L.Helena L.Helena komentáře u knih

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Do knihy se vůbec nedá začíst a upřímně závidím těm, kterým se to podařilo. Já jsem prostě četla jen příšerný zmatek situací vytržených z kontextu, navíc mnohdy nebylo ani jasné, kdy se jedná o realitu, vzpomínky, nebo o představy či dokonce bludy hlavní hrdinky. Kniha nemá začátek ani konec, jen několik nesourodých prostředků, je úplně jedno, kde začnete a kde skončíte, stejně z toho budete mít v hlavě akorát segedín, kterému se mimochodem nevyhnete snad na žádné stránce.
Spíš než čtivý příběh mi to přijde jako autorčina snaha šokovat čtenáře nekonvenčním provedením, výrazovými prostředky, naprosto ujetými situacemi. A nic na tom nezmění ani rady, že mám číst pomalu a pozorně, nebo že k tomu, abych knihu pochopila, musím dozrát. Myslím, že číst umím dostatečně dobře, zralá jsem až až, a taky jsem již natolik omlácená životem, abych poznala, jestli se mi knížka líbí, nebo ne.

27.06.2020 1 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Právě jsem dočetla a zjišťuji, že vlastně nejsem schopná napsat komentář, jak silné emoce ve mně kniha zanechala.
Lidské drama o tom, kdy pětadvacet let nevíte proč?, a když se to dozvíte, tak zjistíte, že nevědět, bylo mnohem přijatelnější.

22.04.2019 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Výborná knížka. Pět příběhů, které se navzájem nijak neprolínají ani neovlivňují, vlastně je spojuje pouze jeden vědecký objev. Chválím jak nápad, tak i provedení. Autor úžasně dávkuje po kouskách děj a napětí každého z příběhů. Po dočtení kapitoly jsem měla tendenci přeskočit ty následující, abych se rychle dozvěděla pokračování právě té dočtené, ale vydržela jsem to. Takže vlastně pětinásobné napětí ...
Určitě doporučuji!

15.07.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Audiokniha
Úžasné. Spousta osudů, u kterých se postupně rozkrývá jejich tragické pozadí. Události současné, minulé i ty dávno zapomenuté vyplouvají postupně na povrch a spojují se v jeden hodně zajímavý příběh. Doufám, že pokračování je stejně dobré.

02.07.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Začínala jsem číst na několikrát, prostě mě to nechytlo. Jen přemíra vulgarismů, které používá obzvlášť jedna postava, zřejmě svým chováním má působit jako frajer (alespoň hlavní hrdinka to tak vnímá), mě přišla spíš jako buran. No prokousala jsem se tím a pokračovala. Některé sexuální scény působí až pornograficky, navíc již jednou zmiňované vulgarismy se vyskytují téměř na každé straně a používá je každá postava. Budiž, pokud má autorka potřebu se takto prezentovat..., je na čtenáři, zda to bude číst. Záměr ne/uspořádání kapitol na přeskáčku je sice zajímavý, avšak působí to jako samostatné úryvky, u kterých zpočátku moc nechápete souvislosti. Postupně se dozvídáte víc podrobností, které se tak spojují v ucelenější příběh. I když ten je tedy ve výsledku dost chabý. Kapitoly popisující vztah hlavní hrdinka - manžel je jen samé dohadování, a ty o vztahu hlavní hrdinka - milenec jsou zase jen o šu*ání. V celé knize tak rezonují právě jen ty vulgarismy a sexuální scény. Vše ostatní jako by bylo podružné. Postavy po celou dobu hodně nesympatické, požitek ze čtení velmi podprůměrný.

31.05.2023 2 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Česká detektivka, české (v tomto případě spíš jihomoravské) prostředí, postavy, které nejsou černobílé, příběh tak akorát komplikovaný... To jsou pozitivní atributy knih Michaely Klevisové. Ani nemusí Bergman jezdit nikam do severských krajů. Případy, odehrávající se u nás doma, se mi v této sérii líbí nejvíc. A tento je určitě jeden z těch povedenějších.

24.04.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Výborné, čtivé, celou dobu jsem to viděla na jasných pět hvězdiček, přestože mnohé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a napětí i atmosféra tajemna díky tomu byly značně kolísavé. Ale ten konec!
SPOILER:
Strašně překotný konec, na to, kolik toho během celého vyprávění bylo rozehráno, tak konec byl úplně useknutý. Chyběl mi tam třeba epilog "rok poté", kde by bylo alespoň zhruba nastíněno, jak se se situací vyrovnávají jednotlivé osoby, vesnice, policie... Vždyť za rok zase měla nastat ta samá situace. Co se tedy dělo dál? Jistě, byl by to pro autorku oříšek, protože by musela nějak logicky vykreslit ten rozkol mezi mystikou a realitou, ale celá kniha je tak postavená, takže by se s tím měla umět popasovat. Takto mi to připadá, že právě z toho důvodu, že si s tím nevěděla rady, raději to usekla a čtenáři, vypořádej se s tím, jak chceš. Proto hvězdička dolů.

19.02.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Ta tíživá rodinná dramata, kdy si postavy s sebou v životě táhnou balvany psychické zátěže, jdou autorce opravdu skvěle. Zase jeden dokonalý příběh z tohoto ranku.

01.11.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Navzdory obsahu se kniha velice dobře čte, ta atmosféra strachu a nejistoty, zda můžete věřit i svým nejbližším osobám, je opravdu dobře vykreslená. Teď, s odstupem času, se to čte jako nějaká příšerná dystopie. Jenže ono to všechno byla pravda. 4,5*

28.09.2022 5 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Kniha mě chytla hned od začátku a nepustila po celou dobu. Měla jsem hodně rozporuplné pocity, bylo to tak napínavé, že jsem měla potřebu pořád číst dál a dál, jenže na druhou stranu nemám ráda, když umírají nevinní lidé jako "vedlejší produkt" k dosažení zločincova cíle. A že jich tady bylo! Váhám, jestli kvůli tomu ubrat hvězdičku, ale na druhou stranu je to po dlouhé době thriller, kde by se napětí dalo opravdu krájet. 4,5*

08.05.2022 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Knížka se četla dobře, Kate i Tristan hodně sympatičtí, vyšetřování se plynule posouvalo, ale přece jen..., na to, že se jedná o detektivku, jsem čekala víc napětí a dějových zvratů. Slabší 4*

20.04.2022 4 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Povedený thriller, i když jeho téma zaujme spíš ženy. Obávala jsem se, aby to konec všechno neshodil, ale autorka to vyřešila bravurně.

28.12.2021 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Hodně zajímavé čtení a pro mne, pravidelného diváka Leteckých katastrof, snad přímo povinná literatura :-). V knize není jediná pasáž, která by mne nudila, přišla mi nezajímavá nebo naopak technicky náročná. Snad jen některé obrázky mohly být větší.

16.12.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Podle vysokého hodnocení (90%) jsem od knihy očekávala daleko víc. Bylo to takové vyprávění či pátrání po historii obyvatel žijících v šumavském pohraničí, ale napětí mně přišlo málo napínavé, záhady málo záhadné a i to v anotaci avizované úmrtí za nejasných okolností, od kterého jsem si slibovala, že do pozvolna plynoucího příběhu vnese trochu dramatu, přišlo až téměř v závěru knihy. Nakonec asi nejsilnější atmosféru celé knihy nejlíp navozují popisy krajiny a sychravého podzimního počasí.

03.09.2021 3 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

To mohl být tak krásný román… Jenže:
Hned od začátku hrozně moc postav, jejich představení bylo strašně suchopárné a hlavně všechny téměř naráz, takže čtenář okamžitě ztratil přehled. Kdyby byly jednotlivé postavy do děje přidávány postupně a zaobalené do nějakého příběhu či události, bylo by to o moc přehlednější. Knize nelze upřít čtivost, ale to spíš díky obsahu než způsobu vyprávění, ten byl takový nějaký odtažitý, neosobní. Občas jsem si připadala, jako bych četla učebnici dějepisu, či v lepším případě zápisky obecního kronikáře, a ne historický román z pera spisovatele.
Škoda. Jinak celkový příběh a osudy postav byly velice zajímavé, i když vesměs smutné. Ale to jde na vrub spíše samotné historii, než panu autorovi.

21.08.2021 3 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Hodně dlouho mě to vůbec nebavilo, do čtení jsem se musela vyloženě nutit, vždy jsem přečetla několik stran a knihu zase na pár dnů odložila. Pořád jsem měla tendence knihu prostě nedočíst, ale říkala jsem si, něco na ní musí být, když tady má tak vysoké hodnocení (89%). Pak někde kolem půlky přišla jistá událost, kvůli které jsem vytrvala ve čtení dál. Ale i potom jsem se vůbec nemohla začíst. Prostě už jsem ke knize neměla ten správný vztah, tím, že jsem první půlku četla s vyloženou nechutí, jsem ztrácela přehled v postavách a jejich milostných propletencích, připadalo mi, že je zde spousta nezáživných pasáží a jediné, proč jsem i přesto pokračovala, byl onen tragický příběh.

Myslím si, že kniha není vyloženě špatná, jen jsme si nějak nesedly hned od začátku, a tím ta počáteční nechuť ve čtení pokračovat mě ovlivnila i na celý zbytek knihy.

31.07.2021 2 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Nabubřelý, arogantní a sebestředný detektiv mi byl zpočátku silně nesympatický. Postupně, jak jsem se o něm dozvídala další a další podrobnosti, mě však jeho postava začínala čím dál tím víc bavit.

Případ hodně zajímavý, způsoby provádění vražd ovšem dost nechutné. Je až s podivem, že ona dětská knížka, coby inspirace k jejich provedení, skutečně existuje. Byla jsem na ni tak zvědavá, že jsem si ji vypůjčila v knihovně a přečetla.

Těším se na další díly a současně se omlouvám Maarenu S. Sneijderovi, že jsem nedokázala svůj komentář shrnout do tří vět :-)

22.07.2021 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Ten správný požitek ze čtení jsem měla až tak ve druhé půlce knihy. Ovšem Tilly mě bavila celou dobu. 3,5*

21.05.2021 3 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Od autorky jsem kromě dvou prvních knih četla všechny, moc se mi líbily, ale tahle je jednoznačně nejlepší. Začetla jsem se téměř okamžitě, moc mě bavilo sledovat osudy těch lidiček z Lověšic, kteří si žili své neobyčejně obyčejné životy navzdory probíhající válce. Ovšem konec mě naprosto odvařil. Nechci spoilerovat, jen dodám, že jsem neměla vůbec ponětí..., donutilo mě to však dohledat si k tomu spoustu dalších informací.
Na tuto knihu určitě nezapomenu.

17.11.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Prostředí mi hodně připomínalo minulý díl, ale jsem ráda, že se Josef Bergman po těch "severských úletech" zase vrátil s vyšetřováním do naší české kotliny. Dobře se čte, akorát je potřeba se víc soustředit na postavy a jejich rodinné vazby, aby se čtenář neztratil.
Dobrá česká detektivka, četla jsem všechny z této série a další si určitě zase nenechám ujít.

17.10.2020 4 z 5