Lenisk@ Lenisk@ komentáře u knih

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

A mně se tento díl líbil. Jasně, nebylo to "Než jsem tě poznala", ale jsem ráda, že nepokračovala ta nekonečná deprese ze "Život po tobě". Lou se vrátila se svým elánem a stylem a chutí do života. Objevuje novou zemi a především sama sebe . Přestože je knížka v mnohém předvídatelná, člověk si u ní odpočine, zasměje se, zanadává si, pobrečí si a tak :-).

19.07.2019 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Jsem zklamaná a smutná. Autor nedokázal dovést skvělý začátek do stejně skvělého konce. Množství nedůležitých postav, množství vedlejších dějů, v podstatě nijaké rozuzlení (jak to vlastně dopadlo?!), to je Královna ohně. Bohužel jsme se nedočkali důstojného zakončení příběhu Stína krkavce... (a to mě vážně mrzí, knize jsem předpovídala velkou budoucnost).

04.03.2017 2 z 5

Bylo hezké vrátit se na pár hodin do dětství a dospívání a vychutnat si potterovskou atmosféru. Obávám se, že tohle je jediná hezká věta, kterou o knize můžu říci. Autoři vsadili na jistotu - znovu se objevují naši oblíbení hrdinové a je až děsivé, že vlastně znovu čteme ty stejné epizody a v podstatě prožíváme ta stejná dobrodružství. Asi se budu tvářit, že tato kniha neexistuje stejně jako rádoby doslov poslední knížky. Prosím, neoživujte slavného Harryho Pottera, neničte nám vzpomínky.

25.01.2017 2 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Kniha pro čtenáře od 12 let? To já, téměř dvakrát starší, jsem byla naprosto nadšená! Další z mnoha knih, která zanechá nějakou stopu, od které se nebudete moct odtrhnout, která vás donutí plakat a zároveň se usmívat, ... Zopakuji to ještě jednou, protože je to pravda, jsem nadšená!

18.10.2016 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Byla jsem (tuším) ve 3. třídě a čtení jsem fakt neměla ráda. Potom mi babička řekla, ať si přečtu tuto knížku. Hrozně se mi líbilo, že v názvu je moje jméno. A potom jsem se začetla. Nikdy jsem nečetla nic, co by mě tak vzalo za srdce a kvůli čemu jsem změnila názor na celou četbu. Díky této knížce jsem se stala vášnivým čtenářem a ještě několikrát se k příběhu malé smutné Leni vrátila.

20.01.2013 5 z 5

Misery Misery Stephen King

King je král! Moje třetí setkání s tímto autorem a až zase jednou nebudu chtít spát, vím, po kterých knihách sáhnu. Misery jsem kdysi viděla v divadle (se skvělými Štěpánkem a Adamovskou) a už tehdy mě příběh pohltil, ale s knihou to bylo ještě lepší. Opravdu to byl mistrovský kousek.

03.05.2024 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Dědina za mě byla určitě výborná, sice jsem se u ní tolik nenasmála, jak mi slibovala kamarádka, ale spíš jsem si zavzpomínala, někdy s nostalgickým úsměvem, jindy pomalu se zděšením, čeho se i nás dopouštěli (pra)rodiče (tím narážím na první část a chování babičky k vnučce). Autorka dobře zachytila stereotypy, které snad nikomu nemůžou být cizí, a jazykem je jen podtrhla. Chybělo mi nějaké větší propojení příběhů, osobně jsem se dost ztrácela ve jménech.

25.04.2024 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Mám přečtené téměř všechny autorčiny knihy a bohužel musím říci, že tahle byla velmi slabá. K hlavní postavě jsem si neutvořila žádný vztah, nijak se mě její životní osudy nedotknuly, nepřišlo mi, že by se jakkoli vyvinula. V ději se také žádné wow momenty neobjevily. Čekala jsem, jak je u autorky zvykem, že přijde NĚCO, ale nedočkala jsem se. Ani prostředí nebylo pořádně vykresleno. Bohužel zklamání.

09.09.2023 2 z 5

Před námi Před námi Anna Todd

Přijde mi, že jde přesně o ten typ knihy, kterou autor napíše v době, kdy se proslavil a předchozí díly mu začaly vydělávat. Jde jen o způsob, jak z napsané série vytřískat víc peněz. Za mě zklamání, dočetla jsem jen z povinnosti, abych měla sérii kompletní.

09.10.2021 1 z 5

Já o koze, on o voze… Já o koze, on o voze… Simona Monyová (p)

Zhodnotila bych to stručně: 1. polovina knihy se četla snad sama, byla psaná vtipně, s nadhledem a ironií, 2. polovina se vlekla, autorka svůj nadhled přeměnila v sebelítost.

22.08.2019 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Samozřejmě mě teď mrzí, že jsem na Harryho narazila kdysi dávno úplnou náhodou a přečetla Přízrak. Nicméně jsem věděla, že se jednou dokopu a začnu číst pěkně od začátku. Těším se, jak se bude postava Harryho vyvíjet, tuto knížku beru spíš jen jako dobrou ochutnávku.

31.03.2019

Faja Faja Petra Stehlíková

Kdy vyjde další díl?
Nedokážu posoudit, který díl byl lepší, naprosto šíleným tempem jsem hltala oba dva (a přečetla jsem je hned za sebou). Kniha nám dává víc otázek než odpovědí, ale to vůbec ničemu nevadí. Mámí nás a láká, neodkládáte ji, chcete ji dočíst a současně nechcete. Vlastně se nic moc nedozvíte, ale ono je tak moc příjemné trávit čas ve společnosti Ilan a celé pětadvacítky :)

23.02.2018 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Jo Nesbo... Pojem v současné literatuře, kterému jsem dosud jakousi náhodou unikala. A pak se začtu do knihy s chytlavým názvem - a děláte si srandu?! Harry Hole mě dostal a mě čeká celá řada knih, které rozhodně nutně bez výmluv musím přečíst. Achjo achjo :)
Lituji jen jednoho, že jsem nezačala číst Harryho příběh od začátku. Jo a taky jsem se zpočátku ztrácela v postavách, ale díky brilantnímu příběhu na tento drobný nedostatek zapomenu.

14.04.2017 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hledání Aljašky. Po přečtení knihy jsem si naprosto jistá, že jsem ji měla číst jako první od Greena. Bohužel jsem četla nejdříve Hvězdy nám nepřály (pořád zde funguje wow efekt i po roce od přečtení) a potom Papírová města. Polovinu knihy jsem měla pocit, že chvála, kterou jsem si vyslechla, byla naprosto přehnaná (jaká kniha může překonat smutek a zároveň humor Hvězd?). Měla jsem pocit, že znovu čtu Papírová města (Aljaška byla celá Margo). A přestože jsem měla pocit, že čtu stejnou knihu znovu, hltala jsem každou stránku a čekala, že se stane NĚCO. A ono se stalo. Najednou jsem přestala číst dívčí (tady spíš chlapecký) románek a ocitla se uprostřed myšlenek dětí, kteří příliš rychle dospěli. To NĚCO je změnilo, to NĚCO by změnilo každého z nás, ať už je nám 16 nebo 30. Všichni se musíme vyrovnat se ztrátou, smířit se, že na některé otázky nikdy nedostaneme odpověď, a nakonec musíme odpustit.

22.08.2016 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Co jen k této knize říct?!
.. proč jsem ji vlastně četla? - Všude slyšíte spoustu pozitivních i negativních názorů na Padesát odstínů a rádi byste si udělali vlastní názor. Jedni ji chválí, druzí zatracují, je to jedna z nejprodávanějších knížek poslední doby,...
.. Pozitiva: Začnu kladně - kniha se čte dobře a rychle, během chvilky je přečtená. Jazyk není nijak složitý. Kniha vás také vtáhne do děje. Takže jsem si u této četby dobře odpočinula.
.. A teď ta druhá strana. Mám pocit, že jsem znovu přečetla Stmívání. Tentokrát ochuzené o nesmrtelného upíra a obohacené o erotické scény. Ach bože. To už se nedokážeme odprostit od Edwarda a Belly?! .. Ana je na svůj věk hrozně naivní, Christian je nepřekonatelně krásný a bohatý. Věřím, že do krásného chlapa by se mohla zbláznit každá slečna, ale co je moc.. Chování Any mi přišlo přehnané, naivní, hloupé, ta holka skoro neměla hranice!
...Navíc mi vadilo několikanásobné vysvětlování, proč "Padesát odstínů šedi", mohla jsem si na název udělat vlastní názor..
.. Každopádně si přečtu i ten další a další díl. Ono to člověka (i přes veškeré zápory) chytne :)

01.07.2013 2 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Jak jen zhodnotit tuto knihu? ...Zavřela jsem knížku a hlavou mi proběhly 2 myšlenky - měla bych si přečíst pokračování, už chci vědět, jak to dopadne; a ta druhá byla poněkud zvláštní - co se v tomto dílu vlastně stalo?Ovšem Pan Spisovatel mě nenechal ani chvilku vydechnout, chvíli jsem chtěla bránit Brana, chvíli putovat s Jonem za Zdí, být společnicí Arye, obdivovat Sansu a především bojovat za krále (za kterého?!). Jedná se o úžasně napsané dílo, o skvělé fantasy.

30.10.2012 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Nemůžu si pomoct, ale první díl se mi líbil víc :) možná to bude tím, že pro mě nejlepší část knih představoval Noční klub (Postrach, Kamila, Mazlik, Tobiáš, ...). Ale upřímně... autor nakonec všechny kousky skládačky poskládal skvěle dohromady a poslední zápletka s Denisou a nový Noční klub? To bylo... perfektní! :)

15.09.2011 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Byla jsem upřímně překvapená, když jsem zjistila, že vyjde 3. díl Medvědína. Druhý díl měl sice otevřený konec, některé příběhy však autor uzavřel tím, že nám dovolil nahlédnout do budoucnosti, jiné příběhy by si právě ten otevřený konec a naději zasloužily, snad ani nebylo třeba je uzavírat. Před otevřením knihy jsem si znovu připomněla předchozí díly, abych se znovu ocitla v Medvědíně a znovu se vcítila do všech postav. Tenhle díl byl podle mě, a nerada to píšu, nejslabší. Dlouho jsem se nemohla začíst a přišlo mi, že autor rozepsal příliš mnoho příběhů, zaměřil se na příliš mnoho postav. Ale nechci, aby můj komentář vyzněl negativně. Druhou půlku knihy jsem přečetla snad najednou, přestože jsem tušila, co se stane, doufala jsem, že jsem si náznaky jen špatně vyložila. Postavy jsem milovala úplně stejně, chápala jsem je, často jsem jim ale taky nadávala a vím, že na ten jeden přátelský hokejový zápas budu dlouho vzpomínat, protože tam byli tak šťastní.

21.05.2024 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Mě kniha nadchla. Doma jsem ji měla několik let, než jsem ji konečně otevřela. Po těch letech jsem si dokonce i celé Hunger Games pamatovala spíš letmo (filmy jsem viděla jednou, knihy jsem četla na začátku roku 2018). A bylo to velké plus, tak moc velké, že jsem četla příběh nějakého Snowa (ano, já si dokonce myslela, že to je nějaký předek Snowa z HG, neměla jsem souvislosti, kolik času zbývá do nám známého děje původních knih) a ani jsem netušila, jak to skončí. Teď se sobě směju, ale myslím, že právě díky své nevědomosti jsem si knihu užila. Asi to nebudu dál rozebírat, jen dodám, že okamžitě po dočtení jsem během týdne (podruhé) přečetla celou trilogii. A pořád je to dobrý!

22.02.2024 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

"Jak dlouho na tu zprávu civěli, než si sbalili věci a evakuovali se? Můžu vám říct, jak dlouho to trvalo. Tři a půl hodiny."

Takhle myšlenka ve mně rezonuje. Sucho je skvělá knížka se spoustou hlubokých myšlenek a výborným popsáním lidských charakterů, pohltila mě a hlavně popsala něco, co se skutečně jednou může stát. Je to děsivé.

09.03.2023 5 z 5