linek, to je tato kniha. V prvni třetině jsem se tak trochu ztrácela v postavách, dělalo mi problémy kdo je kdo a odkud, ale pak si to sedlo. Námět i děj se mi líbil, ale.... nevím něco mi tam scházelo jen neumím říct co. Prostě mě ten příběh nepohltil tak jak jsem očekávala. V celkovém hodnocení jsou však 3 hvězdičky málo, ale 4 moc :-)

14.06.2020 3 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

Čekala jsem klasický román, ale dostala jsem vyprávění. V první části knihy jsem měla pocit, že čtu slohovou práci a přemýšlela o maximálně 2 hvězdičkách v hodnocení, ale pak se to rozběhlo. Životní příběh Evy, je plný lhostejnosti, potřebou absolutní kontroly nad jejím životem i neuvěřitelné nenávisti jejích blízkých. V podstatě se jí ani nedivím, že se v touze po normálním životě a seberealizaci dostala až na samé dno. Ono když konečně potkáte člověka, který vás bere takouvou jaká jste a ještě vás přesvědčuje, že dokážete víc, tak pro něj uděláte v podstatě cokoliv. Musím říct, že se mi kniha nakonec libila.

26.05.2020 4 z 5

Pochybnost Pochybnost C. E. Tobisman

Po škole Caroline nastoupí jako koncipientka ve věhlasné právní firmě, do které jí přijal její profesor a mentor. Její první pracovní úkol je výpomoc na velkém případu proti společnosti, vyrábějící potraviny z geneticky upravené sóji, která poškozuje ledviny. Zpočátku to vypadá, že se jedná o předem prohraný případ. Důkazy, které by jim pomohly jsou naptosto nedostatečné, až do chvíle, kdy Caroline zjistí, že existuje studie, která to přímo prokazuje. Jenže její autor je mrtvý, spoluautorku nikdo nemůže najít a po studii samotné není ani stopa a tak začíná složitá a nebezpečná cesta za nadějí na úspěch.
I když mi Caroline lezla chvílemi hrozně na nervy, tak jsem si příběh užila a konec mě docela překvapil.

02.01.2020 4 z 5