kofee kofee komentáře u knih

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Krása. Magický realismus po mexicku vs. reálie 1.poloviny 20. století. Včelám a včelímu chlapci věčná sláva.

27.12.2023 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Svěží, živoucí a výživný jazyk ponuré doby, kdy Bonzákům kvetla pšenka a dobří lidé živořili a umírali ve jménu hlouposti a zla. Zlá, zlá doba svlékající lidi do naha a prověřující, co v nás skutečně je. Světlo na konci dlouhatánského tunelu. Zbývá naděje.

18.02.2021 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Něžný příběh o konci života, o slovech a o tom, že i bez nich můžeme rozumět, když jsou srdce otevřená a odvážná.

20.12.2020 5 z 5

Nad propastí byla tma Nad propastí byla tma Auður Ava Ólafsdóttir

Miluju tuto poklidnou náladu, která tady kontrastuje s témat em smrti, ať už té, o které někdo rozhodne, nebo té, o níž rozhodnete sami.
Málo slov napsaných, hodně vyřčeného. Slova na vás netlačí, jsou laskavá , plná smíření.
Nenásilí ve všech rovinách. Mahátmá by měl radost. Mám ji taky.

10.01.2020 5 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Nenucený, přirozeně volně plynoucí příběh ženy umělkyně, která v mrtvém bodě svého života udělá obrat, přetočí ho a odpinkne ho tam, kde je jí nečekaně skvěle. Celé to vypadá, že se jí změna děje, hybatelam je ale jen a jen ona. Inspirativní a krásné.

10.07.2018 5 z 5

Vnučka pana Linha Vnučka pana Linha Philippe Claudel

Nejkrásnější příběh o přátelství, jaký jsem kdy četla. O tom, že slova k pochopení a lásce nejsou potřeba, jen vnímání melodie, energie a přítomnosti toho druhého. O vzájemném přijetí takových, jací jsme. O naději. Když věříme, i zázraky se dějí ❤️.

19.04.2018 5 z 5

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

Atmosféra dětství ve starém kamenném domě, zaprášené vzpomínky vystupující na mysl stejně jako se tahají odložené plesové šaty z truhly na půdě.
Motivy vzpomínání a zapomnění, lásky a nenávisti bez příkras, přesto neobyčejně jímavé, krásné a živoucí.
Nad vším se vznáší sladká vůně jablíček... s lehkou pachutí hořkých jadýrek, jako jejich neoddělitelnou součástí.
Krása jablečná.

13.04.2014 5 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Jestli dnes někdo vládne jazykem, pak je to Miloš Urban a v této knize zejména. Pověst o Libuši tisíckrát přepisovaná v duchu školského mentorování mi poprvé připadla záživná, poutavá, vzrušující. V sešeřelém lesíku se ponoříte do jezírka snů, barev, vůní a urbanovské smyslnosti. Nechce se vám vyplavat a když přece jen vyplavete, lapáte po dechu a divíte se, jste v 21. století a není cesty zpět, ale jste tak nějak hrdi, jaké máme mýty, věříte jim a noříte se znova... abyste zase byli u čarovného jezírka.. já tam byla, s Libuší, byla jsem Libuše :) Děkuji, pane spisovateli.

28.11.2010 5 z 5

Divné děti a smutná kočka Divné děti a smutná kočka Petra Soukupová

Já to miluju. Tahle Petra dělá literaturu pro děti, která z dětí nedělá hloupá mrňátka. Přesně ví, která v jejich světě bije. Nebojí se žádných témat a je neotřelá, opravdová a zábavná.

10.02.2024 5 z 5

Vítr se zvedá Vítr se zvedá Timothée de Fombelle

Hranice mezi dobrem a zlem, domovem a vyhnanstvím, svobodou a vězněním jsou zcela jasné a zřetelné. Jsou taky dost pevné. Není možné se splést, co je co, kdo je kdo. A přesně to je tak povznašející a živící duši, která touží po tom, aby láska a pravda zvítězila. Zvláště dnes.

20.04.2022 5 z 5

Den falešné kočky Den falešné kočky Pasi Ilmari Jääskeläinen

Má právo falešná kočka změnit identitu člověka ve jménu společenského dobra? Která pravda je pravda? Které dobro je zlo a které zlo dobro? Je pod maskou pravá tvář? A co čas? Běží dozadu nebo dopředu?
Do posledního detailu přesně načasovaný příběh o hledání identity jednoho člověka. Bravurní kousek. Mňam.

15.12.2019 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Vláčení nemilosrdným osudem, mizivé snahy se v něm neutopit a nakonec s ním splynout. Každá snaha jít si za štěstím přichází trýznivě pozdě. Štěstí tady chodí pět minut po dvanácté. Nakonec to snad ani není osud. Je to jen převlečená neschopnost vzít svůj život do vlastních rukou, převzít odpovědnost a sílu a jít si za štěstím. Otálení je jen cesta do pekel.

30.08.2018 4 z 5

O spánku a mizení O spánku a mizení Katharina Hagena

Miluju to, jak Hagena umí vystihnout atmosféru. Rákosí šumí, je vám trošku chladno a máte pocit, že váš život se pomalu odhaluje a zasuté tajemství se vyhoupne nad hladinu. Je vzdálené a nečekané jako to podzimní slunce nad mrtvými rameny Rýna.
Dojmy, nálady a pocity a pomalu vinutý příběh minulosti, u které si nikdy nemůžeme být jisti, jaká skutečně byla.

09.01.2018 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Před kým může člověk obnažit duši, aniž by byl zraněn?
Pravda je v této knize krásná. Smrt jako bílá kamélie, život jako potřeba mít kůži ježka. Příběh vystavený na vnějškovitých kontrastech: život x smrt, mládí a zralost, předsudky a pravdy.. ale ve skutečnosti jsou protiklady stírány, objevuje se obnažená skutečnost, pravda bez pokrytecky zajetých společenských rolí. Mládí může být zkušeně moudré, domovnice v duši elegantní a inteligentní. Neboli pravdu v ochranné kůži ježka svléká až jemnocitné japonské kouzlo, když vyjde na jevo je krásná.

13.05.2012 5 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Fascinuje mě životní síla Karen Blixen, schopnost postavit se životu rovně a s hrdým čelem, riskovat a milovat, stát si za svým proti všem. Kniha plná afrických vůní a zpěvů neporušené nespoutané svobody - přírody. Jako příběh vede film, který je mistrovským kouskem po všech stránkách. Ale kde by byl film bez Karen?

25.02.2012 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Je možné prosvětlit místa, která jsou nenávratně pryč. Je to trochu magie. Kouzelnickými artefakty jsou třeba starý kufr, plakát, skříň nebo fografie. Přimícháte laskavé vzpomínky a pak už se ze tmy minulosti vynořují domy, domovy a lidé. Na chvíli jsou osvětlená ta zapadlá místa naší minulosti. A to zlé necháme ve tmě.

28.01.2021 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Nasytí kolektivní duši prahnoucí po sváru mezi dobrem a zlem, po symbolech, po lásce, jež vítězí nad zlobou a nenávistí.
Skvěle vyprávěná pohádka, obrazy plynou jako film a unáší vás v saních jiskřivě mrazivou krajinou.

08.04.2020 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Šustění kukuřice, teplo ohňů, hvězdná obloha, tajné stezky, hovory beze slov, vděčnost zemi, důvěra v lásku. Babiččino čekání na zápraží srubu, dědečkovo řemeslo, ochrana Vrbového Johna a jejich šťastný Malý Strom. A taky Psí hvězda ????

22.07.2019 5 z 5

Soucit, moudrost,láska. V duchu jemnosti buddhismu nabízí možnosti, jak zacházet se sebou samým a jak se lépe vypořádat se stresem. Necpe jedno moudro za druhým. Vlastně necpe vůbec nic. Ahinsa.

25.07.2017 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

O lidech vláčených dějinami, o tom, co vše člověk dokáže zvládnout, o rodinných tajemstvích a o tom, že sovy nejsou, čím se zdají být.

25.07.2017