Vnučka pana Linha

Vnučka pana Linha

Pan Linh opouští svoji vlast, zmítanou válečným konfliktem, a s hrstkou osobních věcí a malou vnučkou v náručí se vydává do Evropy, aby dívence, jež přišla o oba rodiče, nalezl nový domov a novou budoucnost. Teprve po několika dnech se v novém městě, jež ho děsí svým chladem a cizotou, odváží z ubytovny na ulici. Při jedné z procháze...celý text

Pan Linh opouští svoji vlast, zmítanou válečným konfliktem, a s hrstkou osobních věcí a malou vnučkou v náručí se vydává do Evropy, aby dívence, jež přišla o oba rodiče, nalezl nový domov a novou budoucnost. Teprve po několika dnech se v novém městě, jež ho děsí svým chladem a cizotou, odváží z ubytovny na ulici. Při jedné z procházek pak pozná pana Barka, osamělého vdovce, s nímž navzdory jazykové bariéře naváže přátelství. Poté co uprchlíky přestěhují do „Zámku“, který jeho obyvatelům není dovoleno opouštět, odhodlá se Linh i s vnučkou k útěku, aby se mohl opět s Barkem setkat… Podobně jako v Claudelově předchozím úspěšném románu Šedé duše, i do příběhu Vnučky pana Linha proniká zpovzdálí válečná vřava, dotvářející neklidnou atmosféru románu. Autorovo podmanivé vyprávění v dramatu lidských radostí i tragédií tentokrát výrazněji akcentuje především motivy lásky a přátelství, znovu však upoutá i Claudelovou nepřehlédnutelnou stylistickou bravurou. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106409/vnucka-pana-linha-106409.jpg 4.569
Originální název:

La petite fille de Monsieur Linh

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
Nejprve se musíte přihlásit.
hlina13.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasné. Nic jsem od knížky nečekala, moc jsem o ní nevěděla a naprosto mě dostala.
Příběh plný člověčenství a naděje. A závěr? Pro mě naprosto nečekaný, ale nezbytný, aby vše dostalo smysl.
Určitě se chystám i na další autorovy knížky.

Miška.Miška18.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Úžasná kniha která chytne za srdce.

AlenaV17.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Poetický příběh, plný lidskosti. A na konci přijde pecka, která dá smysl celému vyprávění.

sadlo05.05.2016

Dodnes si pamatuji pocit, náladu, jakou na mne zapůsobila tato útlá knížečka. Lidskost, zoufalství, usmíření se životem...

anavi200902.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný, poetický a hlavně lidský příběh, kterému až konec dal celkovou sílu. Krása.

cukrovka20.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Na první pohled velmi jednoduchý příběh, ale už na druhý člověk zjišťuje, že pod povrchem se skrývají silné emoce. Láska k rodné hroudě, rodině, spřízněné duši.

poetree06.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc pěkné, milé čtení. Do kolen mě ještě víc než závěrečná scéna dostala scéna "vyznání pana Barka" u moře... Navíc mám dobrý pocit, že jsem po delší době přečetla knihu (neboť je vcelku krátká, že) :)

bosorka05.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Taková jednoduchá a přitom složitá knížka. Jednoduchá literárně, složitá vyzněním. Claudel umí nádherně psát v náznacích, nechá čtenáře si domýšlet. Předkládá silný příběh na zlatém tácu, který zdálky vypadá jen měděný, ale když se pořádně vycídí, teprve se zaleskne. Zprvu jsem si nebyla jistá, jestli je to ten pravý příběh pro mě, ale ono to zacvakne tak hlasitě, že ten zvuk v hlavě bude rezonovat ještě hodně dlouho.

Jarmil04.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

vynikající, strašně lidská

Alienn26.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Ještě pořád jí mám v hlavě. Vlastně není co napsat, to se musí číst. Lidská, citlivá, nádherná kniha.

KáťaV.28.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"I takový může být život. Někdy nám sešle zázrak, zlato a smích, novou naději, když už jsme přesvědčeni, že všude kolem je jen pusto a prázdno!"

RADOST22.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Člověk může ztratit všechno, jen ne naději. Mohou ho okrást o všechno, jen ne o lidskost. Mohou ho zdeptat, ale ne vzít mu sny, odhodlání a přátelství.
Nádherná kniha.

Pett16.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Moc se mi líbí jeho styl psaní... vyprávěno v náznacích a neuvěřitelně lidsky.... navíc i přesto, že nejde o lehké čtení, tak vás příběh tak nějak pohladí po duši... a navíc podruhé... nejde jen o plytké sázení slov, je tam toho tolik schovaného mezi řádky...
Claudela jsem objevila díky jeho Brodeckovi, který mě rozebral na kousíčky... určitě také doporučuji k přečtení!

Palivo20.03.2015Hodnocení knihy 2 z 5

SPOILEŘI BACHA SPOILEŘI

Knížka přesně pro moji tetu - je tam starej děda a ten má vnučku, a děda je smutnej a ztracenej v cizím městě, pak najde starýho kámoše, kterej nemá vnučku, takže si spolu povídají a pak dědu vodstěhujou pryč a dědovi se stýská po kámošovi a jeho vnučka vlastně není vnučka, ale panenka, takže starej děda vlastně není hodnej děda, ale myslí si, že je hodnej děda, což z něj hodnýho dědu vlastně dělá a plus je teda ještě i pomatenej, a to tak moc, že ho srazí auto přímo před zraky svýho starýho kámoše - takže ždímačka slz jako když Bartošová zkoušela až moc doslova udělat cover verzi Londonova On the road. Jenže v tomhle případě mě to absolutně nezajímalo, protože Claudel dotáhl kýč do banálních výšin a každým odstavcem na mě až moc viditelně pomrkával, že bych měl kapesníky používat taky na něco jinýho než na chytání malých Paliv. A to já nedělám. Protože mám penis.

Velkej penis.
Jako stodola.
Nebo jako kopačák.
Nafouknutej kopačák.

PetraBery02.03.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherný příběh o lidskosti a přátelství, s koncem, který mě naprosto dostal. Zasloužený plný počet!

Balumba04.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla už před pár lety, ale stále si pamatuji, že to byla snad jediná kniha, u které jsem na konci potřebovala kapesník. Autor to napsal tak citlivě, že prostě nešlo nebrečet. Nelituji toho, že jsem jí věnovala čas.

Abulafia28.01.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Něžná, lidská a citlivá.
V originále je psaná moderní a jednoduchou francouzštinou, takže by s ní neměl mít problém ani začátečník.

Hanin06.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherný, poetický příběh. Kéž by každý, komu nezůstane zhola nic, našel svého pana Barka...

Hanka_Bohmova10.01.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Náhodně jsem po ní sáhla v knihovně mezi "právě vrácenými" - a taková perla. Krásný příběh o schopnosti porozumění, o přátelství. Forma, jazyk jsou vysloveně příjemné. A konec... korunuje dílo.

sofi19.09.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Velice krásný příběh.

iška26.04.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Dočítala jsem ve vlaku s knedlíkem v krku, protože jsem nechtěla brečet na veřejnosti. Bez zbytečného rozpytvávání dramatických okamžiků se mě věci řečené (napsané) dotýkaly.

superrodina01.02.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Tato kniha je naprosto úžasná! Obyčejný život a přitom tolik trpký....

Autor a jeho další knihy

P. Claudel

Philippe Claudel

francouzská, 1962

Uživatelé mají knihu

v Přečtených79x
v Právě čtených2x
v Knihotéce16x
v Doporučených16x
v Chystám se číst82x
v Chci si koupit8x