Lady.Lucrezia Lady.Lucrezia komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Málokdy mě kniha tak chytne, ať už příběhem, ale i charaktery postav. Jako zabít ptáčka se ale jasně zapsala k těm, které bych si minimálně ještě jednou za život chtěla přečíst. Sice se dnes řeší jiné věci, ale jistá sdělení jsou nadčasová, takže i dnes dokáží chytit za srdce a dokopat člověka k zamyšlení. Od první stránky po tu poslední... Poutavě vyprávěný příběh optikou nezkaženého dítěte, které ještě neinfikoval zkažený svět a naivně nazírá na politické a společenské dění náročné doby. Jsem ráda, že jsem tuto skvělou knihu, díky knižní výzvě zařadila.

10.02.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jelikož v okolí zuří podzimní deprese, rozhodla jsem se pro prevenci a čapla Saturnina. Bylo to moje první čtení této knihy a přestože filmové i divadelní znám, knize jsem dlouho odolávala. Teď, když jsem dočetla lituji, že jsem si ho nevzala jako maturitní četbu. Nelze popřít fakt, že jde opravdu o jedno z nejgeniálnějších děl domácí literatury 20.století.

04.11.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Až do konce velmi dobré, bohužel konec byl hodně divoký. Je to kniha, která se mi líbí zejména kvůli hromadě technických věcí, které příběh lepí dohromady. Popravdě nejsem přiliš na ujetá na Robinsonovské příběhy a bez té techniky, bych to asi ani nečetla. Hlavní hrdina tohoto sci-fi románu Mark Watney má dokonalé dovednosti a v zásadě se chová dle ideálů fyzicky i psychicky, až to k realitě má daleko, nicméně bavil mě.

30.05.2023 4 z 5

Čtivý příběh popisující dobrodružství hobita Bilba Pytlíka z Kraje, putujícího s trpasličí družinou pod vedením Thorina Pavézy až k Osamělé hoře s cílem zprostit života draka Šmaka a obnovit věhlas trpasličího Království pod Horou. Co je čekalo na cestách a jestli se jim to nakonec podařilo, to už ale musíte zjistit sami.

12.01.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Opět mi přišla kniha natažená, přitom si myslím, že být tak o 250 stran kratší vynikl by děj ještě víc. Pravdou je, že i samotné odbočky k jiným případům nebo v tomto díle vcelku rozvedené soukromé linky, hlavně ta Cormorana jsou mi blízké a baví mě. Závěr byl famózní a nedalo se od něj odtrhnout. Doufám, že Cormoran a Robin konečně trochu pokročí, závěr vypadal slibně.

06.01.2023 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Společenstvo prstenu, kniha která je součástí mistrovského díla J.R.R.Tolkiena. Jde o klasiku, která se těžko komentuje, protože je prostě geniální. Začetla jsem se během chvíle a příběh mě naprosto pohltil. Vyzkoušela jsem i jako audio od Tympanum a taky perfektní (mají komplet nezkrácenou verzi), takže když už jsem měla unavené oči, poslouchala jsem dál a pak zase drapla klasickou knihu. Vřele doporučuji všem ;)

04.10.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Za mě klasika, kterou by měli zařazovat do maturitních výběrů. Je to kniha, která generuje otázky a je třeba nad tím trochu přemýšlet. Budu upřímná, když řeknu, že svět bez knih by pro mě byl noční můrou.

11.01.2020 5 z 5

Od prosince 2015 jsem měla zakoupené lístky do Palace Theatre v Londýně na 21/09/2016 (Part I. + Part II.) a těšila se na to co uvidím. A že bylo na co! Samotné prostory divadla jsou proměněny v impozantní Bradavice, uvaděčky v nebelvírských barvách nadšeně vítají příchozí diváky. A pak to začne, nádherná 5 a čtvrt hodiny trvající podívaná. Hudba perfektně dokreslující scény, videomapping když se mění časové linie, mizející čarodějové v automatu telefonní budky nebo požíraní začarovanou knihovnou. Kdo zná dobře filmy všimne si i konkrétních scén z pohybujících se fotografií. Některé věty, které bych čekala, že ve scénáři budou velmi suché pak doplní brilantní hlas na scéně, který během momentu rozesměje celé hlediště. Zejména pak mladý Malfoy, je někdo, koho od první chvíle milujete za jeho dokonalý herecký talent. Pro ty kdo mají napouslouchán tón hlasu Harryho v originále může být překvapením Albus Severus Potter s naprosto šokující hlasovou podobou. V jiné části nastane chladno a vzduchem k vám připlachtí mozkomoři tak věrně udělaní, že mnozí se snaží propadnout hlouběji do svých sedaček. V závěru nastane moment kdy nejeden zapláče jako svěděk vraždy Lily a Jamese, která se odehrává v hledišti.

Domnívám se, že knižně vydaný scénář, který jsem četla cca. po roce od výše zméněné návštěvy divadla zde tvoří opravdu jen základ, který bez dokreslení tím vším nemůže být řádně doceněn.

17.01.2019 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Nádherný mnohovrstevnatý román, který je ve všech formách geniální (kniha, audiokniha i film). Ať už to berete jako historický román nebo jako detektivku, jde o nadčasové dílo, které bude hltat nejedna generace.

21.06.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Knihu mi doporučilo nezávazně na sobě hned několik přátel, ale to až potom co jsem v knihkupectví zhltla anotaci jako malinu. Se zpožděním přišlo na četbu a rozhodně to stálo za to. Četbu kombinovanou s poslechem jsem si moc užila a v podstatě jsem knihu hltala od začátku do konce. Příběh mě opravdu nadchnul. Bylo to čtivé, mělo to zápletku, drama i nejedno překvapení. Chci víc takových knih.

01.06.2023 5 z 5

To To Stephen King

Asi nejlepší kniha co jsem kdy četla, rozhodně pak nejlepší horrorová a myslím, že lepší asi nikdo nenapsal. To co Vás poděsí není nadpřirozené, nýbrž je to lidská nátura a jednání. Stephenovi knihy, které jsem doposud četla měli pomalé rozjezdy, což se o TO říci nedá. Jde o mistrovské dílo vystavěné na tom nejděsivějším co známe, na zrcadle nás samých.

31.12.2019 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Miluji létání, s tátou jsem chodila v devadesátkách na pozorovací terasu letiště Ruzyně a z toho, jak cestoval jsem měla dokonce atlas společností podle ocasu letadla. Bohužel s Emirates a Velrybou jsem zatím neměla tu čest. K tomu pravidelně sleduji Letecký Podcast s Rosťou a jeho hosty a tak jsem o kapitánu Heclovi a jeho zážitcích slyšela dříve než vyšla kniha. Navíc tři z mých současných kolegů, kapitána Hecla znají z ČSA, kdy s ním sloužili, ať už jako první důstojník nebo vedoucí kabiny, takže vím ještě o spoustě dalších věcí z té doby.

Samotná kniha je opět skvěle čtivá, stejně jako u Vladimíra Beneše a jeho cest do hlubin mozku. Zodpoví Vám spoustu otázek, třeba i tu, co s mrtvolou na palubě... Samozřejmě je tam i nejedna zmínka o boji a nevraživostech mezi fandy Airbusu a Boeingu. Dojde i na vztahy na pracovišti, kapitán a letušky, jak je to s letenkami pro personál atd.

Kniha otevírá opravdu velké množství různých zajímavých témat. Fandové létání si rozhodně přijdou na své a hluchá místa zde zkrátka a jednoduše nejsou.

Doporučuji všemi deseti!
P.s.: Čte se rychle a je návyková!

14.06.2023 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Každý rok se snažím splnit si nějakou tu klasiku, kterou jsem měla číst na střední škole. Teď bych si teda nejraději dala do zubů, že jsem toto dílo odsunula a dala přednost jiným. Ano, tato kniha si zaslouží plnou pozornost a je krásným i temným románem ze středověku. Děj se odehrává především v Čachticích a přilehlém okolí a popisuje sadistické rozmary zdejší hraběnky. Tento román má spád i vše co byste v něm čekali... Dobro a zlo, lásku a nenávist, atd. Má to říz, má to spád a je to více než dobře čtivé. Text jsem tentokrát i částečně poslouchala, neboť jsem se s ním nebyla ochotná rozloučit, ani při únavě očí. Audiostopáž kterou jsem měla k dispozici namluvila Heda Čechová, což bylo velmi příjemné neboť jako hlasatelku jsem ji měla opravdu ráda.

18.01.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina je kniha z ktorej vás mrazí. Zdanie klame a čitateľ si nemôže byť ničím istý. To či ide o prepracovanú rozprávku alebo desivú realitu za vás nikto nerozhodne.

Súčasne musím povedať, že ide o jednu z najlepších audiokníh, ktorú som mala možnosť za posledné roky vypočuť.

08.03.2019 5 z 5

Bestie Bestie Dominik Dán

Mé první setkání s Dominikem Dánem rozhodně stálo za to, byl to zkrátka masakr. Podotýkám, že Beštia je kniha, kterou nechcete odložit a současně doufáte, že Vám vydrží co nejdéle. Čteno v originále.

03.01.2024

Hotel Hotel Arthur Hailey

Skoro šedesát let stará kniha a příběh příjemně překvapil. Román má milostnou i krimi zápletku, odkazuje na rasové problémy doby. Velice příjemné čtení, rozhodně se nebudete nudit. Kniha je současně i dobře namluvenou audioknihou.

01.09.2023 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) V zásadě se ztotožňuji s názorem Snapeova.

Na první díl to nemá, mám ambivalentní pocity ještě více než u dvojky, trošku se to táhlo. Některé charaktery dostali méně prostoru nebo skončili nečekaně rychle.
Úplně spokojená nejsem.

Závěr na ostrovech - wtf! Jako jo, asi je to nějaké řešení, ale mnou nečekané a pokud mělo sloužit jako rozvětvení pro další knihy, tak ok, jinak nechci tak rychlý konec. Přijde mi, že autorovi docházely nápady a začal tam cpát páté přes deváté.

07.06.2023 3 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Moc historických detektivek jsem tedy ještě nečetla, to je pravda, nicméně příběh Nočního motýla se mi velmi líbil. Sympatické je i patnácté století v Zemích Koruny české. Příběh ubíhá svižně a stupňuje se na obrátkách, lidová bázeň před přízrakem, povídačky o vílách, lehké erotično, ale i surovost některých scén... No, myslím, že bych si dala i další kousek.

13.01.2023 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Čtvrtá kniha v sérii o Cornoranu Strikeovi je tentokrát z vysokých vrstev, skandály, zvyky, tradice, koně a pach smrti.
Řekla bych, že by tato kniha potřebovala slušně proškrtat, neboť umělé protahování a opakování některých věcí ji nesvědčí. Za půlkou už jsem se modlila, ať to skončí.

04.01.2023 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Já se snažila, ale faktem je, že kdyby to byla první kniha co bych od Kinga četla, asi už bych se ho nikdy číst nepokusila. Mělké, předvídatelné a nudné... To jsou 3 slova, které použiji ke shrnutí této knihy.

02.10.2020 1 z 5