Koňadra Koňadra komentáře u knih

Nechtěl jsem být Leninem Nechtěl jsem být Leninem Dora Čechova

Veľmi, veľmi príjemné prekvapenie. Náhodná kúpa v niektorej z pražských pasáží, o to väčšia radosť z nákupu doma pod lampou. Tak hutné, strhujúce a presné. Nechcem mudrovať, ale akoby sa fantastickým spôsobom u tety spisovateľky spojilo to fantastické z ruskej i českej literárnej tradície a vznikla úžasná zbierka poviedok, tak "vyladených", že po prečítaní každej máte pocit, ako by ste dočítali román. Neváham a kupujem ďalšiu knižku autorky.

18.03.2016 5 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Veľmi pekná knižôčka. Teta spisovateľka vie písať. Písať pútavo, milo, s jemným úsmevným nadhľadom, ale, čo je najpôvabnejšie, vie vytvoriť osobitú atmosféru sveta, do ktorého zasadí dej. Toto vskutku stojí za prečítanie.

18.03.2016 5 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Hm. Odľahčený pohľad anglána na Parížske reálie. Milý, po väčšinu času anglicky vtipný. Čitateľ nemusí o podivuhodnej histórii vzťahov týchto dvoch národov nič vedieť, pán Clarke ho veselým a odľahčeným spôsobom zaškolí. Ľahké, rýchle, oddychové čítanie.
Len som niekde vnútri trošku prekvapený, že pán Clarke ešte nosí svoju anglickú hlavičku na anglických ramenách a dosiaľ nebol gilotínovaný nejakou lepennovskou militantnou úderkou.

05.01.2016 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Autora som nepoznal, ale výborne som sa pobavil. Pobavil a oddýchol si. Nemám v obľube detektívky, ale toto ma bavilo, napriek akejsi (výhradne mnou vnímanej) kostrbatosti. Taká výborná svieža česká chandlerovka. Vlastne o slzičku lepšie, humor hlavného hrdinu mi bol bližší.

31.12.2015 5 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Veľmi krásne rozohraté, duchaplné, má to svoju atmosféru a dokonca i spád. Podľa mňa veľmi dobré čítanie, ktoré nestráca dych až do konca príbehu. Myslím, že Fuks nepodcenil žiadnu postavu, žiaden vzťah medzi nimi ani žiadnu dejovú linku.

02.12.2015 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Čítal som ako Zvonodrozdovo v slovenskom preklade. Mimoriadne dobrom preklade, hoci trošku zodpovedá času svojho vzniku. Možno preto niekomu už mená postáv neprídu tak vtipné. Krásna, roztomilá, trošku rozmarná knižôčka, na ktorú som sa nastavil a ktorá mi dala presne to, čo som od nej očakával. Atmosféru malého preslneného francúzskeho mestečka s množstvom postáv a postavičiek, ktoré sú akýmisi vlastnými karikatúrami.

02.12.2015 5 z 5

Ticho a vřava Ticho a vřava Nihad Sirees

Ale totoka sa mi velice lúbilo :-). Konečne niečo, čo systém autoritárskeho režimu nespláchne pomocou zjednodušovania a priblblých alegórii. Fakt dobré, civilné, dávajúce zmysel, vytvárajúce atmosféru. Zaujímavá knižôčka. Dobrá.

01.12.2015 5 z 5

Chtělo by to nový jména Chtělo by to nový jména NoViolet Bulawayo

Priznám sa, že som sa trošku obával. Najmä témy. Bál som sa, že sláva knižky a jej ocenenia majú pôvod v politickom odkaze. Možno aj majú, ale určite knižka stojí za prečítanie a určite nie kvôli tomu odkazu. Doslova ma strhla, je veľmi zaujímavo napísaná a určite nie je čiernobiela. Bulawayo, napriek veku píše veľmi vyzreto, uveriteľne a pútavo. Rád som sa v jej rozprávaní porozhliadol i po Afrike i po USA.

01.12.2015 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Ak ste milovníkmi filmov z produkcie predrevolučného Barrandova, tých krásne čiernobielych, neváhajte a prečítajte si. Adina nie je mojou hviezdou tých časov, ale knižka má svoju atmosféru. Neviem, čo a v akej miere je pravdou, ale to asi nevadí. Napriek určitej zatrpknutosti autorky, dýchne na vás prvá republika svojou poetikou.

30.11.2015 4 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Veľmi príjemné počítaníčko. Ladislav Špaček už na úvod upozorňuje, že nemá ambíciu byť objektívnym hodnotiteľom svojho šéfa. Ale práve autenticita, nonšalancia a prekvapujúci humorný nadhľad robia knižku milou, príjemnou a nenáročnom spoločníčkou. Určite stojí za prečítanie.

30.11.2015 5 z 5

Chlupatý sluha pana faráře Chlupatý sluha pana faráře Arto Paasilinna

Bolo to fajn, dobrý nápad, celkom dobre napísané. Ale to je tak všetko. Brucho sa mi od smiechu netrhalo, potreba prečítať si to znovu určite netepe v mojej hlave. Neurazilo ani nepotešilo.

23.11.2015 3 z 5

Winnetou I Winnetou I Karel May

Samozrejme, že som ich miloval. Šialene. Dokonca som si na tepláky prišíval strapce z maminych závesov, vyrábal luky, šípy a tomahavky. Bolo to úžasné, dobrodružné prežívanie sveta dobra, ktoré bolo tak krásne čisté a šľachetné v spore so svetom zla, hnusným, škaredým a špinavým. Všetko bolo tak jasné. Ale naučilo nás to niečo o cti, vernosti a priateľstve.

02.11.2015 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Teraz je trošku problém, ako knižku hodnotiť.
Ak by to bola jedna z mnohých, tak potom poviem lakonicky "fajn". Priemer, možno o kvapôčku viac.
Ak ale pozerám na túto útlu knižôčku, ako na Hemingwayovho "Starca a more", niečo, čo hraničí s kultom, potom musím byť opatrnejší. Nobelovka? Nerozumiem. Ale to nie je prvý, ani posledný krát. Nikdy som nedokázal odpustiť Hemingwayovym knihám štylizáciu, ktorú tam cítim (hoci tam možno ani nie je, len ja ho neviem čítať). Proste som mu nikdy neveril. Ak budem trošku simplifikovať, pripomína mi to prefláknutú komickú situáciu, keď finalistka na miss povie, že si želá svetový mier. A my jej všetci veríme :o))).

01.11.2015 3 z 5

Hrobka pro Borise Davidoviče / Encyklopedie mrtvých Hrobka pro Borise Davidoviče / Encyklopedie mrtvých Danilo Kiš

Neuveriteľne dobrá knižka poviedok. Iná, svojská, svojim osobitným spôsobom pútavá. Vskutku veľké prekvapenie po viac-menej intuitívnom nákupe v antikvariáte v Banskej Štiavnici. Ani som nevedel (hanba mi!), že niekto taký ako Danilo Kiš existuje, či skôr existoval. Vrelo, skutočne vrelo odporúčam.

01.11.2015 5 z 5

Marakéš Marakéš Václav Pankovčín

Ešteže som si Pankovčínove knižôčky, vrátane Marakéša, kedysi dávno nakúpil. Dnes sú k nezohnaniu. Poviedky hutné, postavičky pitoreskné a dedinka Marakéš? Marakéš mal potenciál byť Pankovčínovým a možno i slovenským Macondom. Škoda, že to nevyšlo.

01.11.2015 5 z 5

Tri ženy pod orechom Tri ženy pod orechom Václav Pankovčín

Subtílna ale veľmi prekvapivá knižôčka. Veľmi osobitý štýl a týmto veľmi osobitným štýlom stvorený veľmi osobitný svet, plný čudesných postavičiek s čudesným správaním. Krásne, milé, neobvyklé. Ako som už niekde napísal strašná škoda Pankovčína, mal ľahké pero a nezaťaženú hlavu.

Jefta a jeho dcera Jefta a jeho dcera Lion Feuchtwanger

Veľmi prehľadný štýl, dobré spracovanie, Feuchtwanger vie čitateľa zaujať od prvej stránky a nepustiť ho po poslednú. Pekné, dobré čítanie.

01.11.2015 4 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Čítalo sa to dobre, ale na Feuchtwangera to bolo mdlé, bezzubé. Skôr ako historický, trošku nepresný a dokreslený članok do nejakého history-bulváru, ktorým sa dnes tak darí.

Bratia Ricovci Bratia Ricovci Georges Simenon

Oddychovka, ktorá mi viac pripmínala Puzza, ako Simenona. Má to říz a má to šmak. Ľahké, dostatočne krátke, občas vtipné (aj keď pripúšťam, že sa mi asi zdali vtipné pasáže, ktoré autor ako vtipné nezamýšľal), s radosťou do toho čitatelia!

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Veľmi som sa potešil, keď mi v zlínskom kníhkupectve cvrnkla do nosu táto nová Soukupovej knižka. A pustil som sa do čítania hneď. A aj som dočítal jedným dychom. Áno, je to typická Soukupová a jej ľahúčko, pritom absolútne presne a plasticky načrtnuté postavy. Áno, ako je príznačné i pre ostatné Soukupovej knihy, prezreté ťaživé dusno, v tomto prípade podčiarknuté priestorom jediného auta (aspoň v prvej časti knihy), nečudo, že čitateľ otáča stránky opatrne, keď mu je jasné, že k explózii už veľa nechýba. Ale niečo mi chýbalo. Niečo naviac, nejaký bonus, ktorý ostatné knihy mali. Ale neviem čo. To ale nič nemení na tom, že to určite stojí za prečítanie.

01.11.2015 3 z 5