Koňadra Online Koňadra komentáře u knih

Když se pes směje Když se pes směje Juraj Šebesta

Ako vlastník jazvečíka, vlastne jazvečíčky, ctenej fräulein Nastassie von Kotzowski (pravým meno Nasťa z Kočoviec), som sa pobavil. Autor nepochybne zažil mnoho stresujúcich životných zvratov a oči spúchajúcich momentov, aké môžu zažiť len ľudia, ktorí sa podujali krotiť tieto smrtonosné šelmy.

19.12.2016 3 z 5

Spoveď stroskotanca Spoveď stroskotanca Gabriel García Márquez

Hm, hm, hm. Veľmi pútavé, uveriteľný - neuveriteľný príbeh vo forme denníka - reportáže. Rád by som napísal, že GGM tomu dal nejaký (taký alebo iný) neočakávaný rozmer, ale nemôžem, nebol tam. Ale určite veľmi zaujímavá knižka.

18.12.2016 5 z 5

Otcové a děti Otcové a děti Ivan Sergejevič Turgeněv

Teraz budem trošku mudrovať. No čo už. Otcovia a deti sú pre mňa najlepším dôkazom, že klasická ruská literatúra nemusí byť (a v drvivej väčšine prípadov ani nie je) náročná na čitateľa. Je čítavá, vie zaujať, preniesť vás do sveta svojho autora. Vie mať v sebe kus jemného humoru, ukrývaných vášní, intímnej tragiky i "baldachýnovej" poetiky.

18.12.2016 5 z 5

Jak se vraždí v Čechách Jak se vraždí v Čechách Luboš Xaver Veselý

Popularite autora vskutku nerozumiem. Prečítal som si Doživotí, nahnevalo ma, toto už nevyvolalo ani emóciu hnevu. Máte pre širokú verejnosť nepochybne zaujímavú tému, ste schopný vybaviť s väzenskou službou možnosť rozhovorov a dokonca ukecáte samotných zlořádov, aby si s vami pokecali. Čiže ste šikovný a presvedčivý. A potom, keď už páchate samotný (toľko pripravovaný) rozhovor ... tak ho urobíte na úrovni začínajúceho redaktora školského časopisu na strednom odbornom učilišti ošetrovateľov hospodárskych zvierat. Nerozumiem tomu. Je to strašná škoda.

18.12.2016 2 z 5

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

Najzaujímavejšie na tejto knihe je, že je celkom kompaktná, dokonca s istou výpovednou hodnotou, napriek neprofesionálnemu, bulvarizujúcemu až diletantskému uchopeniu veci autorom. "Diletnant" je asi najtrefnejšie slovíčko. Keď som ju čítal, mnohokrát som mal nutkavú potrebu utrieskať autora prvorepublikovým vydaním Vojny a mieru, v určitých momentoch dokonca Atlasom historických máp. Samozrejme som od svojho zámeru ihneď upustil. Sčasti z dôvodu môjho bytostného pacifizmu, sčasti z ešte bytostnejšej lenivosti, ale najmä preto, že steny niektorých povestných väzníc poznám zvnútra a nechcel by som tam skončiť ako frekventant. Autor sa pohyboval vo vodách, v ktorých sa pohybujem profesne už nezanedbateľný čas. Je prirodzené, že témou a prostredím laika musí zaujať, nech to uchopí akokoľvek blbo. Ale, ľudkovia, uvedomme si, koľko by s tej témy mohol vytrieskať dobrý publicista. To by nejedno zločincovo oko zaplakalo.

08.12.2016 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Viem, že som to bohovsky rýchlo prečítal na pláži v lete. Ukradol som to mojej pani, hlivejúc v tieni límb, kým sa ona doopeká. Ale nemám ani tucha, o čo tam išlo. Nepamätám si absolútne, absolútne nič. Dal som dotaz, ale ani moja pani si nepamätá. Hm. Ergo - za mňa - dobrá kúpa na dovolenkové čítanie. Každý rok máte k moru ako novú.

27.11.2016 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Ak zoberiem autorovu cestu, odvahu a optimizmus, klobúk dolu. Ak to beriem ako knižku, bolo to vtipné, ľahké a nenáročné čítanie. Trošku štylizované, občas (hoci umne zakrývané) kvapôčku sebastrené a trošku až ... príliš ľahké. No .. a v určitom momente akoby autor začal strácať dych a chlpil sa. Určite neurazí, dá sa pri tom príjemne oddýchnuť, na strane druhej je to kvalitou porovnateľné s viacerými cestovateľskými blogermi.

26.11.2016 3 z 5

Eben Eben Ryszard Kapuściński

Úžasné, Kapuściński opäť fascinuje svojou znalosťou, ochotou chápať inakosť a byť i trošku vľúdny, či skôr veľkorysý. Afrika v druhej polovici 20. storočia pod drobnohľadom skvelého pozorovateľa a glosátora. So svojimi zvukmi, farbami a vôňami. So svojim intenzívnym svetlom i nepochopiteľnou absurdnosťou.Nobelovku za publicistiku. Klobúk dolu.

Stalin: Nový životopis Stalin: Nový životopis Oleg V. Chlevňuk

Úplne super čítanie. Mnoho nového, zopár zažitých predstáv zrútených. Veľmi dobré.

25.11.2016 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

To bola veľmi pekná, uveriteľná knižka. Trošku som sa ostýchal, neskôr som bol zahanbený hlavnou hrdinkou. Opäť som si uvedomil, že k ľudskej prirodzenosti patrí sebaľútosť, a aby ste sa jej zbavili, potrebujete pokopnúť, presvedčiť sa, že niet ničoho, prečo by ste mali právo sa oplakávať. Hlavná hrdinka nie je plnokrvník, ale malý statočný ťažný koník ... a zapriahli toho za ňu požehnane.

Děs Děs David Hidden

Nebudem hviezdičkovať, nebolo by to fér. Nedočítal som. Na môj konzervatívny vkus samoúčelne surové, nechutné, až hnusné. Ak by som to, čo som dokázal prečítať, očistil ôs extrémne nepríjemných detailov, to čo by zostalo, mi príde banálne.

25.11.2016 odpad!

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

O ruskej prítomnosti a agresii v Afganistane som čítal mnoho. Kým som si neprečítal Zinkových chlapcov, nevedel som o tom nič. Opäť som mal pri Svetlane Alexijevič taký zvláštny pocit podlampovej intimity - keď ju čítam, mám pocit, že to písala len pre mňa, rozumejúc a dôverujúc mi. Že mi môže povedať všetko, že tak výsostne dôverné veci sú a zostanú len medzi nami. Vynikajúce. Ďakujem.

Katyně Katyně Pavel Kohout

Pche. Všetko je vec očakávaní. Ja som od Katyně nečakal mnoho. Vlastne nič. Len bola k dispozícii, poruke. Ale ako som sa ja vynikajúco zabavil, to zatiaľ nedokážem uveriť ani sám sebe. Vtipné, v čase vzniku určite i trošku inovatívne. Atmoška zafarbená do červenošeda, tak akurát absurdné drobnosti. Občas som ľutoval, že som sa nedal na vedy popravné.

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Milý, v podstate ľahký historický román. Mne osobne sa páčil najmä kompromis medzi moderným jazykom a jazykom, ktorý by sa dal predpokladať v pamätiach písaných Karlom IV. Veľmi príjemné čítanie, pre plné vychutnanie síce predpokladajúce určitú znalosť histórie, ale i pre horšie vedomostne vybavených dostatočne zaujímavé. Pekná kniha a určite ľahšie čitateľná, ako Vita Caroli :o))).

02.11.2016 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Annu asi v detstve čítalo každé dievča, ktoré čítať vedelo. Niektoré možno Anna priviedla k čítaniu. Ale ja som (aspoň tomu všetko napovedá), bol pred mnohými rokmi chlapec. Napriek tomu som Annu kedysi čítal mnohokrát. Poznal som mnohé state, niektoré asi aj naspäť, vedel som ktoré časti príbehov radšej preskočiť a ktoré čítať extra pomaly, aby som si ich vychutnal. Čarovná knižka, roztomilá, ktorú mám v spomienkach spojenú s akýmsi pokojom a detstvom všeobecne.

23.10.2016 5 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Neuveriteľné. Nejako som nebol schopný tomu uveriť. Ak to bol skutočný príbeh, tak skutočne podofarbičkovávaný. Nevadí. Vlastne vadí, ale vešať sa kvôli tomu nebudem. Napokon, ak som to bral ako zaujímavo geograficky a historicky osadenú dobrodružku, čítalo sa to dobre a autor mal solídnu znalosť prostredia a súvislostí, kam osadil svoj príbeh.

23.10.2016 3 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Totoka som počúval skupinovo ako audioknihu. V aute. Na môj vkus celkom nedomyslené a občas nelogické. Najmä ma neustále zmáral pocit, že autorka nemá ani vzdialenú predstavu o práci advokátky a polície všeobecne. Samozrejme, dobrá detektívka musí mať niektorú z postáv šialenca, psychouša, alebo aspoň nejakého labiláka, ale preboha ... nemôžu však byť mentálne postihnuté, či psychicky narušené všetky postavy :o))). Ale načítané Simonou Postlerovou vynikajúco, preto pridávam o hviezdičku viac.

23.10.2016 3 z 5

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Panebože, Kapuścińsky ... prepáčte ... pán Kapuścińsky, sa skutočne vedel pozerať okolo seba a rozmýšľať o tom čo vidí. A keď mal dorozmýšľané, písal. Písal strhujúco, jednak poctivo vo vzťahu k tomu čo mal videné a porozmýšľané, ale i s poetikou, ktorá publicistike spravidla nie je vlastná. Proste vás ochotne vzal so sebou na jeho cesty a ponúkol vám na tie cesty založiť si nos svoje okuliare. Minimálne pri rozhliadaní sa po Gruzínsku a Arménsku majú moje okuliare vložené veľmi podobné sklíčka. Vynikajúce.

18.10.2016

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Noooooo ... U mňa úplne zlá motivácia nákupu a ponákupné rozčarovanie. Nekupoval som ako detektívku zasadenú do špecifického prostredia, ale knihu zo stalinského ZSSR. A to bolo zle. Neviem, kde sebe beriem tú drzosť a sebavedomie, ale som presvedčený, že hrdinovia knihy, keby boli skutočne Rusi, konajú inak, hovoria inak, myslia inak. A na dobrú detektívku trošku nedotiahnuté.

18.10.2016 3 z 5

Pablo Escobar Pablo Escobar Mark Bowden

Na literatúru faktu, veľmi sviežo a so zmyslom pre pointu napísaná kniha. Ako hovorí podnadpis, nejde o komplexný životopis bossa medellínskeho drogového kartelu, ale o podrobný popis vojny kolumbijských štátnych zložiek s jeho "armádou". Táto vojna a hon na Escobara sa uskutočnil za tichého, ale podstatného zasahovania rôznych zložiek administratívy USA. Autor polemizuje nad mierou ich inherencie a sám priznáva, že realitu sa asi ťažko niekto niekedy dozvie. V každom prípade prekvapujúco pútavé a zručne napísané, hoci neveselé čítanie, keď si akokoľvek hundrajúci našinec uvedomí, že korupcia môže mať neuveriteľne gigantické rozmery, o ktorých v našich zemepisných šírkach zaplaťpánboh len čítame.

13.10.2016 5 z 5