kramlinka88 kramlinka88 komentáře u knih

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

(SPOILER) Opet jizda, konec necekany, zase je ten Goddard vsechny dobehl :/ Moc se tesim na treti dil, jak to vsechno dopadne :)

11.01.2021 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Nebylo to špatné :-) Ale něco mi tam chybělo :-/ Styl takový strohý i když případ i rozuzlení bylo hodně zajímavé :-) Moje první od Agathy a myslím, že ne poslední :-)

06.11.2020 4 z 5

Hříšnice Hříšnice Petra Hammesfahr

Kniha Hříšnice mi ležela už nějakou dobu doma v poličce a čekala až na ni přijde řada. Konečně na ni došlo a já se začetla i přes ne úplně pozitivní komentáře, i když hodnocení je relativně vysoké. A za sebe můžu říct, že se mi kniha líbila. Není to žádné oddechové čtení, kniha je komplikovaná, prolíná se zde současnost s minulostí, ale je to naprosto skvěle podané psychologické drama. Náhled do toho co vše dokáže způsobit dětství s náboženským fanatikem, otloukání o hlavu toho jak je člověk zbytečný, ponižování, odpírání "normálních" věcí.... Hodně jsem u knihy přemýšlela a až téměř do konce netušila rozuzlení, takže za mě plný počet :-)

20.02.2020 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Přemýšlím jaký napsat komentář :-) kniha se mi moc líbila, byla dle mého názoru originální, velmi dobře a čtivě napsaná, jeden večer jsem z ní nemohla spát :-D řekla bych že doteď tohle ve mě dokázaly vyvolat pouze Kingovy knihy, takže klobouk dolů, kniha stojí 100% za přečtení, Gertie uf....možná těch strašidelných nocí bude víc :-D

08.02.2020 5 z 5

Korejské halušky Korejské halušky Dominika Sakmárová

Umíte si představit odstěhovat se do úplně cizí země? A to navíc s malými dětmi a uprostřed pandemie kovidu ? :-D

Autorka nám velmi barvitým a vtipným způsobem popisuje právě jedno takové stěhování celé rodiny do Jižní Korey :-) Hlavně nezapomeňte haluškovač :-D A tak začíná životní dobrodružství v prostředí, kde angličtina je pomalu sprosté slovo :-D

Jak funguje školka, zdravotnictví, jak najít kostel a proč všichni tak milují miminka, na každému rohu mají obří místnosti pro matky s dětmi, ale v kočárcích vozí psy ?
To vše a ještě mnohem více se dočtete a věřte tomu, že se navíc i skvěle pobavíte :-D

Kniha je rozdělená do spousty kratičkých kapitol, které jsou navíc doplněny krásnými barevnými obrázky :-)
Každá kapitola se zabývá jiným aspektem života v Koreji.

Kromě výše již zmíněných témat se dozvíme o tradičním jídle, vzdělávání, tradicích, Novém roce, posedlosti Kimči a ledovou kávou a také proč je rostlinná šlehačka na chlebu považovaná za Evropskou delikatesu :-D

Já si knihu neskutečně užila :-) Nejen proto, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí o Korei, ale hlavně jsou všechny tyto poznatky podávány s humorem, ale zároveň úctou k této neskutečné zemi, plné plastů a herních automatů pro děti :-D

Pokud hledáte knihu u které se pobavíte, zasmějete, dozvíte spoustu nových věcí a zamilujete si Koreu, je to tato. A bonusové pohádky na konci ? To už je jen třešnička na dortu, u pohádky o Prdící princezně jsme s mým 14-ti letým synem dostali záchvat smíchu, nešlo přestat :-D

14.05.2024 5 z 5

Jako tygr ve sněhu Jako tygr ve sněhu Juhea Kim

„Život je snesitelný jen díky tomu, že vás nakonec přinutí na všechno zapomenout. Zároveň však stojí za to, protože skrze lásku si vzpomínky uchováte.“

Příběh začíná v roce 1917 a pokračuje až do roku 1965. Na pozadí nejen neutuchajících bojů mezi Japonskem a Koreou, ale také druhé světové války, sledujeme životy a občas kruté osudy více postav, ale hlavní jsou Jade a Džung Ho :-)

Oba pochází z chudých poměrů, Jade matka prodala cechu kurtizán a Džung Ho byl syn lovce tygrů, který osiřel a díky tomu se z něj stal ve 13 žebrák, který žije s bandou podobných chlapců na ulici :-/ Jednoho dne se jejich osudy střetnou, propletou a prolínají se během celého jejich života :-)

Musím říct, že víc se mi líbila a bavila mě linka Jade. Bylo zajímavé sledovat její kariéru kurtizány a později umělkyně. Bylo fascinující, kolik toho musely ty ženy umět, jelikož se učily tančit, zpívat, hrát na hudební nástroj a další věci, aby muže něčím zaujaly. Vcelku děsivá představa byla, že jejich kariéra končila nejpozději ve 30 letech :-O

Mimo hlavní dějové linky můžeme také sledovat vyhrocené konflikty mezi Koreou a Japonskem, Japonskou nadvládu, občas až nelidské zacházení s korejskými občany, třeba i to, že si korejští občané museli změnit své jméno na japonské, jejich kruté hladovění - asi nikdy nepochopím tu jejich hrdost, umírat hlady, ale hrdost jim nedovolí říct si o jídlo nebo o peníze :-( Říct si o pomoc a tu pomoc přijmout....

Setkáváme se zde také s ranými začátky automobilového průmyslu ;-)

Příběh určitě doporučuji všem čtenářům historických románů, čtenářům, kteří mají rádi japonskou kulturu :-)

„Už mi nezbylo nic, o co bych mohla bojovat“...„Ach na tom nesejde. Bojuješ, dokud nezemreš - o tom to celé je.“

„Divoké šelmy ji ale nikdy neděsily - to z lidí a jejich krutosti na ni šla hrůza.“

22.04.2024 4 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Jeden starý dům, tři hlavní dějové linky, ve dvou z nich hraje prim Kamila, jednou jako pětiletá holčička, když se spolu s maminkou Veronikou do domu nastěhuje a podruhé jako dospělá žena, když má dům před prodejem vyčistit.

Třetí linka nám odhaluje šokující živoření německé rodiny těsně po válce, psal se rok 1945 a mladý pár se musel schovávat ve sklepě spolu se svou 13-letou dcerou Emily.

Postupně se nám odkrývá nešťastný osud této rodiny. Dějové linky se pravidelně střídají, vše má své vysvětlení, dozvíme se, co se v domě před léty stalo, kdo je viník a hlavně jak do toho všeho zapadá Kamila.

Pro mě byly upřímně nejvíc šokující ty dějiny, především chování českých lidí vůči civilnímu německému obyvatelstvu, ve jménu hesla oko za oko, zub za zub. To zlo, které bujelo a rozpínalo se mezi obyčejnými lidmi.

Vždyť nebylo tehdy toho zla už dost ? Lidé zdecimovaní válkou a bídou....jak se mohli lidé k lidem chovat takto, po všech těch hrůzách, které všichni zažili? :-( A věřím tomu, že němečtí civilisté se taky neměli jak v bavlnce :-( Celá válka byla hra mocnářů, na to, kdo je lepší, kdo má větší prostředky, větší moc, ale tito lidé nebyli potrestaní, potrestaní byli úplně obyčejní lidé, kteří jen chtěli žít v klidu se svými rodinami a přáteli. Ať už to byli Češi, Němci, Poláci....Bylo mi z toho hrozně smutno, nejhorší je, že dějiny se stále opakují ať už tak či tak :-(

Po přečtení knihy vám bude, stejně jako mně, naprosto jasné, jak je možné, že se na jednom místě nakupilo tolik zla. A to takového, že dokázalo škodit i desítky let poté.

Tato kniha je opravdu jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla, a nejen co se týče hororového žánru, protože promiňte vydavatelé / prodejci, ale mysteriózní thriller to není ani náhodou, ale jedna z nejlepších knih vůbec. V této knize si každý čtenář najde to své a mě velice těší, a jsem hrdá na to, že kniha vzešla z pera české autorky :-) Vše pak skvěle dokreslují nejen fotografie přímo z domu, ale také naprosto úžasné kresby pana Dvorského. Tohle se tedy opravdu povedlo :-)

27.03.2024 5 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Ze začátku sledujeme příběh dvou kamarádek Amandy a Iris, které žijí na první pohled dokonalé životy, mají dokonalou postavu, dokonalý dům, dokonalou rodinu, účastní se dokonalých večírků...ale je opravdu vše TAK dokonalé?

Jednoho dne jim do života vstoupí nová záhadná sousedka Maddie, která se do jejich ulice přistěhuje sama a bezdětná, už to samo o sobě narušuje tu dokonalost.

Amanda by ráda, kdyby se tam Maddie cítila vítána, pozve ji na večeři a snaží se ji začlenit i přesto, že všichni ostatní jsou obezřetní vůči cizinci a dávají to náležitě najevo.

Někdy se holt ta intuice ukáže jako správná...

V knize se nám prolínají časové linky, současnost a „před 10 lety" - co se to tehdy stalo ? Proč má Amanda noční můry ? Jak to všechno bylo ?

Musím přiznat, že se mi knížka moc líbila až na pár maličkostí, které byly za mě lehce nedotažené, ale na celkovém dojmu to neubralo :-)

Celkově se četla skvěle, děj byl sice velmi předvídatelný, ale ta předvídatelnost mi vůbec nevadila. I tak jsem se těšila na konečné rozuzlení a vyvolala ve mně v určitou chvíli ty správné emoce.

Kniha nám ukazuje, jak jedno špatné rozhodnutí dokáže změnit směr zbytku našeho života.
Ukazuje nám, jak nás pocit viny dokáže pomalu trávit a ničit. Vlastní svědomí bývá to nejhorší vězení...

09.03.2024 4 z 5

V rozkvětu V rozkvětu Kristina Haidingerová

Začalo to jako obyčejný příběh. Dvě ženy, dva muži, společné rande, podivný klub, tombola a zvláštní výhra.....
Najednou se ocitáme v úplně jiném světě, v barevném světě, v bizarním světě, který ale umírá.... Zachrání ho Soňa? Vrátí se zpět do lidského světa ?

Co za zážitky si odtud odnese kromě pavoučího gang bangu ? :-D Ano čtete dobře, doteď jsem asi netušila, že je něco takového možné, ovšem tahle útlá knížka mě opět vyvedla z omylu :-D

To je tak, když si člověk řekne, že už ho v knihách nic nepřekvapí, no věřte tomu, že tahle knížka vás překvapí a to velmi. Jestli v dobrém? To už asi nechám na vašem posouzení a fantazii, kterou má autorka velmi bujnou :-D Což je vlastně velmi dobře !

Já ač snesu hodně, tak tohle byl hodně velký bizár i na mě, ale tím určitě neříkám, že si kniha nenajde své čtenáře. Skvělý nápad, provedení bylo dobré, jen ten závěr bych si tedy představovala úplně jinak. Ovšem zase dokáže šokovat a podnítit tím diskuzi čtenářů, takže mise splněna ;-)

Co musím opravdu vyzdvihnout jsou opět nádherné ilustrace uvnitř knihy, ty se opravdu povedly :-)

01.03.2024 3 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Tak musím přiznat, že tohle byla jízda :-)
Už dlouho se mi nestalo, že bych opravdu seděla a otáčela stránku za stránkou a prostě potřebovala znát, nejlépe hned, jak to všechno bylo ;-)

Protože vám můžu prozradit, že v tomto příběhu není nic jak se zdá. Kdo lže a kdo mluví pravdu ? Jak to všechno bylo? Kdo za tím vším stojí?

Po přečtení prvních pár stránek můžeme vidět dvě dějové linky, jednou z nich nás provází třicetiletá Maggie, tato se odehrává v současnosti. Druhá linka je zasazená do minulosti před 25 lety a je psaná formou Knihy v knize - geniální :-)

Druhá linka, je psaná z pohledu tatínka Maggie, který vypráví svůj příběh o strašidelném domě Baneberry Hall, který jako rodina koupili a ve kterém celých 20 ! dnů žili :-)

Maggie v současnosti řeší pozůstalost po svém tatínkovi a zjišťuje, že dům nikdy neprodal, i když jí tvrdil, že ano.
Proč jí lhal ? Byla to jediná lež? Koho chtěl chránit?
Je vše, co napsal v Knize, která Maggie celý život pronásleduje a formuje, pravda ? Jak Kniha ovlivnila život Maggie, její mámy Jess, i obyvatel v okolí "domu hrůzy" ?

Maggie se vydává zpět po vlastních stopách zjistit pravdu. Zjistit co se vlastně tehdy stalo a jakto, že si nic nepamatuje...

Příběh je skvěle vystavený, je v něm několik WTF (to co kruci) momentů :-D A já jsem si ho neskutečně užila :-)

"Každý dům má svůj příběh a tajemství".

Knihu můžu doporučit všem, kdo milují thrillery, napínavé příběhy a mají pro strach uděláno :-)

21.09.2023 5 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Elias a Kenneth, Kenneth a Elias....Dramatický příběh jedné mladé lásky, která je vášnivá, úžasná a zničující :-(

Elias je grázlík, průserář, který se zamiluje. Zamiluje se do kluka, zamiluje se do kluka své sestry a pak to s nimi jde z kopce.

Knížka je místy hodně smutná, až depresivní. I když je vlastně o lásce, ale o lásce svým způsobem toxické a "závadné". O lásce, která nezná hranice, dokonce ani hranice sebezničení :-(

Knížka se mi moc líbila, láska a ano i sex dvou kluků - mladých mužů, tady byl popsaný celkem explicitně, ale do tohoto příběhu to prostě sedělo. Bylo to jeho nedílnou a podstatnou součástí, abychom pochopili tu vášeň, abychom pochopili jak byli jeden pro druhého důležití.

Co dodat, co ještě nebylo řečeno? Určitě si knihu přečtěte a udělejte si názor sami, zaručuji vám, že nudit se opravdu nebudete :-) Jen vám možná během čtení nějaká ta slzička ukápne, stejně jako mě :-(

06.06.2023 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

(SPOILER) Wow, tohle bylo naprosto geniální :-O Vůbec jsem nečekala, co všechno se z tohoto příběhu může vyklubat a jako ten konec byl totální mindf***, to se jinak vyjádřit nedá...i na slzy došlo....už dlouho jsem po dočtení knihy neměla tolik otázek, jsem jako ti studenti na konci....sedím a přemýšlím a mám v hlavě totální chaos....Knihu jsme četli společně v rámci společného čtení a už se nemůžu dočkat až to všichni probereme.... :-)
Autor je geniální, já mu to žrala i s navijákem, úplně si mě omotal a já pořád nechápu jako WTF :-D
Víc takových knih prosím, kdybych mohla dám 10 hvězd, doporučuji na 100%

13.02.2023 5 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Vynikající thriller :-)
Sledujeme příběh malé Kiery, která se ztratí během nějaké přehlídky a rodiče po ní nepřestávají pátrat celých 12 let, po kterých se celý příběh odehrává.
Co všechno dokáže snést člověk zlomený žalem, co vše jsou rodiče ochotní obětovat, co stálo za celým únosem? Určitě si knihu přečtěte a uvidíte :-)

03.02.2023 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Kniha mě naprosto dostala. Vlastně je to jenom "obyčejné" povídání o "obyčejném" životě, ale je tam skryta spousta hlubších myšlenek. Přemýšlela jsem jaké by to asi bylo ztratit najednou deset let vzpomínek...a vůbec si to neumím představit :/ Na konci i slzička ukápla :) Knihy od p.Moriarty mám moc ráda, a těším se na další :)

10.01.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

(SPOILER) Kniha se mi opravdu líbila a velmi příjemně mě překvapila :-)
Je zajímavé vidět, co s lidmi dovede udělat strach....I když se jich "monstrum" ani nedotklo, téměř všichni zpanikařili a byli vyděšení a to je vlastně stálo život....
Opravdu skvěle napsané....postavy by možná mohly být malinko propracovanější, ale zase kdoví, třeba by to bylo spíš na škodu ;-)
Postavu vyšetřovatelky jsem nejprve nechápala, bála jsem se že to bude zase klasika klišé aneb detektiv - alkoholik atd....tady to platí jen částečně a ten důvod za tím :-(
Určitě doporučuji ;-)

06.11.2021 5 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

(SPOILER) Od knihy jsem neměla zvlášt vysoká očekávání, ale ve výsledku jsem vlastně spokojená :-) Četla se skvěle, stránky přibývaly a najednou byl konec :-) Příběh se mi líbil, i když měl asi pár trhlinek :-) Do konečného rozuzlení mohla autorka vložit o něco více napětí a bylo by to super :-) Psychologické vykreslení postav bylo skvělé, hlavně tedy Lucy a Eliza, pořád jsem přemýšlela jak to s nimi vlastně je. Sasha a James - chvíli mě zmátla, ale vlastně brilantně popsaný manipulátorský vztah, a takových postav tam bylo více, třeba bývala sousedka Patricie, tvářila se jako kamarádka, ale ve skutečnosti si chtěla jen urvat kus slávy a peněz pro sebe....
Na celém příběhu mě mrzelo, že nevysvětlili co přesně se s Teddym stalo, jasně dali nám pár možností, osobně by se mi nejvíc líbilo, že ho někdo našel a vychoval jako vlastního, ale kdo ví, v životě také nejsou jen dobré a uzavřené konce ;-) Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla :-) Neřekla bych, že je to thriller, ale povedený psychologický román s troškou napětí ;-)

05.04.2021 4 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Předvídatelný, ale milý příběh plný kouzla Vánoc :-)

28.12.2020 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Upřímně nějak nevím, jak knihu zhodnotit. Jako vůbec nebyla špatná, četla se hodně dobře, hrozně jsem se na ni těšila, ale ty postavy mě občas hodně štvaly, navíc třeba ten vztah Allie ke Kadenovi, jak tam bylo popisováno, co s ní dělala jenom jeho přítomnost a polibek, nevím přijde mi to takové neuvěřitelné :-/ pokračování si asi někdy přečtu, ale asi bych to shrnula tak, že kniha měla hodně dobrý marketing, ale jsou určitě lepší knížky :-)

08.12.2020 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Jak hodnotit tuto knihu .... byla úžasná, skvělá, originální, vtipná, smutná...postavy jsem si zamilovala a chtěla bych i dále číst o jejich osudech....co se stalo s Ninou, jak to dopadlo s Inej a Kazem....tento svět jsem si prostě zamilovala .... 100% Doufám, že třeba někdy se s nimi ještě setkáme :-)

31.10.2020 5 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Za mě naprosto skvělá a strhující kniha, jak už zaznělo níže, thriller v klasickém pojetí to úplně není, ale emocionální thriller zní jako to co jsme dostali ;-) Rodinné drama jak vyšité, ač opět mimo můj obvyklý žánr, vážně jsem si užila každou stránku :-) I když jsem až skoro do konce nesnášela Annu, Massima a dokonce i Lara mi byla místy nesympatická, na konci knihy se mé vnímání změnilo a prostě všechno má svůj důvod :-) Mými emocemi tato kniha zatočila, takže záměr splněn a knihu s klidným srdcem doporučuji dále a těším se na další počin této už mé oblíbené autorky :-)

13.09.2020 5 z 5