Koka Koka komentáře u knih

Čas čarodějnice Čas čarodějnice Árni Thórarinsson

Ty zločiny mě ani tak nezaujaly - jsou hodně přitažené za vlasy a jejich vyřešení jakbysmet. Nejzajímavější a zábavné bylo číst o tom, jak vypadá na Islandu práce regionálního zpravodaje týdenníku, zejména když objevil pojmy hypochonder, hypochondrie a vyvinul značné úsilí, aby je čtenářům objasnil. To mi přišlo divné, ale zřejmě si na Islandu na neschopenky nepotrpí.

02.06.2013 4 z 5

Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Rudolf Křesťan

Díky této knížce pana Křesťana považuji za českého Chestertona, pro tu jeho schopnost vidět i maličkosti, radovat se z nich a popsat nám je vtipně i poučně. Navíc - upozornění pro uživatele DK! - je to hodně o knížkách, čtenářích a čtení; miluji zejména fejeton Záložka, z něhož jsem se kromě jiného naučila slovní spojení "látkový camfourek".

01.06.2013 5 z 5

Odysea po česku Odysea po česku Jaroslav Putík

Putíkovi zápisky jsou nemilosrdným obrazem doby, nepochybně autentického střihu, neboť nemohl ani jen tušit, že jednou budou zveřejněny. Jeho komentáře dění na literární a politické scéně před rokem 1989 připomínají deníky Jana Zábrany a hodně vypovídají o vztazích ve spisovatelských kruzích. Zápisky z roku 1989 prozrazují, že jej situace doslova zaskočila. Měla jsem z toho pocit, jakoby ta generace spisovatelů, vytěsněných po roce 1969 z literatury, v revoluci a po ní zažívala jenom rozčarování, zklamání, že jim někdo vzal tu gloriolu "pronásledovaných" a jim to chybělo.

31.05.2013 4 z 5

Schusspeitel Veliký Schusspeitel Veliký Peter Ustinov

Náčelník policie v jakémsi americkém zapadákově se octne na dovolené v evropské zemi, a to rovnou v Británii, kde nemůže na potkání zastřelit každého, kdo se mu znelíbí. Jenomže - zastřelí. Vytěžit z toho humoristický román by se povedlo jen málokomu, ale P. Ustinov to zvládl a předvedl rozdílnost amerického a britského myšlení v každé kapitole. Zábavné, čtivé, místy napínavé a místy se tempo zvolňuje, což plně odpovídá záměru vydavatele - čtení na dovolenou.

31.05.2013 4 z 5

Století zámořských objevů 1415–1522 Století zámořských objevů 1415–1522 Josef Janáček

Moje první knížka, díky které jsem v dětství chtěla poznat svět! Ještě i dnes jí považuji za svou první dětskou učebnici zeměpisu, dějepisu, politické ekonomie, dějin zahraničního obchodu a církevních dějin. Napínavé a přínosné čtení o zámořských plavbách, objevech, karavanách, otrokářství, misionářích, ... . Důsledky zámořských objevů vykonaných za jediné století pociťujeme i využíváme dodnes. Myslím, že tato kniha má trvalou platnost a moc jí doporučuji všem, kteří chtějí znát víc o tom, co všechno Evropané díky cestám za kořením a zlatem našli a i pro nás získali. A nebyly to jenom brambory :-)

30.05.2013 5 z 5

Mních a katova dcéra Mních a katova dcéra Ambrose Bierce

Teraz letí literatúra strašidelná, hororová, mysteriózna, no pre čitateľov dnešných "hard" príbehov by už asi Biercove príbehy neboli dosť tajomné, mystické, skrátka "noir". Pre mňa však predstavovala táto zbierka poviedok svet plný tajomna, nečakane vypointovaných príbehov, prvé stretnutie s mystériom smrti. Poviedka Oči pumy ma strašieva dodnes a považujem ju za najsugestívnejšiu z celej zbierky. Záverečný Diablov slovník však prináša nečekané a uvoľnenie a vtip. Biercove poviedky sú myslím nedocenené, ja by som ich zaradila do zlatého fondu svetovej poviedkovej produkcie.

28.05.2013 5 z 5

Nevděk světem vládne Nevděk světem vládne Ephraim Kishon

Moje méně oblíbená porce Kishone, ale za to si může sám, protože napsal i lepší díla, než je toto vtipné a nesmlouvavé vyřizování si účtů s politiky celého světa.
Tvrdí, že "V této knize budu psát jen o událostech, které se už staly historií a jež už nikdo nemůže zvrátit. Samozřejmě kromě sovětských historiků." - No to by se divil!

28.05.2013 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Jsem ráda, když mi kniha kromě literárního zážitku z příběhu, jazyka, metafor atd. přinese ještě něco navíc - třeba věcné poznání reálií cizí země, exotické kultury, kuchyně, zvyků, myšlení. Tato kniha to splnila. Nikdy jsem však neporozuměla gramatickému tvaru nadpisu knihy a také mi při čtení vadila ta volba "obecné češtiny" - bejt, umejt, vyhejbala, tejdnů, ... Při vší snaze pochopit, že autorka chtěla jazykem charakterizovat postavy, bylo to trochu moc. Hodně by mě zajímalo, co na to Mongolové. Vyšla tam kniha v překladu? Považují vykreslené prostředí za autentické a cení si ten příběh podobně třeba jako Češi knihy polského autora M. Szczygiela? Rozhodně však uznávám, že strmější start snad neměl v české literatuře v posledních dvaceti letech nikdo, než byl start mladé autorky na perutích této symaptické knížky.

28.05.2013 4 z 5

Molcho Molcho Avraham B. Jehošua

Všechno na té knize mi vadilo - už jen ta hmotnost, špatně se to čte vleže, když je to tak těžké! A pak ty dlouhé věty - jenom ta první měří 21 řádků! A ten hlavní "hrdina" - Molcho, slaboch, ubožák, drobný škudlil, který na všechny věci a situace hledí jenom prizmatem, kolik se na tom dá získat nebo alespoň ušetřit! A vlastně se tam nic moc neděje - smrt manželky na rakovinu je už tak běžná, a nekomunikativní děti, dotěrná matka a vše kontrolující tchýně také nejsou v literatuře výjimečné. Jedině ten lolitkovský motiv se nějak vymykal, ale i s tím si Molcho poradil a zahnal všechny nevhodné myšlenky. Jeho návštěvy Evropy byly nepřekonatelné, vždy jsem se divila, že se mu vůbec povedlo vrátit se do Haify. Přesto - silnější románovu postavu jsem málokdy zažila.
Rozhodně to je nutné číst, nejen pokud jste četli předchozího Milence a Pana Maniho, ale nepustí to asi ani ty, kteří zatím neměli tu čest s panem Avrahamem Jehošuou.

24.05.2013 5 z 5

Sekerou a nožom Sekerou a nožom Peter Pišťanek

Z tejto knihy to vyzeralo, že sa na Slovensku rodí autorská dvojica, niečo ako Iľf - Petrov. Poviedky každého z nich i tie spoločné sa dajú čítať dokola, zvlášť súdruha Bozonču som si obľúbila.

24.05.2013 4 z 5

Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec Peter Pišťanek

Tak toto bol taký maglajz, že by človek neveril, že je to od Pišťanka. Ale tvorivá kríza postihla v histórii snáď každého velikána, tak mu to môžeme odpustiť.

24.05.2013 2 z 5

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Peter Pišťanek

Mártin Džúnek a Panicska - to sú literárne postavy, ako má byť! Celé bratislavské podsvetie ako vyšité. Opis založenia SM klubu pôsobí tak autenticky, akoby ho sám autor prevádzkoval. Hnusné a neodolateľné čítanie.

24.05.2013 5 z 5

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Prvá kniha, ktorá mi v detstve poodkryla antiku. Slovník bohov a hrdinov Homérových básní, ktorý je na konci, dodnes využívam, keď zabudnem, kto bol s kým v akom príbuzenskom vzťahu.
Kapitolu Poklad kráľa Priama Zamarovský končil slovami: "Dnes je tento poklad majetkom nemeckého ľudu a čo z neho po druhej svetovej vojne zostalo, opatrujú Štátne múzeá v Berlíne ako jeden z pokladov všeľudskej kultúry." (Mladé letá, 1976). Vtedy ešte nevedel, čo sa celý celý svet dozvedel až v roku 1994, že Priamov poklad sa stal vojnovou korisťou sovietskych vojsk a bol z Berlína bezprostredne po dobytí mesta odvezený do depozitárov Puškinovej galérie v Moskve a tam zamknutý "na sto západov".

Tento komentár samozrejmě nepatrí sem, ale k Zamarovského knihe Objavenie Tróje. Pri vkladaní som sa splietla, a tu je výsledok ! :-/

23.05.2013

Jako nenapravitelná optimistka jsem se do toho začetla, i když je to kniha objemná, mluví se v ní o válce v Alžíru, ruské emigraci v Paříži a jejím stezku po "ródině", umírání, rozchodech - samé smutné či nevábné věci. Přesto jsem byla moc spokojena, překvapena vhledem autora do emigrantské duše (a nadto duše ruského emigranta!) i myšlení dospívajícího kluka. Moc hezké, čtivé, místy nečekaně vtipné.

22.05.2013 5 z 5

Vzpomínky (Čas včerejšků) Vzpomínky (Čas včerejšků) Charles Aznavour (p)

Pokud máte rádi francouzský šanson a francouzský šarm, tak vřele doporučuji.

22.05.2013 4 z 5

Pravda a lež Pravda a lež Vladimir Semjonovič Vysockij

Nesmrtelné! K pláči, smíchu, zamyšlení, pobavení. Jen Rusko a jen v tu dobu mohlo porodit V.V. Neskutečná šíře témat, ironie, nadsázka, stesk, touha, radost, všechno... V jakékoliv situci stačí kdekoliv otevřít - a je to tam! Problémem je však notně křehká lepená vazba, která ten nápor mých častných návštěv nevydržela.
Píseň "Dopis chovanců psychiatrické léčebny do redakce televizního pořadu Neuvěřitelné skutečnosti" patří na diskusní fóra všech webových databází, co jich jen je!

22.05.2013 5 z 5

Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů I Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů I Giorgio Vasari

Vasari je základ, myslím, že nejen výslovně pro milovníky renesance, ale i všech následujících epoch. A že HTO chyběl Jan Vladislav jako překladatel, tak jsem sem vložila mladofrontové vydání z r. 1998, které už pana Vladislava v tiráži přiznává.

21.05.2013 5 z 5

Sólo pro klavír Sólo pro klavír André Maurois

Čtení o lidech a vztazích převážně z literárního a hereckého prostředí. Za kuriozitu - v kontextu Mauroisova díla - lze považovat povídku Život lidí, jediné sci-fi, které kdy napsal. Nešel v ní však daleko do budoucnsoti - povídka je koncipovaná jako "výňatky ze světových dějin uveřejněných v roce 1992". Milovníci sci-fi by asi u tohoto autora svůj oblíbený žánr nehledali!

21.05.2013

Kronika Ztracené stopy Kronika Ztracené stopy Jaroslav Foglar

Jsou to už léta, co jsem to četla, ale do této knížky dosud nahlížím, když potřebuji vědět, kolik metrů činí anglický yard, mořská míle, palec, loket, uzel :-)

19.05.2013

Putování – Dějiny Židů Putování – Dějiny Židů Chaim Potok

Dlouhé a nesnadné čtení. Ale když se člověk prokouše Putováním, lépe pochopí jiné Potokovi knihy, ale také knihy Alejchema, Singera, Jehošui, Kishona, ...

19.05.2013 4 z 5